jana991
25.01.05,10:52
naša spoločnosť, chce uzavrieť pracovnú zmluvu so študentkou SŠ. Zároveň by sme jej ako zamestnávateľ prispievali na DDP.
Stráca jej rodič, ktorý je u nás zamestnaný nárok na daňový bonus a rodinné prídavky? Ak áno, tak mi poraďte, kde to nájdem v zákone.

Dík
vladan
25.01.05,10:09
- rodičia strácajú nárok na daňový bonus, lebo pracujúce dieťa (má vlastné príjmy) už nie je považované za vyživované
- rodinné prídavky by si asi mala uplatniť a poberať študentka sama na seba (ale toto neviem na 100% - nech sa vyjadria aj iní :D)
iva
25.01.05,10:39
Ja si myslím, že ak so študentkou strednej školy uzatvoríte dohodu o brig.práci študentov, tak rodičia neprídu ani o rodinné prídavky, ani o daň.bonus (pri obidvoch je podmienka, že sa dieťa sústavne pripravuje na budúce povolanie). Inak - už sa tu o tom viackrát písalo, predpokladám, že je to tak správne.
Jara
25.01.05,12:01
priklanam sa k nazoru Vladana pracovna zmluva znamena ze je zamestnana. Vladan, urobila som nejaku chybu ak som so studentom uzatvorila dohodu o vykonani prace a nie o brig. praci studentov? Ved sa tam nic nemeni. Mozes ma ubezpecit ze ked som stiahla dan a zaplatila 0,8% úrazové tak je vsetko OK?
vladan
25.01.05,12:07
Jara, ak tvoja dohoda o vykonaní práce so študentom nepresahuje 300 hodín, je to všetko OK :D ... mimochodom, som žena :D
... ešte si mohla študentíkovi ušetriť peniažky, ak by ti podpísal vyhlásenie na uplatnenie nároku na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a v prípade, keby jeho odmena za vykonanú prácu dosiahla sumu nižšiu ako 6736, neplatil by daň (6736 platí do 31.12.2004)
... ak jeho odmena bola vyššia ako 3000,-, tak mal študent povinnosť odviesť prihlásiť sa do ZP a zaplatiť odvod vo výške 14% (toto platilo do 31.12.2004)
Pekný deň
Jara
28.01.05,09:39
Jara, ak tvoja dohoda o vykonaní práce so študentom nepresahuje 300 hodín, je to všetko OK :D ... mimochodom, som žena :D
... ešte si mohla študentíkovi ušetriť peniažky, ak by ti podpísal vyhlásenie na uplatnenie nároku na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a v prípade, keby jeho odmena za vykonanú prácu dosiahla sumu nižšiu ako 6736, neplatil by daň (6736 platí do 31.12.2004)
... ak jeho odmena bola vyššia ako 3000,-, tak mal študent povinnosť odviesť prihlásiť sa do ZP a zaplatiť odvod vo výške 14% (toto platilo do 31.12.2004)
Pekný deň
Mam to urobené presne tak a vyhlásenie mi teraz podpísal, takže mu peniažky vrátim. 300 hod. nemá. Ďakujem pekne. A odpusť za mužovanie keď si žena, už som si to všimla ale bolo pozde...
M0NIKA
29.01.05,15:02
Aj ja mám otázku - snáď mi niekto poradí.... Okrem zmien v zdrav. poistení pri brigáde študenta by ma zaujímalo, či ostatné podmienky DBPŠ zostali nezmenené. Môj softvér sa totiž tvári, že v roku 2005 DBPŠ nepozná... Prosím, poraďte mi niekto. Ďakujem.
Nike
29.01.05,17:32
Nemám poruke zákonník práce, ale pokiaľ viem tak študentské dohody ostali nezmenené.
M0NIKA
29.01.05,17:43
Tak budem dufat, ze iba blbne soft. Iba nie som zvyknuta na to, ze OLYMP by robil takuto haluz...
Dakujem.
elPi
31.01.05,08:08
§ 33 ZdP o bonuse odkazuje pri definícii nezaopatreného dítata na zákon o prídavkoch na deti (zák.č. 600/2003), kde v §3 je takáto definícia:

§ 3

Nezaopatrené dieťa
(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky,3) najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak
a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.
(2) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je aj dieťa, ktoré je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.
(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,
a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku4) alebo
c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.5)
(4) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu.6)

Z toho mi vyplýva, že aj pri existencii pracovnej zmluvy resp. akéhokoľvek príjmu dieťaťa, u rodičov bude nárok na bonus zachovaný.