KatarínaL
26.03.07,14:56
Dobrý deň,

mám otázočku. Jeden známy ukončuje PP na Slovensku a odchádza pracovať do Nemecka - na zmluvu, budú za neho samozrejme odvádzať poistenie aj daň. Moja otázka je, že aké má povinnosti na Slovensku čo sa týka poistenia a či musí niekde nahlásiť, že ide pracovať do zahraničia? Ďakujem.
Marína
26.03.07,14:11
Dobrý deň,

mám otázočku. Jeden známy ukončuje PP na Slovensku a odchádza pracovať do Nemecka - na zmluvu, budú za neho samozrejme odvádzať poistenie aj daň. Moja otázka je, že aké má povinnosti na Slovensku čo sa týka poistenia a či musí niekde nahlásiť, že ide pracovať do zahraničia? Ďakujem.
Predpokladám, že zmluva = pracovná zmluva. V ZP predloží kópiu pracovnej zmluvy, odovzdá preukaz poistenca a prípadne potvrdenie o zdr. poistení v zahraničí.
vinea
27.03.07,05:55
dobrý den,
chcela aby som sa spytat, mam známeho ktorý robil v Madarsku od 1.1.-6.12.2006, pricom mal príjem mal zdanení v Madarsku. Odvody a dan sa mu strhávali. Musí, alebo nemusí robiť v SR danové priznanie?
Tweety
27.03.07,06:01
dobrý den,
chcela aby som sa spytat, mam známeho ktorý robil v Madarsku od 1.1.-6.12.2006, pricom mal príjem mal zdanení v Madarsku. Odvody a dan sa mu strhávali. Musí, alebo nemusí robiť v SR danové priznanie?
Áno, je povinný podať DP na Slovensku.
Netka
27.03.07,06:11
Mám podobnú otázku, známy pracuje v Španielsku a do 09/2006 bol zamestnaný na Slovensku, predpokladná, že musí podať DP na Slovenku...
Musí tam uviesť aj príjmy zo zahraničia? Čo sa rozumie pod pojmom vyňaté príjmy?
Ďakujem.
Marína
27.03.07,06:45
Mám podobnú otázku, známy pracuje v Španielsku a do 09/2006 bol zamestnaný na Slovensku, predpokladná, že musí podať DP na Slovenku...
Musí tam uviesť aj príjmy zo zahraničia? Čo sa rozumie pod pojmom vyňaté príjmy?
Ďakujem.
1/ Všetky tzv. celosvetové príjmy musí uviesť do DP v tom štáte, ktorého je rezidentom.
2/ Vyňaté príjmy sú tie, ktoré sa do DP uvádzajú, ale nezapočítavajú(r.46-48 DP typ_A alebo r.79-81 DP typ_B)
KatarínaL
27.03.07,09:35
Predpokladám, že zmluva = pracovná zmluva. V ZP predloží kópiu pracovnej zmluvy, odovzdá preukaz poistenca a prípadne potvrdenie o zdr. poistení v zahraničí.

Ale on bude tak raz za mesiac jazdiť domov, na Slovensko. Nemal by byť zdravotne poistnený. A čo povinnosť voči SP?
Marína
27.03.07,10:50
On je poistený z titulu závislej činnosti v Španielsku, má európsky preukaz poistenca a ten platí vo všetkých štátoch EÚ na nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť. Voči SP nemá povinnosť.
Môžeš si pozrieť tému:
http://www.porada.sk/t15904-tpp-v-cr-a-szco-v-sr_poistenie.html?highlight=SZ%C8O+SR_poistenie
durovka
28.03.07,05:56
Dobrý deň.Cceli by sme zamestnať občana českej republiky,Ktorý by pracoval na území CR.Ako treba postupovať?
Ďakujem za odpovede
Marína
28.03.07,06:14
Maja B.
02.04.08,09:17
Dobrý deň,
prosím poraďte mi. Študent denného štúdia na Slovensku sa zamestnal na dohodu v českej firme na území ČR.
Prosím, aké povinnosti má študent voči sociálnej a zdravotnej poisťovni v SR.
Ďakujem.
LUJKA
13.03.11,14:51
Nevie niekto poradiť či môže študent ísť pracovať do zahraničia? A čo k tomu potrebuje vybaviť?