thomaz
24.03.07,16:24
Ahojte, mam takuto situaciu:
Som sprostredkovatel poistenia od 1.1.2006, teda mam len DIC a nie ICO. V 3/2006 som si kupil auto v hotovosti 300.000,- Sk na inzerat od fizickej osoby. Prihlasil som ho na svoje meno, lebo policajti to bez ICO nevedeli dat na podnikanie. V 9/2006 mi toto auto ukradli, co bolo okamzite hlasene na policii. Policia sa vyjadrila v 10/2006 ze je pachatel neznamy a ze ukoncuju setrenie. Poistovna sa v 1/2007 vyjdarila a zamietla plnenie z HAV(co sa teraz riesi pravnou cestou).
Mam nasledovne otazky:
1. mozem takto zakupene auto odpisovat standardne 4 roky ako 300.000/48 = 6250 mesacne?
2. dokedy si mozem taketo odpisy uplatnovat, kedze mi auto ukradli? do 9/2006 alebo 10/2006?
3. je mozne uplatnit zrychleny odpis?

Dakujem vsetkym za odpoved!
ekopo
24.03.07,16:44
1. mozem takto zakupene auto odpisovat standardne 4 roky ako 300.000/48 = 6250 mesacne?
2. dokedy si mozem taketo odpisy uplatnovat, kedze mi auto ukradli? do 9/2006 alebo 10/2006?
3. je mozne uplatnit zrychleny odpis?


Na všetky tri otázky by som dal jednu odpoveď. Žial nakoľko si auto nemal v evidencii k 31.12. nemôžeš uplatniť žiadny odpis.
thomaz
24.03.07,17:12
vdaka za odpoved.
To znamena ze aj ked som ho 6 mesiacov pouzival na podnikanie nemozem si ho odpisovat? A co naklady spojene s jeho pouzivanim (PHM, opravy, poistenie atd), tie si dufam mozem dat do nakladov...:) Mal som pocas tychto 6 mesiacov aj poistne plnenie z malej nehody, treba to zaradit ako prijem z podnikania a zdanit?
dik
Stanika
24.03.07,17:27
Kedze mam obdobny problem, zaujala ma tato tema. Mohol by som vediet aj dovod zamietniutia plnenia a poistovnu. Takisto to riesim pravnou cestou, ale zatial neuspesne.
thomaz
24.03.07,17:41
ok rad ti to priblizim: ICQ 239 037 069
Johanka
24.03.07,17:41
Ahojte, mam takuto situaciu:
Som sprostredkovatel poistenia od 1.1.2006, teda mam len DIC a nie ICO. V 3/2006 som si kupil auto v hotovosti 300.000,- Sk na inzerat od fizickej osoby. Prihlasil som ho na svoje meno, lebo policajti to bez ICO nevedeli dat na podnikanie. V 9/2006 mi toto auto ukradli, co bolo okamzite hlasene na policii. Policia sa vyjadrila v 10/2006 ze je pachatel neznamy a ze ukoncuju setrenie. Poistovna sa v 1/2007 vyjdarila a zamietla plnenie z HAV(co sa teraz riesi pravnou cestou).
Mam nasledovne otazky:
1. mozem takto zakupene auto odpisovat standardne 4 roky ako 300.000/48 = 6250 mesacne?
2. dokedy si mozem taketo odpisy uplatnovat, kedze mi auto ukradli? do 9/2006 alebo 10/2006?
3. je mozne uplatnit zrychleny odpis?

Dakujem vsetkym za odpoved!

Do obchodného majetku nezaraďujú MV policajti!

Pozri , čo je obchodný majetok:
§2 Zákona o dani z príjmov
m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt,
a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala,1) eviduje alebo evidovala podľa § 6
ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,
...

takže je na Tebe, či MV bude obchodným majetkom alebo nie.
MV môžeš preradiť z osobného užívania do obchodného majetku, v tom prípade môžeš MV odpisovať. Daňové odpisy sa však počítajú iba z obchodného majetku, ktorý je evidovaný k 31.12. zdaňovacieho obdobia.
Stanika
24.03.07,17:49
Mam len skype alebo msn messenger
thomaz
24.03.07,17:58
ok tak si ma skus najst na skype: tomas.molnar
Evanka
24.03.07,18:15
Do obchodného majetku nezaraďujú MV policajti!

Pozri , čo je obchodný majetok:
§2 Zákona o dani z príjmov
m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt,
a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala,1) eviduje alebo evidovala podľa § 6
ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,
...

takže je na Tebe, či MV bude obchodným majetkom alebo nie.
MV môžeš preradiť z osobného užívania do obchodného majetku, v tom prípade môžeš MV odpisovať. Daňové odpisy sa však počítajú iba z obchodného majetku, ktorý je evidovaný k 31.12. zdaňovacieho obdobia.
Súhlasím s Johankou, ešte doplním a dávam do pozornosti §19 ods 3 písm. g) ZDP, ktorý hovorí, že daňovým výdavkom sú aj škody nezavinené daňovníkom
1. vzniknuté v dôsledku živelnej pohromy, napríklad zemetrasenia, povodne, krupobitia, lavíny alebo blesku,
2. spôsobené neznámym páchateľom v zdaňovacom období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou,
alderonka
26.03.07,09:49
ako je to s vozidlom zakúpeným na RČ? Môžem o ňom účtovať ako o obchodnom majetku, keď na všetkých dokladoch súvisiacich s kúpu, aj v technickm preukaze figurujú len osobné údaje klienta bez IČA a DIČ??
Muška
26.03.07,09:54
Alderonka,
pozri príspevok od Johanky.
FO - je stále FO.

Čiže Ty sa rozhodneš . zaradíš majetok do účtovníctva ....a to je všetko, žiadny prepis na polícii na IČO - DIČO sa nekoná
Evanka
26.03.07,10:05
ako je to s vozidlom zakúpeným na RČ? Môžem o ňom účtovať ako o obchodnom majetku, keď na všetkých dokladoch súvisiacich s kúpu, aj v technickm preukaze figurujú len osobné údaje klienta bez IČA a DIČ??
SZČO sa sám rozhodne, či zaradí/nezaradí svoj automobil do podnikania.... bez ohľadu na to, či má v TP RČ, alebo IČO. FO a FO(podnikateľ) je jedna a tá istá osoba. Táto skutočnosť sa prejaví v účtovníctve. Treba rozhodnúť, čo je pre takúto osobu výhodnejšie.
Iný prípad by bol FIRMA a konateľ, resp. spoločník....