betka
25.03.07,14:28
Dnes na základe tel. rozhovoru sa ma klient spýtal.
Mám nebytový priestor 80m2. Mám tu podnikať, alebo si mám prenajať v tej istej lokalite v dobrom stave priestor, kt. má 90 m2.
Odpovedala som mu, radšej si prenajmi. Cudzí majetok je lacnejší. Prečo?
Ak budeš v nájme za 200 tis. Sk, kde budeš podnikať, bude to Tvoj VOZD.
Ak prenajmeš svoj bytový priestor, Budeš mať príjem podľa par.6 odst.3, a je to pre Teba lacnejšie. (energie sú súčasťou NZ).
Rozhodla som sa správne....?

V žiadnom priestore nie sú potrebné opravy, ani TZ
Johanka
25.03.07,12:56
... asi si sedím na kábli :--- .
Má vlastný nebytový priestor, ktorý by mu aj vyhovoval.
Napriek tomu si prenajme iný. Ten vlastný dá do prenájmu ?
Liptáčik
25.03.07,13:03
Ak za nájom priestorov zaplatí cca 200 tis., dá si ich do výdavkov. Ale peniaze musí najprv zarobiť a potom minúť. Nikde však nie je napísané, že výška nájmu sa nebude upravovať a stále je v cudzom. Ak dá vlastné priestory na prenájom, nejakú hotovosť získa. Ak aj tam zohľadní výdavky, daň odviesť musí. Veľa neušetrí. A byť vo vlastnom je o niečom inom.
Možno tento názor mám len sama, ale aj by som sa rozhodla pre vlastný priestor.
betka
25.03.07,13:08
... asi si sedím na kábli :--- .
Má vlastný nebytový priestor, ktorý by mu aj vyhovoval.
Napriek tomu si prenajme iný. Ten vlastný dá do prenájmu ?

Nesedíš si Johanka na kábli. :---:---:---
Daňová optimalizácia.. Radšej som si ešte raz prečítala etiketu porady bod 14, nejde o porušenie, o obchádzanie zákona, tak asi jednoduché výpočty.
Musím zvážiť, či je to pre mňa výhodné.
Zamýšľala som sa nad úsporou.
Idem do prenájmu, 200 tis. VOZD.
Budem prenajímať, par. 6 odsek 3, a uplatním si paušálne výdavky vo výške 40%. Vyšla mi úspora. Z 80 000, Sk 19%.
STRELEC
25.03.07,13:08
Stálo by to za úvahu, keď by som napr. 300 získal prenájmom a 200 sám uhradil. Bol by som v pluse. Inak asi nie.
betka
25.03.07,13:11
Zabudla som napísať, že za svoj priestor dostane totožnú sumu. 200 tis.Sk
STRELEC
25.03.07,13:12
Zabudla som napísať, že za svoj priestor dostane totožnú sumu. 200 tis.Sk
Nezabudla - to sa dalo vyčítať z kontextu.
bulnova
25.03.07,13:17
Asi by som predsa len využívala vlastné priestory. Možno ich upravovať,
rekonštruovať a v konečnom dôsledku nikto ma nemôže prekvapiť výpoveďou, prípadne inými nepríjemnými vecami. Svoje je svoje.
Monika Kováčová
25.03.07,13:18
nezabudni na tok peňazí, ty rátaš dane dopredu.
tok peňazí 200. tisíc príde a 200 tisíc odíde
cash nula

Zaplatí daň z príjmu 200.000,- po odpočítaní výdavkov 40% = 22.800,- Sk
v nákladoch má 200.000,- , na dani to robí 38000,-

Ak teda bude mať nájomcu ušetrí na dani 15.200,- Sk ročne?
takto si to myslela?
bulnova
25.03.07,13:23
A daň z nehnuteľnosti (využ.na podnikanie) neplatí ?
betka
25.03.07,13:28
nezabudni na tok peňazí, ty rátaš dane dopredu.
tok peňazí 200. tisíc príde a 200 tisíc odíde
cash nula

Zaplatí daň z príjmu 200.000,- po odpočítaní výdavkov 40% = 22.800,- Sk
v nákladoch má 200.000,- , na dani to robí 38000,-

Ak teda bude mať nájomcu ušetrí na dani 15.200,- Sk ročne?
takto si to myslela?

Bystrá hlavička.....
apo
25.03.07,13:28
Ak za nájom priestorov zaplatí cca 200 tis., dá si ich do výdavkov. Ale peniaze musí najprv zarobiť a potom minúť. Nikde však nie je napísané, že výška nájmu sa nebude upravovať a stále je v cudzom. Ak dá vlastné priestory na prenájom, nejakú hotovosť získa. Ak aj tam zohľadní výdavky, daň odviesť musí. Veľa neušetrí. A byť vo vlastnom je o niečom inom.
Možno tento názor mám len sama, ale aj by som sa rozhodla pre vlastný priestor.

Ako účtovná firma sme užívali jednu bunku s tromi miestnosťami a vlastným sociálnym zariadením v bývalom internáte. Museli sme si prerobiť rozvod elektrickej energie, naťahať počítačovú sieť. Pracovali sme vo firme s manželkou a jednou pracovníčkou. Úplná pohoda za 4,5 tisíc vrátane všetkých služieb mesačne, problém bol akurát s kolísavou elektrickou energiou, niekedy som musel počítač dať napriamo do zásuvky nie cez UPC nakoľko UPC mi počítač úplne vyplo.
Z internátov urobili byty a vo firme už pracujeme len s manželkou. Nový účtovný program, väčšie skúsenosti, lepšie zorganizovaná práca.
Často sme vo firme aj spávali, náš byt bol prakticky prázdny.

Rozhodli sme sa robiť doma. Pre obyvák sme zmenili účel použitia, je to nebytový priestor. Jednu tretinu všetkých platieb na byt dávame do daňových výdavkov. Spotreba elektrickej energie stále stúpa, dnes dávame do spotreby 2/3 elektrickej energie do daňových výdavkov, na faktúrach je pekne vidieť históriu spotreby.

Za ušetrené peniaze za nájom sme si prerobili bytové jadro, kompletne sme vymenili rozvod elektrickej energie a v celom byte mám urobený rozvod pre počítačovú sieť a všetky elektronické rozvody.

Musel by prísť nejaký klient s brutálne veľkým objemom dát na spracovanie, ktorý by stál zato aby som prijal zamestnanca a až vtedy by som opäť odišiel do prenajatého nebytového priestoru.

S týmto stavom som celkom spokojný a som rád, že sme si to takto zvolili.

apo
betka
25.03.07,13:30
A daň z nehnuteľnosti (využ.na podnikanie) neplatí ?

To nie je podstatné, to platí tak či tak, ....(či podniká vo svojom, alebo dá do prenájmu.
betka
25.03.07,13:32
Ermon, takže cudzie je lacnejšie...
Monika Kováčová
25.03.07,13:34
To apo:
bola som presne toho istého názoru, kým neprišli batoľajúce, žuvajúce, čmárajúce a počítačezachoduvypínajúce detičky....
STRELEC
25.03.07,13:34
Stálo by to za úvahu, keď by som napr. 300 získal prenájmom a 200 sám uhradil. Bol by som v pluse. Inak asi nie.
Ako teoretický problém to bolo zaujímavé (aj ako príklad legálnej optimalizácie :)) , ale v prktickej rovine by som ostal pri citáte. :)
apo
26.03.07,08:50
To apo:
bola som presne toho istého názoru, kým neprišli batoľajúce, žuvajúce, čmárajúce a počítačezachoduvypínajúce detičky....

My máme deti už veľké a do vnúčat sa ešte neschyľuje. Potom to bude už inak, ale to my už budeme možno mať v tom čase firmu iba na prilepšenie a nie ako hlavný zdroj obživy.

apo