apo
26.03.07,17:35
Ako v Pohode k 31.12. zaúčtovať KR vo valutovej pokladni a devízovom účte v JÚ aj v PÚ.

Zatiaľ viem, že v PÚ kurzorvé rozdiely z faktúr sa vypočítajú a zaúčtujú pri uzávierke autoamtizovane.

Ale ako sa to realizuje v pokladni, bežnom účte, respektíve evidujem v PÚ na rôznych súvahových účtoch cudzie meny. Je automatická funkcia Pohody, ktorá to vyrieši za mňa?

Prosím skúsenejších užívateľov Pohody a radu.

apo
cloe
26.03.07,15:41
Ako v Pohode k 31.12. zaúčtovať KR vo valutovej pokladni a devízovom účte v JÚ aj v PÚ.

Zatiaľ viem, že v PÚ kurzorvé rozdiely z faktúr sa vypočítajú a zaúčtujú pri uzávierke autoamtizovane.

Ale ako sa to realizuje v pokladni, bežnom účte, respektíve evidujem v PÚ na rôznych súvahových účtoch cudzie meny. Je automatická funkcia Pohody, ktorá to vyrieši za mňa?

Prosím skúsenejších užívateľov Pohody a radu.

apo
Tiež by ma to zaujímalo. U záväzkov a pohľadávok mi to išlo pekne ale u bankových účtov a pokladní som to robila ručne. A to mám po 4 devízových účtoch v 3 rôznych bankách a taktiež 4 valutové pokladne /u jednej firmy/:eek:
Dada
27.03.07,04:03
Ako v Pohode k 31.12. zaúčtovať KR vo valutovej pokladni a devízovom účte v JÚ aj v PÚ.

Zatiaľ viem, že v PÚ kurzorvé rozdiely z faktúr sa vypočítajú a zaúčtujú pri uzávierke autoamtizovane.

Ale ako sa to realizuje v pokladni, bežnom účte, respektíve evidujem v PÚ na rôznych súvahových účtoch cudzie meny. Je automatická funkcia Pohody, ktorá to vyrieši za mňa?

Prosím skúsenejších užívateľov Pohody a radu.

apo

Automaticky to Pohoda nerobí, treba to urobiť ručne (stručne) ;) .
Postup:
Najprv si odpíš stav 211 (221) z hlavnej knihy v SKK.
Potom si zisti kurz k 31.12. a týmto kurzom prepočítaj zostatok cudzej meny v pokladni (banke) na SKK.
Ak je stav v hlavnej knihe väčší ako tvoj výsledok, tak ti vznikla kurzová strata. Stratu v pokladni (banke) účtujem ako posledný doklad, v prípade straty urobím výdavkový doklad v danej hodnote a zaúčtujem 563/211 (221).
Ak je stav v hlavnej knihe menší ako tvoj výsledok, tak ti vznikol kurzový zisk. Zisk v pokladni (banke) účtujem ako posledný doklad, v prípade zisku urobím príjmový doklad v danej hodnote a zaúčtujem 211(221)/663.
Nakoniec mrknem do hlavnej knihy, či mi to sedí. A to je všetko. ;)

Hádam z toho výjdete.

V JU som to tiež robila, to musím doma mrknúť, lebo teraz som to mala prvý krát. Ak som porovnávala stav pokladne v Pokladne a stav pokladne v Peňažnom denníku, tak tam bol rozdiel, tak ten rozdiel sa tiež naúčtuje buď výdavok alebo príjem, čo vám vyšlo a zaúčtujete to tiež ako posledný doklad v Pokladni alebo Banke.
apo
27.03.07,05:29
Automaticky to Pohoda nerobí, treba to urobiť ručne (stručne) ;) .
Postup:
Najprv si odpíš stav 211 (221) z hlavnej knihy v SKK.
Potom si zisti kurz k 31.12. a týmto kurzom prepočítaj zostatok cudzej meny v pokladni (banke) na SKK.
Ak je stav v hlavnej knihe väčší ako tvoj výsledok, tak ti vznikla kurzová strata. Stratu v pokladni (banke) účtujem ako posledný doklad, v prípade straty urobím výdavkový doklad v danej hodnote a zaúčtujem 563/211 (221).
Ak je stav v hlavnej knihe menší ako tvoj výsledok, tak ti vznikol kurzový zisk. Zisk v pokladni (banke) účtujem ako posledný doklad, v prípade zisku urobím príjmový doklad v danej hodnote a zaúčtujem 211(221)/663.
Nakoniec mrknem do hlavnej knihy, či mi to sedí. A to je všetko. ;)

Hádam z toho výjdete.

V JU som to tiež robila, to musím doma mrknúť, lebo teraz som to mala prvý krát. Ak som porovnávala stav pokladne v Pokladne a stav pokladne v Peňažnom denníku, tak tam bol rozdiel, tak ten rozdiel sa tiež naúčtuje buď výdavok alebo príjem, čo vám vyšlo a zaúčtujete to tiež ako posledný doklad v Pokladni alebo Banke.

Dada, ďakujem za snahu, ale poradila si ako to urobiť účtovne vo všeobecnosti. Ja som hľadal pomoc ako to zabezpečiť v Pohode. Dnes ráno mi dali na hotline tento postup:

Je zhodný pre JÚ aj PÚ.
V Pokladni, alebo v BÚ volíme nový zápis (prijem/výdaj podľa toho či je kurzový zisk/strata) zadáme kurz 0 a finta je v tom, že zadáme 0 pre cudziu menu a hodnotu kurzového rozdielu zapíšeme do prepočtu na SK.


Ja som to včera urobil primitívne. Vo výške kurzovej straty som urobil výber zo slovenskej poklade. Týmto som kurzový rozdiel dostal do výdavkov a znížil som stav hotovosti vo výkaze majetku, detto pri devízovom účte cez SK účet. Riešenie primitívne ale DP išlo ráno na daňový úrad a dnes to napravím ako treba.

Pozdravujem.

apo
Dada
27.03.07,07:33
Dada, ďakujem za snahu, ale poradila si ako to urobiť účtovne vo všeobecnosti. Ja som hľadal pomoc ako to zabezpečiť v Pohode. Dnes ráno mi dali na hotline tento postup:

Je zhodný pre JÚ aj PÚ.
V Pokladni, alebo v BÚ volíme nový zápis (prijem/výdaj podľa toho či je kurzový zisk/strata) zadáme kurz 0 a finta je v tom, že zadáme 0 pre cudziu menu a hodnotu kurzového rozdielu zapíšeme do prepočtu na SK. No veď toto som ti poradila aj ja, že urobíš posledný doklad buď ako výdavkový alebo príjmový podľa toho, či máš zisk alebo stratu a v tom poslednom doklade to zaúčtuješ. To je detto. ;)

Ty si asi pochopil, že do dokladu zadáš kurz. Ja som písala len, že ten rozdiel zaúčtuješ. ;)


Ja som to včera urobil primitívne. Vo výške kurzovej straty som urobil výber zo slovenskej poklade. Týmto som kurzový rozdiel dostal do výdavkov a znížil som stav hotovosti vo výkaze majetku, detto pri devízovom účte cez SK účet. Riešenie primitívne ale DP išlo ráno na daňový úrad a dnes to napravím ako treba.

Pozdravujem.

apo

Viď v texte červeným.
apo
27.03.07,23:41
Dada, ja som potreboval vedieť ako v devizovom účte a valutovej pokladni zaúčtovať kurzový rozdiel tak ako to vymysleli programátori v Pohode.

A návod ako to urobiť je ten, že sa dá kurz nula a počet jednotiek cudzej meny tiež nula a samotný kurzový rozdiel sa uvedie do okienka pre súčin kurzu a cudzej meny. Mňa nenapadlo, že súčin je možné prepísať ako konštantu v tom prípade ak je kurz a počet jednotiek cudzej meny natypovený ako nula a toto je pointa problému účtovania kurzového rozdielu v Pohode.

Věď sa nič nedej, ja som návod ako to spraviť uviedol pre ďašieho nešťastníka, ktorý si s tým nevedel poradiť.

Pozdravujem.

apo