kvietok
26.03.07,10:21
ahoj, chcem sa spýtať takúto vec: mám daňovníka- živnostníka, ktorý v roku 2006 mal nulový príjem, živnosť platila po celý rok. teraz ma požiadal o vypracovanie daňového priznania - musí podať nulové daňové priznanie, alebo neposielať žiadne? ďakujem
DanielaSL
26.03.07,10:24
A výdavky nemal tiež žiadne?
kvietok
26.03.07,10:26
nie, neplatil ani sociálne, ani zdravotné
Muška
26.03.07,10:27
nemusí podať DP
Rooibos
26.03.07,10:27
Bol aj zamestnaný?
kvietok
26.03.07,10:30
nie, nebol ... vlastne si ani nemôže uplatniť daňový bonus, pravda? (to je otázočka iba tak pre istotu, až ho neoberiem o bubáčiky :o)))
DanielaSL
26.03.07,10:31
Nemôže si uplatniť daňový bonus , nemal na to zodpovedajúci príjem, keďže nemal vlastne žiaden príjem.
kvietok
26.03.07,10:34
díky moc, ste všetci veľmi OK, že ste mi poradili :o
ekopo
26.03.07,10:35
A asi tiež tipoval a z toho žil. Pošlite ma do tmy.
kvietok
26.03.07,10:38
ešte mi tak napadlo, vie mi niekto povedať, podľa akého paragrafu zákona nemusí podávať DP?
ZuzuS
27.03.07,07:42
Ahojky!
Nuz ja mam podobny problem. Ale zistovala som na danovom urade, ze aj ked ziadny prijem nemal je lepsie podat nulove danove priznanie, aby danovy urad o tom vedel a nasledne zivnostnika nevyzival k podaniu danoveho priznania.
Takze tak...
jojko19
29.03.07,07:02
Ahojte. Kamarát chce dať nulové DP, mal prerušenú živnosť. Treba tie nuly niekde vypĺňať, alebo majú byť všetky riadky čisté?
vikinka
29.03.07,07:06
Nevyplnené riadky sa ponechávajú prázdne,takže žiadne 0,-
jojko19
29.03.07,07:11
Nevyplnené riadky sa ponechávajú prázdne,takže žiadne 0,-
Ďakujem. Čiže vyplní len prvú stranu a podpíše.
sta
04.03.08,06:23
Ahojte,

robím DP B pre SZČO, ktorá mala živnosť od 1.1.2007 a 14.5.2007 ju pozastavila, pretože sa zamestnala.

Za živnosť nemala žiaden príjem, ako výdavky mala platené poistné do ZP a dobrovoľne si platila do SP. Teraz som trochu na pochybách, či si zaplatené príspevky na dobrovoľné SP môže dať ako daňový výdavok? :confused:

Daň jej to neovplyvní, vlastne jej vznikne daňová strata zo živnosti, ale túto treba evidovať keď v budúcnosti obnoví živnosť.

Tak teraz neviem, uviesť jej do výdavkov aj dobrovoľné príspevky na SP alebo nie? :confused:
s.simka
04.03.08,10:20
Kvietok je to § 32 zákona o dani z príjmov . Ak budeš čítať zákon tak v roku 2007 je to suma 47 808,- Sk
oriesok
06.03.08,22:08
DP je povinnosť podať aj keď nebol žiadny príjem, pokiaľ má živnosť nezrušenú. Za nepodanie DP je pokuta, aj keď výsledok je 0, pokuta je za nesplnenie povinnosti-podania. Keď SZČO pozastaví zivnosť a zamestnal sa, DP musí podať .Pri prerušení sa podáva DP tak, ako keby ukončil živnosť, uzavrie účtovné knihy-celé účtovníctvo.Do poznámky uvedie pozastavenie živnosti od kedy do kedy.Ďalšie roky už nepodáva DP ako SZČO do doby pokiaľ má pozastavenú živnosť,pretože nemôže mať takéto príjmy, to by bolo neoprávnené podnikanie.
Muška
06.03.08,22:10
DP je povinnosť podať aj keď nebol žiadny príjem, pokiaľ má živnosť nezrušenú. Za nepodanie DP je pokuta, aj keď výsledok je 0, pokuta je za nesplnenie povinnosti-podania. Keď SZČO pozastaví zivnosť a zamestnal sa, DP musí podať .
:eek:
Muška
06.03.08,22:17
...
oriesok
07.03.08,15:08
Sorry, som to napísala ako hotentót . Skúsim ešte raz,ak to neplatí,oprav Muška. Keď živnostník má platné ŽO a nemal príjmy z podnikania,aj keď by bolo 0,oznámi DÚ že v roku 07 nemal príjmy z podnikania. Druhá časť bola odpoveď na prerušenie živnosti.FO živnostník ktorý pozastaví živnosť,má povinnosť podať DP tak, ako pri ukončení podnikania. V dobe pozastavenia živnosti keby mal z tejto naďalej príjmy, považovali by sa za neoprávnené podnikanie. Alebo nie ?
Muška
09.03.08,01:04
Sorry, som to napísala ako hotentót . Skúsim ešte raz,ak to neplatí,oprav Muška. Keď živnostník má platné ŽO a nemal príjmy z podnikania,aj keď by bolo 0,oznámi DÚ že v roku 07 nemal príjmy z podnikania. Druhá časť bola odpoveď na prerušenie živnosti.FO živnostník ktorý pozastaví živnosť,má povinnosť podať DP tak, ako pri ukončení podnikania. V dobe pozastavenia živnosti keby mal z tejto naďalej príjmy, považovali by sa za neoprávnené podnikanie. Alebo nie ?

Oriešok,

Bavíme sa o POVINNOSTI podať DP.
Ak daňovník nemal príjmy podľa § 6, 7, 8....nemusí podať žiadne DP a je jedno či má živnosť, má ju prerušenú, alebo ju ukončil.

To, že má určité povinnosti pri prerušení, ukončení živnosti - to sa týka vysporiadania jeho pohľadávok a záväzkov - nemá to nič spoločné s DP. Lebo aj takýto "končiaci" daňovník môže mať všetko vysporiadané a nemá žiadne pohľadávky ani záväzky a nemal ani žiadny príjem.

Načo by podával DP?
oriesok
11.03.08,20:27
Muška ďakujem, už mi svitlo!!!