seli5
25.03.07,13:19
Neviete prosim niekto recept na svieženky skoro take ako z cukrarne.DIK
Johanka
25.03.07,11:25
mimotemy Ja momentálne hľadám recept ako zvládnuť bez ujmy na duševnom zdraví tento chaos :D .
seli5
25.03.07,11:31
to je zasa o niečom inom ja momentalne hladam tento recept
Marta V
26.03.07,19:54
Svieženky
6 vajec, 6 lyžíc polohrubej múky, polovicu vrecúška prášku do pečiva, 6 lyžíc kryštálového cukru, 4 dl mlieka, 200 g stuženého tuku na plnky, 100 g masla, 1 žĺtok, 90 g práškového cukru, 1 vrecúško vanilkového cukru, 1 dl rumu, 2 lyžice kakaa, za hrsť nadrobno posekaných orechov, zavárané broskyne, alebo zavárané kocky ananásu, 40 g hrozienok namočených v rume.

Žĺtky vymiešame so 6 lyžicami polohrubej múky, práškom do pečiva a 6 lyžicami kryštálového cukru. Primiešame sneh vyšľahaný zo šiestich bielkov. Masu rozdelíme na dve časti (upečieme dva pláty) na vymastenom a múkou vysypanom plechu. Mlieko mierne zahrejeme a po odstavení z ohňa pridáme zmäknutý tuk, maslo, žĺtok, práškový a vanilkový cukor a dobre vymiešame, alebo vyšľaháme šľahačom. Odložíme do chladničky na 12 až 24 hodín a znova vyšľaháme. Jeden upečený plát z piškótového cesta potrieme ríbezľovým lekvárom. Druhý plát, po miernom oschnutí pomrvíme na malé kúsky, ktoré rovnomerne navrstvíme na lekvárom potretý prvý plát. Rovnomerne pokvapkáme rumom, poprášime kakaom, posypeme hrozienkami, posekanými orechmi a na malé kúsky pokrájaným kompótom, alebo kockami ananásu. Môžeme pokvapkať aj kompótovou šťavou. Mierne popritláčame dlaňou a opatrne navrstvíme pripravenú plnku. Po niekoľko hodinovom schladení pokrájame.
LubicaN
27.03.07,04:54
...tak až teraz som pochopila, prečo mi švagriná - vyučená cukrárka vravela, že svieženky sa vyrábajú (pardon za výraz) z odpadu. Myslela tým obrezky z koláčov, prípadne poobsychané kúsky čo sa nepredali... Hmm, koláčik to môže byť dobrý, ale v cukrárni si ho asi nedám... Ďakujem za receptík...
anmary
27.03.07,06:17
Marta V až mi slinky tečú pri pomyslení na tento môj obľúbený zákusok. Veľmi rada by som ho vyskúšala a chcem aby bol hneď na prvýkrát na 1. Preto tieto, možno banálne otázky. :confused:

Mlieko mierne zahrejeme a po odstavení z ohňa pridáme zmäknutý tuk, maslo, žĺtok, práškový a vanilkový cukor a dobre vymiešame, alebo vyšľaháme šľahačom. Odložíme do chladničky na 12 až 24 hodín a znova vyšľaháme. Z toho je potom vrchná "plnka" namiesto šľahačky?

Jeden upečený plát z piškótového cesta potrieme ríbezľovým lekvárom. Druhý plát, po miernom oschnutí pomrvíme na malé kúsky, ktoré rovnomerne navrstvíme na lekvárom potretý prvý plát. Rovnomerne pokvapkáme rumom, poprášime kakaom, posypeme hrozienkami, posekanými orechmi a na malé kúsky pokrájaným kompótom, alebo kockami ananásu. Môžeme pokvapkať aj kompótovou šťavou. Mierne popritláčame dlaňou a opatrne navrstvíme pripravenú plnku. Po niekoľko hodinovom schladení pokrájame.[/quote] Nemôžem všetky suroviny najskôr zmiešať v miske a potom natrieť, musí sa to robiť ako píšeš?
Marta V
27.03.07,08:16
Áno, z toho je potom vrchná plnka namiesto šľahačky. Nesmie mlieko ale zovrieť. A tie suroviny ja tiež zmiešam všetko dokopy a až tak ich naukladám a pozarovnávam na koláč. Len takto som to mala v originálnom recepte, tak som to celé prekopírovala. Je to super koláč. A tá šľahačka vydrží dlhšie ako originálna.
seli5
27.03.07,17:34
Dostala som sa sem až dnes MARTA V dik za recept,vyskúšam, ak maš ešte neake dobre, vyskušane a najdeš si čas môžeš mi poslať aj meilom.
mambi
31.03.07,16:48
Marta V, chcem sa opýtať čo sa myslí pod stuženým tukom na plnky, je to Cera? alebo sa mýlim
Marta V
31.03.07,17:54
Áno Ceru tam dávam
anmary
02.04.07,06:10
:eek: No a mám po probléme. Celé nedeľné doobedie som sa trápila so Svieženkou podľa receptu. No tú plnku nie a nie vyšľahať. Až dnes som si prečítala sobotný príspevok, že tam má ísť CERA. Ja "odborník" som pochopila pod tukom na plnky HERU /používam ju na plnky/. A tak veľmi som sa tešila. Susedovie mačky sa určite potešili takej maškrte - dúfam že sa neopili. Dúfam, že druhý pokus vyjde. :o
alena
05.04.07,05:36
ja som síce použila CERU, ale aj tak sa mi to nepodarilo vyšľahať. Mlieko som použila trvanlivé 1,5% tuku. Neviem či by tam nemalo ísť klasické plnotučné mlieko, lebo ako viem, tak šľahačka sa dá nahradiť tak, že sa prevarí plnotučné mlieko s maslom, nechá sa vychladnúť a potom sa vyšľahá. Základ koláča je dobrý, navrch tentoraz použijem asi normálnu šľahačku so stužovačom.