555
24.03.07,21:05
Ahojte,
prosim vas poradte mi. Preberam uctovnictvo PU, povinnost auditu.
Je toto spravne uctovanie:
-uctuju spôsob A, niekedy je nakup kancelarskych potrieb zauctovany priamo do spotreby, niekedy je zauctovany na 112. ale vzdy ide len o drobny nakup (pera, kanc. papier a pod.) a tyka sa to aj inych veci, napr. cistiacich prostriedkov. je to spravne? podotykam, ze nie su vypracovane ziadne interne smernice.
-dosla fa z CR, vystavena bez dph, ekonomka si sama vypocitala dph a uplatnila, je to spravne? v danovom priznani dph sa rozpisuje tato dph niekde zvlast?
-v decembri mali nadmerny odpocet dph, v januari mali vlastnu danovu povinnost, no uplatnili si cast nadmerneho odpoctu z decembra. vo februari maju znova VDP - mozu si opat uplatnit decembrovi nadmerny odpocet?
-je mozne, aby ich auditor "nutil" uctovat vsetko, uplne vsetko!!! cez sklad? aj pera, papier, ceruzky a pod. ?
-je potrebne robit koeficient ak: su to hotelove sluzby, kde spada aj prenajom miestnosti pre firmy, je tento prenajom pre neplaticov dph oslobodeny?
prepacte, ze som to dala vsetko do jednej otazky, ale neviem, kde to vsetko "pasuje"
dakujem velmi pekne
lenkak
24.03.07,20:09
- mala by byť smernica, ináč OK.

-dosla fa z CR, vystavena bez dph, ekonomka si sama vypocitala dph a uplatnila, je to spravne? v danovom priznani dph sa rozpisuje tato dph niekde zvlast? - predpokladám, že mohlo ísť o samozdanenie, je to v DP DPH. (r. 16 a r. 2 a základ do r. 4.)Pozri vo vyhľadávači samozdanenie.

- NO uplatniť len v nasledujúcom zd. období, v ďalšom už nie.
Zoltán Kovács
24.03.07,20:10
Ahojte,
prosim vas poradte mi. Preberam uctovnictvo PU, povinnost auditu.
Je toto spravne uctovanie:
-uctuju spôsob A, niekedy je nakup kancelarskych potrieb zauctovany priamo do spotreby, niekedy je zauctovany na 112. ale vzdy ide len o drobny nakup (pera, kanc. papier a pod.) a tyka sa to aj inych veci, napr. cistiacich prostriedkov. je to spravne? podotykam, ze nie su vypracovane ziadne interne smernice. Ak účtujú spôsobom A tak všetko musí byť týmto spôsobom, aj keĎ nemajú int.smernicu (čo odporúčam vypracovať)
-dosla fa z CR, vystavena bez dph, ekonomka si sama vypocitala dph a uplatnila, je to spravne? v danovom priznani dph sa rozpisuje tato dph niekde zvlast? Správne postupovala, je to samozdanenie. V priznaní dph sú na to samostatné riadky.
-v decembri mali nadmerny odpocet dph, v januari mali vlastnu danovu povinnost, no uplatnili si cast nadmerneho odpoctu z decembra. vo februari maju znova VDP - mozu si opat uplatnit decembrovi nadmerny odpocet? Nie za február musia zaplatiť, zápočet nadmerného odpočtu sa môže robiť iba v nasledujúcom mesiaci
-je mozne, aby ich auditor "nutil" uctovat vsetko, uplne vsetko!!! cez sklad? aj pera, papier, ceruzky a pod. ? Audítor ich nenúti, iba vyžaduje dodržanie zákona
-je potrebne robit koeficient ak: su to hotelove sluzby, kde spada aj prenajom miestnosti pre firmy, je tento prenajom pre neplaticov dph oslobodeny? Áno pre neplatiteľov je to služba oslobodené od dph, preto v daň.priznaní sa ráta koeficient.
prepacte, ze som to dala vsetko do jednej otazky, ale neviem, kde to vsetko "pasuje"
dakujem velmi pekne

P.S. Podľa povahy tvojích otázok si dosť veríš, ak preberáš účto, ktorý má povinnosť auditu. Prepáč ale sú to základné veci, ktoré by si mal/a ovládať.
555
24.03.07,20:23
ja si verim a radsej si vsetko overim a rada sa pytam. myslim, ze porada tu je na to. aj tak dakujem za odpovede.
napr. co sa tyka koeficientu - hovorila som s mojim auditorom, ktory mi kontroluje moju a.s. a ten tvrdi, ze kedze tento prenajom spada pod hotelove sluzby, tak sa nekoeficientuje, nasiel mi aj paragrafy a precital mi to. bohuzial teraz to nemam pri sebe. pride napr. nejaky host, ktory si to chce zuctovat na firmu, da ti len nazov firmy na recepciu a ty nevies, ci je platca alebo nie je.... co potom? oni su hotel, neprenajimaju specialnu miestnost, tie prenajmy su niekedy uplne fiktivne, nakolko si firma nechce dat napr. alkohol na fa...
dalsia vec:
preco by som mala uctovat vsetko cez sklad. ked si urobim internu smernicu, ze napr. do 5 000 budem uctovat do spotreby, tak preco nie? nerozumiem.
mas pravdu, nikdy som neuctovala mesacneho platcu a nestretla som sa s odpocitanim NO, tak preto som sa to pytala. viem si to aj vyhladat v zakone. ale myslela som, ze to bude rychlejsie, ked sa tutu opytam. neviem ani preco to nemozem odpocitat a kedy to vlastne odpocitam. ALE VIEM SI TO NASTUDOVAT.
aj tak dik vsetkym
Zoltán Kovács
24.03.07,20:27
ja si verim a radsej si vsetko overim a rada sa pytam. myslim, ze porada tu je na to. aj tak dakujem za odpovede.
napr. co sa tyka koeficientu - hovorila som s mojim auditorom, ktory mi kontroluje moju a.s. a ten tvrdi, ze kedze tento prenajom spada pod hotelove sluzby, tak sa nekoeficientuje, nasiel mi aj paragrafy a precital mi to. bohuzial teraz to nemam pri sebe. pride napr. nejaky host, ktory si to chce zuctovat na firmu, da ti len nazov firmy na recepciu a ty nevies, ci je platca alebo nie je.... co potom? oni su hotel, neprenajimaju specialnu miestnost, tie prenajmy su niekedy uplne fiktivne, nakolko si firma nechce dat napr. alkohol na fa...
dalsia vec:
preco by som mala uctovat vsetko cez sklad. ked si urobim internu smernicu, ze napr. do 5 000 budem uctovat do spotreby, tak preco nie? nerozumiem.
mas pravdu, nikdy som neuctovala mesacneho platcu a nestretla som sa s odpocitanim NO, tak preto som sa to pytala. viem si to aj vyhladat v zakone. ale myslela som, ze to bude rychlejsie, ked sa tutu opytam. neviem ani preco to nemozem odpocitat a kedy to vlastne odpocitam. ALE VIEM SI TO NASTUDOVAT.
aj tak dik vsetkym

mimotemy Tú poznámku som myslel v dobrom. Nechcel som ťa uraziť. Prepáč. Ja osobne tiež by som chcel mať toľko sebadôvery ako máš.

V tom máš pravdu, že tu na porade rýchlejšie nájdeš odpoveď ako hladaním v zákone. Sme tu aby sme poradili, a to veľmi ochotne.
555
24.03.07,20:31
preto nemas tolko sebadovery, lebo robis taketo poznamky, a teraz zas dalsia... ale nechajme to tak. ty prepac, ked sa ta dotklo, ze robim ucto a.s. a pytam sa, to co by som mala vediet uz v perinke...
ale vazne. poradis mi?
fakt neviem ohladom toho NO. kedy si to potom odpocitam? a co s tymi perami a ceruzkami? ved to je nonsens, davat vsetko na sklad. ona to robila vselijako
raz 112/321
raz 501/321
raz 111/321
a vzdy to napr. boli cistiace prostriedky. je to dobre?
555
24.03.07,20:32
a ten prenajom a koeficient? nikto s tym nema skusenost?
dakujem.
Zoltán Kovács
24.03.07,20:34
preto nemas tolko sebadovery, lebo robis taketo poznamky, a teraz zas dalsia... ale nechajme to tak. ty prepac, ked sa ta dotklo, ze robim ucto a.s. a pytam sa, to co by som mala vediet uz v perinke...
ale vazne. poradis mi?
fakt neviem ohladom toho NO. kedy si to potom odpocitam? a co s tymi perami a ceruzkami? ved to je nonsens, davat vsetko na sklad. ona to robila vselijako
raz 112/321
raz 501/321
raz 111/321
a vzdy to napr. boli cistiace prostriedky. je to dobre?

Ten zvyšok nadmerného odpočtu ti DÚ vráti do 30 dni od termínu podania teda za 02/07 bol termín 25.03. potom peniažky môžeš očakávať do 25.04.
Preto som spomenul tú int.smernicu aby ste vypracovali. Daj tam tú hranicu do 5.000,- SK priamo do nákladov (účet 501) a je po probléme. Ale keď tá smernica ztiaľ chýba tak podľa správnosti zákona by to malo íť všetko cez sklad a vyskladnenie. Účtovná jednotka, ktorá podlieha auditu je povinná účtovať spôsobom A. Tá smernica sa dá urobiť aj spätným dátumom. Kludne sa pýtaj, keď bude vedieť rád poradím.
555
24.03.07,20:35
ten NO som uz nasla na porade. danovy urad mi ho potom vrati. mala som lepsie hladat. ta vasa porada mi velmi pomaha. dakujem. ale predsa by som este ten koeficient a prenajom a tie zasoby. dik
Zoltán Kovács
24.03.07,20:36
a ten prenajom a koeficient? nikto s tym nema skusenost?
dakujem.

Podľa mňa to záleží aj na tom čo konkrétne je na faktúre. Ak vyslovene prenájom miestnosti na firemné účely potom ten koeficient by tam mal byť, lebo to už nie sú hotelové služby.
555
24.03.07,20:37
uz rozumiem. urobim im smernice. nemaju vobec ziadne a maju koooopec majetku. dik. este sa raz opytam na ten koeficient a prenajom. fakt si myslis, ze je to nutne koeficientovat?
555
24.03.07,20:39
akoze to nie su hotelove sluzby? prenajom je v ramci hotelovych sluzieb. ake sluzby to potom su. a preco 3 auditori tvrdia vzdy nieco ine? jeden ze mame koeficientovat, jeden ze nie. cim to mozem podlozit, tak ci tak? maj so mnou trpezlivost. dik
Zoltán Kovács
24.03.07,20:46
Asi máš na mysli nasledovný paragraf zo zákona o DPH:

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01012007.html#hore)



(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.

Takže nájom je oslobodený od dph. Jedine podľa (5) sa môže fakturovať s dph ak odberateľ je tiež platiteľom dph. A akonáhle vystavuješ faktúru za nájom bez dph, už musíš rátať koeficient.
555
24.03.07,20:58
uz si ma celkom pomotal. asi mi uz nepali...
rozhodli sme sa, ze najom budeme fakturovat s dph. ako to mam spravit, odhliadnuc na to, ze fakturujeme firmam. pride host, je u nas 2 noci, je evidovany pod nejakym meno. potom dojde k plateniu a povie vystavte mi to na firmu XY. staci mi iba nazov firmy. vtedy dam nulovu sadzbu dph? ako viem, ci je platca alebo nie je?
a bod 2 hovori:
Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby)
nemozem to chapat, ze ten najom v ubytovacich zariadeniach teda ten prenajom miestnosti nie je oslobodeny?

mam v tom fakt zmatok.dik
Zoltán Kovács
24.03.07,21:04
uz si ma celkom pomotal. asi mi uz nepali...
rozhodli sme sa, ze najom budeme fakturovat s dph. ako to mam spravit, odhliadnuc na to, ze fakturujeme firmam. pride host, je u nas 2 noci, je evidovany pod nejakym meno. potom dojde k plateniu a povie vystavte mi to na firmu XY. staci mi iba nazov firmy. vtedy dam nulovu sadzbu dph? ako viem, ci je platca alebo nie je? Ak nemáš od neho IČ DPH tak fakturuješ bez dph. Ak ti dá IČ DPH tak sa môžeš rozhodnúť či s alebo bez dph podľa § 38 ods. (6) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane. - Toto platí ak na faktúru dávaš prenájom priestoru (nie ako ubytovanie, ale ako fir.akcia prenájom konf.miestnosti napr.)
a bod 2 hovori:
Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby)
nemozem to chapat, ze ten najom v ubytovacich zariadeniach teda ten prenajom miestnosti nie je oslobodeny?

mam v tom fakt zmatok.dik

Tú miestnosť neprenájmeš na ubytovanie, ale konanie nejakej akcie (aspoň si myslím)
Zoltán Kovács
24.03.07,21:10
Trošku rekapitulujem:

Ak fakturuješ ubytovacie služby (a je jedno či firme alebo občanovi) potom to nie je oslobodené od dph - §38 ods (3) písm. a)

Ak fakturuješ prenájom miestnosti (napr.konferenčnej) (firme neplatiteľovi dph alebo občanovi) tak je to oslobodené od dph - §38 ods. (3) a (6)

Ak fakturuješ prenájom miestnosti (napr.konferenčnej) (firme platiteľovi) tak sa môžeš rozhodnúť či s alebo bez dph - §38 ods (5).

Dúfam, že to pomôže, lebo už ja som začinal mať v tom zmätok.
555
24.03.07,21:11
ALE ON MI NEDA NIC. IBA NAZOV FIRMY.
NIC TO. V PONDELOK TI POSLEM CITACIU OD AUDITORA, AKO TO VYSVETLUJE ON. KED MU TO VYVRATIM, BUDEM MAT ESTE VACSIU SEBADOVERU....:)
podotykam, ze auditor, ktory berie....penazi, je toho nazoru, ze nemam koeficientovat. tak preto to nerobim. asi si to musim dat na papier, aby som sa mohla potom obranit pred DU.
dakujem za vsetky odpovede.
555
24.03.07,21:16
Trošku rekapitulujem:

Ak fakturuješ ubytovacie služby (a je jedno či firme alebo občanovi) potom to nie je oslobodené od dph - §38 ods (3) písm. a)
TO MI JE JASNE.
Ak fakturuješ prenájom miestnosti (napr.konferenčnej) (firme neplatiteľovi dph alebo občanovi) tak je to oslobodené od dph - §38 ods. (3) a (6)
A CO KED NEVIEM, CI JE PLATITEL ALEBO NIE JE. AKO SOM SPOMINALA. A CO KED TEN OBCAN SI TO DA NAPISAT NA FIRMU, KTORA JE PLATITEL DPH. NIE JE TO TZV. NAHODNY PRENAJOM? VZDY FAKTURUJEME PRENAJOM MIESTNOSTI V RAMCI HOTELOVYCH SLUZIEB. MAJU AJ UBYTKO, STRAVU, APERITIV BAR A PRENAJOM (KDE SA VACSINOU DA TO, CO NECHCU ABY BOLO VIDNO NA FA). A TA MIESTNOST NIE JE STALE TA ISTA, RAZ TO JE SALONIK, RAZ TO JE RESTAURACIA.
Ak fakturuješ prenájom miestnosti (napr.konferenčnej) (firme platiteľovi) tak sa môžeš rozhodnúť či s alebo bez dph - §38 ods (5).
MY SA VZDY ROZHODUJEME FAKTUROVAT S DPH.

Dúfam, že to pomôže, lebo už ja som začinal mať v tom zmätok.
POMOHLO. SUPER. DIK
Zoltán Kovács
24.03.07,21:20
Trošku rekapitulujem:

Ak fakturuješ ubytovacie služby (a je jedno či firme alebo občanovi) potom to nie je oslobodené od dph - §38 ods (3) písm. a)
TO MI JE JASNE.
Ak fakturuješ prenájom miestnosti (napr.konferenčnej) (firme neplatiteľovi dph alebo občanovi) tak je to oslobodené od dph - §38 ods. (3) a (6)
A CO KED NEVIEM, CI JE PLATITEL ALEBO NIE JE. AKO SOM SPOMINALA. A CO KED TEN OBCAN SI TO DA NAPISAT NA FIRMU, KTORA JE PLATITEL DPH. NIE JE TO TZV. NAHODNY PRENAJOM? VZDY FAKTURUJEME PRENAJOM MIESTNOSTI V RAMCI HOTELOVYCH SLUZIEB. MAJU AJ UBYTKO, STRAVU, APERITIV BAR A PRENAJOM (KDE SA VACSINOU DA TO, CO NECHCU ABY BOLO VIDNO NA FA). A TA MIESTNOST NIE JE STALE TA ISTA, RAZ TO JE SALONIK, RAZ TO JE RESTAURACIA. Ak nemám IČ DPH firmy tak asi by som ho bral ako neplatiteľa a podľa toho fakturoval
Ak fakturuješ prenájom miestnosti (napr.konferenčnej) (firme platiteľovi) tak sa môžeš rozhodnúť či s alebo bez dph - §38 ods (5).
MY SA VZDY ROZHODUJEME FAKTUROVAT S DPH. Správne rozhodnutie. Odpadne povinnosť koeficientovať (to je ale slovo)

Dúfam, že to pomôže, lebo už ja som začinal mať v tom zmätok.
POMOHLO. SUPER. DIK

Reakcia c citáte
555
24.03.07,21:24
mozno to vyzera, ze sa chcem vyhnut koeficientu. ale nie. mame aj zmenarensku cinnost. takze musim to robit. chcem sa len dopatrat, co je fakt spravne. mozno ak by sa este niekto vyjadril, niekde by sme dosli. ale nik okrem teba nepise. takze ti velmi pekne dakujem za namahu. asi by to tak malo byt, ze ked nemam ICDPH tak by som ho mala brat ako neplatitela. ale mne sa neeeechccceee...robit koeficient. fu a je to vonku... dakujem este raz. v pondelok napisem citat auditora.
Zoltán Kovács
24.03.07,21:25
mozno to vyzera, ze sa chcem vyhnut koeficientu. ale nie. mame aj zmenarensku cinnost. takze musim to robit. chcem sa len dopatrat, co je fakt spravne. mozno ak by sa este niekto vyjadril, niekde by sme dosli. ale nik okrem teba nepise. takze ti velmi pekne dakujem za namahu. asi by to tak malo byt, ze ked nemam ICDPH tak by som ho mala brat ako neplatitela. ale mne sa neeeechccceee...robit koeficient. fu a je to vonku... dakujem este raz. v pondelok napisem citat auditora.

Priznám sa, že som zvedavý na argumenty auditora. Takže čakám.