paula.k
25.03.07,19:30
som spoločníkom v s.r.o.a zároveň aj jej zamestnanec. v súčasnosti plynie 1. mesiac výpovednej lehoty vzdania sa funkcie konateľa. v blízkej dobe by som chcela zmeniť zamestnanie, ale obávam sa toho, že kým vyprší doba konateľstva, mohli by moji dvaja spoločníci všeličo porobiť, možno aj v môj neprospech. a ani sa o tom nedozviem, keď tam nebudem. aký by bol najvhodnejší postup? ďakujem
josh
26.03.07,04:39
treba ich poprosit, nech Ta odvolaju, inak ako konatel popredavas sama sebe vsetok cennejsi majetok spolocnosti :) (ak to zmluva o vykone funkcie nejako neobmedzuje).
STRELEC
26.03.07,05:14
som spoločníkom v s.r.o.a zároveň aj jej zamestnanec. v súčasnosti plynie 1. mesiac výpovednej lehoty vzdania sa funkcie konateľa. v blízkej dobe by som chcela zmeniť zamestnanie, ale obávam sa toho, že kým vyprší doba konateľstva, mohli by moji dvaja spoločníci všeličo porobiť, možno aj v môj neprospech. a ani sa o tom nedozviem, keď tam nebudem. aký by bol najvhodnejší postup? ďakujem
Asi by som sa dobrovoľne nevzdal funkcie konateľa. Túto vec by som riešil súčasne s predajom obchodného podielu. Pokiaľ by som sa dohodol na predaji obchodného podielu vyhovujúcim spôsobom, tak by ma ďalší vývoj v bývalej spoločnosti (z môjho pohľadu) - nezaujímal. Alebo teda len okrajovo.
sunborn
26.03.07,12:14
Na vzdanie sa konatelstva existuje nejaka vypovedna lehota? Alebo to spajas len vypovednu lehotu seba ako zamestnanckyne s dobou po ktoru budes vykonavat konatela? Podla mna su to dve rozdielne veci. Pravdou vsak je ze konatel musi mat s firmou pracovno-pravny vztah. Cize ukoncenim tvojho prac. pomeru by mal zaniknut aj statut konatelky.
To vzdanie sa konatelstva je otazne pretoze nevieme akym sposobom mate riesene konanie v mene spolocnosti. Ak je konatelov viac a kazdy z nich moze konat v mene spolocnosti samostatne tak su schopni skodit ti aj bez pricinenia. Ako spolocnicka vo firme mas vsak moznost odmietnut ciny konatela. Treba riadne nastudovat spolocensku zmluvu ako tam mate riesene otazky konatelov, spolocnikov a ich prav ci tam nie su predkupne prava atd. Za minuly rok mate asi veci doriesene - vid cas uzavierok a DP a mesiace z tohto roka do tvojho odchodu je tiez dobre dat na papier a urobit si odovzdavaci stav k nejakemu terminu.
Evanka
26.03.07,12:36
Pravdou vsak je ze konatel musi mat s firmou pracovno-pravny vztah. Cize ukoncenim tvojho prac. pomeru by mal zaniknut aj statut konatelky..
S týmto nemôžem súhlasiť. Konateľ nemusí byť zamestnancom firmy.
Evanka
26.03.07,12:47
som spoločníkom v s.r.o.a zároveň aj jej zamestnanec. v súčasnosti plynie 1. mesiac výpovednej lehoty vzdania sa funkcie konateľa. v blízkej dobe by som chcela zmeniť zamestnanie, ale obávam sa toho, že kým vyprší doba konateľstva, mohli by moji dvaja spoločníci všeličo porobiť, možno aj v môj neprospech. a ani sa o tom nedozviem, keď tam nebudem. aký by bol najvhodnejší postup? ďakujem
Jedna vec je dať výpoveď zo zamestnania a druhá vec je odstúpiť z funkcie konateľa.
Konateľ sa môže funkcie vzdať buď mimo zasadnutia valného zhromaždenia písomným oznámením, alebo priamo na zasadnutí valného zhromaždenia.
Dôvody odstúpenia nemusí konateľ uvádzať.
Je ešte otázne, či spoločníkom zostávaš naďalej....
paula.k
26.03.07,17:20
na valnom zhromaždení sa s nimi neviem dohodnúť. vzdanie sa funkcie konateľa som im doručila ku 1. marcu 2007. no a po troch mesiacoch by som podala žiadosť na súd, na zrušenie konateľa aj spoločníka. a tým by účinkovanie vo firme malo skončiť. no a zamestnanecký vzťah ukončím normálne výpoveďou. tak som to pochopila z toho, čo som si prečítala aj na porade.
paula.k
26.03.07,17:21
ja od nich nechcem nijaké finančné vyrovnanie. aj obchodný podiel na nich prevediem. len sa chcem toho zbaviť. čím skôr, tým lepšie.
Evanka
26.03.07,17:42
na valnom zhromaždení sa s nimi neviem dohodnúť. vzdanie sa funkcie konateľa som im doručila ku 1. marcu 2007. no a po troch mesiacoch by som podala žiadosť na súd, na zrušenie konateľa aj spoločníka. a tým by účinkovanie vo firme malo skončiť. no a zamestnanecký vzťah ukončím normálne výpoveďou. tak som to pochopila z toho, čo som si prečítala aj na porade.
Odstúpenie je predsa jednostranný právny úkon a nie je viazané na súhlas či inú súčinnosť valného zhromaždenia.
Ak spoločenská zmluva neurčuje inak, táto otázka je upravená v § 66 Obchodného zákonníka. Zákon hovorí, že ak sa konateľ vzdá svojej funkcie, je toto vzdanie sa účinné odo dňa prvého zasadnutia valného zhromaždenia po doručení oznámenia o vzdaní sa funkcie.
Ak by valné zhromaždenie nezasadlo do troch mesiacov od doručenia vzdania sa funkcie, je vzdanie sa účinné od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí tejto lehoty, t.j. uplynutím troch mesiacov od prevzatia zásielky.