saglucka
23.03.07,23:47
Ahojte,
pls poradte ako to riesite vy?
Robim daňove priznanie jednemu zivnostnikovi a ma tu blocky z benzinu platene kartou, ale nie z podnikatelskeho uctu. Mozem ich dat ako vydaj z pokladne???? Ako by sa to dalo aby boli danovo uznatelne?
Dakujem
ekopo
24.03.07,06:37
V podstate nie bločky za nákup PHM sú uznateľný náklad.
Aby bola daňovo uznateľná spotreba PHM je potrebné účtovať na základe knihy jázd s väzbou na spotrebu podľa TP a počtom prejazdených km. Ak nie je auto zahrnuté v majetku, účtuje sa ešte "paušál" vo výške 6,20 Sk. V tomto prípade sa nemusia účtovať bločky. Ak je auto zahrnuté v OM firmy je potrebné účtovať o nákupe PHM. Ak je to tento prípad, doporučujem VPD s priloženou fotokópiou výpisu a potvrdeným blokom z benzínky. Treba podnikateľa upozorniť, že súkromné a podnikateľské záležitosti nie je vhodné miešať.
luciana1
08.03.10,17:06
Dobrý večer,
mám taký prípad, že SZČO si celý rok nakupoval PHM z kreditnej karty. Auto je zaradené v majetku. V priebehu roka si dlžnú sumu na karte vyrovnával z podnikateľského účtu. Ako to mám zaúčtovať. Môže mi niekto poradiť?
luciana1
08.03.10,17:14
Riešil už niekto, niečo také. Ja ešte nie. Môžte mi poradiť, aby som to urobila správne? Ide mi hlavne o tie PHM.
ego.mc
08.03.10,17:16
Asi iba:
nákup PHM - VOZD, výdaj z pokladne
vyrovnanie kreditu - VNZD, osobná spotreba
luciana1
08.03.10,17:22
Aj ja takto uvažujem. To mu potom, ale pekne dvihne osobnú spotrebu. Lebo z karty míňal aj na iné súkromné veci, ktoré si potom preplatil z účtu.
ego.mc
08.03.10,17:23
To už je ale jeho problém, nie účtovníkov. :)