Evana
26.03.07,18:53
Nakolko v problematike odpisov nie som celkom doma a precitala som tu uz vselico, prosim skusenych poradakov o odsuhlasenie mojej uvahy, resp. vyvedenie z omylu:
Firma kupila budovu za 20 mil. a zaradila ju v aprili 2006. Odpisovat sa bude 20 rokov. Danove odpisy budu kazdy rok 20mil/20=1mil. Na uctovanie uctovnych odpisov mam 2 moznosti(?):

a) 20.000.000,-/240 mesiacov=83.333,30 ..... mesacny odpis
To znamena, ze v r.2006 budu uctovne odpisy = 9x83.333,30=749.997,-Sk a suma rozdielu danovych a uctovnych odpisov sa uvedie v DP ako polozka znizujuca ZD

b) Uctovne a danove odpisy sa mi budu rovnat a to znamena, ze mesacny odpis v r. 2006 vypocitam 1.000.000,-/9=111.111,10. V nasledujucich rokoch budu mesacne odpisy 1.000.000,-/12=83.333,30 a v 20.roku odpisovania 1.000.000,-/3=333.333,30.

Rozumiem tomu spravne? Ak ano, znamena to potom, ze ak si zvolim sposom b), v DP nemoze byt rozdiel medzi danovymi a uctovnymi odpismi (max. halierovy rozdiel, ktory mi vznikne)?
Dakujem kazdemu, kto si aj v tomto hektickom obdobi najde cas a odpovie mi. Pekny den!
dudko
26.03.07,17:19
ja by som zvolila moznost b
Johanka
26.03.07,17:27
Rozdiely medzi daňovými a účtovnými odpismi v DP uvedieš v riadku 150 alebo 250, podľa charakteru rozdielu. Účtovné a daňové rozdiely vyčísliš v III.časti v tab.B.

Niečo z postupov účtovania:
§ 20
(1) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu nepriamo prostredníctvom účtovných odpisov. Zostatková hodnota sa zisťuje pomocou oprávok k dlhodobému nehmotnému majetku a dlhodobého hmotnému majetku.
(2) Dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje s ohľadom na opotrebovanie zodpovedajúce bežným podmienkam jeho používania.
(3) Technické zhodnotenie dlhodobého nehmotného majetku sa odpíše takým spôsobom ako dlhodobý nehmotný majetok, ku ktorému sa vzťahuje.
(4) Pri tvorbe odpisového plánu sa zohľadňuje doba použiteľnosti, počet výrobkov alebo podobných jednotiek, u ktorých sa predpokladá ich získanie prostredníctvom majetku, pričom sa predovšetkým zohľadňuje
a) očakávané použitie majetku a intenzita jeho využitia,
b) očakávané fyzické opotrebovanie majetku, ktoré závisí od bežných podmienok jeho využívania, ako je smennosť, plán opráv a údržby, starostlivosť o majetok v čase, keď sa nevyužíva,
c) technické a morálne zastaranie,
d) zákonné alebo iné obmedzenia na používanie majetku.
(5) Podľa meniacich sa podmienok sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania.;)
koňo
26.03.07,17:32
Pre evana
Dobrý účtovník by zvolil iné odpisovanie účtovné ako daňové. Ja by som volil postup podľa a), pričom účtovne môžeš odpisovať napr. 30 rokov.
Evana
26.03.07,17:49
Neviem, ci som sa vyjadrila celkom spravne. Ide mi o to, ze ci v pripade, ze zvolim sposob b (uctovne odpisy = danove), to znamena, ze mozem v roku 2006 odpisat celu sumu vo vyske danovych odpisov (1 mil.) tak, ze ju vydelim poctom mesiacov, za ktore bola budova v majetku (mesacny odpis).



Dobrý účtovník by zvolil iné odpisovanie účtovné ako daňové. Ja by som volil postup podľa a), pričom účtovne môžeš odpisovať napr. 30 rokov.

Aky vyznam by malo pre mna odpisovat 30 rokov? Ved poslednych 10 rokov by som o tie odpisy musela v DP aj tak zvysovat ZD. Alebo tomu zle rozumiem?
Vlasta Č.
26.03.07,17:55
Ja by som prosila poraďákov o radu v týchto prípadoch:
1./ v 12/2006 firma skolaudovala 2. časť budovy, 1. časť skolaudovala už v r. 2004 odkedy ju odpisuje. Za r. 2006 hodnotu 2. časti budovy pripočíta k zostatkovej hodnote 1. časti a spolu bude pokračovať v odpisoch? A teraz koľko rokov?
2./ v 9/2006 majiteľ kúpil na už spomenutú 2.časť budovy novú strešnú krytinu, lebo pôvodná zatekala. Patrí to do PR v členení opravy a údržba majetku? /hoci kolaudácia bola až v 12/2006?/
3./ firma zároveň kúpila budovu v inom meste, kt. prerába na predajňu, faktúrované búracie práce patria kam? Do PR alebo sa prirátajú k hodnote prerábanej budovy, kt. sa bude odpisovať?
Neviem, či som sa vyjadrila zrozumiteľne, za odpovede vopred ďakujem.
Johanka
26.03.07,18:00
To Evana:
Prečítaj si môj príspevok vyššie ( celý :) )....
Koňo píše o tom, že existujú postupy účtovania, ktoré dobrý účtovník dodržiava. Nejde o to, či budeš 10 alebo koľko rokov upravovať základ dane. Účtovné odpisy majú vyjadrovať skutočné opotrebenie majetku. Nesprávne zvoleným odpisovým plánom skresľuješ výsledok hospodárenia a nedodržiavaš kopec účtovných zásad ...
Vlasta Č.
26.03.07,18:28
Ja by som prosila poraďákov o radu v týchto prípadoch:
1./ v 12/2006 firma skolaudovala 2. časť budovy, 1. časť skolaudovala už v r. 2004 odkedy ju odpisuje. Za r. 2006 hodnotu 2. časti budovy pripočíta k zostatkovej hodnote 1. časti a spolu bude pokračovať v odpisoch? A teraz koľko rokov?
2./ v 9/2006 majiteľ kúpil na už spomenutú 2.časť budovy novú strešnú krytinu, lebo pôvodná zatekala. Patrí to do PR v členení opravy a údržba majetku? /hoci kolaudácia bola až v 12/2006?/
3./ firma zároveň kúpila budovu v inom meste, kt. prerába na predajňu, faktúrované búracie práce patria kam? Do PR alebo sa prirátajú k hodnote prerábanej budovy, kt. sa bude odpisovať?
Neviem, či som sa vyjadrila zrozumiteľne, za odpovede vopred ďakujem.

Ešte raz prosím o radu!!!
Evana
26.03.07,19:07
Dakujem Johanka,
rozumiem, a dufam, ze aj ja raz budem "dobrym uctovnikom". Dovolim si predsa len este raz sa spytat. Za predpokladu, ze by islo trebars o iny druh majetku, pri ktorom by som usudila, ze to opotrebenie sa zhoduje s dobou odpisovania u danovych odpisov, uvazujem spravne v mojom 1.prispevku, ze mam uvedene 2 moznosti odpisovania a pocitam to spravne (hlavne ma zaujima ten bod b)?
Johanka
26.03.07,19:26
b) Uctovne a danove odpisy sa mi budu rovnat a to znamena, ze mesacny odpis v r. 2006 vypocitam 1.000.000,-/9=111.111,10. V nasledujucich rokoch budu mesacne odpisy 1.000.000,-/12=83.333,30 a v 20.roku odpisovania 1.000.000,-/3=333.333,30.


Ak sa pýtaš iba na správnosť výpočtu, tak je to dobre (ÚO=DO s posunom :) ).