fizzy
25.03.07,10:17
Dobry den,
prosim Vas chcel by som sa informovat ohladne operacii na BU.
Uctujem v JU, program MRP, neplatitel DPH.
1. otazka
prosim Vas, prijem na ucet (vklad podnikatela) zauctujem ako prijem v penaznom denniku na zaklade vypisu z uctu ako prijem z priebeznych poloziek a druhy zapis na zaklade vydavkoveho dokladu ako vklad podnikatela do podnikania? Mam v tom trocha bordel :(
2. otazka
ako mam zauctovat prijem na ucet, dotacia z uradu prace. Ako prijem zdanitelny alebo nezdanitelny?

Dakujem Vam.

V tejto teme sa este budem urcite na Vas obraciat s otazkami a preto uvitam kazdu radu ;)
fizzy
25.03.07,08:19
3. otazka
kreditne uroky na BU zauctujem ako prijem zdaneny u zdroja alebo ako ostatne zdanitelne prijmy?
jamis
25.03.07,08:20
1 otázka - správne
2 otázka - dotácia je POZD
3 otázka - úrok POZD - správne
Ak sa mýlim opravte ma.
mysimis
25.03.07,08:22
Dobry den,
prosim Vas chcel by som sa informovat ohladne operacii na BU.
Uctujem v JU, program MRP, neplatitel DPH.
1. otazka
prosim Vas, prijem na ucet (vklad podnikatela) zauctujem ako prijem v penaznom denniku na zaklade vypisu z uctu ako prijem z priebeznych poloziek a druhy zapis na zaklade vydavkoveho dokladu ako vklad podnikatela do podnikania? Mam v tom trocha bordel :(
2. otazka
ako mam zauctovat prijem na ucet, dotacia z uradu prace. Ako prijem zdanitelny alebo nezdanitelny?

Dakujem Vam.

V tejto teme sa este budem urcite na Vas obraciat s otazkami a preto uvitam kazdu radu ;)

Príjem na účet môžeš rovno zaúčtovať na BÚ ako vklad podnikateľa a nemusíš ísť cez pokladňu a priebežné položky.

Dotácia z ÚP je príjem ovplyvňujpci ZD.
mysimis
25.03.07,08:23
3. otazka
kreditne uroky na BU zauctujem ako prijem zdaneny u zdroja alebo ako ostatne zdanitelne prijmy?

kreditné úroky sú ostatné zdaniteľné príjmy.
fizzy
25.03.07,08:31
Takze prijem na ucet, vklad podnikatela zauctujem ako 13 dary, vklady, uvery na zaklade bankoveho vypisu a nemusim ist cez pokladnu, ak som to takto pochopil.
Prijem, dotacia z UP ako ostatne zdanitelne prijmy na zaklade vypisu BU.
Kreditny urok takisto ako ostatne zdanitelne prijmy.
Zoltán Kovács
25.03.07,08:37
S dotáciou z ÚP nesúhlasím.

Ak dostanem peniaze z ÚP tak účtujem ako príjem neovplyvňujúci základ dane.
Pri použití dotácie výdavky zaúčtujem ako ovplyvňujúci základ dane. A v tej istej výške cez interný doklad ako nepeňažná operácia preúčtujem časť dotácie do príjem zdaniteľný.

Celá dotácia nie je zdanená pri obdržaní, ale až po použití. Keď napr. dostaneš 60 tisíc, a v roku použiješ z toho iba 40 tisíc. Potom zdaňuješ iba tých 40 tisíc. Zostatok 20 tisíc použiješ v r.2007 a v tom roku to zdaňuješ.
fizzy
25.03.07,08:38
4. otazka
platba cestnej dane (dani z MV) zauctujem ako prevadzkova rezia na zaklade vypisu z BU?
Zoltán Kovács
25.03.07,08:40
4. otazka
platba cestnej dane (dani z MV) zauctujem ako prevadzkova rezia na zaklade vypisu z BU?

Áno na základe výpisu
fizzy
25.03.07,10:00
5. otazka
Platba do zdravotnej poistovne za podnikatela je prevadzkova rezia (nie za zamestnanca ale za zivnostnika)? Uctujem na zaklade vypisu z BU a iba do penazneho dennika, tak by to malo byt spravne?
Manual
25.03.07,10:07
5. otazka
Platba do zdravotnej poistovne za podnikatela je prevadzkova rezia (nie za zamestnanca ale za zivnostnika)? Uctujem na zaklade vypisu z BU a iba do penazneho dennika, tak by to malo byt spravne?
Táto platba je platba do fondov.
ola
25.03.07,10:09
Úhrada do zdravotnej poisťovne, je platba do fondov (aspoň ja mám v programe takú možnosť). V PD účtujem na základe výpisu z BÚ a znížim záväzok voči ZP.
fizzy
25.03.07,10:32
mam v moznostiach jedine "socialny fond"

edit:
nie, mam tu aj platbu do fondov :D som si nevsimol
fizzy
25.03.07,10:35
znizis zavazok voci ZP? To v JU dufam nemusim, ci ano?
Pokial viem, staci zauctovat v penaznom denniku ako vydaj (platba do fondov) na zaklade BU
mysimis
25.03.07,11:00
Je treba zaúčtovať najprv záväzok voči ZP a SP a na základe výpisu z bú urobíš úhradu záväzku - členenie platba odvodov.
ola
25.03.07,11:00
V JU mám zaznamenané všetky záväzky, hlavne tie, na ktoré mám v BU trvalý príkaz: odvody do SP, ZP, lízing, nájom, elektrina a pod. A postupne, ako sú realizované platby, tak znižujem záväzok.
fizzy
25.03.07,11:18
znamy uctovnik mi potvrdil ze nemusim zaznamenat zavazok, ze staci urobit uhradu na zaklade BU
mysimis
25.03.07,11:27
Keď myslíš?
fizzy
25.03.07,11:45
cize tvrdite ze si mam v ostatnych zavazkoch najprv vytvorit zavazok voci ZP a potom ho v PD splatit na zaklade BU? Dobre som to pochopil?
vikinka
25.03.07,11:59
cize tvrdite ze si mam v ostatnych zavazkoch najprv vytvorit zavazok voci ZP a potom ho v PD splatit na zaklade BU? Dobre som to pochopil?
Áno,presne tak.;)
fizzy
26.03.07,21:35
Otazka 6.
Prosim Vas, mam prijatu fakturu kde boli chybne polozky. Nato mi vystavili dobropis. Ja som vsak uhradil iba rozdiel medzi fakturou a dobropisom. Ako to mam zauctovat?
priklad:
Faktura je na 3000,-. dobropisuju mi 1000,-. Zplatil som prevodom na ucet 2000,-Sk. Zauctovane mam obidve faktury.
Mozem to urobit tak, ze z prvej faktury uhradim 2000sk, tam mi ostane 1000,- neuhradeny zavazok, ten douctujem ako nepenazna operacia a dobropis tiez douctujem ako nepenazna operacia, moze to tak byt?
Alebo navrhujete ine riesenie?
Prosim o radu,
Dakujem