asia
26.03.07,10:35
prosim o radu ...

dva roky som pracovala v jednej spolocnosti, musela som sa stahovat 200 km od mesta zamestnania a tak som dala vypoved s dvojmesacnou VL, posledny den v praci som sa dozvedela ze som tehotna a tak mi znama uctovnicka poradila ist na PN lebo som bola v ochrannej lehote....

v 20 tyzdni tehotenstva som skoncila v nemocnici a tak som stale PN, moja lekarka mi dala zistit, ci ma moze vypisat na MD 8 tyzdnov pred porodom, alebo 6 tyz. ked som PN ale uz nepracujem.
Chobot
26.03.07,09:10
prosim o radu ...

dva roky som pracovala v jednej spolocnosti, musela som sa stahovat 200 km od mesta zamestnania a tak som dala vypoved s dvojmesacnou VL, posledny den v praci som sa dozvedela ze som tehotna a tak mi znama uctovnicka poradila ist na PN lebo som bola v ochrannej lehote....

v 20 tyzdni tehotenstva som skoncila v nemocnici a tak som stale PN, moja lekarka mi dala zistit, ci ma moze vypisat na MD 8 tyzdnov pred porodom, alebo 6 tyz. ked som PN ale uz nepracujem.

A Tvoj PP teda skončil alebo nie?

V ochrannej lehote (teda myslím ochranú lehotu podľa zákona o sociálnom poistení, nie ochrannú dobu podľa Zákonníka práce), ktorá je 42 dní po zániku poistenia (teda skončenia PP) máš nárok na nemocenské dávky (teda môžeš natúpiť na PN). Takáto PN môže trvať najviac 52 týždňov.

Neviem, prečo Ti to dáva zisťovať lekárka, kedy Ťa má poslať na MD. Veď ZoSP § 48 hovorí jednoznačne:

"(3) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak."

Teda nárok na materské máš od 8. týždňa pred pôrodom.

Ak už nie si v PP, tak na materskú nepôjdeš, budeš len poberať materské, ak máš na to nárok. Na materskú podľa ZP by si išla vtedy, ak by si bola v PP.
jankasm
26.03.07,09:14
prosim o radu ...

dva roky som pracovala v jednej spolocnosti, musela som sa stahovat 200 km od mesta zamestnania a tak som dala vypoved s dvojmesacnou VL, posledny den v praci som sa dozvedela ze som tehotna a tak mi znama uctovnicka poradila ist na PN lebo som bola v ochrannej lehote....

v 20 tyzdni tehotenstva som skoncila v nemocnici a tak som stale PN, moja lekarka mi dala zistit, ci ma moze vypisat na MD 8 tyzdnov pred porodom, alebo 6 tyz. ked som PN ale uz nepracujem.

Ja myslím, že z pohľadu či pracuješ alebo nie, je jedno či ťa vypíše 6 alebo 8 týždňov pred pôrodom. Myslím, že môže. Problém je tu však v tom, že ak si na PN už dlho, tak nemusíš mať nárok na materské. Pretože po skončení PP, keďže si už vtedy bola tehotná, je ochranná lehota 6 mesiacov. Budeš ešte v ochrannej lehote alebo už nie?
Pretože ak nie, nemáš nárok na materské.
Takže doplň informácie a potom poradíme čo by sa s tým dalo robiť. ;)
asia
26.03.07,09:34
dakujem, za rady ....

upresnim to:

PP som skoncila k 31.10.2006 cize teraz som v 26 t tehotenstva a teraz som PN 21 tyzden ... zhruba 8 tyz pred porodom budem PN 29 - 30 tyzden aspon podla mojich vypoctov