rommy
25.03.07,14:51
Ahoj poraďáci, chcela by som vás poprosiť o radu. Mám kamoša založil si živnosť v 11/2006, v roku 06 vystavil dve faktúry ale jeho príjem nepresiahol 45tis., neboli mu uhradené obe faktúry. Na DU podal čestné prehlásenie, že mu nevznikla povinnosť podať DP. V roku 06 si viedol JU, len sa chcem spýtať či môže v tomto JU normálne pokračovať v roku 07 aj keď nepodával DP.
STRELEC
25.03.07,12:57
Ahoj poraďáci, chcela by som vás poprosiť o radu. Mám kamoša založil si živnosť v 11/2006, v roku 06 vystavil dve faktúry ale jeho príjem nepresiahol 45tis., neboli mu uhradené obe faktúry. Na DU podal čestné prehlásenie, že mu nevznikla povinnosť podať DP. V roku 06 si viedol JU, len sa chcem spýtať či môže v tomto JU normálne pokračovať v roku 07 aj keď nepodával DP.V roku 2007 začne normálne viesť JU. Pokračovať bude s počiatočnými stavmi ktoré mal k 01.01.2007.

Mimochodom - žiadne čestné prehlásenie dávať nemusel.
Liptáčik
25.03.07,12:57
Môže. Úhrady za dve faktúry z roku 2006 mu budú tvoriť príjem roku 2007.
rommy
25.03.07,12:59
Ďakujem za odpoveď. U nás mu povedali že by bolo dobré aby niečo také podal, bude to musieť dať aj do sociálnej poisťovne.
Lydka R
25.03.07,13:00
Ahoj poraďáci, chcela by som vás poprosiť o radu. Mám kamoša založil si živnosť v 11/2006, v roku 06 vystavil dve faktúry ale jeho príjem nepresiahol 45tis., neboli mu uhradené obe faktúry. Na DU podal čestné prehlásenie, že mu nevznikla povinnosť podať DP. V roku 06 si viedol JU, len sa chcem spýtať či môže v tomto JU normálne pokračovať v roku 07 aj keď nepodával DP.
A náklady nemal žiadne? Nebol v strate? V takomto prípade bol daňové priznanie povinný podať.
Pokračuje v účtovníctve ďalej, ako už bolo spomínané
Johanka
25.03.07,13:01
Ahoj poraďáci, chcela by som vás poprosiť o radu. Mám kamoša založil si živnosť v 11/2006, v roku 06 vystavil dve faktúry ale jeho príjem nepresiahol 45tis., neboli mu uhradené obe faktúry. Na DU podal čestné prehlásenie, že mu nevznikla povinnosť podať DP. V roku 06 si viedol JU, len sa chcem spýtať či môže v tomto JU normálne pokračovať v roku 07 aj keď nepodával DP.

Povinnosť viesť účtovníctvo vyplýva zo Zákona o účtovníctve.
To, že nie je pri splnení určitých podmienok povinný podať DP (netreba zabudnúť, že ak dosiahol stratu, je povinný DP podať) je záležitosť Zákona o dani z príjmov a nezbavuje ho to povinnosti viesť účtovníctvo. Max. sa môže "tváriť", že využil možnosť uplatenia paušálnych výdavkov ...;)
Ak viedol JÚ, prenesie konečné zostatky do peňažného denníka ako začiatočné stavy ...
Johanka
25.03.07,13:02
Ďakujem za odpoveď. U nás mu povedali že by bolo dobré aby niečo také podal, bude to musieť dať aj do sociálnej poisťovne.
Do Sociálnej poisťovne musí mať potvrdenie od Daňového úradu o tom, že využil možnosť nepodania DP , nestačí čestné prehlásenie ...
(teda aspoň na SP TT :) ).
STRELEC
25.03.07,13:05
Do Sociálnej poisťovne musí mať potvrdenie od Daňového úradu o tom, že využil možnosť nepodania DP , nestačí čestné prehlásenie ...
(teda aspoň na SP TT :) ).
a) predpokladajme, že v zisku bol. Z oných dvoch faktúr mu bolo čosi uhradené.
b) V PO stačí písomne oznámiť, že priznanie nebolo podávané.
Resp. - podať Výpis DP s týmto oznámením.
rommy
25.03.07,19:11
Do Sociálnej poisťovne musí mať potvrdenie od Daňového úradu o tom, že využil možnosť nepodania DP , nestačí čestné prehlásenie ...
(teda aspoň na SP TT :) ).

No keď som tam volala tak mi povedali, že je treba aby niečo také napísal, lebo by mu inak DU žiadne potvrdenie nedal, tak to tam pre istotu šupol:D
V strate nebol bol dobrovolne nezamestnaný a až v 11/06 si založil živnosť.