Katarína STR
25.01.05,06:50
Kto mi z vás poradí?

Požičali sme si auto od jednej s.r.o.čky /našej - šéf ma totiž 3/

Firma A požičala firme B úžitkové vozidlo. Firma A má toto auto v majetku.


Firma A má v nákladoch bločky PHM.
Firma A vystavila faktúru na konci roka za prenájom vozidla za celý rok cca 360.000,- SK bez DPH.
Môže mať firma A v nákladoch tieto bločky PHM ak auto prenajala ? Nemala by tieto bločky akože faktúrovať firme B ? Ako to potom napísať do zmluvy? Že firma A vyfaktúruje firme B celý nákup PHM ? Ale potom je divné, že firma A prenajme auto firme B a ešte jej aj kupuje PHM ?


Firma B má teda v nákladoch tento prenájom 360.000,- Sk bez DPH.
Čo všetko si ešte môže firma B dať na toto auto do nákladov ?
Musí si robiť cesťáky? Môže si účtovať na toto auto aj paušál 6,20 ?


Toto všetko je preto, lebo naša firma A je stratová a druhá naša firma, teda B je zisková. Takže chceme preniesť náklady z jednej firmy do druhej.

Poraďte, aby sme nespravili nejakú blbosť. Nerobil niekto z vás takýto prenájom auta ?
Marta L
25.01.05,06:52
Noo, keďže firma A ma aj bločky za PHM, tak by nemalo ísť o prenájom auta, ale skôr o službu - skoro ako taxi - aj so šoférom a urobiť si kalkuláciu na 1 km takejto služby, kde by bolo zahrnuté: amortizácia vozidla, cestná daň, PHM, mzda šoféra....
Inak to nevidím.
Vera
25.01.05,06:59
My to robíme tiež takto. A v zmluvne máme dohodnutú refaktúráciu PHM za obdobie užívania auta.

Je možné to urobiť aj tak, že vystavíte jednu faktúru na prenájom + zálohu na PHM. A ďalšiu faktúru ako vyúčtovanie PHM za rok.

Ale musí to byť tak v zmluve.

Dúfam, že aj my to robíme správne.
Katarína STR
25.01.05,07:01
Ja som si to tiež tak myslela, že vystavíme 2 faktúry.

Jednu za prenájom a druhú ako refakturáciu nákupu PHM.

Ďakujem vám pekne.
Vera
25.01.05,07:40
Audítor nám na to zatiaľ nič nepovedal. A ak je to úžitkové vozidlo, tak za prenájom si môžeš odpočítať DPH.

Je to OK?
Katarína STR
25.01.05,12:27
ďakujem pekne
Manual
25.01.05,15:16
Ale ako môže mať firma A bločky za nákup PHL v nákladoch ???? keď na ňom nejazdí !!! To firma B vždy keď má auto prázdnu nádrž príde do firmy A a povie im aby in natankovali PHL??? Zdá sa mi to nelogické !!!
Pekný večer želám...
Vera
25.01.05,17:13
Hm, zabudla som povedať, že nám chodia výpisy z OMV alebo CCS karty, ktoré sú evidované na firmu A. Ale hotovostné nákupy sú samozrejme vo firme B, ktorá má auto v prenájme. Už je to OKY?? :-)
Manual
25.01.05,17:22
Vera,
bolo by dobré keby si firma B sama zohnala bločky a napasovať na jazdy, aby to malo logiku. Ja zastávam ten názor, že keď požičiam auto, tak komplet, v zmluve si stanovíme podmienky, že si bude dotyčný kupovať PHL, hradiť opravy, údržbu robiť atď.... Tým som krytý pred DU že to mám oprávnene v nákladoch ako firma B.
Som len za to aby DU namal možnosť podozrievať...
Peknývečer želám...
infoziadatel
02.02.06,06:52
Katarína, ja mám tiež taký problém, potrebujem výdavky za PHM dostať do nákladov . Auto by som si prenajala, stým , že budem mať v nákladoch bločky za benzín. Urobím knihu jázd. A potom nemusím urobiť nadspotrebu? Alebo si dám jednoducho všetky bločky do nákladov ,plus nájomnú zmluvu a hotovo?
Díky zuzula
Farks
22.10.12,07:07
Potrebujem sa spýtať, spoločnosť A fakturuje za prenájom motorového vozidla súkromnej osobe.
Má spoločnosť nárok na uplatnenie dph z pohonných hmôt?
Ďakujem
Tweety
22.10.12,07:20
Potrebujem sa spýtať, spoločnosť A fakturuje za prenájom motorového vozidla súkromnej osobe.
Má spoločnosť nárok na uplatnenie dph z pohonných hmôt?
Ďakujem
Aké phm má spotrebované,kedže ho nepoužíva?
gita
10.01.13,09:39
Spoločnosť A prenajala vozidlo spoločnosti B. B si účtuje PHM, kto platí daň z motorových vozidiel A, či B?
Tweety
10.01.13,09:40
Spoločnosť A prenajala vozidlo spoločnosti B. B si účtuje PHM, kto platí daň z motorových vozidiel A, či B?
Spoločnosť A.
zuzanna
29.01.14,19:13
ak spoločnosť A prenajala vozidlo spoločnosti B bezodplatne, môže to urobiť? B si účtuje PHM do nákladov, môže keď za auto ktoré má požičané neplatí???
zuzanna
12.02.14,05:08
prosim nikto nema taky problem
Antonia Jendrišáková
12.02.14,06:16
Máš nájomnú zmluvu, nie ?
zuzanna
18.03.14,20:19
mam najomnu zmluvu ale moze sa poziciat auto (http://www.porada.sk/auto#__AUTOKW) bezodplatne s.r.o. poziciava SZCO???