Silvia S
25.03.07,21:26
Ahojte...prosím, kto mi vie poradiť? Sestra uzatvorila Zmluvu o spolupraci a to najmä na realizáciu uzatvárania poistných obchodov, teda sprostrekovateľ.
Poučila sa s neserioznou spoločnosťou a chce ukončiť danú zmluvu. Vznikol jej
však problém, že jej odmietajú vyplatiť provízie za 2, 3 rok plnenia. Čiže bola jej vyplatená čiastka za rok uzatvorenia a viacej ani koruna. Najviac nás štve ten výsmech "do tváre", že podpísala v zmluve,že spoločnosť má právo meniť všetky peňažné hodnoty, ktoré predstavujú provízie a to jednostranne.
Prosím, poradte, dá sa vôbec nejako brániť? Celú nedeľu sa snažím niečo nájsť, no bezúspešne, rada by som jej pomohla. Ďakujem vopred za všetky odpovede.
sunborn
26.03.07,12:02
Zakladnym parametrom dobrej zmluvnej spoluprace je korektnost oboch (ci viacerych) zmluvnych stran. Ak to takto funguje a strany zmluvy ctia na com sa dohodli v podstate nepotrebujes mat nic na papieri.
Papierova forma zmluvy je skor pisomnym potvrdenim toho na com sa partneri dohodli a pripomina aby na to nezabudali.
Ak tvoja sestra podpisala zjavne nevyhodnu zmluvu je to problem. Da sa to mozno napadnut ak su podmienky zjavne nevyhodne cize odporujuce dobrym zvyklostiam. Ak ide o zaujimavu ciastku treba sa poradit s komercnym pravnikom. Konzultacia s nim nieco stat bude ale ak moze byt prinosom tak sa urcite vyplati ju absolvovat. Pre buducnost ak su podmienky evidentne vyhodne len pre jednu zo zmluvnych stran tak je dobre zmluvu bud nepodpisat alebo rozlozit financne plnenia na kratsie obdobia kedy vies zareagovat na nedodrzanie alebo odchylku v dohodnutych podmienkach uz po mesiaci alebo kvartali a vies sa podla toho zachovat ci mienis za takychto podmienok dalej spolupracovat alebo nie.
Silvia S
26.03.07,15:29
Ďakujem veľmi pekne za radu. Aj na týmto riešením situácie som rozmýšľala, ale v zmluve je ešte podpísané, že v prípade sporov sa zaväzuje, že si vyberie jedného z troch /v zmluve uvedených/ právnikov /asi ich/. Ja neviem, mne sa celá tá zmluva zdá nešťastná.Človek sa učí na vlastných chybách, doporučil jej to známy, ktorému dôverovala....
sunborn
27.03.07,13:23
Skuste kontaktovat ombudsmana. Je to hlupost, ked je tam urcene aky pravnik sa tym bude zaoberat v pripade rozporov. Podla mna je to zjavne v neprospech jednej zo zmluvnych stran. Napr. pri medzinarodnych zmluvach byva uvedene pravom ktorej krajiny sa zmluva riadi ale este aby bolo stanovene aj kto konkretne bude arbitrom tak to silne zavana jednostrannostou. Ak vam ide o celkom slusnu ciastku asi by som sa na to nevykaslal a hladal sposob ako zvrtnut situaciu vo svoj prospech ak sa to vobec da. Ber to tak ze tie peniaze asi uz nikdy neuvidite ale zase ak ich dokazete vytlct z nejakych vycurancov tak je to 1:0 pre vas. Na buduce budete chytrejsi a urcite nazabudnete na predzmluvnu pripravu.
adv
27.03.07,17:39
treba vidiet cely text zmluvy a az potom mozno nieco radit. inac, ono existuje aj nieco take, ako Obchodny zakonnik a jeho kogentne ustanovenia... nevyplatenie provizie za 2 roky sa mi vobec nezda ako zufaly pripad...
Silvia S
27.03.07,18:13
Milý Ady, ďakujem aj za Tvoj názor, ale nemôžem sa zbaviť pocitu, ktorý vyjadril aj Sunborn a to konkrétne, že o tie peniaze už snáď ani tak nejde ako o to, že sa nemôžem zmieriť s tým, že nejaký vyčúranci si ich veselo užívajú..ja osobne by som proti nim šla, len nerada by som do niečoho namočila sestru, lebo je na MD a peniažkov veľa nemá....a čo takto im pohroziť nejakým listom, že sa obrátim napríklad na ombudsmana a vlastne, kde také niečo je? Ďakujem a prajem pekný večer
Composite
27.03.07,20:07
Len či má na to nervy a ďaľšie peniaze na súd???
Nezabúdajte, že sme na Slovensku. Isto to majú zmluvne zabezpečené.
Pokiaľ to nieje fakt nejaká riadna kopa, tak by som sa na to vykašľal.

Vyhrážky moc nepomôžu (tak fyzické, ale na to je toto zlé forum :):):))

Skus napísať ombudsmanovy, pošli mu zmluvy,... všetko čo máš, čo by ti on poradil, ale ako vravím stoja tie peniaze za tie nervy, problémy, opletačky a výdavky??? Aká je tam šanca vyhrať, ked sme na Slovensku??? Bude niekto ochotný sa naťahovať a behať 10-tky rokov po súdoch???

Ano ide o princíp, ale ten tú firmu nezaujíma, jej princíp je čo najrýchlejšie zarobiť!
dusan 13
28.03.07,09:41
[ čo takto im pohroziť nejakým listom, že sa obrátim napríklad na ombudsmana a vlastne, kde také niečo je? Ďakujem a prajem pekný večer[/quote]

pozri www.vop.sk