torok
26.03.07,11:16
Ahojte. tento rok si musim sam spravit danove priznanie. Mam stale zamestnanie a popri mam dohody o vykonani prace. z ktorych mam aj potvrdenia o prijimoch fyzickej osoby. V tychto pripadoch o vsetko sa postaral zamestnavatel odviedol dan a na liste mam presne rozpisane , takze podla toho si danove priznanie viem vypisat. Ale mam jednu zmluvu o dielo. Kde uz nedostavam potvrdenie o prijimoch, a tak ani dan nie je odvedena.Proste uhradena plna suma na moj ucet.
Neviete poradit kam s tou sumou ? Normalne sa to pripocita k Uhrnu prijimov od vsetkych zamestnavatelov ? je to 10000 Sk a aj tak vychadza na konci nedoplatok 2366 Sk z toho je malinky nedoplatok aj u ostatnych prijimoch.

Za pomoc vopred dakujem

Attila
bulnova
26.03.07,12:20
Záleži na charaktere práce, ktorá bola na zmluvu o dielo vykonávaná. Ak bola
charakteru - zhotovenie z vlastného materiálu a vlastnými prac.prostriedkami,
tak ide o zmluvu podľa par. 8(1/a) a vo výške 10 000,- Sk ho nezdaňuješ. Ak však ide o prácu podľa pokynov, s materiálom a prostriedkami zamestnávateľa, zdaňuješ ju podľa par. 5.ako záv.činnosť
torok
26.03.07,12:25
Záleži na charaktere práce, ktorá bola na zmluvu o dielo vykonávaná. Ak bola
charakteru - zhotovenie z vlastného materiálu a vlastnými prac.prostriedkami,
tak ide o zmluvu podľa par. 8(1/a) a vo výške 10 000,- Sk ho nezdaňuješ. Ak však ide o prácu podľa pokynov, s materiálom a prostriedkami zamestnávateľa, zdaňuješ ju podľa par. 5.ako záv.činnosť

Je to uzavreta zmluva v zmysle par.536 a nas. Obchdoneho zakonnika ( zakon c. 513/1991 Zb. ) ( toto som opisal :) )
na zhotovenie internetovej prezentacie. Material nic sa nedaval. je to webstranka.

Dik za informacie, pre mna to je spanielska dedina :(
bulnova
26.03.07,12:36
Ak nemáš živnosť, prípadne nevykonávaš činnosť na základe registrácie na DÚ,
mala by sa táto dohoda hodnotiť ako príležitostná, a teda od príjmu oslobodená
v dosahnutej výške, ktorú uvádzaš. Práce vykonávané na základe zmlúv naozaj
spôsobujú problémy v zaradení , podľa ktorého par. ich zdaniť.
torok
26.03.07,13:33
Ak nemáš živnosť, prípadne nevykonávaš činnosť na základe registrácie na DÚ,
mala by sa táto dohoda hodnotiť ako príležitostná, a teda od príjmu oslobodená
v dosahnutej výške, ktorú uvádzaš. Práce vykonávané na základe zmlúv naozaj
spôsobujú problémy v zaradení , podľa ktorého par. ich zdaniť.

:) no taku odpoved som ani neratal :) V priznani uvadzam jedno stale zamestananie a 3x zmluvu o vykonani prace ( od roznych zamestnavatelov ). Toto uz mam v poriadku, len teraz mi tu vyskocila ta zmluva o dielo. Nemam ju vobec ani uvadzat ? jednoducho sa to berie ako prilezitostny zarobok ? Dik
Marína
26.03.07,17:04
Príležitostný príjem podľa ZoDP_§8_ods.1_pism.a je od dane oslobodený do výšky 5-násobku životného minima(pre r.2006 5x4730 = 23650)
Dodatok: Na základe nasledujúceho príspevku od Evanky som si uvedomila, že zadávateľa otázky môj príspevok mohol zaviesť nesprávnym smerom. Svojim príspevkom som chcela poukázať na výšku oslobodeného príjmu od dane podľa časti §8.
S Evankou súhlasím, príjem za tvorbu web stránky - ZoDP_§6_ods.2_pism.a (Zákon č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom - autorský zákon).
Evanka
26.03.07,17:16
Podľa mňa zhotovenie web stránky je príjem podľa §6 ods 2 písm a).
torok
26.03.07,17:43
Podľa mňa zhotovenie web stránky je príjem podľa §6 ods 2 písm a).

Evanka : a mozem ta poprosti ze podla toho ods.2 pism a ako mam postupovat ? Dakujem

Zatial to nedavam do danoveho priznania. :)
Evanka
26.03.07,23:29
Podávaš DP typ B. Na tento príjem môžeš uplatniť 40%-né výdyvky.
M0NIKA
27.03.07,10:39
Rada by som k tejto téme aj ja pridala otázku:

smrteľník - neživnostník má okrej príjmu zo zamestnania tri zmluvy o dielo podľa § 618/2003 Z.z. (autorský zákon - vytvorenie diela a poskytnutie licencie) v sumách 20.000, 10.000 a 5.000 Sk. Z tých dvoch vyšších boli odvedené 2% do LITY, tá päťtisícová bola vyplatená v plnej výške.

1) Nie je mi jasné, či zdaňujem celú sumu 35.000 alebo 35.000 mínus tých 23 tisíc (teraz neviem presnú sumu) a zdaním rodiel.
2) Do DP uvádzam tento príjem na str.5 - do ostatných príjmov z príležitostných činností?
3) Ako to bude s odvodmi do ZP?

Vopred ďakujem za rady a pomoc - s týmto skúsenosť nemám.
Jozef Mihál
27.03.07,10:54
Zdaňujete plnú sumu, pred odpočítaním príspevku do LF.

Je to príjem podľa § 6 ods.2 písm.a), ide do VI. oddielu.

Ide o príjem ktorý sa v konečnom dôsledku započíta do VZ pre odvod do ZP.
M0NIKA
27.03.07,10:57
Srdečná vďaka.
M0NIKA
27.03.07,11:52
Rada by som k tejto téme aj ja pridala otázku:

smrteľník - neživnostník má okrej príjmu zo zamestnania tri zmluvy o dielo podľa § 618/2003 Z.z. (autorský zákon - vytvorenie diela a poskytnutie licencie) v sumách 20.000, 10.000 a 5.000 Sk. Z tých dvoch vyšších boli odvedené 2% do LITY, tá päťtisícová bola vyplatená v plnej výške.

1) Nie je mi jasné, či zdaňujem celú sumu 35.000 alebo 35.000 mínus tých 23 tisíc (teraz neviem presnú sumu) a zdaním rodiel.
2) Do DP uvádzam tento príjem na str.5 - do ostatných príjmov z príležitostných činností?
3) Ako to bude s odvodmi do ZP?

Vopred ďakujem za rady a pomoc - s týmto skúsenosť nemám.

Predsa mám ešte jednu otázku:
k DP prikladám aj kópie zmlúv, alebo si ich iba nechám pre prípad potreby a doložím iba potvrdenie od zamestnávateľa?
Jozef Mihál
27.03.07,12:01
...si ich iba nechám pre prípad potreby a doložím iba potvrdenie od zamestnávateľa.
torok
28.03.07,23:47
Ahojte. mal by som este jednu otazku. Uz som si to prepracoval na priznanie B. ale teraz mi vyskakuje suma ci kolonka ktoru v typu A mam a v type B nie a to je Zrazene prispevky na doplnkové doch. sporenie ( posit) par.11 ods. 1 pism c) zakona ) v type A je to kolonka 35. Kam s touto sumou pri type B ?

Dik za pomoc. Velmi ocenujem tento server!!!
vikinka
29.03.07,07:13
V DP typ B r.72-príspevky na dopl.doch.sporenie.
torok
29.03.07,09:32
V DP typ B r.72-príspevky na dopl.doch.sporenie.

Vikinka: ale pri jednom potrvdeni mam Prispevky na doplnkove doch. sporenie 3600 Sk ( §11 ods 1 pism. c ) a potom Zrazene prispevky na doplnkove doch. 6000 Sk ( §19 ods 3 pism. 1)

Do kolonky 72 som dal Prispevok 3600 Sk ( riadil som sa popisom kde je § 11 ) ALe kam dat tych 6000 Sk

Dakujem
nejika
29.03.07,14:40
Pekný deň jedna otázočka, môžem si k náhodnému príjmu podľa §8 riadok 1 DP dať 40% paušálne výdavky?
vikinka
29.03.07,14:42
Nie,pri príjmoch z § 8 nie je možné uplatniť paušál.výdavky.Iba pri § 6.ZDP
vikinka
29.03.07,14:44
Vikinka: ale pri jednom potrvdeni mam Prispevky na doplnkove doch. sporenie 3600 Sk ( §11 ods 1 pism. c ) a potom Zrazene prispevky na doplnkove doch. 6000 Sk ( §19 ods 3 pism. 1)

Do kolonky 72 som dal Prispevok 3600 Sk ( riadil som sa popisom kde je § 11 ) ALe kam dat tych 6000 Sk

Dakujem
§ 19 os.3 písm.i to sú príspevky,ktoré platí zamestnávateľ,tie sa v DP v nezdanit.čas.neuvádzajú.
nejika
29.03.07,17:07
K tej zmluve o dielo: ide o zmluvu o dielo v zmysle §39 Autorského zákona - predmet je vykonanie odbornej prednášky..... môže to byť teda príjem z príležitostnej činnosti?
Treba dokladovať DP zmluvami o dielo lebo iné potvrdenie nemám.
Evanka
29.03.07,17:20
Zmluvy si založíš do svojich dokladov. K DP sa neprikladajú.
Edith
14.01.08,22:29
Zdravím. Mám známeho. Je zamestnaný. Urobil nám web stránku. Mám s ním uzavrieť Zmluvu o dielo, vyplatiť sumu a nestarať sa o daň, alebo uzavrieť Dohodu o vykonaní práce a odviesť 19% daň a všetko si dať do výdavkov ovplynňujúcich ZD? Ďakujem.
STRELEC
14.01.08,22:39
Zdravím. Mám známeho. Je zamestnaný. Urobil nám web stránku. Mám s ním uzavrieť Zmluvu o dielo, vyplatiť sumu a nestarať sa o daň, alebo uzavrieť Dohodu o vykonaní práce a odviesť 19% daň a všetko si dať do výdavkov ovplynňujúcich ZD? Ďakujem.
V jednom aj druhom prípade pôjde o VOZD. Zvolil by som formu ZoD. Je to administratívne jednoduchšie ako dohoda (odpadne agenda v Sociálke a prípadne aj na DÚ ak nie ste zamestnávateľom). A je to to výhodnejšie aj pre príjemcu odmeny za vyhotovenie webu.
KEJKA
14.01.08,22:39
obe možnsti sú správne.
Edith
15.01.08,09:31
Ešte otázočka. Ide o 20000,- korún a rok 2007, kedy boli vyplatené. Ak je riadne zamestnaný je potrebné hlásiť tento príjem v čase, kedy ho nadobudol, alebo sa to rieši podaním DP, kde uvedie okrem príjmov od zamestnávateľa aj tento za vyhotovenie web. Ďakujem
Foxik
15.01.08,12:01
chcel by som poprosit o pomoc.. je to k teme: ak mam prijem ~20.000 od zamestanavatela a popri tom v aprili 2008 predam software zmluvou o dielo za ~60.000,- , do kedy treba podat DP? treba o tom informovat zamestnavatela? musim tento prijem oznamit v DP aj v RZD? exituje nejaky priklad, nikdy som nic podobne nerobil, vzdy mi robil aj RZD zamestnavatel, dakujem
ormika
11.03.08,13:51
Dobrý deň, prosím Vám pekne o odsúhlasenie nasledovného: študent v roku 2007 vykonával určitú činnosť na základe Zmluvy o dielo podľa§ 536 Obchodného zákonníka, zarobil viacej ako 50000 Sk. Je to príjem podľa § 8 zákona o dani z príjmov? Práca na základe takejto zmluvy spočívala vo vypracovaní určitej analýzy spotreby určitých prípravkov. Ako čítam zákon o dani z príjmov, tak to inde neviem zaradiť. Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
ormika
11.03.08,14:03
Prosím pekne, posúvam....:)