bučo
25.03.07,11:00
1.Kto mi poradí, ako účtovať?
PC do 30000,--
káble na pripojenie počítača 5000,--
antivýrusový program 4500,--
motorová píla do 30000,--
píla - PHM, servis, náhradné diely
telefon od Orange 6500,--
pracovné oblečenie
kancelárske potreby
pravidelné preškolenie v oblasti na ktorú má ŽL
školenie na rozšírenie zručnosti
2.Príjem penazí na podnik.účet od inej osoby ako podnikateľ,ktoré sa použijú na dotáciu pokladne
3. Auto zaradené v majetku na leasing používané aj na súkromné účely, môže si podnikatel určiť, že do nákladov si nebude dávať odpis, ale len určitú časť zo splátky(podľa tabulky od Marina), alebo opačne(len odpis a žiadnu časť zo splátky)?
4. Na čo všetko sa tvoria rezervy a kedy oprávky.
5. Prečo nemôžu byť náhradné diely v réžii?
Neplatca DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59), JU.
Dakujem všetkým za radu.
Monika Kováčová
25.03.07,09:04
1.PC + káble spolu 35000 = výdavok neovplyvňujúci ZD, členenie nákup HIM, karta HIM + uplatňuješ odpisy 4 roky
program, píla, phm ostatné všetko Výdavok ovplyvňujúci ZD, členenie Prevádzková réžia
2. Príjem neovpyvňujúci Základ dane - ostatné, členenie dary vklady dotácie
3. ???
........
Monika Kováčová
25.03.07,09:07
3. Auto zaradené v majetku na leasing používané aj na súkromné účely, môže si podnikatel určiť, že do nákladov si nebude dávať odpis, ale len určitú časť zo splátky(podľa tabulky od Marina), alebo opačne(len odpis a žiadnu časť zo splátky)? ak je používané aj na súkromné účely, musíš si rozdeliť časť VOZD, časť VNOZD
4. Na čo všetko sa tvoria rezervy a kedy oprávky. - oprávky = HIM odpisovaný, rezervy pozri zákon o dani z príjmu a postupy účtovania v JÚ, par. 10
5. Prečo nemôžu byť náhradné diely v réžii? Náhradné diely na auto? Ak je auto zaradené v OM nevidiím dôvod, prečo by neboli, ale pozor na pomer súkromné a služobné účely.
Neplatca DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59), JU.
Dakujem všetkým za radu.


v texte.............
jamis
25.03.07,09:07
V jednoduchom účtovníctve sa tvoria rezervy ?
Monika Kováčová
25.03.07,09:10
V jednoduchom účtovníctve sa tvoria rezervy ?
Pozri postupy účtovania:
§ 10
Účtovanie rezerv
(1) Tvorba, čerpanie a zrušenie rezerv podľa osobitného predpisu ) sa účtuje v knihe rezerv. Tvorba a čerpanie rezerv sa v peňažnom denníku účtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií.

(2) Spôsob tvorby a používania rezerv sa uvádza vo vnútornom predpise účtovnej jednotky, pričom rezervy sa môžu použiť len do vytvorenej výšky a na účel, na ktorý boli vytvorené. Zostatky


rezerv sa prevádzajú do nasledujúceho účtovného obdobia.
jamis
25.03.07,09:12
tak to sa priznám, že som nikdy rezervy neúčtovala.
Poraď ako na to ?
A musia sa v JU účtovať ?
Monius
25.03.07,13:28
Chcela by som aj ja vložiť otázku, keď SZČO platí odvody do soc. poisť. v peň. denníku ich dá do výdavkov do "prev. réžie", alebo do "platby do fondov"?
Monika Kováčová
25.03.07,13:29
do platby do fondov.
Monius
25.03.07,13:31
Ďakujem.:)