GABAZ
25.03.07,09:41
SZČO kupil v roku 2005 PC v hodnote 38.000 Sk. Faktura je vystavena na SZCO. Kedze mal nizsi ZD, o kupe PC som neuctovala v penaznom denniku ani som neuplatnila odpisy. Majetok som neuvadzala ani vo vykaze o majetku.Teraz uz ma ZD vyssi, chcela by som uplatnit odpis. Citala som si prispevky na porade a vychadza mi to tak, ze mozem uplatnit danovy odpis za rok 2006, 2007, 2008. O odpis za rok 2005 som prisla. /Moja chyba, mala som ho zaradit, uviest vo vykaze o majetku a vtedy by sa to povazovalo za prerusenie./Staci, ked PC zaradim do podnikania, vystavim mu kartu dlhodobeho majetku a odpis zauctujem v penaznom denniku v uzavierkovych operaciach. Uvazujem správne ? Vdaka za radu a prajem peknu nedelu vsetkym poradakom.
Anja111
25.03.07,07:44
SZČO kupil v roku 2005 PC v hodnote 38.000 Sk. Faktura je vystavena na SZCO. Kedze mal nizsi ZD, o kupe PC som neuctovala v penaznom denniku ani som neuplatnila odpisy. Majetok som neuvadzala ani vo vykaze o majetku.Teraz uz ma ZD vyssi, chcela by som uplatnit odpis. Citala som si prispevky na porade a vychadza mi to tak, ze mozem uplatnit danovy odpis za rok 2006, 2007, 2008. O odpis za rok 2005 som prisla. /Moja chyba, mala som ho zaradit, uviest vo vykaze o majetku a vtedy by sa to povazovalo za prerusenie./Staci, ked PC zaradim do podnikania, vystavim mu kartu dlhodobeho majetku a odpis zauctujem v penaznom denniku v uzavierkovych operaciach. Uvazujem správne ? Vdaka za radu a prajem peknu nedelu vsetkym poradakom.
Áno, uvažuješ správne. Môžeš to tak urobiť.
Manual
25.03.07,07:45
Bude to vklad SZČO do firmy napr. k 1.1.2006 v OC podľa faktúry alebo nejakého dokladu o kúpe. A ďalej tak ako píšeš.
STRELEC
25.03.07,07:47
SZČO kupil v roku 2005 PC v hodnote 38.000 Sk. Faktura je vystavena na SZCO. Kedze mal nizsi ZD, o kupe PC som neuctovala v penaznom denniku ani som neuplatnila odpisy. Majetok som neuvadzala ani vo vykaze o majetku.Teraz uz ma ZD vyssi, chcela by som uplatnit odpis. Citala som si prispevky na porade a vychadza mi to tak, ze mozem uplatnit danovy odpis za rok 2006, 2007, 2008. O odpis za rok 2005 som prisla. /Moja chyba, mala som ho zaradit, uviest vo vykaze o majetku a vtedy by sa to povazovalo za prerusenie./Súhlasím, navyše výdavky na prevádzku PC, prípadný spotrebák potom nie sú oôvodnené, podložené. Staci, ked PC zaradim do podnikania, vystavim mu kartu dlhodobeho majetku a odpis zauctujem v penaznom denniku v uzavierkovych operaciach. Uvazujem správne ? Vdaka za radu a prajem peknu nedelu vsetkym poradakom. Aj keď za cenu, že mi nebude sedieť výkaz o majetku (zostatková hodnota), by som zaradil PC dodatočne do roka 2005 a odpisoval ako prvý rok v roku 2006.
Možno v krajnom prípade by sa dalo dať opravný výkaz o majetku za rok 2005.
GABAZ
25.03.07,08:06
Dakujem za superrychle odpovede. Vidim, ze poradaci pracuju. Vdaka.
Jana Acsová
25.03.07,08:26
Staci, ked PC zaradim do podnikania, vystavim mu kartu dlhodobeho majetku a odpis zauctujem v penaznom denniku v uzavierkovych operaciach. Uvazujem správne ? Vdaka za radu a prajem peknu nedelu vsetkym poradakom.
U všetkého, čo uvádzate uvažujete správne ... len ešte jedna povinnosť. O odpisoch sa účtuje aj v knihe dlhodobého majetku. V PD uplatníte výdavok v rámci uzávierkových operácií, ale odpis zaúčtujete v knihe dlhodobého majetku. V účtovnej závierke - výkaze o majetku a záväzkoch sa premietne zostatková cena účtovná.
GABAZ
25.03.07,08:31
Samozrejme, účtujem v Alfe, tam je aj evidencia majetku.