carduelis
24.01.05,23:09
Som živnostník a príjem mám (zatiaľ) z 1 zdroja. Spoločnosť, s ktorou spolupracujem, má sídlo asi 25 km od môjho bydliska, resp.od adresy uvedenej v mojom živn.liste ako miesto podnikania. Kúpila som si auto a chcem ho zaradiť do majetku. Počula som, že si nemôžem uplatňovať náhradu za PHM pri "ceste do práce" a že sa tomu vraví "simulovaný pracovný pomer". Podľa mňa je to výdavok na zabezpečenie príjmu, ako každý iný. Máte s tým niekto skúsenosti?

Mám ešte jednu: do akej miery vyžaduje daňová kontrola dokázanie účelu jazdy, zapísanej v knihe jázd...
flash78
25.01.05,06:26
Jedna z výhod práce ako SZČO je aj možnosť odpočítania všetkých nákladav, ktoré slúžia na zvýšenie alebo udržanie zisku. T.j. ak cestujete do práce autom (nikto vás nemôže donútiť cestovať autobusom, míňate predsa svoje peniaze) môžete si odpočítať aj naklady za benzín, presne priemerná hodnota spotreby (podľa TP) * počet km, ak je auto vedené na živnosť a zaplatená cestná daň (ta musí byť zaplatená vždy za obdobie užívania) + náklady na údržbu auta - umyvárka atď.
Každá cesta musí byť zapísaná a odpočítať sa môže len tá časť na ktorú máte doklad (tankovanie atď). Cesty sa rátajú len služobné (napríklad cesta do práce ak faktúrujete mesačne z miesta bydliska, cesta do teska, ak ste tam kúpili - chceli kúpiť/ale to je diskutabilné/ - niečo pre firmu).
Bežne daňováci kontrolujú, či sú vaše náklady logické a nie sú prehnané. Ak by sa to malo zdať prehnané, radšej to do nákladov nedávajte.
Napr. mobilné telefóny môžete mať len 1 ks (+1.pausak/karta) od jedného operátora.
(Pre iných čitateľov:Ak sa mýlim, prosím reagujte, ja to tak robím :-)
Manual
25.01.05,16:49
Cesta do práce nie je pracovná cesta, aspon ja mám takú skúsenosť s DU. Treba to nejak šikovno obísť /kilometre rozpísať na iné cesty/.
adam
25.01.05,17:08
Prečo môže mať len 1ks mobilného telefónu??? To prvýkrát počujem. Ja mám 4ks na
pušál od toho istého operátora, mám 3 prevádzky, na každej mám jeden a štvrtý mám ja. Alebo je to myslené, že ja môžem mať len 1ks ako osoba???
FO majú na ŽL sídlo firmi v mieste bydliska, podľa mňa sa dá s tým operovať. Z domu idem na prevádzky atď...Takto sa dá uplatňovať náhrada, či nie? Aký máte názor?
AdaG
25.01.05,17:14
Som živnostník a príjem mám (zatiaľ) z 1 zdroja. Spoločnosť, s ktorou spolupracujem, má sídlo asi 25 km od môjho bydliska, resp.od adresy uvedenej v mojom živn.liste ako miesto podnikania. Kúpila som si auto a chcem ho zaradiť do majetku. Počula som, že si nemôžem uplatňovať náhradu za PHM pri "ceste do práce" a že sa tomu vraví "simulovaný pracovný pomer". Podľa mňa je to výdavok na zabezpečenie príjmu, ako každý iný. Máte s tým niekto skúsenosti?

Mám ešte jednu: do akej miery vyžaduje daňová kontrola dokázanie účelu jazdy, zapísanej v knihe jázd...
Asi to bolo myslené tak, že ak máte auto v majetku firmy, nemôžete si účtovať sadzbu 6,20/km. Táto slúži ako náhrada napr. pre zamestnancov za opotrebovanie auta, údržbu atď. Na auto v majetku si môžete účtovať PHM do nákladov vo výške spotreby v technickom preukaze, náklady na opravu a údržbu, daň z motor. vozidla atď. O tejto téme sa veľa a opakovane diskutuje, aj v najnovších príspevkoch to preberáme, prečítajte si ich!
jana99
22.04.05,14:24
Chcela by som vedieť, aké doklady potrebujem, aby som si mohla uplatniť náhradu za PHM (okrem knihy jázd a bločikov), je k tomu potrebné ešte niečo?

Tiež sa chcem spýtať, či musia v knihe jázd sedieť kilometre presne za sebou, myslím tým, že ak použijem auto na súkromné účely, či môžem tieto kilometre v knihe jázd vynechať?

Ďakujem,
Manual
22.04.05,15:14
Chcela by som vedieť, aké doklady potrebujem, aby som si mohla uplatniť náhradu za PHM (okrem knihy jázd a bločikov), je k tomu potrebné ešte niečo?

Tiež sa chcem spýtať, či musia v knihe jázd sedieť kilometre presne za sebou, myslím tým, že ak použijem auto na súkromné účely, či môžem tieto kilometre v knihe jázd vynechať?

Ďakujem,Neviem ako robíš KJ, ale slušný sw ponúka viac možností, kde čo sa dá vypnúť atď.
Ak máš súkromné auto, tak stav tachometra sa do KJ nepíše, pretože tam sú aj súkromné jazdy.
Príklad:
1.3. Trnava-Blava a späť 103 km náhrada napr. 8,20 x 103 = 844,60 SK
samozrejme uviesť kde si bola a načo.
Asi takto a píš tam len pracovné cesty.
Pekný podvečer želám...
pyton
22.04.05,16:31
Cesta do práce nie je pracovná cesta, aspon ja mám takú skúsenosť s DU. Treba to nejak šikovno obísť /kilometre rozpísať na iné cesty/.
Ja súhlasím, ani cesta do prevádzky nie je pracovná cesta.
Ale už dlhšie premýšľam nad tým, že pracovná cesta to síce nie je, ale je to výdavok nevyhnutný na dosiahnutie,.........príjmov. Či by to nebolo touto cestou obhájiteľné???
Manual
22.04.05,16:45
Ja súhlasím, ani cesta do prevádzky nie je pracovná cesta.
Ale už dlhšie premýšľam nad tým, že pracovná cesta to síce nie je, ale je to výdavok nevyhnutný na dosiahnutie,.........príjmov. Či by to nebolo touto cestou obhájiteľné???A ako z toho von ? Neostáva nič iné len tak mááááááááličko "klamať" keď lietať nevieme a zákon nie a nie dať do súladu s praxou.
Pekný večer...
juko
22.04.05,17:38
Všetko záleží na mieste podnikania uvedenom na ŽL. Ak máš však prevádzku, do ktorej chodíš z domu autom, toto ti daňováci neuznajú ako náklad. Cesty si môžeš písať iba z prevádzky. Dalo by sa s nimi dohádať potrebnosť tejto cesty iba za predpokladu, že by si im dokázal, že cestu z prevádzky do miesta bydliska autom využívaš kvôli bezpečnosti pri prevoze tržby a pod. ktorú si uschovávaš doma napr. v trezore. Ja som to týmto spôsobom uhádal.

Čo sa týka mobilov, treba byť trochu opatrný. Treba im zdôvodniť, či sú uvedené mobily využívané len na pracovné účely a nie na súkromné. Tu navrhujem spracovať internú smernicu o používaní mobilov a výške úhrady, ktorá ide do nákladov firmy. Keď to budeš mať takto spracované, nemal by si mať problémy.
jana99
22.04.05,17:51
Mam auto na firmu a doteraz som PHM do výdavkov nezarátavala,takže som v tom úplny začiatočník, preto chcem vedieť čo všetko mi k tomu treba, mám už knihu jázd (samozrejme aj bločiky),ale neviem či potrebujem ešte nejaký doklad alebo to úplne stačí zapisavať do KJ., ako sa to vedie v účtovníctve, ak má niekto z vás nejaký prehľadný systém, tak navrhnite.budem vdačná
Manual
23.04.05,06:00
Mam auto na firmu a doteraz som PHM do výdavkov nezarátavala,takže som v tom úplny začiatočník, preto chcem vedieť čo všetko mi k tomu treba, mám už knihu jázd (samozrejme aj bločiky),ale neviem či potrebujem ešte nejaký doklad alebo to úplne stačí zapisavať do KJ., ako sa to vedie v účtovníctve, ak má niekto z vás nejaký prehľadný systém, tak navrhnite.budem vdačnáMílá Janka,
ručne nerob nič, lebo sa natrápiš. Stiahni si z www.kros.sk (http://www.kros.sk) Alfa štart tá je zadarmo a dá sa tam viesť aj KJ. A keď máš KJ kúpenú tam sú kolonky ktoré treba vypísať a je to. Treba vedieť akú spotrebu má auto. Bločkov musíš mať tak "akurát" aby Ti spotreba podla nakúpených PHL a podla najazdených km nevyšla vysoká, lebo to Ti DU neuzná.
Cenu za akúpené PHL zrátaš a pripneš k VD zaútuješ do PD ako réžia. Ja to robím raz za mesiac.
Tvoja otázka je moc široká, treba postupne riešiť problém krok za krokom. Neviem či Ti je nejasné všetko alebo niečo konkrétne.
Pekné ráno želám...
Viera25
25.04.05,10:44
Dobrý deň,ja to tobím takto:
doklady o nákupe PHM na konci každého mesiaca zaúčtujem ako náklad neovplyvňujúci daň ale DPH si uplatním. Na konci roka vystavím int.doklad, kt obsahuje prílohy-čerpanie PHM v litroch za každý mesiac a teda aj sumár za rok, stav tachometra a priem. kombinovanú spotrebu paliva podľa tech.preukazu(TP)
Na základe týchto údajov vypočítam:
priemer.cena PHM=nákup PHM bez DPH(Sk)
-------------------čerpanie v litroch (l)
priemer.spotreba=priem.kombin.spotreba podľa TP x priem cenaPHM
-----------------------------100
náhrada za PHM(Sk)=najazdené za rok podľa tach.(km) x priemer.spotreba

Túto náhradu zaúčtujem ako náklad ovplyv.daň.(vyjde mi nižšia ako skutočný nákup PHM, lebo skutočná spotreba auta je vyššia ako v TP)
Nie som si však istá, či nemám vrátiť DPH, keďže do nákladov dávam nižšiu sumu. Poraďte prosím!