fr.luk
26.03.07,14:42
Obcan kupil auto za 600tis.Skk. Po dvoch rokoch pouzivania ho vlozil do podnikania. V akej cene ho je potrebne zaradit?

Dakujem velmi pekne
Anja111
26.03.07,14:50
Obcan kupil auto za 600tis.Skk. Po dvoch rokoch pouzivania ho vlozil do podnikania. V akej cene ho je potrebne zaradit?

Dakujem velmi pekne
Zaradí ho v cene obstarania, t.j. 600 tis. Sk. Ale odpisy za prvé dva roky už nemôže uplatniť, lebo mu prepadli. Odpisovať bude teda už len dva roky,...
fr.luk
26.03.07,15:10
Dakujem.To znaci, ze rocny odpis bude vo vyske 300tis.Skk? Mam este iny pripad. Podnikatel kupi ojazdene auto do podnikania od ineho podnikatela, ktory ho uz odpisal.Moze ho on znovu zacat odpisovat?
Evanka
26.03.07,15:21
Dakujem.To znaci, ze rocny odpis bude vo vyske 300tis.Skk? ?
Ročný daňový odpis nemôže byť
300.000,-, ale iba 150.000,-, pretože prvé dva odpisy už nemôžeš uplatniť.

Podnikatel kupi ojazdene auto do podnikania od ineho podnikatela, ktory ho uz odpisal.Moze ho on znovu zacat odpisovat? Môže
síra
17.08.07,14:31
Živnostník kúpil autov hodnote 350000 má kúpnu zmluvu z autobazáru. Kúpil ho ako súkromná osoba nie je evidované na IČO. Akým spôsobom ho môže zaradiť do podnikania?Môže naň urobiť 1/4 odpisu už za rok 2007. Kúpené bolo v júli 2007 a daň z motorových vozidiel zatiaľ nebola zaplatená,lebo v používa iné auto na podnikanie,kde je daň zaplatená - toto auto mieni predať ,a o súäkromná osoba. Ďakujem za pomoc Síra
Zoltán Kovács
17.08.07,14:42
Živnostník kúpil autov hodnote 350000 má kúpnu zmluvu z autobazáru. Kúpil ho ako súkromná osoba nie je evidované na IČO. Akým spôsobom ho môže zaradiť do podnikania?Môže naň urobiť 1/4 odpisu už za rok 2007. Kúpené bolo v júli 2007 a daň z motorových vozidiel zatiaľ nebola zaplatená,lebo v používa iné auto na podnikanie,kde je daň zaplatená - toto auto mieni predať ,a o súäkromná osoba. Ďakujem za pomoc Síra

Ak auto ktoré už bolo zaradené do majetku firmy predá ako súkromná osoba nevyhne sa plateniu dane, nakoľko od dane je oslobodený takýto predaj až 5 rokov po vyradení z majetku firmy.

Pozri si § 9 ods. 1) písm. d) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov
betka
18.08.07,13:58
Živnostník kúpil autov hodnote 350000 má kúpnu zmluvu z autobazáru. Kúpil ho ako súkromná osoba nie je evidované na IČO. Akým spôsobom ho môže zaradiť do podnikania?Môže naň urobiť 1/4 odpisu už za rok 2007. Kúpené bolo v júli 2007 a daň z motorových vozidiel zatiaľ nebola zaplatená,lebo v používa iné auto na podnikanie,kde je daň zaplatená - toto auto mieni predať ,a o súäkromná osoba. Ďakujem za pomoc Síra

Doplním Smitha:

U FO môže byť obchodné meno totožné s jeho menom a priezvoiskom. A teda vieme, že či ide o OA zaradený v podnikaní tak, že je v TP zapísané aj IČO podnikateľa.
Toto pravidlo však nemusí vždy platiť. Podnikateľ môže preradiť do podnikania aj OA, kt. predtým využíval ako súkromný. Zákon v tomto prípade neurčuje povinnosť, aby sa vykonala zmena zápisu v TP.

Vykonáme zápis do knihy dlhodobého majetku, zaradíme do 1.OS (odpisy 4 roky) a v roku 2007 si uplatníme ako daňový výdavok odpis vo výške 1/4. Ak auto využívate na podnikanie, bolo by vhodné zaplatiť cestnú daň.

Ak predáte staré auto, je jedno, či ho predáte ako podnikateľ (ide o príjem 6/5-nakladanie s OM), alebo ho preradíte do osobného užívania a predáte (príjem 8/1/c)