Martinbiro
24.03.07,20:31
ZDravim

Mam jednu otazocku sice sa toho tu popisalo kopec ale najak som odpoved nenasiel.
Zaamestananec siel na sluzobnu cestu z bodu A do bodu B autobusom listok si odlozil
z bodu B do bodu A ho odviezol klient u ktoreho bol robit poradenstvo cize doklad z autobusu nema
ako to riesit v cestaku mozem zauctovat cestu tam plus nahradu stravneho ? da sa zauctovat nejakym sposobom aj cesta spät ?

vdaka
Evanka
24.03.07,19:49
Sú dve možnosti.
1. Prehlási, že lístok stratil. V tom prípade zaúčtuješ a vyplatíš obe cesty.
2. Do CP napíšeš, že druhú cestu absolvoval ako spolucestujúci a preplatíš mu iba jednu. (Takto je to správne, lebo to zodpovedá skutočnosti).
EXPE
09.05.07,10:18
Viem, že to veľmi nesúvisí s témou, ale možno mi bude niekto vedieť poradiť. Ak zamestnanec ide na služobnú cestu do Bratislavy a cestou späť vezie kamaráta. Šéf mi dal otázku či má právo vziať kamaráta, keď je na služobnej ceste na služobnom aute.
Tweety
09.05.07,10:21
On sa tým pochválil šéfovi? Nie je to celkom kóšer od zamestnanca. Ak už robil dobré skutky, mal to robiť v tichosti.
Chobot
09.05.07,10:41
On sa tým pochválil šéfovi? Nie je to celkom kóšer od zamestnanca. Ak už robil dobré skutky, mal to robiť v tichosti.

Podľa správnosti by mal mať v cestovnom príkaze uvedené spolucestujúce osoby. A ak ten kamarát tam uvedený nebude, tak nemal povolenie ho zobrať. Veď ide o služobné auto, ktoré patrí zamestnávateľovi a ten si môže určiť, kto sa v ňom bude prevážať.

Iná otázka je zodpovednosť. Ak by sa stala nehoda, ten neznámy človek môže byť považovaný za osobu, ktorá sa zdržovala na pracovisku firmy (v služobnom aute). V takom prípade zamestnávateľ zodpovedá za prípadný úraz na pracovisku a mohol by sa domáhať náhrady za ublíženie na zdraví. Zároveň mal byť poučený o BOZP vo firme.

Takže také veci radšej na budúce nikomu nehovoriť.

Ak by ten zamestnanec nesúhlasil s týmito argumentmi, opýtaj sa ho, čo by povedal na to, keby dal manželke auto aby išla nakúpiť a ona by cestou odviezla niekam nejakých dvoch bezdomovcov, lebo by chcela urobiť dobrý skutok.
EXPE
17.05.07,12:01
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Pomohol si mi.