Tanenka
25.01.05,06:30
Dobrý, vedel by mi prosim Vás poradiť niekto ohľadom vymeriavacich základov? Jedná sa mi o to že šéf mal v novembri a decembri odmeny a dost vysoke. Zahrnaju sa tieto odmeny do vymeriavacich zakladov alebo je to pomerovo nejako odlisene? Lebo on ma presviedca ze je to zle, ked som ich tam zaradila.
Nike
25.01.05,06:28
Odmeny sú súčasťou VZ. Spolu so mzdou, dovolenkou.... zistíš výšku a poi odvedieš z maxima. (vieš aké sú maximá?)

Hovoria o tom § 138 - zák.461/2003 o Soc.po.
§ 13 zák.580/204 o ZP.
Tanenka
25.01.05,07:05
Neviem ale skúsim to tam nájsť. Ďakujem
Nike
25.01.05,07:16
Za 11 a 12/2004 :

Zdravotné poistenie =32000

Nemocenské poi. = 21548

Starobné poi. = 43095

Invalidné poi. = 43095

úrazové poi. = namá max.

garančné poi. = 21548

poi.v nezam. = 43095

Rezervný fond = 43095
Tanenka
26.01.05,05:59
Dobre tomu rozumiem, co su vymeriavacie zaklady pre vypocet poistneho, ale mala som na mysli, VZ vseobecny ktory je za mesiac a uvadza sa pri rocnom zustvoani. Pretoze ked mal napr. domeny 200.000,- tak tento zaklad na tym navysuje. A potom sa z tejto velkej ciastky odvadzalo aj preddavkovo dan. Takze by mal byt tento VZ aj ako pri rocnom zuc. za mesiac 12/2004. Alebo nie?
Nike
26.01.05,06:14
Tanenka, asi si nerozumieme. Hovoríme o mzde? lebo ja ano, ale upresni ak to je iná odmena

Ak je to mzda tak za 12/04 máš nejaký hrubý príjem (= zákl.mzda, dov.odmena.....)

Z tohto odvedieš z maxima poistenie, odpočítaš 6736 mesačnú čiastku na daňovníka = zistíš základ dane a odvedieš zálohovú daň.

To je za december. V RZD vysporiadaš celý rok.

Ale je tu ešte pár otázok - má šéf mesačnú mzdu, robíš mu RZD, uplatňuje si odpočet na daňovníka .... takže neviem či ti správne odpovedám

So všeobecným vymeriavacím základom som sa stretla len v súvislosti so SP §11 zák.462/03 o SP práve pri určení max. VZ. Takže neviem čo myslíš v súvislosti s daňou.
Tanenka
26.01.05,06:32
No tomu vsetkemu rozumiem. Ano sef ma mesacnu mzdu 30.000, uplatnuje si danovy bonus na jedno dieta no a k tomu dostal odmenu v mesiaci december 200.000,-. Rozumiem ze co a ako sa vypocita. Ale ked zoberas sucet VZ za rok, a chces ich uplatnit v RZD tak ti to vyskoci o vela - pretoze v mesiaci december mu ta odmena navisila uhr zuctovanych miezd - t.j. VZ. Tak co teraz?
Nike
26.01.05,06:39
Hovoríš o dani ? a on nechce platiť daň z tej odmeny?

No ak ano tak ja skutočne neviem žiadnu fintu, ak je to raz v mzde tak zdaniť mesačnou zálohou a tiež v RZD. Myslím, že v RZD nebude veľký rozdiel.
vladan
26.01.05,09:29
Tanenka, čítam túto diskusiu a jak sa snažím, tak sa snažím, nerozumiem tomu čo sa tu pýtaš :D Nemôžeš ešte raz a zrozumiteľne napísať v čom je vlastne problém, prosím?
Katarína STR
26.01.05,09:53
Jedine, že by mal tu odmenu ako konateľ a teda by bol povinný z nej zaplatiť len zdravotné poistenie. Musel by tu mať ale podpísanú mandátnu zmluvu - na fukciu konateľa.

Mzdu by mal zvlášť.

Ale na konci roka by si aj tak musel urobiť daňové priznanie a spočítal by mzdu + odmenu konateľa a zaplatil by daň.

Ale na druhej strana je odmena konateľa daňovo uznaný výdavok.
A z odmeny konateľa by neplatil SP.



Ak som tu tvoju otázku správne pochopila.
Tanenka
26.01.05,10:09
No a už tomu fakt nechápem. Je konateľ ale tu mandátnu zmluvu som nikdy nevidela, čo koniec koncov mňa až tak zaujímať nemusí, nakoľko on je hlavný účtovník a vie čo a ako.
Pre Vladana: No takže skúsim aby ste ma pochopil. Keď chcem robiť RZD tak do úhrnu vypaltených a zuč. príjmov sa uvádza úhrn VZ zo mzdového listu. Lenže v novembri a aj v decembri mal odmeny. V novembri 170.000 a v decembri 200.000. Ak správne tomu rozumiem, základná mzda + náhrada +prémie =VZ. Takže tie odmeny mi to všetko navyšujú. A kedˇsom to chcela urobiť tak, povedal že je to zle. V čom som spravila chybu?
Katarína STR
26.01.05,10:12
Ešte sa spýtam, ty si mu tie odmeny strčila do výplaty?

Alebo sa proste vyplatili zvlášť,
a zo mzdy si mu zaplatila odvody /bez odmeny/ ?
ZuzanaA
26.01.05,10:26
Pre Vladana: No takže skúsim aby ste ma pochopil...

Tanenka, nedá mi :p, musím napísať, Vladan nie je muž, ale pekná kočka :D......
vladan
26.01.05,10:34
Pre Vladana: No takže skúsim aby ste ma pochopil. Keď chcem robiť RZD tak do úhrnu vypaltených a zuč. príjmov sa uvádza úhrn VZ zo mzdového listu. Lenže v novembri a aj v decembri mal odmeny. V novembri 170.000 a v decembri 200.000. Ak správne tomu rozumiem, základná mzda + náhrada +prémie =VZ. Takže tie odmeny mi to všetko navyšujú. A kedˇsom to chcela urobiť tak, povedal že je to zle. V čom som spravila chybu?
tie odmeny zobral ako zamestnanec alebo ako konateľ? vlastne to nie je dôležité :D
... do ročného zúčtovania dane by mali ísť príjmy zo závislej činnosti - teda príjmy zo zamestnania a aj príjmy z konateľstva
Katarína STR
26.01.05,10:37
tie odmeny zobral ako zamestnanec alebo ako konateľ? vlastne to nie je dôležité :D
... do ročného zúčtovania dane by mali ísť príjmy zo závislej činnosti - teda príjmy zo zamestnania a aj príjmy z konateľstva


Z hľadiska dane je to jedno. Ale z hľadiska platenia poistného to jedno nie je. Teda mám na mysli SP.
Tanenka
26.01.05,11:26
Náš šéf je aj ako konateľ a vlatne aj ako zamestnanec - moc tomu nerozumiem. A Vladan, si to odhadla, myslela som na RZD. A tie odmeny mu boli zaratane do mzdy, a z toho odvedene dane a tak. Takze mzda vysla normalne okolo 160.000. Tak kde robim stale tu chybu?
vladan
26.01.05,11:59
že pracuješ pre "natvrdlého" šéfa ... tam robíš chybu :D
Tanenka
26.01.05,12:07
To je tiaž dosť možné. Tak vie mi niekto povedať ako to má byť?
vladan
26.01.05,12:21
môj príspevok č. 14 ti ako odpoveď nestačí? :D
Tanenka
26.01.05,12:37
Tak pardón