romana R.
24.03.07,20:50
mozete mi prosim poradit, ako je to s oslobodenim od dane pri prenajme? nemam v tom totiz moc jasno:confused: dakujem vopred vsetkym
vikinka
24.03.07,21:01
Príjem z prenájmu do výšky 23 650,-za rok 2006 je oslobodený od dane z príjmu.Ak úhrn príjmov z prenájmu presiahne túto sumu,do základu sa započítava príjem nad túto sumu.
romana R.
24.03.07,21:08
takze ani nemusim podavat danove priznanie ked mam prijem z prenajmu napr. 15000 sk? ziadne ine prijmy.. teda len zo zamestnania..
vikinka
24.03.07,21:13
Nie je povinnosť podávať DP,ak bol príjem z prenájmu do 23 650,-
romana R.
24.03.07,21:24
dakujem za radu vikinka
Slavena
27.03.07,01:50
Neviete mi prosím niekto poradiť? Dôchodca má príjem z prenájmu nehnuteľnosti 65000,- za rok 2006. Iný zdaniteľný príjem nemá. Musí podať DP? Ja som to pochopila tak, že od sumy 65000,- Sk si môže odpočítať sumu 23.650,- Sk a dostane sumu 41.350,- Sk, ktorá je menšia ako 45.408,- Sk, takže nemá povinnosť podávať DP. Je to správne? Mám v tom už poriadny hokej.
Muška
27.03.07,02:10
Neviete mi prosím niekto poradiť? Dôchodca má príjem z prenájmu nehnuteľnosti 65000,- za rok 2006. Iný zdaniteľný príjem nemá. Musí podať DP? Ja som to pochopila tak, že od sumy 65000,- Sk si môže odpočítať sumu 23.650,- Sk a dostane sumu 41.350,- Sk, ktorá je menšia ako 45.408,- Sk, takže nemá povinnosť podávať DP. Je to správne? Mám v tom už poriadny hokej.
podľa mňa v tom nemáš hokej. :)
Tiež si myslím, že nemusí podávať daňové priznanie, nakoľko jeho zdaniteľný príjem je 41350,- Sk, čo je menej ako 45408,- Sk
Martin1998
27.03.07,09:19
Zamestnancovi bolo urobené ročné zúčtovanie preddavkov.Teraz prišiel s tým,že mal aj príjmy z prenájmu do sumy 23650,-,to znamená oslobodené,ale
pani na DÚ mu povedala,že si musí podať DP,lebo sa zaevidoval na DÚ.Preplatok z RZ mu bude vrátený v marcovej výplate.Teraz má teda urobiť
opravné DP typ B a ako prílohu priložiť kópii RZ?A ešte jedna otázka.Má pani na DÚ pravdu? Musí podať DP?
atka4
27.03.07,09:24
podľa mňa v tom nemáš hokej. :)
Tiež si myslím, že nemusí podávať daňové priznanie, nakoľko jeho zdaniteľný príjem je 41350,- Sk, čo je menej ako 45408,- Sk


Ja nesúhlasím, jeho skutočný príjerm je predsa 65.000,- Sk, myslím že nás zaujíma táto suma, nie až po zohľadnení odpočitateľnej položky 23.650,- v roku 2006.
Slavena
27.03.07,09:39
Ďakujem Muške za odpoveď, teraz mám pred sebou DP FO typu B a na strane 3 v riadku 10 sa príjem z prenájmu nehnuteľností naozaj uvádza už očistený o nezd. čiastku 23.650,- Sk, takže by to malo byť v poriadku tak ako som to vypočítala. Vďaka ešte raz, som si istejšia, ak mi to niekto skúsený potvrdí.
Muška
27.03.07,10:09
Ja nesúhlasím, jeho skutočný príjerm je predsa 65.000,- Sk, myslím že nás zaujíma táto suma, nie až po zohľadnení odpočitateľnej položky 23.650,- v roku 2006.

Atka, zákon hovorí o zdaniteľnom príjme - a ten je po odpočítaní oslobodenej sumy 23650,-

§ 32
Daňové priznanie

(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak
atka4
27.03.07,11:01
Atka, zákon hovorí o zdaniteľnom príjme - a ten je po odpočítaní oslobodenej sumy 23650,-

§ 32
Daňové priznanie

(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak


Takže sa DP dá pekne vyhnúť aj pri vyšších príjmoch - napr. manželia - obaja vlastníci zapísaný na LV si napr. v pomere 1:1 rozdelia príjem z prenájmu a obaja uplatnia odpočitateľnú položku pri prenájme za rok 2006 23.650,-, .

Príjem z prenájmu by teda mohli mať 138.114 : 2 = 69.057/osoba - 23.650,- = 45.407, teda menej ako 45.408 a teda príjem oslobodený pre oboch

Len doplním, že dotyčná osoba nemá mať iné zdaniteľné príjmy, teda nie súbeh napr. s inými príjmami - napr. záv. č., SZČO...., mal by to byť jediný zdaniteľný príjem.
zuzanask
27.03.07,12:18
chcela by som vas poprosit o radu....som platca DPH a JU. V zivnosti nemam prenajom nebytovych priestorov a chcem prenajat podnikatelovi priestory na podnikanie, tak aby si mohol dat do nakladov. Fakturu vystavujem s DPH alebo bez DPH. dakujem
Muška
27.03.07,12:56
chcela by som vas poprosit o radu....som platca DPH a JU. V zivnosti nemam prenajom nebytovych priestorov a chcem prenajat podnikatelovi priestory na podnikanie, tak aby si mohol dat do nakladov. Fakturu vystavujem s DPH alebo bez DPH. dakujem

Ako FO z pohľadu DPH, je jedno na základe čoho /či je to živnosť, slobodné povolanie, prenájom vlastných priestorov/ máš príjem.....je to "ekonomická činnosť".
A teda aj príjem z prenájmu vlastných priestorov do toho patrí.
Martin1998
28.03.07,09:59
Zamestnancovi bolo urobené ročné zúčtovanie preddavkov.Teraz prišiel s tým,že mal aj príjmy z prenájmu do sumy 23650,-,to znamená oslobodené,ale
pani na DÚ mu povedala,že si musí podať DP,lebo sa zaevidoval na DÚ.Preplatok z RZ mu bude vrátený v marcovej výplate.Teraz má teda urobiť
opravné DP typ B a ako prílohu priložiť kópii RZ?A ešte jedna otázka.Má pani na DÚ pravdu? Musí podať DP?

Chcela by som ešte raz poprosiť odpoveď na moju otázku.Ďakujem.
Andrea_Z
28.03.07,10:09
Ja mam tiez podobný prípad:

Dôchodca príjem z prenájmu 150 000 Sk
Náklady má...
Základ dane mu vychádza 413 Sk, t.j. daň 78 Sk
Daňové priznanie si podá, len či je povinný zaplatiť aj daň 78,-Sk

ĎAKUJEM za radu...
vikinka
28.03.07,10:23
Ja mam tiez podobný prípad:

Dôchodca príjem z prenájmu 150 000 Sk
Náklady má...
Základ dane mu vychádza 413 Sk, t.j. daň 78 Sk
Daňové priznanie si podá, len či je povinný zaplatiť aj daň 78,-Sk

ĎAKUJEM za radu...
Je povinný podať DP,pretože jeho príjem je vyšší ako 45 408,-za rok 2006.
Andrea_Z
28.03.07,10:26
Ďakujem Vikinka,

daňové priznanie si dôchodca podá, ale či je povinný zaplatiť aj daň 78,-Sk ?
Do akej výšky daňovej povinnosti musí daň aj zaplatiť?

ĎAKUJEM
dogicka
28.03.07,10:39
Ďakujem Vikinka,

daňové priznanie si dôchodca podá, ale či je povinný zaplatiť aj daň 78,-Sk ?
Do akej výšky daňovej povinnosti musí daň aj zaplatiť?

ĎAKUJEM

Ak daňovník neuplatňuje nárok na daňový bonus, daň sa neplatí ak daňová povinnosť nepresiahne sumu 500,-Sk.
Toto neplatí ak sa daň vyberá zrážkou podľa §43 alebo sa zrážajú preddavky na daň podľa §35. A mal tento dôchodca len tento príjem daň 78,-S platiť nebude.
Puyol35
27.11.09,18:35
chcel by som sa spýtať ako je to v prípade študenta, kt nema žiadny iný príjem.
Jeho príjem je len z prenájmu bytu cca 300 €/mes.

dakujem
babi2
27.11.09,19:16
chcel by som sa spýtať ako je to v prípade študenta, kt nema žiadny iný príjem.
Jeho príjem je len z prenájmu bytu cca 300 €/mes.

dakujem




Pozri tento link, možno Ti pomôže

http://www.investujeme.sk/clanky/danova-optimalizacia-prijmy-z-prenajmu-a-oslobodenie-od-dane/
babi2
27.11.09,20:38
Ešte doplním, ak máš iba tento príjem, to zn. cca 3600 € za rok, DP podávaš, lebo si prekročil príjem 2012,85 €, čo je suma do ktorej sa DP nemusí podávať, ale platiť daň nebudeš, lebo nezdaniteľná čiastka na rok 2009 je 4025,70
jaanna
02.12.09,20:18
DObrý deň, zaujíma ma ako je to s príjmom s prenájmu nehnuteľnosti tento rok. Manželia prenajímajú nehnuteľnosť za 3320 EUR. Obaja sú zamestnaní. Sú povinní podať daňové priznanie?
Janinkaaa
17.12.09,12:42
DObrý deň, zaujíma ma ako je to s príjmom s prenájmu nehnuteľnosti tento rok. Manželia prenajímajú nehnuteľnosť za 3320 EUR. Obaja sú zamestnaní. Sú povinní podať daňové priznanie?


Príjem oslobodený od dane z príjmov je do výšky 894,60 €.
Ak si rozdelíte príjem (50:50) : 3 320,00 : 2 = 1 660,00 EUR
1 660,00 € - 894,60 € = 765,40 € - tento príjem si každý z vás zdaní.
Ako výdavok si každý z vás môže uplatniť paušál 40%, alebo skutočné výdavky (opäť pomerom 50:50).

Alebo Daňové priznanie bude podávať iba jeden z vás. Povedzme, že manžel bude podávať DP a vám zrobí ročné zúčtovanie dane zamestnávateľ:
Rozdelenie príjmov – spoločný príjem z prenájmu : 3 320,00 €
a) Manželka : 894,60 € - ide o príjem oslobodený od dane z príjmov (nepodáva DP, zamestnávateľ urobí ročné zúč.dane).
b) Manžel : 2 425,40 ( 3320 – 894,60 manželkin príjem) Tento príjem sa rozdelí na príjem oslobodený od dane, na ktorý má rovnako ako manželka nárok aj manžel. To znamená, že príjem vo výške 894,6 € bude oslobodený aj u manžela.
Zdaniteľný príjem manžela bude v tomto prípade 1 530,80 € (2 425,40 – 894,6).



Netvrdím, že je to 100 % dobre. Možno sa ozvú múdrejší.
straposko
16.02.10,15:15
Ahojte, aj ja by som sa chcela niečo spýtať...
Príjem z prenájmu je 2750,-€ . Byt je vlastníctvom oboch manželov. Takže si každý z nich urobí DP-B. Manželka je nezamestnaná, dobrovolne si platí ZP. Takže jej DP bude vyzerať takto...?
jej príjem - 1375,-€ (2750/2).
1375 - 894,60 = 480,40 € Toto je príjem z nehnuteľností.
Výdavok paušálny 40% si vypočíta...
480,40 / 1375 * 550 = 192,16 € a k týmto výdavkom si môže ešte pripočítať zaplatené poistné na ZP? Táto suma bude v tabuľke č. 1 na riadku 10, stl. 2 ?
azla
16.02.10,15:39
Príjmy z prenájmu si manželia môžu rozdeliť ľubovoľným pomerom. (môže to byť aj 100: 0 )
Ak je manželka nezamestnaná, môže znášať celý príjem.

Príjem 2750 - 894,60 = 1855,40 príjem nad oslobodenú hranicu

Výdavky 40% ............ 742,16
Zaplatené poistné..........xy (ilustračne 100)
Daňový základ.........1.013,24 (lebo neviem, koľko je ZP)

Ak si uplatní nezdaniteľnú čiastku......4.025,70 .....daň platiť nebude.
Daňové priznanie však podáva.
straposko
16.02.10,15:48
joj, ďakujem. Ale keď su obaja evidovaní na DU, tak musia podat obaja, nie?
Tak by to mohlo byt aj tych 50:50 ?
A manzel by si chcel na nu uplatnit aj nezdanitelnu ciastku vo svojom DP. Môže? Ak ano, tak čo bude jej príjem... 1375 - zaplatené odvody ZP ?
dogicka
17.02.10,06:57
joj, ďakujem. Ale keď su obaja evidovaní na DU, tak musia podat obaja, nie?
Tak by to mohlo byt aj tych 50:50 ?
A manzel by si chcel na nu uplatnit aj nezdanitelnu ciastku vo svojom DP. Môže? Ak ano, tak čo bude jej príjem... 1375 - zaplatené odvody ZP ?

Azla ti radí dobre. Obaja sú registrovaní na DÚ z titulu prenájmu nehnuteľnosti. Ak manžel nedosiahne žiadny príjem, nevadí. Keď im to rozdelíš 50:50 budú zbytočne platiť daň. Ak dáš manželke 100% nevyjde jej žiadna daň a manžel si môže na ňu ešte uplatniť rozdiel medzi 4025,70 a jej príjmom z prenájmu.