peo
24.01.05,18:49
Dobrý deň,

moja účtovníčka mi povedala, že ako živnostník už nemôžem používať súkromné auto na firemné účely (prostredníctvom náhrad). Ide o rok 2004. Vraj ako živnostník, keďže ručím celým majetkom, mám vlastne všetko zaradené do podnikania a aj moje súkromné auto je vlastne firemné.

Je to pravda? Viete mi niekto dať odkaz na konkrétny zákon, ktorý to hovorí? Ďakujem.
esprit
24.01.05,18:46
Neviem, kde Vaša účtovníčka na takéto niečo prišla. Podľa mňa môžte súkromné auto používať aj na podnikanie za predpokladu, že máte zaplatenú v r. 2004 cestnú daň (v r. 2005 daň z motorových vozidiel). Je pravda, že do 30.10.2004 bolo možné vo výdavkoch uplatňovať len spotrebované PHM a zaplatenú cestnú daň, ale od 1.11.2004 si môže podnikateť uplatňovať aj tzv. paušál 6,20 Sk/km. Hovorí o tom zákon o dani z príjmov § 19 ods.2 písm. e)
iva
24.01.05,19:00
Peo, asi by to chcelo vymeniť účtovníčku !
Vera
24.01.05,19:10
Mne sa dostalo do rúk účtovníctvo z roku 2003 jedného živnostníka a videla som, že mu tam počítali PHM + 5,4 Sk opotrebenie. Teraz neviem, či mu to robili pred tým správne, alebo ja nie som v obraze...

Pokiaľ viem, na auto si možno uplatniť opotrebenie od 1.11.2004 a to 6,2 Sk
Auto má v prenájme...teda myslím
Ako je to teda správne??
peo
24.01.05,19:29
OK, teraz dôležitejšia otázka (moja aktuálna "otázka dňa" :)):

Som SZČO. V lete som si kúpil auto a hneď aj zaplatil cestnú daň. Auto mám v TP na rodné číslo (nie na IČO).

a) môžem ho dať do podnikania, aj keď je na dopr. inšpektoráte nahlásené na RČ?
b) čo je výhodnejšie, mať auto v podnikaní, alebo v súkromnom vlastníctve a využívať na podnikanie?

c) (to najdôležitejšie): keď mám auto v súkromnom vlastníctve a robím si cesťáky a dávam si do nákladov PHM podľa kilometrov a priemernej spotreby (a po 1.11.2004 aj náhrady 6.20); musím prejdené kilometre doložiť bločkami od PHM? Toto mi povedzte :) Ďakujem.
peo
24.01.05,19:51
Peo, asi by to chcelo vymeniť účtovníčku !Možno hej, je v BA nejaká dobrá a nie moc drahá? :)
MIRKA
24.01.05,20:29
no, nie všetci sme zhora múdry spadli :confused:

jak tak brázdim túto poradu, tak čumím, čo všetko ešte neviem :eek:
bodliak
24.01.05,21:28
283/2002, §7

(4) Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla...

Bloček od PHM je dôkaz o cene, ktorú by ste mali vedieť hodnoverne preukázať. Pokiaľ daňováci robia také psie kusy, ze preklasifikujú N1 na M, tak by som si radšej bločky odkladal...

Inak - ako hovoril môj učiteľ, všetko treba mať "obložené" dokladmi. Priame, nepriame, hlavne veľa.


Auto nemám v majetku, pretože takto mi nemusia sedieť km s tankovaním, nemám problém s pomerným vykazovaním všetkých opráv (pokiaľ máte čo len km súkromne, všetko ide do nákladov v danom pomere), nebudem mať problém pri predaji auta, neplatím za autorádio, ...

Auto odpisujete pár rokov, ak máte ročne viac ako 30.000 km, na paušále ide do nákladov viac ako pri odpisoch (záleží na cene vozidla).
peo
24.01.05,21:46
Bloček od PHM je dôkaz o cene, ktorú by ste mali vedieť hodnoverne preukázať.
Bločky ako dôkaz o cene mám, a dosť. Ale jazdil som napr. do Čiech a tankoval som aj tam; odtiaľ bločky nemám, pretože cena sa berie podľa slovenských cien - môžem si zaradiť do výdavkov aj cestu do Brna či Prahy? Mám kopec faktúr brniaskym aj pražským firmám, takže viem dokázať, že tie cesty neboli samoúčelné.

Takže - potrebujem bločky len ako dôkaz o cene, alebo aj ako hornú hranicu najazdených km?

(a dík za podrobnú odpoveď...)
hron
25.01.05,08:33
Mne sa dostalo do rúk účtovníctvo z roku 2003 jedného živnostníka a videla som, že mu tam počítali PHM + 5,4 Sk opotrebenie. Teraz neviem, či mu to robili pred tým správne, alebo ja nie som v obraze...

Pokiaľ viem, na auto si možno uplatniť opotrebenie od 1.11.2004 a to 6,2 Sk
Auto má v prenájme...teda myslím
Ako je to teda správne??
Nie ste v obraze, ale nie je to az tak vasa chyba. Aj ja nie som celkom v obraze, hoci sa dost pozorne divam.
Problem je v tom, ze mi nejake hovada neustale ten obraz pred ocami menia.
barbadoss
25.01.05,08:44
Neviem, kde Vaša účtovníčka na takéto niečo prišla. Podľa mňa môžte súkromné auto používať aj na podnikanie za predpokladu, že máte zaplatenú v r. 2004 cestnú daň (v r. 2005 daň z motorových vozidiel). Je pravda, že do 30.10.2004 bolo možné vo výdavkoch uplatňovať len spotrebované PHM a zaplatenú cestnú daň, ale od 1.11.2004 si môže podnikateť uplatňovať aj tzv. paušál 6,20 Sk/km. Hovorí o tom zákon o dani z príjmov § 19 ods.2 písm. e)
K tým zmenám v roku 2004, aj ja viem že sadzbu základnej náhrady "znovuzaviedli" až od 1.11.2004, ale prosím nevšimli ste si či k tej novele nebolo prechodné ustanovenie ?
Tzn. nie je možné si aj spätne douplatňovať sadzbu základnej náhrady od januára 2004 ?
diky
dr.kuko
25.01.05,12:26
Nie nie je možné si to urobiť spatne žiadne prechodne ustanovenie nevydali.
Katty
25.01.05,13:54
....b) čo je výhodnejšie, mať auto v podnikaní, alebo v súkromnom vlastníctve a využívať na podnikanie?

c) (to najdôležitejšie): keď mám auto v súkromnom vlastníctve a robím si cesťáky a dávam si do nákladov PHM podľa kilometrov a priemernej spotreby (a po 1.11.2004 aj náhrady 6.20); musím prejdené kilometre doložiť bločkami od PHM? Toto mi povedzte :) Ďakujem.
peo môj osobný názor je nevkladať auto do podnikania ale využívať ho ako sukr.auto na podnikanie, navyše ak je to auto nové tak sa nepredpokladajú vysoké účty za opravy a predsa 6,20 na km je dosť vysoká náhrada.
Čo sa týka bločkov, tak si moc ťažkú hlavu robiť nemusíš ak máš.. doložíš ak nemáš .. vytlačíš si ceny slovnaftu ktoré zverejňujú na svojej stránke.
A k tým zahr. cestám...kto povedal že na určenie ceny PHM nemôžeš použiť doklad v cudzej mene... ak nabeháš v zahr. viac ako 350km tak máš nárok aj na náhradu v cudzej mene.. takže pekne si odkladaj aj tie. I keď momentálne vychádza tankovanie napr. v ČR lacnejšie ako u nás, ale o tom potom....
peo
25.01.05,14:16
No práve, že bločky z ČR nemám :) Tak dúfam, že mi kvôli tomu daňováci nebudú robiť problemos.
sway
25.01.05,14:35
Mne sa dostalo do rúk účtovníctvo z roku 2003 jedného živnostníka a videla som, že mu tam počítali PHM + 5,4 Sk opotrebenie. Teraz neviem, či mu to robili pred tým správne, alebo ja nie som v obraze...

Pokiaľ viem, na auto si možno uplatniť opotrebenie od 1.11.2004 a to 6,2 Sk
Auto má v prenájme...teda myslím
Ako je to teda správne??

nemám po ruke zákon - nevládzem hľadať, ale mne sa zdá, že v roku 2003 sa náhrady mohli uplatňovať, potom to k 1.1.2004 zrušili a k 1.11.2004 znova povolili - dajte § kto viete. :p
Katty
25.01.05,14:38
no ak budeš tankovať aj v ČR tak si ich odlož a ak nemáš tak to obkecaj že si mal benzin aj v bandaske :D a preto ti to vyšlo aj bez tankovania...

alebo nedaju sa použiť české priem.ceny

viď http://business.center.cz/business/finance/dane/benzin.asp
peo
25.01.05,14:40
OK, ešte 1 otázka: čo všetko musí obsahovať ten zoznam firemných jázd súkromným autom? Aké položky?
sway
25.01.05,14:58
OK, ešte 1 otázka: čo všetko musí obsahovať ten zoznam firemných jázd súkromným autom? Aké položky?

skúsim Ti jenu priložiť v exel, uprav si stĺpce -nestíham sa s tým baviť. :p
Julča
25.01.05,18:35
peo môj osobný názor je nevkladať auto do podnikania ale využívať ho ako sukr.auto na podnikanie, navyše ak je to auto nové tak sa nepredpokladajú vysoké účty za opravy a predsa 6,20 na km je dosť vysoká náhrada.
Čo sa týka bločkov, tak si moc ťažkú hlavu robiť nemusíš ak máš.. doložíš ak nemáš .. vytlačíš si ceny slovnaftu ktoré zverejňujú na svojej stránke.
A k tým zahr. cestám...kto povedal že na určenie ceny PHM nemôžeš použiť doklad v cudzej mene... ak nabeháš v zahr. viac ako 350km tak máš nárok aj na náhradu v cudzej mene.. takže pekne si odkladaj aj tie. I keď momentálne vychádza tankovanie napr. v ČR lacnejšie ako u nás, ale o tom potom....
Odkiaľ máš , že musí byť prejazdených 350km v zahraničí? A čo myslíš tou náhradou v cudzej mene? To myslíš vyplatenie paušálu na km v cudzej mene?
Viete niečo o tom viac?
Muška
25.01.05,20:15
Peo,

bod a) myslím si, že stačí ak sa zaradí auto do podnikania do stavu HIM interným dokladom, pretože sa stále jedná o FO
bod c) pri kontrole z DÚ chceli doložiť bložky PHM toľko litrov koľko sme písali spotrebu
bod b) to je otázne. Pri predaji auta v podnikaní, sa musí priznať príjem, ale môžu sa dávať všetky výdavky do nákladov. Na druhej strane keďže je opäť v platnosti náhrada, tak zasa záleží od množstva prejazdených km.

Ak kecám opravte ma:rolleyes:
Katty
26.01.05,06:48
Odkiaľ máš , že musí byť prejazdených 350km v zahraničí? A čo myslíš tou náhradou v cudzej mene? To myslíš vyplatenie paušálu na km v cudzej mene?
Viete niečo o tom viac?
Zákon o cestovných náhradách §15 Náhrada výdavkov za pohonné látky

ak platia rovnaké podmienky pri zamestnancoch aj SZČO pri prac.cestách tak aj toto
emve
26.01.05,09:28
Já prikladám ročný prehlad cien pohonných hmôt ktorý publikuje bud Poradca, alebo zo Slovnaftu, a túto tabulku prikladám ako prehlad platných cien v čase používania súkromného motorového vozidla ako zamestnanec v sro. Urobím si každý mesiac cesťák, väčšinou sú to jazdy len po meste na úrady a za klientami. Žiadne bločky od nákupu benzínu neprikladám.Kto tú tabulku nepozná,pripomínam,že je tam dátum každej zmeny ceny PHM.
Vierka
enad
26.01.05,11:48
Takže, robim učto už iekoľko rokov, hoci som na MD, ale nadalej sa tomu venujem, lebo rodina stale otravuje. Do nákladov sa do 31.12.2003 pri auto nezaradenom v majetku zapačítavali PHM prepočítané podla TP a tiež základná náhrada za km. Od 1.1.2004-31.10.2004 si podnikatelia-živnostnici mohli dať do daň. nákladov IBA spotrebované PHM prepočitane podľa priemernej spotreby v TP. Od 1.11.2004 si môžu živnostnici opäť dať do daňových výdavkov aj základnu náhradu za km, čo je 6,20 a ešte aj tzv. diety podľa zákona. Všetko ale treba doložiť knihou jázd (cestovnými príkazmi). Inak cena PHL sa dá zobrať aj z odborných publikácii, kde je prehľadne vypísaná od začiatku roka za všetky typy PHL.Myslím, že toto by mohlo DU stačiť, nakoľko aj kurzy sa bežne takto dokladajú. Samozrejme, že ak mate bločky je to jednoduchšie.

Či je lepšie auto zaradiť do majetku firmy, nie je také jednoznačné, lebo pri dnešných cenách napr. dialničných známok a servisných opráv už podľa mna základná nahrada za km 6,20 nie je adekvátna.
Emma
26.01.05,17:20
Prosím mohol by to niekto ešte raz zhrnúť?Lebo čím viac o tom čítam,tým mi to je menej jasné.Kto si môže dať do nákladov daň z motorových voz.?Iba v skratke ako je to u mot.voz.zaradeného do podnik.a nezarad.do podnik.Ďakujem
M0NIKA
29.01.05,19:20
nemám po ruke zákon - nevládzem hľadať, ale mne sa zdá, že v roku 2003 sa náhrady mohli uplatňovať, potom to k 1.1.2004 zrušili a k 1.11.2004 znova povolili - dajte § kto viete. :pmáš pravdu, v roku 2003 náhrady platili, v roku 2004 až od 01.11.2004.
babenko1
29.01.05,19:27
Prosím mohol by to niekto ešte raz zhrnúť?Lebo čím viac o tom čítam,tým mi to je menej jasné.Kto si môže dať do nákladov daň z motorových voz.?Iba v skratke ako je to u mot.voz.zaradeného do podnik.a nezarad.do podnik.Ďakujem
auto zaradené do majetku - platí sa daň z motorových vozidiel, do výdavkov/nákladov si dávaš PHM, opravy a údržbu auta
auto nezaradené do majetku - platí sa daň z motorových vozidiel, do výdavkov/nákladov si dávaš do 31.10.2004 iba PHM od 1.11.2004 aj 6,20 Sk na kilometer
M0NIKA
29.01.05,19:28
Ja mám v roku 2004 bločkov na nákup PHM dosť, ale ak tomu dobre rozumiem, uplatniť si môžem iba toľko, koľko som podľa knihy jázd najazdila. Mám pravdu? Čo ešte môžem dať do náklad v súvislosti so súkromným autom, na ktoré mám v roku 2004 zaplatenú cestnú daň?
babenko1
29.01.05,19:44
V podstate áno, ak bola tá kniha jázd vedená ... Všetci naši podnikatelia to dorábajú vždy na konci roka. A čo si môže dať, som vyššie uviedla. Ak by mal od 1.11.2004 nejaké služobné cesty mimo mesta svojho trvalého bydliska, prípadne zahraničia, je možné si dať do výdavkov aj diety
M0NIKA
29.01.05,19:46
Tak som sa nemýlila, ďakujem. Teraz hor sa na tú knihu jázd! :-)))
babenko1
29.01.05,19:48
Okrem toho, občas sa aj bločky stratia :-) takže používam taký výpis cien PHM, čo vydal Slovnaft.
M0NIKA
29.01.05,19:52
Ja preventívne odkladám všetko - na vyhadzovanie je času dosť po daňovom priznaní. A sem-tam niekto potrebuje pomoc....
PERSON SLOVAKIA
29.01.05,22:24
Chcela by som sa prítomných opýtať čo ma ako účtovníčku JÚ v týchtto dňoch najviac trápi.
- cestovné náhrady za používanie súkr.mot.vozidla od 1.1.2004 - do 31.10.2004 nebolo možné použiť. Potom to tam znovu dali. Týka sa to všetkých. Napr. čo takí taxikári. Účtujem domácu ošetrovateľku /ADOS/, ktorá vzužíva svoje súkromné vozidlo na to, že chodí ošetrovať pacientov do domácností. Ani tejto nemôžem dať cestovnú náhradu za km ?
Ďalšia otázka. prosím poraďte ohľadne výpočtu preddavkov - riadok 70 DP 304.776 Sk
Kači
01.02.05,19:43
Pri súkrom. vozidle, však v evidencii netreba stav tachometra, lebo môže byť medzitým využívaný aj na súkrom. Napíšem deň, kde som bola, koľko som prešla. Na konci mesiaca zrátam km, podľa techničáku prepočítam spotrebu, a vynásobim cenou PHM, ktorú ,ak mám napr. 4 doklady o nákupe, určím obyčajným aritm. priemerom z nich. Výslednú sumu zaúčtujem do daň. nákladov interným dokladom.
Sadzba za km bola do 31.12.2003. Potom bola zrušená, ostala len pre zamestnancov a od 1.11. 2004 platí opäť vo výške 6,20. Spätne sa nedá uplatniť.
Bea Š.
08.02.05,13:03
Mám taký problém : Máme zamestnanca, ktorý používa súkr. naklaný automobil na pracovné cesty ? Môžem mu účtovať sadzbu 5,40 x 2 = 10,80 za km ? Bude to dsaňovo uznaný náklad ? Prosím o skorú odpoveď, mám na krku daňovákov.
susu
08.02.05,13:31
Mám taký problém : Máme zamestnanca, ktorý používa súkr. naklaný automobil na pracovné cesty ? Môžem mu účtovať sadzbu 5,40 x 2 = 10,80 za km ? Bude to dsaňovo uznaný náklad ? Prosím o skorú odpoveď, mám na krku daňovákov.Ak to pomoze, tu je citat zo zakona o cestovnych nahradach:

§ 7

Náhrady za pouzívanie cestných motorových vozidiel

pri pracovných cestách

(1) Ak sa zamestnanec dohodne so zamestnávatelom, ze pri pracovnej ceste pouzije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávatela, patrí mu základná náhrada za kazdý 1 km jazdy (dalej len základná náhrada.) a náhrada za spotrebované pohonné látky.

(2) Sumu základnej náhrady pre jednostopové vozidlá a trojkolky a pre osobné cestné motorové vozidlá podla odseku 1 ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo; opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.

6) Pri pouzití prívesu k osobnému cestnému motorovému vozidlu sa základná náhrada zvýsi o 15 %.

(3) Sumu základnej náhrady pri nákladných automobiloch a autobusoch dohodne zamestnávatel so zamestnancom.

Odporucam pisomnu dohodu
tinusa
10.02.05,22:03
Ahojte, vospolok...
presne kvoli tomuto sa tu hrabem a citam a citam.. mam presne ten isty problem a nie je mi to stale jasne s tymi blockami.. takze, ked mam odberatela vo vzdialenejsom meste, ku ktoremu denne dochadzam sukromnym autom a vykonavam u neho remeselne prace mam to mat dolozene blockami, alebo nie? Lebo vlastne, keby sa v tom meste ubytoval, ale ja by som blocek za ubytovanie nezuctovala, ale dalej by som vykazovala jazdy, mohla by som danovy zaklad znizovat a znizovat, kolko by som potrebovala. Takze som si stale nie naistom, ako to vlastne podla zakona ma fungovat..
petra:-)
12.02.05,08:26
Rada by som sa spýtala na Váš názor ako je to u SZČO účtujúcej v JÚ s PHM. Podnikateľ viedol knihu jázd a nakúpené PHM v priebehu roka zodpovedajú prejazdeným km, t.j. navykázal nadspotrebu. Dňa 31.12.2004 natankoval plnú nádrž a kúpil ročnú diaľničnú nálepku. Tieto nakúpené PHM už v r. 2004 neprejazdil. Podľa môjho názoru sú tieto PHM nakúpenými zásobami a teda v JÚ výdavkom ovplyvňujúcim ZD. Jedna osoba ma totiž presviedča, že to nemôže byť daňový výdavok, lebo do nákladov vraj môžu ísť iba (prepočítané) spotrebované PHM a odvoláva sa na §19ods.2,písm. l. Ja súhlasím s tým, že v PÚ to tak je, ale v JÚ mi to vychádza tak, že daňovým výdavkom nie je len nadspotreba, a nie nakúpené zásoby. Ďakujem za názory.
Manual
12.02.05,08:29
Petra, je to tak ako píšeš, je to VOD v JU. Robím to tak isto.
Pekný deň želám...
silveco
12.02.05,10:13
Predpokladám,,že tento podnikatel má vozidlo zaradené v majetku firmy ,,alebo uvedené vozidlo lízuje,,v opačnom prípade tento nákup by nemohol dat do danových nákladov roku 2004,,,stanovisko DÚ z poslednej kontroly na dani z príjmov,,je treba velmi citlivo posudzovat,,či je vozidlo zaradené do majetku firmy,,alebo len vozidlo súkromné,používané na podnikanie,,, totiž nedá sa uplatnovat všetko všade,,,na toto velký pozor!!,,,
Manual
12.02.05,10:30
Silveco, dedukujem že je to firemné auto, keď sa tam hovorí o nadspotrebe.
Pekný deň...
silveco
12.02.05,10:44
Manual,,,myslím aj ja,,ale tiež sa radšej opýtam,,lebo ono je asi podstatný rozdiel posudzovat firemné auto,ktoré je v evidencii majetku firmy,,ako auto súkromné ,ale používané na podnikanie,,a tu sa robia najčastejšie chyb.
Aj Tebe pekný a zasnežený deň......
petra:-)
12.02.05,11:54
Samozrejme, že ide o auto zaradené v majetku, pri súkromnom aute sa predsa o nakúpených PHM v žiadnom prípade nadá hovoriť ako o zásobách. :D
ondrejvla
12.02.05,18:01
To máte zaujímavú účtovníčku, keď si nevie naštudovať riadne zákon, ja tiež používam súkromné auto v súvislosti s podnikaním, uhradila som cestnú daň v roku 2004, do 31.10.04 som účtovala cestovné bez koeficientu a od 1.11.04 s koeficientom. Všetko sa dá, len treba mať ochotu si naštudovať všetky zmeny a spôsob výpočtu
Edo
28.03.05,11:29
Prosím o radu v tomto probléme.

Som živnostník, podnikateľ - fyzická osoba a chcem na svoje obchodne cesty (väščinou po meste) používať svoje súkromné vozidlo, ktoré nemám zaradené do podnikatelského majetku. Podľa viacerých tu prispievateľov si môžem do nákladov podnikania zahrnúť PHM a náhradu 6,20 Sk za 1 km za predpokladu, že si jednotlivé cesty budem evidovať a zaplatím cestnú daň. A to na základe Zákona o cestovných náhradách č. 283/2002, paragr. 7.

Zákon som si preštudoval a môj problém je v tom, že uvedený zákon jasne stanovuje, že náhrada sa týka zamestnancov. Nakoľko sa domnievam, že ako živnostník nie som zamestnanec, nezamestnáva ma žiadny zamestnávateľ, tak tento zákon nemôžem použiť. Alebo sa mýlim?

Prosím čitateľov znalých veci aby vyjadrili svoj názor teda či si môžem náhradu a benzín učtovať do nákladov alebo nie a teda či sa na mňa ako na samostatne podnikajúcu fyzickú osobu vzťahuje z uvedeného zákona slovíčko "zamestnanec" . Ďakujem za odpovede.
dom
28.03.05,11:48
Prosím o radu v tomto probléme.

Som živnostník, podnikateľ - fyzická osoba a chcem na svoje obchodne cesty (väščinou po meste) používať svoje súkromné vozidlo, ktoré nemám zaradené do podnikatelského majetku. Podľa viacerých tu prispievateľov si môžem do nákladov podnikania zahrnúť PHM a náhradu 6,20 Sk za 1 km za predpokladu, že si jednotlivé cesty budem evidovať a zaplatím cestnú daň. A to na základe Zákona o cestovných náhradách č. 283/2002, paragr. 7.

Zákon som si preštudoval a môj problém je v tom, že uvedený zákon jasne stanovuje, že náhrada sa týka zamestnancov. Nakoľko sa domnievam, že ako živnostník nie som zamestnanec, nezamestnáva ma žiadny zamestnávateľ, tak tento zákon nemôžem použiť. Alebo sa mýlim?

Prosím čitateľov znalých veci aby vyjadrili svoj názor teda či si môžem náhradu a benzín učtovať do nákladov alebo nie a teda či sa na mňa ako na samostatne podnikajúcu fyzickú osobu vzťahuje z uvedeného zákona slovíčko "zamestnanec" . Ďakujem za odpovede.
Podľa zákona č. 283 /2002 par. 7 nie, ale podľa par. 19 zákona 595/2003 v znení úprav ˇano. Slovíčko zamestnanec sa na Vás nevzťahuje, podľa pr. 7 zák.283/2002, len keby ste zamestnával zamestnancov či v hlavnom pracovnom pomere alebo na dohodu / tam musí byť v dohode písomné dohodnuté, že "dohodár" používa na plnenie úloh auto a dohodli sa na preplácaní náhrad podĺa uákona283/2003.
Vy postupujte podľa parag.19 odsek e/ zákona o dani z príjmov.
M0NIKA
28.03.05,11:48
Prosím o radu v tomto probléme.

Som živnostník, podnikateľ - fyzická osoba a chcem na svoje obchodne cesty (väščinou po meste) používať svoje súkromné vozidlo, ktoré nemám zaradené do podnikatelského majetku. Podľa viacerých tu prispievateľov si môžem do nákladov podnikania zahrnúť PHM a náhradu 6,20 Sk za 1 km za predpokladu, že si jednotlivé cesty budem evidovať a zaplatím cestnú daň. A to na základe Zákona o cestovných náhradách č. 283/2002, paragr. 7.

Zákon som si preštudoval a môj problém je v tom, že uvedený zákon jasne stanovuje, že náhrada sa týka zamestnancov. Nakoľko sa domnievam, že ako živnostník nie som zamestnanec, nezamestnáva ma žiadny zamestnávateľ, tak tento zákon nemôžem použiť. Alebo sa mýlim?

Prosím čitateľov znalých veci aby vyjadrili svoj názor teda či si môžem náhradu a benzín učtovať do nákladov alebo nie a teda či sa na mňa ako na samostatne podnikajúcu fyzickú osobu vzťahuje z uvedeného zákona slovíčko "zamestnanec" . Ďakujem za odpovede.Edo, ako SZČO, ktorá používa súkromné auto na podnikanie si môžeš 6,20 Sk/km uplatňovať od 01.11.2004. Dovtedy to platilo iba pre zamestnancov, odvtedy to platí už aj pre Teba :) .
Samozrejme, musíš mať zaplatenú cestnú daň a robiť knihu jázd, aby si vedel koľko PHM a koľkokrát 6,20 si môžeš uplatniť.
ricij
28.03.05,11:55
Do nákladov si výdavky nedávaš podľa zákona o cestovných náhradách, ale podľa zákona o dani z príjmu.
Edo
28.03.05,12:52
Pre p. DOM, RICIJ a MONIKUĎakujem všetkým za kvalifikované odpovede. Už len malú podotázočku. Do knihy jázd si musím písať aj súkromné jazdy (aby km na tachometri na seba naväzovali) alebo stačí evidovať len tie podnikateľské?

Ďakujem
Manual
28.03.05,13:10
Pre p. DOM, RICIJ a MONIKUĎakujem všetkým za kvalifikované odpovede. Už len malú podotázočku. Do knihy jázd si musím písať aj súkromné jazdy (aby km na tachometri na seba naväzovali) alebo stačí evidovať len tie podnikateľské?

ĎakujemEduard,
pri používaní súkromného OA na podnikatelské účey netreba sledovať tachometer v KJ. Ani netreba dokladať bločky od nákupu PHM, pretože si tam dávaš takz. kilometrovné /6,20 + náhr. za PHM/ Do KJ len píšeš cesty napr. Trnava - Blava 49 km. Počiatočný ani konečný stav tachometra tam nedávaš.
Pekný deň...
M0NIKA
28.03.05,17:47
Pre p. DOM, RICIJ a MONIKUĎakujem všetkým za kvalifikované odpovede. Už len malú podotázočku. Do knihy jázd si musím písať aj súkromné jazdy (aby km na tachometri na seba naväzovali) alebo stačí evidovať len tie podnikateľské?

ĎakujemZ toho, čo už napísal Manual je teda zrejme jasné. že súkromné jazdy v Tvojom prípade netreba evidovať.
DanielaSL
28.03.05,19:03
Ešte ja poprosím o radu v súvislosti so súkromným autom.
Keď zaradím do podnikania súkromné auto od 29.3.2005. V tento deň zaplatím cestnú daň . Od ktorého dátumu si potom môžem dávať výdavky týkajúce sa auta do nákladov?
Potrebujem súrne vašu radu. Ďakujem.
M0NIKA
28.03.05,19:27
Ešte ja poprosím o radu v súvislosti so súkromným autom.
Keď zaradím do podnikania súkromné auto od 29.3.2005. V tento deň zaplatím cestnú daň . Od ktorého dátumu si potom môžem dávať výdavky týkajúce sa auta do nákladov?
Potrebujem súrne vašu radu. Ďakujem.Odkedy je zaplatená cestná daň, resp. keď potrebuješ tak aj skôr, ale treba doplatiť daň aj za to predchádzajúce obdobie a nejakú pokutu k tomu...
DanielaSL
28.03.05,19:30
Monika ďakujem za rýchlu odpoveď.
M0NIKA
28.03.05,19:44
Monika ďakujem za rýchlu odpoveď.Rada ;) . Aj nabudúce.
mihad
29.03.05,08:47
chcem sa spytat, vlastnim auto v Ceskej Republike, kde je prihlasene, a to vyuzivam na podnikatelske ucely. mozem si uplatnovat nahradu aj za jazdu tymto autom?
dakujem za odpoved
Helenah
29.03.05,14:03
Pozdrav tvoju účtovníčku a povedz jej,že by bolo dobre keby sa ani ako účtovníčka nepredstavovala lebo nám ostatným na Porade robí len hanbu. Na tvojom mieste by som sa s ňou čo najskôr rozlúčila.
Helenah
29.03.05,14:07
Od dátumu zaradenia.
pyton
29.03.05,14:53
Pozdrav tvoju účtovníčku a povedz jej,že by bolo dobre keby sa ani ako účtovníčka nepredstavovala lebo nám ostatným na Porade robí len hanbu. Na tvojom mieste by som sa s ňou čo najskôr rozlúčila.
Helenah, to na ktorý príspevok reaguješ? Chcela som si prečítať, ktorá časť ťa tak "zaujala" a teraz neviem. Ahoj, daj vedieť.
gulas
29.03.05,19:59
Ahojte vsetci co maju problem s danovymi výdavkami pri využívani osobného automobilu na podnikanie či už je v majetku alebo nie je.So všetkym suhlasim ale nie s cestnou daňou a pokial nezaplatim cestnú daň nemožem si uplatnovať ostatne vydavky na auto.
V prvom rade treba rozlišovať dva zakony zakon o dani z príjmu a zákon o cestnej dani a uvedomit si ze sú to dva odlisné zákony.
Vychádzam z praxe moj brat začínajuci podnikateľ za rok 2004 zaplatil cestnú dan až v januári 2005 a v roku 2004 si uplatnuje vsetky naklady suvisiace s prevádzkou motorového vozidla. Z toho že zaplatil cestnú daň neskoro mu hrozí pokuta a to je vsetko.
Rátam s tym že asi mnohi nebudete so mnou súhlasiť ale ja si stojím za tým a opieram sa aj o poradca podnikateľa 11-12/2004 kde je to rozobraté.
sway
30.03.05,05:21
Ahojte vsetci co maju problem s danovymi výdavkami pri využívani osobného automobilu na podnikanie či už je v majetku alebo nie je.So všetkym suhlasim ale nie s cestnou daňou a pokial nezaplatim cestnú daň nemožem si uplatnovať ostatne vydavky na auto.
V prvom rade treba rozlišovať dva zakony zakon o dani z príjmu a zákon o cestnej dani a uvedomit si ze sú to dva odlisné zákony.
Vychádzam z praxe moj brat začínajuci podnikateľ za rok 2004 zaplatil cestnú dan až v januári 2005 a v roku 2004 si uplatnuje vsetky naklady suvisiace s prevádzkou motorového vozidla. Z toho že zaplatil cestnú daň neskoro mu hrozí pokuta a to je vsetko.
Rátam s tym že asi mnohi nebudete so mnou súhlasiť ale ja si stojím za tým a opieram sa aj o poradca podnikateľa 11-12/2004 kde je to rozobraté.
v poradcovi je kopa dobrých vecí, ale dajú sa vysvetliť rôzne..., určite mu nehrozí len pokuta za nezaplatenú cestnú daň, ale aj to, že mu všetky jazdy vyhodia z nákladov a dajú dodaniť - ver mi....- toť moja skúsenosť z praxe!;)
Helenah
30.03.05,06:26
Zaujal ma prvý príspevok PEA kde hovorí:"moja účtovníčka mi povedala...."Niekedy sa nestačím diviť koľko majú niektorí ľudia odvahy robiť účtovníctvo s takými vedomosťami! Keby si ho robili sami sebe tak si aspoň za svoje chyby budú "platiť" sami, ale prečo chcú škodiť iným!Príjemný deň
gulas
30.03.05,06:51
v poradcovi je kopa dobrých vecí, ale dajú sa vysvetliť rôzne..., určite mu nehrozí len pokuta za nezaplatenú cestnú daň, ale aj to, že mu všetky jazdy vyhodia z nákladov a dajú dodaniť - ver mi....- toť moja skúsenosť z praxe!;)
SWAY k tvojej osobnej skusenosti ti poviem len tolko ze sisi to potom nedokazal obhajit lebo su to dva rozne zakony s roznymi povinnostami danovnika a stym suhlasi aj moja auditorka a otvorene poviem ze samotny danovy kontrolori maju v mnohych veciach nejasno
Helenah
30.03.05,07:33
SWAY, dávam za pravdu príspevku pod menom GULAS.Pri kontrole dane z príjmu ti nemôžu neuznať náklady na používanie automobilu pokiaľ ich všetky preukážeš.Maximálne dostaneš pokutu za to, že si neskoro zaplatil cestnú daň.V prípade,že v čase kontroly daň nebude zaplatená, tak ti ju dorubia a budeš ju musieť aj so sankciami doplatiť.Okrem toho som sa ale stretla s prípadom, že platcovi DPH neuznali DPH z nakúpených PHM len z toho dôvodu že nemal priebežne robenú knihu jázd.Príjemný deň
mihad
30.03.05,14:26
chcem sa spytat- moze sa cestna dan za r.2004 zahrnut do nakladov? aj sankcia za jej neskore zaplatenie? (v mojom pripade do r. 2005)
gulas
30.03.05,16:40
MIHAD ano mozes ju dat do nakladov roku 2005 je to presne pripad mojho brata a ja mu to tak idem aj spravit
M0NIKA
30.03.05,16:43
MIHAD ano mozes ju dat do nakladov roku 2005 je to presne pripad mojho brata a ja mu to tak idem aj spravitUrčite? Mne sa to nezdá...
Resp., Mihad, kedy bola tá daň zaplatená? V r. 2004 alebo 2005?
mihad
30.03.05,18:29
:) :) este nebola, ale chcem ju zaplatit do konca tohto tyzdna. na kalkulacke na danovom portali mi to vypocitalo este aj sankcie vo vyske 1090SKK v pripade, ak zaplatim tuto dan do 01.04.2005. a preto az do nakladov v r.2005 ak sa to vobec da dat do nakladov.
gulas
31.03.05,05:54
ja to idem dat do nakladov normalne je to tvoj vydavok v roku 2005, nemyl si to s podvojnym uctovnictvom ja som mal s tym tiez problemi hlavne rychla reakcia JU a PU a sposoby uctovania
Kukula
11.04.05,16:27
Perfektne zodpovedané
kukučka
11.04.05,16:43
Cestnú daň áno, ale nie sankciu !!!
sway
11.04.05,17:18
Cestnú daň áno, ale nie sankciu !!!
sankciu ako NDZ v JU.:o
Zita5
12.04.05,04:37
Mám kolegu , ktorý mal daňovú kontrolu za rok 2000 . Účtoval auto na lízing a PHM . Kontrola zistila , že nemá za uvedený rok zaplatenú cestnú daň . Upozornili ho a povedali , buď si ju doplatí aj s pokutou , alebo mu všetko z účta vyhodia . Toto je zasa moja osobná skúsenosť a bola som toho prítomná .
dudo51
04.07.05,22:26
Som SZČO. Kúpil som si auto a hneď aj zaplatil cestnú daň. Auto mám v TP na rodné číslo (nie na IČO). Auto mám v súkromnom vlastníctve a využívať na podnikanie.
Otázka: 1; poskytujem služby v 3 firmách , preto denne jazdím autom - musím si viesť knihu jázd a písať denne ( z budu A do B a z B do C , atď... )?
2; ak idem autom na služobnú cestu do Prahy musím uviesť účel cesty , kde idem ,atď... , alebo len služobná cesta do Prahy ?
Manual
05.07.05,03:54
Som SZČO. Kúpil som si auto a hneď aj zaplatil cestnú daň. Auto mám v TP na rodné číslo (nie na IČO). Auto mám v súkromnom vlastníctve a využívať na podnikanie.
Otázka: 1; poskytujem služby v 3 firmách , preto denne jazdím autom - musím si viesť knihu jázd a písať denne ( z budu A do B a z B do C , atď... )?
2; ak idem autom na služobnú cestu do Prahy musím uviesť účel cesty , kde idem ,atď... , alebo len služobná cesta do Prahy ?

Musíš písať kde a za akým účelom ideš, pretože ho využívaš na dosiahnutie príjmu a do nákladov si dávaš 6,20 Sk + náklad na PHM. Do KJ si píšeš denne /lebo potom to zabudneš/ kde si jazdil. Stav tachometra sa nepíše, lebo ho používaš aj súkromne - teda do KJ vykazuješ len pracovné cesty.
Treba písať:
-datum
-čas odchod - príchod
-odkial - kam
-účel načo si tam bol /občas je treba mať aj niečo na papieri/ nákup = Fa, bloček, zápis z jednania a podobné. Nedá sa vždy písať jednanie a za celý mesiac nemáš jediný zápis z jednania s klientom.
A máš nárok aj na stravné podla zákona o cestovných náhradách.
Bločky o nákupe PHM nemusíš odkladať, pre výpočet je DU akceptovaný cenník Slovnaftu a ten máš na www. A to je v kocke všetko.
Pekný deň želám...
Anonymka
08.07.05,06:10
Robím podvojné účtovníctvo a začínam robiť jednoduché jednej majiteľke obchodu s potravinami. Čítala som niektoré vyššie príspevky, a chcem sa opýtať, či moja klientka musí zaplatiť cestnú daň (DMV), keď to auto vlastní jej manžel. Auto využíva na podnikanie, a pýtala sa ma na knihu jázd, že vraj je to lepšie, než účtovať bločky. Mám v tom zmätok. Poradí mi niekto, ako to má byť? Ako účtovať spotrebu PHL v JÚ??? Ďakujem.
Anonymka
08.07.05,06:51
Poradí niekto začiatočníčke v JÚ??? :confused:
Jara
08.07.05,06:58
Ak je auto na manžela, tak nemôže DMV zaplatiť manželka, len majiteľ auta. Podľa mňa nemôže účtovať PHL ako výdavok zahrňovaný do základu dane. Myslím že v tomto prípade je možné len na základe nejakej dohody - písomnej al. zmluve o zapožičaní auta a na dohodnutej odmene za vypožičanie auta, poviem napr. 5 tis. mesačne. Potom mu vyplatiť cez pokladňu peniaze a on si ich na konci roka zdaní, ako ostatný príjem ak nepodniká tak normálne v daňovom priznaní FO. Tak by bol podklad pri prípadnej daň. kontrole, že čo bol pre ňu výdaj tak pre manžela príjem.

Otázne je, že čo z toho keď je to zo spoločnej kasy a zrátať či to má zmysel. Ak nie, tak prepísať auto na manželku, zaplatiť daň, knihu jázd písať treba v každom prípade a potom môže dávať aj spotrebu PHM do výdavkov...
Anonymka
08.07.05,07:19
Ale tým, že bude dohoda, nebude vyriešená daň z MV. To netreba zaplatiť. Však? A na základe dohody za symbolickú cenu 1,- SK o zapožičaní??? Bude účtovať bločky za nakúpené PHM mesačne tak ako v PÚ, alebo iba cestovné výdavky - náhradu???
Zuziana
08.07.05,09:36
Auto je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Treba zaplatiť cestnú daň a budeš ho používať na podnikanie. Nie je rozhodujúce, ktorý z manželov je uvedený v TP. Žiadne zmluvy. Rozhodneš sa či ho do podnikania zaradíš alebo nie. Podľa toho budeš uplatňovať výdavky. Ale k tejto téme je tu popísané ajaj takže treba hľadať a čítať.
sway
08.07.05,09:41
Auto je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Treba zaplatiť cestnú daň a budeš ho používať na podnikanie. Nie je rozhodujúce, ktorý z manželov je uvedený v TP. Žiadne zmluvy. Rozhodneš sa či ho do podnikania zaradíš alebo nie. Podľa toho budeš uplatňovať výdavky. Ale k tejto téme je tu popísané ajaj takže treba hľadať a čítať.
súhlasím, ale pozor ak je na manželovo meno cestnú daň dávaj do výdavkov NDZ !!! - je to daň zaplatená za iného daňovníka, potom si uplatňuješ použitie súkromného vozidla do výdavkov (PHM + amortizáciu podľa ubehnutých km.):)
cyberich
09.07.05,10:41
Mame takyto problem,
mame kupene auto na leasing v Madarsku, chceli by sme ho pouzivat na podnikanie (FO), ale nevieme ci ho mame zaradit do majetku, ako "firemne" alebo pisat cestaky ako na sukromne auto, kedze este v podstate nie je uplne vyplatene. Poradte prosim niekto, co by bolo lepsie a ako sa to vobec da urobit aby sme minimalne PHM mohli davat do nakladov.
Anonymka
11.07.05,06:12
Auto je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Treba zaplatiť cestnú daň a budeš ho používať na podnikanie. Nie je rozhodujúce, ktorý z manželov je uvedený v TP. Žiadne zmluvy. Rozhodneš sa či ho do podnikania zaradíš alebo nie. Podľa toho budeš uplatňovať výdavky. Ale k tejto téme je tu popísané ajaj takže treba hľadať a čítať.
Volala som na DÚ, známa mi povedala, že cestnú daň musí zaplatiť manžel (majiteľ vozidla), vypíše sa nejaká nájomná zmluva o tom, že sa bude používať to vozidlo na podnikateľské účely. Nemáte niekto takúto zmluvu?
Zuziana
11.07.05,06:55
Za tým, že so svojím manželom nebudem uzatvárať žiadnu zmluvu, lebo to auto je na 1/2 moje a na 1/2 jeho trvám a nepustím. Ja to mám odkonzultované s metodičkou. Ak chceš napíš súhlas, že súhlasí s využívaním auta na podnikanie.
cyberich
16.07.05,16:29
Nikto nepooradi??
liba2
06.08.05,18:14
Mame takyto problem,
mame kupene auto na leasing v Madarsku, chceli by sme ho pouzivat na podnikanie (FO), ale nevieme ci ho mame zaradit do majetku, ako "firemne" alebo pisat cestaky ako na sukromne auto, kedze este v podstate nie je uplne vyplatene. Poradte prosim niekto, co by bolo lepsie a ako sa to vobec da urobit aby sme minimalne PHM mohli davat do nakladov.
Keď je zmluva o lízingu na vašu firmu, potom treba postupovať ako u firemného auta. Ako postupovať u firemného auta, treba pohľadať v poradách. Je tu toho plno.
Rendy
25.03.07,08:21
prosím poradiť:som živnostník a používam moje súkromné auto na podnikanie.nemám zaplatenô CD.možem si dat do výdavkov cestovné????dakujem rendy
Jana Acsová
25.03.07,08:34
prosím poradiť:som živnostník a používam moje súkromné auto na podnikanie.nemám zaplatenô CD.možem si dat do výdavkov cestovné????dakujem rendy
Malá rada:
HĽADAJTE!!!
Na túto tému je tu nespočetne veľa odpovedí. Nezaplatená daň z motorových vozidiel je na Vašu zodpovednosť. Uplatnenie daňových výdavkov súvisiacich s motorovým vozidlom s tým nemá nič spoločné, ak Vám nebude následne preukázaná "špekulácia".
romana R.
25.03.07,08:48
ja si myslim ze cesta do Brna sa v pohode moze vykazat...
len tie ceny - ja mam potvrdenky aj z ciech - z toho sa nepocita priemerna cena nakupenej PHM? :confused:
Jana Acsová
25.03.07,08:52
ja si myslim ze cesta do Brna sa v pohode moze vykazat...
len tie ceny - ja mam potvrdenky aj z ciech - z toho sa nepocita priemerna cena nakupenej PHM? :confused:Odpovedáte niekomu? Na otázku z roku 2005? :)
romana R.
25.03.07,09:20
Odpovedáte niekomu? Na otázku z roku 2005? :)

:) no som tu novacik som sa sekla..
prosim ta, blocky PHM mam aj z ciech aj sr - priemerne ceny som pocitala bez dph nakupene v SR - CR s dph a prepocitane kurzom..
je to ok?
dakujem

este mam otazku:
jeden klient mi donesie len 1 potvrdeku k autu za cely mesiac, potvrdenka je napr. na 1000 sk, ale za ten mesiac ma najazdene napr. 2000 km. auto pouziva ako sukromne auto zamestnanca v s.r.o. na pracovne cesty. ja vypocitam nahradu len na zaklade tej 1 potvrdenky-ved coze uz mozem robit ked mi viac nedaju? :(
co ked pride kontrola? budu chciet vidiet vsetky potvrdenky, ktore ja zial nemam?:confused:
TatianaM
27.03.07,12:35
Keď je zmluva o lízingu na vašu firmu, potom treba postupovať ako u firemného auta. Ako postupovať u firemného auta, treba pohľadať v poradách. Je tu toho plno.

Môžem po ukončení leasingu motorového vozidla SZČO (auto bolo zaradené v majetku), previesť auto do súkromného vlastníctva podnikateľa a následne si potom do výdavkov zahŕňať cestovné : t.j.náhrady za PHM a 6,20 Sk/km za opotrebenie MV?

Viem že v minulosti sa zo začiatku takto dalo postupovať, potom bola zmena že auto už raz zaradené do majetku firmy nemohlo používať 6,20 Sk/km. Ale neviem ako je to teraz?
vikinka
27.03.07,16:04
Áno,ak sa jedná o vlastné auto SZČO.
Mariana001
08.03.11,10:20
Dobry den,
prosim vas o odpoveď.SZČO ma prihlásené auto na rodne číslo.Vyuziva ho aj na sukromne ucely.NIe je platcom DPH.
Ako je to za rok 2010,čo sa týka paušálnych výdavkov?Ako to mám vyrátať? Auto je na leasing.Bola zaplatena akontacia.Ako mam uctovat mesacne splatky?Myslim konkretne,mam splatkovy kalendar.Je tam istina a urok.Spolu to tvori mesacnu splatku vydavkov.Mam tuto sumu davat do nakladov?