LUCIARACKOVA
25.03.07,15:43
Ahojte! Poradí mi niekto ako správne zaučtovat lízing osobného automob. v JU.Ďakujem
ola
25.03.07,13:45
ola
25.03.07,13:55
...a ešte tu mám čosi...prikladám v prílohe
dopravca
26.03.07,12:57
prosím poradte začiatočníkovi zaučtovat lízing návesu JU platitel DPH: náves kúpený 27.2.2006, nadob. cena 34 500 eur bez dph, prvá navýšená splátka 27.2.06 5019,08 eur, ďalšie splátky k 25.dnu mesiaca 913,58 eur - 48 mesiacov, finančná čiastka a istina každý mesiac iná suma, ako odpis a kurzový rozdiel? ďakujem za pomoc
Adri
26.03.07,14:12
Mam jednu malu - ale hlupu - otazku, ale som zaciatocnik - jedna sa o auto kupene SZCO na leasing: je mozno akontaciu - 1.zvysenu splatku zauctovat naraz ako vydavok, ale je to nutne rozpisovat na 4 roky /je to vac ako 30.000Sk/
Dik..Adri
Paula
26.03.07,14:30
Mam jednu malu - ale hlupu - otazku, ale som zaciatocnik - jedna sa o auto kupene SZCO na leasing: je mozno akontaciu - 1.zvysenu splatku zauctovat naraz ako vydavok nie je to možné, ale je to nutne rozpisovat na 4 roky - odpisovať toľko mesiacov, na koľko je uzavretá zmluva /je to vac ako 30.000Sk/
Dik..Adri

..................
Jana Acsová
26.03.07,14:31
Mam jednu malu - ale hlupu - otazku, ale som zaciatocnik - jedna sa o auto kupene SZCO na leasing: je mozno akontaciu - 1.zvysenu splatku zauctovat naraz ako vydavok, ale je to nutne rozpisovat na 4 roky /je to vac ako 30.000Sk/
Dik..AdriNie je možné zaúčtovať jednorázovo ako daňový výdavok. Viď napr.:
http://www.porada.sk/t44945-leasing-auta-a-ine-pre-zaciatocnika.html
Adri
26.03.07,14:34
Dakujem za super rychlu odpoved. Takze ak som to pochopila spravne - mesacne odpisujem vydavok ovplyvnujuci zaklad dane: leasing-splatku 3700Sk + 58000/60 (akontacia/5x12mesiacov, co je doba leasingu). SPRAVNE?
Dik..Adri
Jana Acsová
26.03.07,14:37
Dakujem za super rychlu odpoved. Takze ak som to pochopila spravne - mesacne odpisujem vydavok ovplyvnujuci zaklad dane: leasing-splatku 3700Sk + 58000/60 (akontacia/5x12mesiacov, co je doba leasingu). SPRAVNE?
Dik..Adri
A aj ste si prečítali pripnutý link?
dopravca
26.03.07,14:48
prosím poradte začiatočníkovi zaučtovat lízing návesu JU platitel DPH: náves kúpený 27.2.2006, nadob. cena 34 500 eur bez dph, prvá navýšená splátka 27.2.06 5019,08 eur, ďalšie splátky k 25.dnu mesiaca 913,58 eur - 48 mesiacov, finančná čiastka a istina každý mesiac iná suma, ako odpis a kurzový rozdiel? ďakujem za pomoc



Janka prosím Vás, odpovedzte aj mne, pomôžte...
Adri
26.03.07,14:49
A aj ste si prečítali pripnutý link?

sorry, odpovedala som na prispevok PAULY, Vas sa tam objavil, ked som svoj prispevok odslala... link prave lustim, aj dalsie odkazy...dakujem zatial, az to preluskam, snad to bude jasne...Adri
Jana Acsová
26.03.07,14:52
prosím poradte začiatočníkovi zaučtovat lízing návesu JU platitel DPH: náves kúpený 27.2.2006, nadob. cena 34 500 eur bez dph, prvá navýšená splátka 27.2.06 5019,08 eur, ďalšie splátky k 25.dnu mesiaca 913,58 eur - 48 mesiacov, finančná čiastka a istina každý mesiac iná suma, ako odpis a kurzový rozdiel? ďakujem za pomocIstinu zaúčtujete do knihy dlhodobého majetku v deň prevzatia predmetu finančného prenájmu od prenajímateľa. Pripočítate k nej prípadne súvisiace náklady napr. poplatok za uzatvorenie zmluvy a to bude obstarávacia cena, ktorá je východiskom pre odpisovanie.

Pri úhradách záväzku účtujete o výdavku vzťahujúcom sa k istine v peňažnom denníku ako o výdavku nezahrňovanom do základu dane. Kurzový rozdiel nezohľadńujete v istine, ktorá sa premieta do daňových výdavkov formou uzávierkovej operácie ... odpisov.
Jana Acsová
26.03.07,14:54
Kurzový rozdiel nezohľadńujete v istine, ktorá sa premieta do daňových výdavkov formou uzávierkovej operácie ... odpisov.
Čiže istina prepočítaná kurzom platným v deň prevzatia predmetu prenájmu od prenajímateľa je východiskom pre odpisovanie. Kurzový rozdiel viac obstarávaciu cenu majetku neovplyvňuje.
dopravca
26.03.07,17:03
Čiže istina prepočítaná kurzom platným v deň prevzatia predmetu prenájmu od prenajímateľa je východiskom pre odpisovanie. Kurzový rozdiel viac obstarávaciu cenu majetku neovplyvňuje.

Len sa chcem uistiť. Čiže kurzový rozdiel neovplyvňuje ani splátky finančnej činnosti ? ďakujem
dopravca
27.03.07,04:59
viem, že už som trápny, ale ten rozdiel / ked som kupoval náves stálo euro ccc 39sk, teraz ho nakupujem po cca 33sk/, je môj zisk s ktorým nemusím nič robiť ?
dopravca
27.03.07,07:31
prosím....
zuzanask
27.03.07,10:09
mohla by som uplatnit pri OA na leasing prerusenie odpisovania na jeden rok?
ci musim OA odpisat do 36 mesiacov ako plynie leasing?
dopravca
27.03.07,11:12
mohla by som uplatnit pri OA na leasing prerusenie odpisovania na jeden rok?
ci musim OA odpisat do 36 mesiacov ako plynie leasing?


pokial ja viem, pri lízingu sa nesmie prerušit odpis
Jana Acsová
27.03.07,13:27
Len sa chcem uistiť. Čiže kurzový rozdiel neovplyvňuje ani splátky finančnej činnosti ? ďakujemJednotlivé splátky predsa predpisujete v čase ich splatnosti. Tam kurzový sa kurzový rozdiel neviaže ku dňu prevzatia predmetu finančného prenájmu, ale ku dňu splatnosti splátky. Do denníka účtujete výdavok "skutočne uhradený". V knihe záväzkov vyrovnávate kurzový rozdiel bez vplyvu na zápis v PD.
Jana Acsová
27.03.07,13:27
mohla by som uplatnit pri OA na leasing prerusenie odpisovania na jeden rok?
ci musim OA odpisat do 36 mesiacov ako plynie leasing?Predmet finančného prenájmu odpisujeme počas doby nájmu rovnomerne. Preto nie je možné odpis prerušiť.
lubkast
03.04.07,21:44
Prosím poraďte mi.
MV na lizing - dátum prevzatia 9.1. 2007 - t.zn. v knihe DHM účtujem zaradenie v OC bez DPH, úhrada akontácie - účtujem v PD ako VNZD. To je mi jasné. Ale od leasingovky mám splátkový kalendár s dátumom vyhotovenia 22.1.2007 a s dátumom vzniku daňovej povinnosti = dátum splatnosti leasingovej splátky t.j. 5.2.2007.
Ako mám účtovať odpis, ktorý má byť zhodný s dobou splácania leasingových splátok, keď mi vznikol rozdiel jeden mesiac?
Muška
03.04.07,22:59
Postupy JU
(4) V deň prevzatia majetku nájomcom sa účtuje v knihe záväzkov a v knihe dlhodobého majetku nájomcu záväzok z finančného prenájmu v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu sú súčasťou ocenenia majetku.

(5) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe záväzkov nájomcu účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu, v peňažnom denníku sa účtuje úhrada dohodnutej platby14c).

tzn., do odpisov v deň prevzdatia
a záväzok odpisuješ dňom zaplatenia
lubkast
04.04.07,17:18
Postupy JU
(4) V deň prevzatia majetku nájomcom sa účtuje v knihe záväzkov a v knihe dlhodobého majetku nájomcu záväzok z finančného prenájmu v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu sú súčasťou ocenenia majetku.

(5) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe záväzkov nájomcu účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu, v peňažnom denníku sa účtuje úhrada dohodnutej platby14c).

tzn., do odpisov v deň prevzdatia
a záväzok odpisuješ dňom zaplatenia

to mi je jasné, postupy účtovania aj všetky možné zákony som prečítala niekoľkokrát.
Ja však vidím rozpor v tom, že v deň prevzatia majetku mi nevznikne záväzok voči leasing. spoločnosti - záväzok mi vznikne až v ďalšom mesiaci podľa splátkového kalendára - to zn. 11 x lizingová splátka (v roku 2007), na rozdiel od účtovania v knihe DHM - zaradenie v deň prevzatia (9.1.2007) - to znamená 12 x odpis, čo je v rozpore s §26 ods. 8 z. o dani z príjmov - "výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu"
Renka
12.12.07,16:00
Len sa chcem uistiť. Čiže kurzový rozdiel neovplyvňuje ani splátky finančnej činnosti ? ďakujem
Jana Acsová;435506]Jednotlivé splátky predsa predpisujete v čase ich splatnosti. Tam kurzový sa kurzový rozdiel neviaže ku dňu prevzatia predmetu finančného prenájmu, ale ku dňu splatnosti splátky. Do denníka účtujete výdavok "skutočne uhradený". V knihe záväzkov vyrovnávate kurzový rozdiel bez vplyvu na zápis v PD.[/quote]

dobrý deň,
reagujem na tuto tému, resp.na Váš príspevok. Hľadala som tu niečo účtovaní úrokov z leasingu v JU v cudzej mene. Z Vášho príspevku mi vychádza, že finančnú činnosť z mesačnej splátky účtujeme kurzom zo dňa zaplatenia a v tejto sume ju uplatňujeme aj ako daňový výdavok. Neupravujeme ju už o žiadny kurzový rozdiel, ktorý by vznikol prepočítaním kurzu zo dňa obstarania predmetu leasingu. Chcela by som sa spýtať, či som to pochopila správne.
Vopred Vám ďakujem za odpoveď.
Jana Acsová
13.12.07,16:39
dobrý deň,
reagujem na tuto tému, resp.na Váš príspevok. Hľadala som tu niečo účtovaní úrokov z leasingu v JU v cudzej mene. Z Vášho príspevku mi vychádza, že finančnú činnosť z mesačnej splátky účtujeme kurzom zo dňa zaplatenia a v tejto sume ju uplatňujeme aj ako daňový výdavok. Neupravujeme ju už o žiadny kurzový rozdiel, ktorý by vznikol prepočítaním kurzu zo dňa obstarania predmetu leasingu. Chcela by som sa spýtať, či som to pochopila správne.
Vopred Vám ďakujem za odpoveď.Odpoviem v kontexte Vašej otázky, teda na účtovanie úroku zo splátky týkajúcej sa finančného prenájmu:
1. záväzok vo výške finančného nákladu účtujeme v knihe záväzkov kurzom NBS platným ku dňu splatnosti,
2. v peňažnom denníku účtujeme úhradu v slovenských korunách. Ak úhradu realizujete z účtu korunového, úhrada sa premietne kurzom príslušnej banky.
3. prípadný kurzový rozdiel v knihe záväzkov vyrovnáte iba v knihe bez zápisu do peňažného denníka.
Daňový výdavok je teda finančný úrok splátky premietnutý v peňažnom denníku pri úhrade.
Renka
14.12.07,08:41
Ďakujem Vám veľmi pekne.
Prajem pekný deň.
chudaska
07.01.08,18:41
Dobrý deň,
práve mi volal klient,ktorý sa chystá kúpiť na leasing ojazdené auto, s tým že akontáciu zaplatí on a potom chce mesačne si to vracať z firmy,čiže urobím to tak ako vloží vklad FO a potom mesačne mu vyplácať nejakú sumu až kým mu nevyplatím tú akontáciu. Všetko ostatné platí,tak ako je tu napísané,dúfam,že sa teraz od 1.1.2008 nič ohladom leasingu nezmenilo a môžem čerpať z vašich informácii a zároven aj podla toho účtovať. Auto sa odpisuje tolko mesiacov,na kolko je leasingova zmluva?
Renka
08.01.08,07:50
áno, aj pri postúpení leasingovej zmluvy sa odpisuje toľko mesiacov, na koľko je vystavená leasingová zmluva.
Macka
08.01.08,08:33
Poprosím o malú radu.A chcem podakovat za super tabuľku pre leasing MV pre JÚ.Moc mi pomohla pri účtovaní.No a keďže je koniec roku chcem sa spýtať ,či do knihy ostatných závazkov pri leasingu osobného MV evidujeme k 31.12 mesačné splátky týkajúce sa toho roku ,alebo sa nahodia všetky splátky až do skončenia trvania leasingu a takisto kúpna cenu vozidla ,ktorá je v zmluve uvedená a ktorá je mojim záväzkom ale až o 3 roky.Aj tú tam treba nahodit už pri začatí leasingu?Chcela by som to mat správne.Samozrejme v knihe mám nahodenú aj OC / istinu/+ sprac. poplatok bez DPH .Tento záväzok si mesačne ponižujem pri úhrade mesačných splátok/ nedańový náklad/, a takisto mám nahodené mesačne výšku prenájmu a DPH ,ktoré sú daňovým výdavkom. No a v úzávierkových operáciach ešte urobím ročný odpis z istiny a sprac. poplatku podla počtu mesiacov v danom roku. Postupujem podľa báječnej tabuľky ,ktorá mi veľmi pomohla, len teraz sa trápim tak ako väčšina nás s uzávierkovými operáciami , no a neviem si radu s tými splátkami aby som mala knihu záväzkov OK. Ako to robíte vy?
alexis
09.01.08,19:18
Ahoj poradaci,
viem ze tu je vela popisane o leasingu v JU, ale mam otazku. Kupili sme osobne auto, DPH si nemozeme uplatnit. Je mi jasne ze napr. prva splatka vo výske 167000,- Sk nejde do vydavkov ale co s DPH z tejto sumy čo sme zaplatili vo výške 33000,-? Celková prva splatka bola dajme tomu teda 200000 tis. Poradite? Lebo uz som z toho taka domotana, ze neviem co s tou prvou splatkou.
Diky moc za odpoved.
tinaM
09.01.08,19:20
Ahoj poradaci,
viem ze tu je vela popisane o leasingu v JU, ale mam otazku. Kupili sme osobne auto, DPH si nemozeme uplatnit. Je mi jasne ze napr. prva splatka vo výske 167000,- Sk nejde do vydavkov ale co s DPH z tejto sumy čo sme zaplatili vo výške 33000,-? Celková prva splatka bola dajme tomu teda 200000 tis. Poradite? Lebo uz som z toho taka domotana, ze neviem co s tou prvou splatkou.
Diky moc za odpoved.
DPH z 1. splátky je v plnej výške VOZD-prev.réžia - 33.000
alexis
09.01.08,19:27
dakujem velmi pekne za radu, aj som si myslela, len som si nebola ista, ked to bola suma vyssia ako 30 tis.
Dik
Paula
09.01.08,19:41
dakujem velmi pekne za radu, aj som si myslela, len som si nebola ista, ked to bola suma vyssia ako 30 tis.
Dik


Prečo Ťa zneistila suma?
Ninna
10.01.08,12:12
Prosím poraďte:V prípade vykázania daňovej straty sa nedá pozastaviť odpisovanie predmetu leasingu-istiny?
Zuzka
10.01.08,12:26
Stiahni si excel. tabuľku, ktorú vyhotovila Marína.
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=571[/URL]
JAJA11
10.01.08,12:43
Prosím poraďte:V prípade vykázania daňovej straty sa nedá pozastaviť odpisovanie predmetu leasingu-istiny?

určite nie
Ninna
10.01.08,12:56
ďakujem že ste venovali kus svojho času na riešenie môjho problému.
alexis
13.02.08,11:43
ahojte poradaci.
Mam taky problem, ze neviem co s tym. V r. 2007 sme kupili auto na leasing v marci. zauctovali sme ako je potrebne, neuplatnujeme DPH lebo ide o osobne vozidlo. No ale problem nastava prave teraz v r. 2008 .... v januári sa zivonosť zrusila. Co teraz urobiť?
a)Musime pri zrušení uplatnené výdavky v r. 2007z leasingu
potom navýšiť cenu o tieto výdavky v r. 2008? a čo s autom,
možeme ho dať prepisať na fyzicku osobu.

b) alebo by bolo možné radsej teda v r. 2007 zaučtovať vsetko do výdavkov neovplyvniteľných daň a to by sme nic nemuseli v r. 2008 navysovat. Len neviem ci sa to da?

Pekne prosim kto viete poradte. Dakujem, lebo neviem si s tym rady.
alexis
13.02.08,11:45
a este pre uplnosť uctujeme v jednoduchom uctovnictve.
JAJA11
13.02.08,11:56
ahojte poradaci.
Mam taky problem, ze neviem co s tym. V r. 2007 sme kupili auto na leasing v marci. zauctovali sme ako je potrebne, neuplatnujeme DPH lebo ide o osobne vozidlo. No ale problem nastava prave teraz v r. 2008 .... v januári sa zivonosť zrusila. Co teraz urobiť?
a)Musime pri zrušení uplatnené výdavky v r. 2007z leasingu
potom navýšiť cenu o tieto výdavky v r. 2008? a čo s autom,
možeme ho dať prepisať na fyzicku osobu.

b) alebo by bolo možné radsej teda v r. 2007 zaučtovať vsetko do výdavkov neovplyvniteľných daň a to by sme nic nemuseli v r. 2008 navysovat. Len neviem ci sa to da?

Pekne prosim kto viete poradte. Dakujem, lebo neviem si s tym rady.

Pri postúpení leasingu na inú osobu sa účtovanie nemení, takže všetko čo máte zaúčtované v roku 2007 je nákladom roku 2007. V roku 2008 musí byť leasing postúpený (nesmie byť predčasne ukončený). Pokiaľ toto dodržíte, nebudete mať problém. :)
alexis
13.02.08,12:48
takze mam tomu rozumiet tak, ze ak si to prevedie na svoju osobu alebo viem ze teraz zaklada s.r.o. - tak na tú, bude to v poriadku?
nemusime nic pri ukoncení zivnosti vysporaduvat?
alexis
13.02.08,12:51
a do pomocnej knihy kde si zapisujeme splácanie auta staci potom len uviest postupene tam a tam a tym to bude vysporiadané?
v uctovnictve to nijako nic neovplyvnuje?
alexis
13.02.08,12:52
JAJA 11: inak velmi pekne dakujem za odpoved, lebo uz dva tyzdne tu vypisujem a nikto mi nevedel nic odpisat.

takze dik moc za pomoc.
JAJA11
13.02.08,13:22
takze mam tomu rozumiet tak, ze ak si to prevedie na svoju osobu alebo viem ze teraz zaklada s.r.o. - tak na tú, bude to v poriadku?
nemusime nic pri ukoncení zivnosti vysporaduvat?

Pokiaľ sa leasing neukončí z dôvodu nesplácania, alebo krádeže, ale sa postúpi na ďalšiu osobu, pokračuje sa v ňom tak, ako keby sa neprerušil. Nemusí sa upravovať daňový základ. Ak je to medzi spriaznenými osobami, je dobré ho postúpiť za cenu, ktorá je rovná zostaku na obstaraní. Pôvodny majiteľ nemá žiaden zisk, nový doodpisuje v tej istej výške. :)
certik
13.02.08,15:42
Ahojte, veľmi často používam tabuľku od Maríny, je super. Ale kedže mám teraz leasing na 48 mesiacov potrebujem si tomu prispôsobiť tabuľku. Marína však písala, že ju nemáme opravovať ,ale radšej napísať ak sa vyskytne problém. Tak píšem ;) a pýtam sa Maríny či by bolo možne prispôsobiť tabuľku aj na 48 mesiacov. Dakujem
ZEvina
27.03.08,06:18
Ahojte, veľmi často používam tabuľku od Maríny, je super. Ale kedže mám teraz leasing na 48 mesiacov potrebujem si tomu prispôsobiť tabuľku. Marína však písala, že ju nemáme opravovať ,ale radšej napísať ak sa vyskytne problém. Tak píšem ;) a pýtam sa Maríny či by bolo možne prispôsobiť tabuľku aj na 48 mesiacov. Dakujem

posúvam...... aj ja by som potrebovala tabuľku na 48 mesiacov. Marína, pomoc....... vďaka.
dadika
27.03.08,07:08
Pokiaľ sa leasing neukončí z dôvodu nesplácania, alebo krádeže, ale sa postúpi na ďalšiu osobu, pokračuje sa v ňom tak, ako keby sa neprerušil. Nemusí sa upravovať daňový základ. Ak je to medzi spriaznenými osobami, je dobré ho postúpiť za cenu, ktorá je rovná zostaku na obstaraní. Pôvodny majiteľ nemá žiaden zisk, nový doodpisuje v tej istej výške. :)


... to znamená, že keď končím podnikanie a prevádzam si ho do môjho majetku, tak do výdavku dám ostatkovú hodnotu auta /čo mi ostáva doodpisovať/ a do príjmov tiež - ako keby som ho predala - výsledok bude že mi to nijak neovplyvní ZD.
Dobre to chápem?
...a čo s ostávajúcimi splátkami lízingu-tie sa ako odstránia? odúčtuje záväzok?

ďakujem za odpoveď
dadika
28.03.08,06:49
:mee:
dadika
28.03.08,11:46
... to znamená, že keď končím podnikanie a prevádzam si ho do môjho majetku, tak do výdavku dám ostatkovú hodnotu auta /čo mi ostáva doodpisovať/ a do príjmov tiež - ako keby som ho predala - výsledok bude že mi to nijak neovplyvní ZD.
Dobre to chápem?
...a čo s ostávajúcimi splátkami lízingu-tie sa ako odstránia? odúčtuje záväzok?

ďakujem za odpoveď

Ďakujem, odpoveď už poznám :)
ZuzanaP
18.09.08,06:06
Stretli ste sa už s podobným prípadom? SZČO si obstaral formou lízingu osobné auto. Lízing trvá 36 mesiacov. Mal zaplatiť posledné 2 splátky a auto by bolo jeho. Z nejakých mne neznámych dôvodov však tieto 2 splátky nezaplatil a lízingovka mu auto zobrala. Musí mu poslať nejaké vyjadrenie, teda aspoň si to tak predstavujem, aby mal nejaký doklad. Ale ako to budem účtovať v JÚ?:rolleyes:
JAJA11
18.09.08,06:54
Stretli ste sa už s podobným prípadom? SZČO si obstaral formou lízingu osobné auto. Lízing trvá 36 mesiacov. Mal zaplatiť posledné 2 splátky a auto by bolo jeho. Z nejakých mne neznámych dôvodov však tieto 2 splátky nezaplatil a lízingovka mu auto zobrala. Musí mu poslať nejaké vyjadrenie, teda aspoň si to tak predstavujem, aby mal nejaký doklad. Ale ako to budem účtovať v JÚ?:rolleyes:

Tak s týmto som sa stretla, ale ten človek bol salamista a bolo mu to jedno. Inak je hlúposť nezaplatiť posledné 2 splátky. Kebyže nemám peniaze a nik mi nechce požičať, tak sa dohodnem s niekym, kto to auto po skončení leasingu odomňa odkúpi a na tie 2 splátky mi požičia. :eek: Ono je asi dôležité, či používal auto do konca platnosti zmluvy. Ak mu ho odobrali skôr, bude sa to asi brať ako nesplnenie podmienok leasingu a bude sa musieť prepočítať celý leasing. Ešte je možné, že lasingovka našla pokračovateľa. Treba zistiť všetko presne, aby ste sa mohli rozhodnúť ako ďalej. :mee:
ZuzanaP
20.09.08,09:23
Tak s týmto som sa stretla, ale ten človek bol salamista a bolo mu to jedno. Inak je hlúposť nezaplatiť posledné 2 splátky. Kebyže nemám peniaze a nik mi nechce požičať, tak sa dohodnem s niekym, kto to auto po skončení leasingu odomňa odkúpi a na tie 2 splátky mi požičia. :eek: Ono je asi dôležité, či používal auto do konca platnosti zmluvy. Ak mu ho odobrali skôr, bude sa to asi brať ako nesplnenie podmienok leasingu a bude sa musieť prepočítať celý leasing. Ešte je možné, že lasingovka našla pokračovateľa. Treba zistiť všetko presne, aby ste sa mohli rozhodnúť ako ďalej. :mee:


Ďakujem veľmi pekne za radu, vraj mu už auto vrátili, tak som zvedavá.
chudaska
06.02.12,08:23
Dobrý den, teraz som nasla tuto super exc. tabulku, ale SZCO mal auto na leasing 3 roky, je velky problem ze danovo ho odpisoval 4 roky? Podla danovych odpisov, rovnomerne?
JAJA11
06.02.12,09:14
Dobrý den, teraz som nasla tuto super exc. tabulku, ale SZCO mal auto na leasing 3 roky, je velky problem ze danovo ho odpisoval 4 roky? Podla danovych odpisov, rovnomerne?

áno je to chyba, záleží od významnosti, či urobiť opravu v účtovnom roku alebo dodatočné DP. Bol to určite leasing? Býva podobný aj tzv autoúver od leasingovky, kde sú vypočítané splátky úveru, a vtedy sa auto odpisuje 4 roky. Treba to dobre preveriť. Pri tých splátkach nie je účtovaná DPH...
chudaska
06.02.12,09:35
no prevzala som uctovnictvo,ale myslim,ze islo o leasing...a bolo by treba upravit vlastne vsetky 3 roky dozadu? Je to velky danovy problem,ked si vlastne ho dal 4 roky do nakladov namiesto 3? Ono vlastne suma je rovnaka, nedal si ani viac ani menej akurat to ma rozdelene na 4 roky.
JAJA11
06.02.12,10:02
no prevzala som uctovnictvo,ale myslim,ze islo o leasing...a bolo by treba upravit vlastne vsetky 3 roky dozadu? Je to velky danovy problem,ked si vlastne ho dal 4 roky do nakladov namiesto 3? Ono vlastne suma je rovnaka, nedal si ani viac ani menej akurat to ma rozdelene na 4 roky.

Treba sa pozrieť presne o koľko sa líši odpis na leasing od odpisu na 4 roky. Pokiaľ tie sumy nie sú vysoké a jedná sa len o nevýznamné rozdiely, tak by som to neriešila.... Snáď len ten prvý rok by som preverila... Ak leasing začínal niekedy na konci roka a odpis bol urobený v 1/4, tak tam by mohol byť väčší rozdiel .... :o
chudaska
06.02.12,11:12
Dakujem zatial za radu, uz som mu dala vediet,aby mi tu zmluvu priniesol, presne to pozriem,ci je to autouver alebo leasing a prepocitam to podla tu prilozenych prehladnych tabuliek a budem mudrejsia...pripadne sa potom ozvem,co som zistila a poradite mi,co dalej...zatial dakujem
chudaska
08.02.12,13:14
tak som to vravela tomu SZCO a on mi vravi, dobre to mame, ma to byt 4 roky, on to ma potvrdene z viacerych zdrojov...tak to dalej neriesim...akurat dobre na tom je,ze ho kupil v 01/2008, cize aj v to prvom roku si neuplatnil viac ako mal :-)...a v konecnom dôsledku, tak ma naklady 4 roky...a to hadam daniarom nevadi...horsie by bolo,ak by to mal mat 4 roky a odpisoval by to len 3, tak vtedy by bol vacsi problem :-) Ale tabulku som si ulozila,je super spracovana,tak ak v buducnosti budem riesit leasing, tak mi to urcite pomoze!!!! Dakujem
viktor24
09.02.12,07:38
Dobry den,
ako SZCO som kupil v 11/2011 auto na leasing. V predajni tj. Auto Palazzo som zaplatil ako zálohu na MV 1000 eur (mam na to vystavenu fakturu i prijmovy doklad). Prosim Vas, ma sa to zauctovat v PD ako VNZD? A este jedna otazka: auto zaradujem v OC bez DPH+vstupny poplatok bez DPH, ktora je uvedena v splatkovom kalendari od leasingovej spolocnosti a v roku 2011 si uplatnim len odpis za 11-12 mesiac?Dakujem :)
viktor24
09.02.12,12:49
Prosim, hlavne ma trapi ten preddavok na 1000 eur...