ahornik
24.03.07,13:58
Ahojte, prosim,mohli by ste mi niekto poradit? Ak vediem ucto rucne, mam uz v PD vsetko zauctovane, uzatvoreny december a nasiel som dve stratene faktury s dokladom o uhrade od servisu auta z aprila a oktobra...Je este mozne ich nejako zaradit do ucta, napriklad ako nejaku opravu nakladov v ramci uzavierkovzch operacii? Dakujem..:o
petovsan
24.03.07,13:25
Ahojte, prosim,mohli by ste mi niekto poradit? Ak vediem ucto rucne, mam uz v PD vsetko zauctovane, uzatvoreny december a nasiel som dve stratene faktury s dokladom o uhrade od servisu auta z aprila a oktobra...Je este mozne ich nejako zaradit do ucta, napriklad ako nejaku opravu nakladov v ramci uzavierkovzch operacii? Dakujem..:o
ak už máš podčiarknutý a spočítaný aj december, tak by som to zaúčtovala s dátumom 31.12.2006 ešte pod ten december s poznámkou, že sa jedná o dodatočne nájdené doklady. Uzávierková operácia to podľa mňa nie je.
yoolo
24.03.07,13:28
Problemy asi nie je s vypoctom opraveneho danoveho zakladu, ale s cislovanim dokladu. Ja som to kedysi urobil tak, ze som doklad zaradil tam, kde podla datumu patri (do rucne pisaneho PD na miesto kde patri som dal * hviezdicku a dopisal to v PD s hviezdickou do volneho riadku).
Aby som neprecislovaval dalsie doklady, dal som za cislo dokladu lomitko a 1, alebo A.
Za predpokladu, ze to ma vyznam pre konecny vysledok danoveho zakladu.
Som zvedavy, ci niekto poradi nieco ine.
yoolo
24.03.07,13:36
Aj tak sa da, ako ti radi PETOVSAN, len tak nezistis, ci nejdes v konkretny den do minusu.
petovsan
24.03.07,14:23
Aj tak sa da, ako ti radi PETOVSAN, len tak nezistis, ci nejdes v konkretny den do minusu.
tento fakt by sa dal obhájiť tvrdením, že v čase úhrady podnikateľ platil "z vlastného vrecka", doklad stratil, preto si ho nemohol uplatniť vo výdavkoch v priebehu roku.
Ako inak zase obhájiš tú skutočnosť, že by mu v pokladni fyzicky chýbali peniaze a neprišiel by na to ani pri inventarizácii pokladnice, ktorá sa má podľa zákona robiť min. 4x ročne, keď ten doklad zaúčtuješ so správnym dátum s * a zapíšeš ho až na konci roku? To sa mi tiež zdá nanajvýš čudné.
thomaz
24.03.07,15:04
Ahoj, v suvislosti s rucne pisanym PD by som mal otazku, ci je nutne pouzivat original "knizku" PD, alebo je to mozne viest aj v Exceli a jednoducho to potom vytlacit. Nebude to danovakom pri kontrole vadit?
renča1
24.03.07,15:12
Ahoj, v suvislosti s rucne pisanym PD by som mal otazku, ci je nutne pouzivat original "knizku" PD, alebo je to mozne viest aj v Exceli a jednoducho to potom vytlacit. Nebude to danovakom pri kontrole vadit?

Tvoj zvolený postup je správny. Aj v exceli poniektorí vedú peňaž.denník, daňovákom to určite vadiť nebude.
yoolo
24.03.07,17:23
tento fakt by sa dal obhájiť tvrdením, že v čase úhrady podnikateľ platil "z vlastného vrecka", doklad stratil, preto si ho nemohol uplatniť vo výdavkoch v priebehu roku.
Ako inak zase obhájiš tú skutočnosť, že by mu v pokladni fyzicky chýbali peniaze a neprišiel by na to ani pri inventarizácii pokladnice, ktorá sa má podľa zákona robiť min. 4x ročne, keď ten doklad zaúčtuješ so správnym dátum s * a zapíšeš ho až na konci roku? To sa mi tiež zdá nanajvýš čudné.
Ked je tato otazka, tak pre uplnost odpoviem :
Ak by som isiel do minusu, tak by som si spolu so zabudnutym dokladom spomenul aj na to, v akej vyske som v ten den dotoval pokladnu.
petovsan
24.03.07,17:34
Ked je tato otazka, tak pre uplnost odpoviem :
Ak by som isiel do minusu, tak by som si spolu so zabudnutym dokladom spomenul aj na to, v akej vyske som v ten den dotoval pokladnu.

:) :) :) ... teda, to by bolo vecí, na ktoré by si si v závere roku pospomínal ... a kde je verný obraz o účtovných skutočnostiach ??? :rolleyes:

... neviem, mne sa zdá jednoduchšie to dopísať v závere PD, u našej podnikateľskej verejnosti je úplne bežným javom, že doklady "sa strácajú" a nevkladať to cez hviezdičky spätne do ručne vedeného PD, pretože ako vidíš, môže to mať aj iné súvislosti. Keď ho raz stratil alebo zabudol, tak je to tak a tak o tom aj treba účtovať - môj názor.