carly
26.03.07,11:53
Ahoj, neviem si dat rady s majetkom, zakupenym v r. 2006, jedna sa o elektricky zaskokovy zdroj v hodnote 249.000, dalej sa v r.2005 kupila budova, ktora sa v roku 2006 zacala rekonstruovat a to tak, ze sa postupne kupoval stavebny material, dlaej plastove okna v hodnote130.000, garazove brany v hodnote 400.000. To vsetko navysi hodnotu budovy, Prvy odpis budovy bol v roku 2005 z obstaravacej ceny. Ako mam postupovat tohto roku cize 2 rok, navysi sa cena o technicke zhodnotenie - okna+garazove dvere, dalej ten elektricky zaskokovy zdroj je v budove, ale nie je sucastou budovy, do akej skupiny by som ho mala zaradit a odpisovat ho?
K tejto budove sa este instalovala kotolna so strojovnou v hodnote 344.515,50, co s kotolnou, odpisuje sa samostatne alebo ako a kde ju zaradit? Tento rok sa este nepouzivala, daju sa uplatnit odpisy? Uz som z toho popletena, prosim radte. Dakujem vsetkym.
List vlastnictva budovymajitel ma.
betka
26.03.07,10:23
Ahoj, neviem si dat rady s majetkom, zakupenym v r. 2006, jedna sa o elektricky zaskokovy zdroj v hodnote 249.000,

dalej sa v r.2005 kupila budova, ktora sa v roku 2006 zacala rekonstruovat a to tak, ze sa postupne kupoval stavebny material, dlaej plastove okna v hodnote130.000, garazove brany v hodnote 400.000. To vsetko navysi hodnotu budovy, Prvy odpis budovy bol v roku 2005 z obstaravacej ceny.
V roku 2005 ste zaradili budovu do požívania uplatnili ste si odpisy vo výške OC/20.
rok 2006. Na rekonštrukciu ste potrebovali stavebné povolenie. ČCo bolo predmetom stavebného povolenia je dôlezité, pretože výmena starých okien za nové sa nepovažuje za TZ, ale za opravu.
Aké garážové brány? Ide o výmenu starej brány za nové, alebo sú modernejšie, nejaké špeciálne. Z tohoto sa nedá usúdiť, či išlo naozaj o TZ, alebo môže íšť o opravy...... Ešte raz sa odvolávam na stavebné povolenie, požiadali ste úrad o stavebné povolenie, alebo ohlásenie, že idete vykonať TZ????

Výpočet pre odpisy: VC+TZ, je zvýšená VC pre odpisy. Táto suma/20, bude odpisom v roku 2006 pri rovnodpisovaní.
Pri zrýchlenom ZC+TZ, - v roku zvýšenia ZC ako podiel 2.nas tejto ceny HM a prirad. koef. zrýchl. odpisov platných pre zvýšenú ZC (koef.20)

K tejto budove sa este instalovala kotolna so strojovnou v hodnote 344.515,50, co s kotolnou, odpisuje sa samostatne alebo ako a kde ju zaradit?

Treba posúdiť, či je to samostatnou hnuteľnou vecou., kt. so stavbou alebo s budovou netvorí jedenfunkčný selok, aj keď je s nou spojená. Myslím si, že táto kotolňa nie je samostatnou hnut. vecou.
Kotolńa je súčasťou budovy, ak je cena kotlne vyššia ako 30 tis., čo aj je ide o TZ budovy. Zvýšime VC, resp ZC pri zrýchlenom odpisovaní o toto TZ.


Tento rok sa este nepouzivala, daju sa uplatnit odpisy? Uz som z toho popletena, prosim radte. Dakujem vsetkym.
List vlastnictva budovymajitel ma.

Tučným písmom....
carly
26.03.07,10:32
Stavebne povolenie bolo vydane , kde je uvedene - pristavba a nadstavba vyrobnej haly.
Povodne okna sa menili za plastove a tie garazove brany povodne boli obycajne, tie nove su modernejsie nejake automaticke . Keby sa jednalo o opravu ako by sa to uctovalo? Teraz uz naozaj neviem co a a ako spravit. Dakujem velmi pekne.
betka
26.03.07,10:34
vybavenia stavby, ktoré sú súčasťou a odpisujú sa spolu so stavbou v rovnakej odpisovej skupine:

– zariadenia kotolní a odovzdávacích staníc (kotly, výmenníky, zásobníky, vyrovnávače tlaku, čerpadlá, kompresory, expanzné nádoby, rozdeľovače a zberače, filtre, poistné a zabezpečovacie zariadenia),

– elektrické oznamovacie zariadenia a rozvody (bežné rozvody a príslušenstvo pre telefón, rozhlas po drôte, časové zariadenia, spoločné televízne antény a elektrický vrátnik, zabudované rozvody počítačových sietí), okrem spojov, telekomunikácií a rádiokomunikácií,
– plynové odberné zariadenia nad 50 kW pre zdroje tepla v nevýrobných objektoch (rozvod plynu a regulačné zariadenia pre plynové kotolne),
– potrubia a zariadenia na príjem, dopravu, zhromažďovanie a spracovanie tuhého domového odpadu,
andrej_rv
26.03.07,10:41
Ahoj, neviem si dat rady s majetkom, zakupenym v r. 2006, jedna sa o elektricky zaskokovy zdroj v hodnote 249.000
Ak ide o náhradný zdroj elektrického prúdu s benzínovým alebo naftovým motorom, patrí do
KP 31.10.3 - Elektrické generátorové agregáty a rotačné meniče (konvertory)

položka 3-22 prílohy ZODP, 3. odpisová skupina
andrej_rv
26.03.07,10:44
Stavebne povolenie bolo vydane , kde je uvedene - pristavba a nadstavba vyrobnej haly.
Povodne okna sa menili za plastove a tie garazove brany povodne boli obycajne, tie nove su modernejsie nejake automaticke . Keby sa jednalo o opravu ako by sa to uctovalo? Teraz uz naozaj neviem co a a ako spravit. Dakujem velmi pekne. Ak sa u okien nemenili rozmery a nie sú so špeciálnym sklom s inými tepelnoizolačnými vlastnosťami ako pôvodné, možno to považovať za opravu.
Automatické, senzorové garážové dvrere resp. dvere na diaľkové ovládanie sú technickým zhodnotením budovy.
carly
26.03.07,10:53
teda ak sa nemenili rozmery okien, len sa osadili nove plastove, ide o opravu? v jednoduchom účtovníctve by som to zaúčtovala do réžie?
betka
26.03.07,10:58
teda ak sa nemenili rozmery okien, len sa osadili nove plastove, ide o opravu? v jednoduchom účtovníctve by som to zaúčtovala do réžie?


Oprava, ako som napísala. Výmena straých okien za nové plastové, je oprava. VOZD