Januš
25.01.05,05:47
Dobré ráno,
hneď z rána sa chcem uistiť, môže mať dôchodca dve dohody o vykonaní práce ? Ak ano, čo si myslím aj ja, tak je to obmedzené tým, že v jednej firme môže mať len jednu dohodu, alebo aj dve? Vopred vďaka za odpoveď a peký deň!
xxUSMEVxx
25.01.05,08:12
Dobré ráno,
hneď z rána sa chcem uistiť, môže mať dôchodca dve dohody o vykonaní práce ? Ak ano, čo si myslím aj ja, tak je to obmedzené tým, že v jednej firme môže mať len jednu dohodu, alebo aj dve? Vopred vďaka za odpoveď a peký deň!
Podľa § 226 Zákonníka práce, si myslím že môže mať u jedného zamestnávateľa i viac dohôd o vykonaní prác, ale vždy v nich musí byť špecifikovaná pracovná úloha. jediné čo treba dodržať je počet hodín, ktorý nesmie prekročiť 300 hodín ročne v súčte za všetky dohody, ktroré fyzická osoba má.
Luba2
25.01.05,08:24
presne ako piše usmev, môže mať dohôd veľa (aj 100) ale musí v nich byť v každej presne špecifikovaná úloha a dokopy za rok nesmia prekročiť 300 hodín.
vladan
25.01.05,08:41
len taká poznámka, že limit 300 hodín v kalendárnom roku sa sleduje u každého zamestnávateľa zvlášť
xxUSMEVxx
25.01.05,08:52
len taká poznámka, že limit 300 hodín v kalendárnom roku sa sleduje u každého zamestnávateľa zvlášť
To fakt? Tak to mi nejak ušlo.
anka1
17.02.05,06:40
Musí sa z DOVP u dôchodcu zrážať daň? Nemôže si to vysporiadať na konci roka sám?
Susan
17.02.05,06:46
Musí sa zrážat dan!!
Livia2
17.02.05,08:58
A ešte aj úrazové poistenie do SP.
nikulik
19.07.05,09:23
Viem ze je tu popisanych vela tem o dochodcovi na DoVP, ale chcela by som ci by sa nenasla dobra dusa co to zhrnie: kolko je limit hodin (300h myslim) a je tam nejake obmedzenie este? alebo plati vsetko ako u normalneho dohodara?
bea
19.07.05,10:20
Viem ze je tu popisanych vela tem o dochodcovi na DoVP, ale chcela by som ci by sa nenasla dobra dusa co to zhrnie: kolko je limit hodin (300h myslim) a je tam nejake obmedzenie este? alebo plati vsetko ako u normalneho dohodara?Platí všetko, čo u normálneho dohodára.
nikulik
19.07.05,10:23
Takze mu mozem dat podpisat aj vyhlasenie, a ked vypisujem regisracny list FO, tak do kolonky dochodok dam co? Lebo je dochodca takze pobera aky dochodok??
Velettka
19.07.05,10:26
starobný dôchodok, jedine žeby poberal invalidný :-)
bea
19.07.05,10:40
Takze mu mozem dat podpisat aj vyhlasenie, a ked vypisujem regisracny list FO, tak do kolonky dochodok dam co? Lebo je dochodca takze pobera aky dochodok??Vyhlásenie mu nedávaj podpisovať, lebo on má nárok len vtedy na odpoč. položku, ak má nižší dôchodok za rok ako 87 936,-- Sk a vtedy si môže v daňovom priznaní uplatniť len rozdiel.
Do kolonky dôchodok dáš podľa druhu dôchodku, ktorý poberá,tak ako je vo vysvetlivkách na zadnej strane reg. listu (1 - 5). Keď je klasický starobný dôchodca, tak dáš 1.
nikulik
19.07.05,10:42
Dakujem vam pekne, dochodcu som este nemala takze to nechcem pokazit, diky.
Lentilka
31.07.05,16:13
Prosím Vás, čo všetko musím mať založené pri dôchodcovi, ktorý pracuje na dohodu o vykonaní práce. Osobný dotazník, Dohoda o vykonaní práce, podpísaný VPD, že si prevzal odmenu za vykonanú prácu, dochádzkový list, mzdový list za celý rok. Chýba mi tam niečo, alebo mám niečo navyše?
Duša
01.08.05,19:38
Vyhlásenie mu nedávaj podpisovať, lebo on má nárok len vtedy na odpoč. položku, ak má nižší dôchodok za rok ako 87 936,-- Sk a vtedy si môže v daňovom priznaní uplatniť len rozdiel. Súhlasím, ale platí to len v prípade dôchodcu, ktorý poberá starobný dôchodok 1.1. príslušného roku. Ak 1.1. nebol dôchodcom, má nárok na odpočítateľnú položku.
nikulik
02.08.05,03:41
Tak teraz tomu uz vobec nechapem...:confused:
brm
02.08.05,04:32
Tak teraz tomu uz vobec nechapem...:confused:v prípade, že začal poberať starobný dôchodok až 2.januára t.r., môžeš mu dať podpísať vyhlásenie k odpočtom...ak ti bude tvrdiť, že ho začal poberať neskôr, musíš z neho vydolovať doklad o poberaní dôchodku, tam je dátum odkedy mu bol priznaný...a často sa dozvieš, že síce začal poberať neskôr, ale mu bol priznaný spätne od prvého...takže treba dávať bacha...ak mu odpočitateľnú položku neuplatníš, nič mu nebráni podať daňové priznanie a tam si ho môže uplatniť...a daňák mu chechtáky vráti...
nikulik
02.08.05,04:44
je rocnik 33 takze asi uz dlhsie pobera....
Téry
02.08.05,04:49
je rocnik 33 takze asi uz dlhsie pobera....Mozno nie a zaraba "na percenta", a potom ked poziada o dochodok bude ho mat 100.000 mesacne.:D
nikulik
02.08.05,04:56
no poznam ho, takze verim, ze ano, ale clovek nikdy nevie, to je pravda :D
ZuzanaP
17.08.05,03:56
A čo ak sa mi podarilo, dať mu odpočítateľnú položku.
Ale zatiaľ len raz. Myslím, že nejaký ten rozdiel medzi dôchodkom a odpoč. položkou si bude uplatňovať.

Môžem to nechať za min. mesiac tak a za tento mesiac mu už nepriznávať odpoč. položku?

Nemyslím si, že by mali až taký veľký dôchodok.

Ďakujem za poradenie.
Velettka
17.08.05,03:58
Ja som tak zo začiatku (asi pred 2omi rokmi) dávala dôchodcovi nezd. čiastku, ale potom v rocnom zúctovaní som to opravila ...... Dúfam,ze to je ok ....
domi2
17.08.05,11:18
A ešte jedna poznámka
Po novele zákona o zdravotnom poistení si musi dohodár a teda aj dôchodca ak zráta za mesiac všetky dohody, odviesť 14 % do zdravotnej poisťovne, čo je preňho nemalá čiastka.Nech žijú naši skvelí zákonodárcovia./ Alebo sa to už novelizovalo ? nepostrehla som /
domi2
17.08.05,11:24
Dôchodca nemá nárok na nezdaniteľnú čiastka .