Egrinat
24.03.07,15:44
Dobrý deň! Prosím Vás poraďte mi! Kúpili sme si auto na leasing na 36 mesiacov a je založené v majetku SZČO. Nie som platcom DPH. Poraďte mi ako mám účtovať. Auto sa využíva aj na súkromné účely ale len minimálne.
-cestná daň
-daň za MV
-suma, ktorú sme platili bazáru AAA pri zaobstaraní si auta (145 000,-Sk) Zostatok ceny si myslím sa prepočítal na splátky na 36 mesiacov. Hodnota, vlastne kúpna cena (aj to by som chcela vedieť či sa to rovná s výrazom obstarávacia cena) je na zmluve 222 000,-Sk
-mesačný leasing(v ňom je zahrnutá istina+úroky+poistka)
-bločky z čerpacej stanice( ako si môžem uplatniť výdavky za pohonnú hmotu)
-odpisy a ako sa robia?

Neviem presne, že keď si uplatním voľačo, či mám nárok na niečo ešte. Vlastne neviem presne skoro nič. Už som sa to pýtala aj na daňovom úrade, aj od účtovníčok a každí mi poradil ináč.
Prosím Vás veľmi pekne, poraďte mi!!!!
Zoltán Kovács
24.03.07,14:50
Dobrý deň! Prosím Vás poraďte mi! Kúpili sme si auto na leasing na 36 mesiacov a je založené v majetku SZČO. Nie som platcom DPH. Poraďte mi ako mám účtovať. Auto sa využíva aj na súkromné účely ale len minimálne.
-cestná daň už neexistuje
-daň za MV
-suma, ktorú sme platili bazáru AAA pri zaobstaraní si auta (145 000,-Sk) Zostatok ceny si myslím sa prepočítal na splátky na 36 mesiacov. Hodnota, vlastne kúpna cena (aj to by som chcela vedieť či sa to rovná s výrazom obstarávacia cena) je na zmluve 222 000,-Sk
-mesačný leasing(v ňom je zahrnutá istina+úroky+poistka)
-bločky z čerpacej stanice( ako si môžem uplatniť výdavky za pohonnú hmotu) zaúčtuješ ako výdavok ovplyvňujúci základ dane - prevádzková réžia
-odpisy a ako sa robia?

Neviem presne, že keď si uplatním voľačo, či mám nárok na niečo ešte. Vlastne neviem presne skoro nič. Už som sa to pýtala aj na daňovom úrade, aj od účtovníčok a každí mi poradil ináč.
Prosím Vás veľmi pekne, poraďte mi!!!!

Odpisy:
Potrebujeme vedieť, koľko auto stojí bez leasingovho navýšenia, z toho sa rátajú odpisy. Z mesačných splátok do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane zaúčtuješ iba úroky a poistenie. Istina sa ti dostane do nákladov cez odpis samotného auta, ktorý sa robí na konci roka.
Odpis sa počíta tak, že cenu bez navýšenia vydelíš 36 (mesiace trvania leasingu). V roku 2006 výslednú sumu vynásobíš počtom mesiacov, koľko si mal auto.

P.S. Dúfam, že som neuviedol starý spôsob účtovania leasingu. Ak áno upozornite ma. ďakujem
mimotemy Už som taký zničený, že niekedy popletiem tie dva spôsoby.
Johanka
24.03.07,14:54
Pozri tu http://www.porada.sk/t9121-leasing-tabulka-v-exceli.html?highlight=leasing
aj tu leasing.
Všetko je tu vyriešené, treba troška hľadať a veľa čitať :) .
Egrinat
25.03.07,10:34
Prosím Vás , ešte skúste nejakí skúsenejší mi odpovedať. Prečítala som doteraz poslané odpovede ale nedostala som na všetko odpoveď. Ináč ďakujem veľmi pekne aj za tie, len mi nestačia.
Muška
25.03.07,10:37
tu si stiahni tabuľku a doplň svoje sumy. V tom súbore sa pohybuj smerom doprava, je tam aj zaúčtovanie v peňažnom denníku, odpisy, záväzok.
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=325
Egrinat
25.03.07,12:10
Ďakujem pekne za radu. Už som si všetko podosadzovala, len neviem či to platí pre neplatcov DPH. Ešte neviem prečo mi nesedí suma v záväzku(celkový) spolu a suma v záväzkoch, čo je úplne posledný riadok dolu. V jednom mám sumu 296144,80 a v druhom sumu 295221,80.