sybila3
26.03.07,12:54
Prosím Vás môžete mi poradiť: manželka poberá rodinné prídavky 540, môže si jej manžel ako SZČO uplatniť daňový bonus 6480,- Sk? ďakujem
rene
26.03.07,10:58
ak zdokladuje, že žije s deťmi v spoločnej domácnosti, dosiahol potrebnú výšku príjmu podľa paragrafu33 a vykáže v zdaňovacom období daňový základ, tak môže, priložiť ku priznaniu treba rodné listy, alebo potvrdenia o návšteve školy/podľa veku detí/
sybila3
26.03.07,11:01
Lebo jeho manželka mi nevedela povedať, či si ho ona uplatnuje,na výplatnej páske má 540,- rodinné prídavky, takže to poberanie prídavkov nemá nemá na bonus vplyv?
rene
26.03.07,11:05
Nech sa manželka spýta u ich účtovníčky v podniku, aké podpísala vyhlásenie, ak si uplatňuje na deti bonus, mala by to tam mať podpísané.
Tweety
26.03.07,11:11
Lebo jeho manželka mi nevedela povedať, či si ho ona uplatnuje,na výplatnej páske má 540,- rodinné prídavky, takže to poberanie prídavkov nemá nemá na bonus vplyv?
Na páske rodinné prídavky nemôže mať, pretože zamestnávateľ RP neprepláca, môže tam mať iba bonus.
Kathryn
26.03.07,11:15
Rodinné prídavky 540 Sk na dieťa vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, takže na výplatnej páske od zamestnávateľa to bude pravdepodobne daňový bonus a v tom prípade si ho už manžel nemôže uplatniť.
sybila3
26.03.07,11:29
Takže rozumiem tomu správne, že keď jeden z manželov poberá rodinné prídavky, tak sa nemôže odpočítať od dane daňový bonus 6480,- Sk?
A keď je manželka nezamestnaná, poberá rodinné prídavky, tak tiež si manžel SZČO, nemôže uplatniť daňový bonus?
jankasm
26.03.07,11:34
Takže rozumiem tomu správne, že keď jeden z manželov poberá rodinné prídavky, tak sa nemôže odpočítať od dane daňový bonus 6480,- Sk?
A keď je manželka nezamestnaná, poberá rodinné prídavky, tak tiež si manžel SZČO, nemôže uplatniť daňový bonus?

Rodinné prídavky nemajú s bonusom nič spoločné. Ja poberám aj prídavky aj si uplatňujem DB.
Ide len o to, že prídavky nesmie vyplácať zamestnávateľ (to bolo niekedy dávno). Prídavky vypláca úrad práce ..... ako už bolo spomínané vyššie. Na výplatnej páske, teda suma 540,- Sk môže byť len daňový bonus a nie prídavky.
sybila3
26.03.07,11:39
Takže aby som mala jasno, ked mi úrad práce a soc.v. posiela na účet 540,- som nezamestnaná, manžel si môže uplatniť DB? díky
Hronská Iveta
26.03.07,11:44
Takže aby som mala jasno, ked mi úrad práce a soc.v. posiela na účet 540,- som nezamestnaná, manžel si môže uplatniť DB? díky
Áno, manžel si môže u svojho zamestnávateľa uplatniť DB. Musí podpísať Vyhlásenie, kde uvedie, že si chce uplatniť DB a že si ho manželka neuplatňuje a ak v mesiaci splní zákonnú podmienku (dosiahne príjem minimálne vo výške 1/2 minimálnej mzdy), tak mesačne bude mať vyplácanú sumu 540 Sk (suma 540 Sk sa bude k 1.7.2007 meniť) na jedno dieťa.
sybila3
26.03.07,11:54
Manžel je szčo, myslím, či si môže z dane v daň.priznaní odrátať 6480,- Sk?
Tweety
26.03.07,11:57
Manžel je szčo, myslím, či si môže z dane v daň.priznaní odrátať 6480,- Sk?
Ak má príjmy aspoň vo výške 6-nás.MM a vykázal základ dane, tak má nárok na DB( vyživuje v spoločnej domácnosti dieťa.)
jankasm
26.03.07,11:57
Manžel je szčo, myslím, či si môže z dane v daň.priznaní odrátať 6480,- Sk?

Áno, môže, ak si ho v priebehu roka neuplatňoval ani jeden z Vás. Na DB má nárok každý daňovník, bez ohľadu na to či je SZČO alebo zamestnanec, len musí splniť zákonné podmienky. ;)
sybila3
26.03.07,12:03
Len ma poplietlo, to, že mne na účet chodí od úradu práce a soc.vecí 540,- tak som sa zľakla, že si nemôže uplatniť DB, lebo som mu ho odrátala v daň.priznaní.
jankasm
26.03.07,12:16
Len ma poplietlo, to, že mne na účet chodí od úradu práce a soc.vecí 540,- tak som sa zľakla, že si nemôže uplatniť DB, lebo som mu ho odrátala v daň.priznaní.

Tak si treba zapamätať, že úrad práce, soc. vecí .... posiela prídavky (na každé dieťa 540,-) a voči daňovému úradu si môžeme na každé dieťa uplatniť DB (vo výške 540,- mesačne). Sú to dve rôzne veci, ktoré spolu nesúvisia. ;)
sybila3
26.03.07,13:35
ďakujem to som potrebovala vedieť. A v tom prípade ako som písala hore, ked manželka má na výplatnej páske 540-má tam napísané prídavky-daň.bonus, tak jej manžel szčo si už nemôže uplatniť daň.bonus? správne som to pochopila?
Tweety
26.03.07,13:40
ďakujem to som potrebovala vedieť. A v tom prípade ako som písala hore, ked manželka má na výplatnej páske 540-má tam napísané prídavky-daň.bonus, tak jej manžel szčo si už nemôže uplatniť daň.bonus? správne som to pochopila?
Nie obidvaja nemôžu poberať súčasne. DB sa vypláca iba jednému z rodičov.
Hronská Iveta
26.03.07,13:40
ďakujem to som potrebovala vedieť. A v tom prípade ako som písala hore, ked manželka má na výplatnej páske 540-má tam napísané prídavky-daň.bonus, tak jej manžel szčo si už nemôže uplatniť daň.bonus? správne som to pochopila?
Ak má manželka na výplatnej páske napísané 540,- (Prídavky - daň.bonus), tak sa bude jednať len o nesprávny názov tejto položky, lebo prídavky - daň.bonus - takýto termín neexistuje a ako je všade vyššie v príspevkoch písané, jedná sa o dve rozdielne sumy). Takže berme to tak, že Vaša manželka si v práci uplatňuje daňový bonus, tento má aj vyplácaný (aj keď pod nesprávnym názvom), čo znamená, že Vy, ako manžel si už daňový bonus nemôžete uplatniť. Daňový bonus si za to isté obdobie môže uplatniť len jeden z rodičov.