Susan
26.03.07,11:50
Pekny den zelam. Surne by som potrebovala poradit aky typ danoveho priznania si ma podat zena na materskej dovolenke ak mala za rok 2006 aj prijem zo zavislej cinnosti aj materske davky, alebo staci rocne zuctovanie u zamestnavatela, ktory je jej poslednym zamestnavatelom pred nastupom na matersku?
Najprv som jej urobila rocne zuctovanie u posledneho zamestnavatela a prijem z materskej som jej dala do uhrnu prijmov. Rozdiel - nedoplatok uz aj uhradila zo sukromneho uctu.
Ziadny typ danoveho priznania sa mi nepzdáva!!

Dakujem krasne za usmernenie.
Zlata
26.03.07,10:20
Pekny den zelam. Surne by som potrebovala poradit aky typ danoveho priznania si ma podat zena na materskej dovolenke ak mala za rok 2006 aj prijem zo zavislej cinnosti aj materske davky, alebo staci rocne zuctovanie u zamestnavatela, ktory je jej poslednym zamestnavatelom pred nastupom na matersku?
Najprv som jej urobila rocne zuctovanie u posledneho zamestnavatela a prijem z materskej som jej dala do uhrnu prijmov. Rozdiel - nedoplatok uz aj uhradila zo sukromneho uctu.
Ziadny typ danoveho priznania sa mi nepzdáva!!

Dakujem krasne za usmernenie.

Ak mala len príjem zo závislej činnsoti, u zamestnávateľa mala požiadať o ročné zúčtovanie.
Čo to znamená: " Najprv som jej urobila rocne zuctovanie u posledneho zamestnavatela " ?
veď to robí zamestnávateľ?

a materské dávky si dala do zdaniteľných príjmov?

a čo si uhradila zo súkromného účtu?
KvetkaK
26.03.07,10:29
Materské dávky sa nedávajú predsa do príjmu.
rene
26.03.07,10:34
Ak dostala Potvrdenie od zamestnávateľa za rok 2006, urobila by som daňové priznanie typu A /s modrým pásikom/, materská sa neráta do zdaniteľných príjmov, len to, čo má v tom potvrdení ako zdaniteľné príjmy.
Treba ešte rozlišovať či ide o rodičovský príspevok, alebo o materskú a to pre sumu nezdaniteľnej čiastky.
KvetkaK
26.03.07,10:45
Nezdaniteľná čiastka sa neponižuje, má nárok na celú. To sa ponižuje iba v prípade, že si chce uplaniť na ňu odpočet manžel.
rene
26.03.07,10:48
Jasné, tak to bolo myslené, KvetkaK má úplnú pravdu.
korduľa
26.03.07,11:25
mohli by ste mi poradit prosim, zamestnankyna si ide robit danove priznanie,
bola cely rok na rodicovskej dovolenke, mala prijmy z prenajmu.
ma si podat typ B, uviest tam prijmy - rodicovky prispevok? a potom uviest prijmy z prenajmu? moze si uplatnit aj pausalne vydavky 40 percent?
Zlata
26.03.07,11:54
mohli by ste mi poradit prosim, zamestnankyna si ide robit danove priznanie,
bola cely rok na rodicovskej dovolenke, mala prijmy z prenajmu.
ma si podat typ B, uviest tam prijmy - rodicovky prispevok? a potom uviest prijmy z prenajmu? moze si uplatnit aj pausalne vydavky 40 percent?

Vypĺňa typ B
rodičovský príspevok : neuvádza sa
príjem a výdaj z prenájmu : VI. odd.riadok 10
príjem si môže zníži o 23 650,-
Výdavky - 40 % z príjmov
odpočítateľná položka 90816,-
korduľa
26.03.07,12:05
znamena to , ze ak mala prijmy z prenajmu 270 000,-,
tak si odrata 23 650,-

246 350,- a z tejto sumy si este moze odratat 40 percen /98 540/ co jej zostane 147 810 a z tejto sumy aj 90 816?takze dan bude platit zo sumy 56 994?
myslela som, ze do prijmu sa rata aj rodicovsky prispevok, ze len materska je oslobodena
Zlata
26.03.07,12:09
znamena to , ze ak mala prijmy z prenajmu 270 000,-,
tak si odrata 23 650,-

246 350,- a z tejto sumy si este moze odratat 40 percen /98 540/ co jej zostane 147 810 a z tejto sumy aj 90 816?takze dan bude platit zo sumy 56 994?
myslela som, ze do prijmu sa rata aj rodicovsky prispevok, ze len materska je oslobodena

Správne, môže si odpočítať aj max. 12000 na životne a dôch. pripoistenie., resp. na manžela.
korduľa
26.03.07,12:16
super dakujem velmi pekne
korduľa
26.03.07,12:21
este by som sa chcela spytat, ci je obmedzena aj suma nejakou hornou hranicou, z ktorej sa da odratat tych 40 percent
Zlata
26.03.07,12:28
este by som sa chcela spytat, ci je obmedzena aj suma nejakou hornou hranicou, z ktorej sa da odratat tych 40 percent
nie je obmedzená
ale príjem sa dá rozdeliť
ak je nehnuteľnosť v bezpodielovom vlastníctve - medzi manželmi ľubovoľne
jeden môže mať celý príjem,druhý nič, alebo si ho môžu rozdeliť ako im to vyhovuje.
Samozrejme v poldielovom vlastníctve, iba svoj diel.
korduľa
26.03.07,15:08
prave mi kolegyna povedala, ze ak si chce danovnik uplatnovat tych 40 percent vydavky tak to musi oznamit na zaciatku roka, je to pravda? ak ano podla akeho paragrafu. dakujem
Antonia1
26.03.07,15:24
prave mi kolegyna povedala, ze ak si chce danovnik uplatnovat tych 40 percent vydavky tak to musi oznamit na zaciatku roka, je to pravda? ak ano podla akeho paragrafu. dakujem
nie nemusí to oznámiť
korduľa
26.03.07,15:35
dakujem, padol mi kamen zo srdca
Susan
02.04.07,05:45
Materské dávky sa nedávajú predsa do príjmu.

Materska davka sa dava do prijmu, iba rodicovske davky sa nezahrnuju do prijmu. Dufam, ze je to tak?
Susan
02.04.07,05:51
Ak mala len príjem zo závislej činnsoti, u zamestnávateľa mala požiadať o ročné zúčtovanie.
Čo to znamená: " Najprv som jej urobila rocne zuctovanie u posledneho zamestnavatela " ?
veď to robí zamestnávateľ?

a materské dávky si dala do zdaniteľných príjmov?

a čo si uhradila zo súkromného účtu?
Tato zamestnankyna bola jedinou zamestnankynou a zaroven aj konatelkou firmy. Kedze jej vysiel nedoplatok, nemala som z coho odpocitat vzniknuty nedoplatok a tak si tento nedoplatok uhradila zo svojho sukromneho uctu. Na DU napisem iba oznamenie o vykonani rocneho zuctovania s tym, ze nedoplatok bol uhradeny zo sukromneho uctu zamestnankyne. Dufam, ze si to dobre vysvetlujem. Opravte ma, ak to tak nie je spravne.
katkaj
02.04.07,05:52
Materska davka sa dava do prijmu, iba rodicovske davky sa nezahrnuju do prijmu. Dufam, ze je to tak?

Materská sa považuje za príjem len pri posudzovaní vlastného príjmu manželky pri odpočítateľnej položke na manželku.

Inak materská nie je zdaniteľným príjmom
katkaj
02.04.07,05:54
Tato zamestnankyna bola jedinou zamestnankynou a zaroven aj konatelkou firmy. Kedze jej vysiel nedoplatok, nemala som z coho odpocitat vzniknuty nedoplatok a tak si tento nedoplatok uhradila zo svojho sukromneho uctu. Na DU napisem iba oznamenie o vykonani rocneho zuctovania s tym, ze nedoplatok bol uhradeny zo sukromneho uctu zamestnankyne. Dufam, ze si to dobre vysvetlujem. Opravte ma, ak to tak nie je spravne.

Keď mala príjem len zo zamestnania na základe čoho jej vyšiel nedoplatok ?
Susan
02.04.07,07:00
Keď mala príjem len zo zamestnania na základe čoho jej vyšiel nedoplatok ?

Urobila som chybu, ked som prijem z materskych davok pripocitala k prijmom zo zavislej cinnosti? Vypocet som urobila nasledovne:

Prijem zo zav.cinnost i+ 30.000
Materske davky + 80.000 :-(???
Nezdanit.cast - 90.816
Zaklad dane 19.184
19% Dan 3.644
Odvedené predd. -1.000
K uhrade 2.644

Sumy presne teraz neviem, tak som si ich vymyslela.
Teraz mam vycitky, ze som ju ukrivdila!!
Dakujem pekne za usmernenie.
Tweety
02.04.07,07:02
Urobila som chybu, ked som prijem z materskych davok pripocitala k prijmom zo zavislej cinnosti? Vypocet som urobila nasledovne:

Prijem zo zav.cinnost i+ 30.000
Materske davky + 80.000 :-(???
Nezdanit.cast - 90.816
Zaklad dane 19.184
19% Dan 3.644
Odvedené predd. -1.000
K uhrade 2.644

Sumy presne teraz neviem, tak som si ich vymyslela.
Teraz mam vycitky, ze som ju ukrivdila!!
Dakujem pekne za usmernenie.
No to si nemala, MD sa do príjmu daňovníčky nepočítajú. Podala by som ešte dnes opravné DP.
katkaj
02.04.07,07:02
Urobila som chybu, ked som prijem z materskych davok pripocitala k prijmom zo zavislej cinnosti? Vypocet som urobila nasledovne:

Prijem zo zav.cinnost i+ 30.000
Materske davky + 80.000 :-(???
Nezdanit.cast - 90.816
Zaklad dane 19.184
19% Dan 3.644
Odvedené predd. -1.000
K uhrade 2.644

Sumy presne teraz neviem, tak som si ich vymyslela.
Teraz mam vycitky, ze som ju ukrivdila!!
Dakujem pekne za usmernenie.

materská nie je zdaniteľný príjem takže pokiaľ mala len príjem zo závislej činnosti cca 30.000 tak sa malo zúčtovať len to. Do príjmu 45408 sa nemusí robiť daňové ale v tomto prípade po odpočte 90.816 na daňovníka jej vrátia celú daň. Treba to opraviť, ešte dnes je čas.
rika7
02.04.07,08:04
Nedoplatok, ktorý zaplatila si môže na vlastnú žiadosť vyžiadať späť - s tým, že uvedie svoje č.účtu