majka_s
26.03.07,14:31
v roku 2006 som predala byt, ktory som nadobudla v roku 2005. netyka sa ma oslobodenie od dane.
co vsetko si mozem dat do nakladov (zvysit vydavky) ???
byt bol kupovany na hypoteku. viem, ze si mozem uplatnit vsetko ohladne rekonstrukcie.
mozem si uplatnit aj kolky - 8 tis sk ako poplatok na katastri za zalozne pravo na byt ?? uroky z hypoteky platene banke, poplatok za vybavenie hypoteky v banke ?? pripadne co si este mozem uplatnit ??? naklady na znalecky posudok ??

vdaka za pomoc, odpoved mi dost suri, pretoze som sa dost neskoro zobudila.
betka
26.03.07,14:38
Vašim výdavkom bude: kúpna cena, peniaze vynaložené na TZ, opravu, údržbu, výdavky súvis. s predajom veci, ak kolky.
majka_s
26.03.07,15:20
Vašim výdavkom bude: kúpna cena, peniaze vynaložené na TZ, opravu, údržbu, výdavky súvis. s predajom veci, ak kolky.

teda uroky z hypoteky tam nepatria ??
Johanka
26.03.07,15:28
Zákona o dani z príjmov §8

Príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti je príjem podľa § 8 ods.1 písm. b/

Podľa ods.5 pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií;pri predaji zamestnaneckých
akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.



(6) Výdavkom podľa odseku 5 nie je hodnota vlastnej práce na veci, ktorú si daňovník sám vyrobil alebo ju vlastnou prácou zhodnotil.
majka_s
26.03.07,15:39
Zákona o dani z príjmov §8

Príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti je príjem podľa § 8 ods.1 písm. b/

Podľa ods.5 pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií;pri predaji zamestnaneckých
akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.



(6) Výdavkom podľa odseku 5 nie je hodnota vlastnej práce na veci, ktorú si daňovník sám vyrobil alebo ju vlastnou prácou zhodnotil.


zakon som si precitala, ale je to napisane tak, ze si to kazdy aspon laik moze vysvetlit po svojom :mad: co je sucastou kupnej ceny ??? su tam aj tie uroky z hypouveru ???
Johanka
26.03.07,15:51
Ak je hypotekárny úver účelovo viazaný na nákup tejto konkrétnej nehnuteľnosti, považovala by úroky z hypo úveru za výdavky podľa písm.f/
ivo1
26.03.07,17:04
Je možné pri predaji domu od príjmu odpočítať cenu zo znaleckého posudku, ak majiteľ nevie zdokladovať stavbu domu?
Johanka
26.03.07,17:48
b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
ivo1
27.03.07,08:34
Upresním, FO /občan/ postavil dom, nevie zdokladovať doklady na túto stavbu, nemal LV 5 rokov, ani 2 roky trvalý pobyt, v r.2006 dom predal. Má znalecký posudok, nižší ako predajná cena. Môže zaplatiť daň z príjmu iba z tohto rozdielu?
ALDA
27.03.07,08:37
To je aj môj problém.
majka_s
27.03.07,09:48
v roku 2006 som predala byt, ktory som nadobudla v roku 2005. netyka sa ma oslobodenie od dane.
co vsetko si mozem dat do nakladov (zvysit vydavky) ???
byt bol kupovany na hypoteku. viem, ze si mozem uplatnit vsetko ohladne rekonstrukcie.
mozem si uplatnit aj kolky - 8 tis sk ako poplatok na katastri za zalozne pravo na byt ?? uroky z hypoteky platene banke, poplatok za vybavenie hypoteky v banke ?? pripadne co si este mozem uplatnit ??? naklady na znalecky posudok ??

vdaka za pomoc, odpoved mi dost suri, pretoze som sa dost neskoro zobudila.

poradaci, dakujem za rady.
este sa chcem spytat ake doklady musim dat ako prilohu k danovemu priznaniu.
zatial mam potvrdenie od zamestnavatela o prijme, potvrdenie o DDP - mam ich prilozit k DP???
musim predlozit aj nejaky supis vydavkov na rekonstrukciu o ktory znizujem rozdiel medzi predajnou a nakupnou cenou bytu alebo staci ked budem mat tieto doklady k nahliadnutiu v pripade danovej kontroly ??? kolko musim tieto doklady uchovavat ?? tie doklady z registracnej pokladne nebudu urcite za 2-3 roky citatelne .... vdaka