grušina
26.03.07,17:27
Prosim o radu,
kolko moze zarobit clovek ak je na urade prace.
Ak ma potvrdenie o prijme ze pracoval na dohodu moze dat DP a uplatnit si aj nezd.cast na danovnika?
Dakujem za radu a nazory.
Timka1
26.03.07,17:29
Ak bol na úrade práce môže mesačne zarobiť 3200,- hrubého a odpracovať 64 hodín na dohodu.
Môže si podať DP typ A a zrážkovú daň mu vrátia, môže si uplatniť celú NČ - 90816,-
grušina
26.03.07,18:23
Dakujem pekne za odpoved. Ale on ma na tom potvrdeni prijem 29 460, a kal.mesiace 11 az 12, teda presiahol 3 200 SK za mesiac, to by radsej nemal davat DP.?
Timka1
26.03.07,18:27
A nepýtali od neho z úradu práce potvrdenie o tom koľko zarobil? Ide o to, že by ho vyradili z evidencie uchádzačov. Môže podať DP, ak sa rozhodne nepodať, zrážková daň bude vysporiadaná. Ale ako ste mu zdanili zrážkovo alebo preddavkovo?
grušina
27.03.07,07:58
Podľa potvrdenia mu zrazili preddavkovo. A ak niekomu urobia zrážku, tak nemá nárok na preplatok? - zrážka § 43 ?
Timka1
27.03.07,08:05
Ak si podá DP typ A, môže si uplatniť aj zrážkovú aj preddavkovú daň.
grušina
28.03.07,06:38
Takze ten kto poda DP typ A môže si uplatnit zrážkovú aj preddavkovú daň.
Ten kto podá typ B môže uplatniť len preddavkovú § 35.
Ale na potvrdeniach je zrážka len ako § 43, ale nie je napísané či je to zrážka alebo zrážka ako preddavok, kt.by si mohol uplatniť aj FO typ B - teda aspoň si myslím.

Ale konkrétne u toho človeka, zrážali mu preddavkovo, ale neviem teraz či má podať DP či nie, lebo zarobil za 2 mesiaca okolo 29 000 takže presiahol hranicu 3 200 Sk mesačne.
Timka1
28.03.07,07:07
Aj pri daňovom priznaní A aj B si môže dodaniť zrážkovú daň, ale písala som o A preto, lebo mal len príjem z dohody, takže v tomto prípade sa podáva DP typ A. Písala si, že mu to zrazili preddavkovo. Daň zrazená preddavkovo je podľa § 35 zákona daň zrazená zrážkovo je podľa § 43 ods. 3 písm j.

V jeho prípade stačí podať DP typ A, lebo mal len ten jeden príjem. Preddavkova daň sa musí vysporiadať, ak by mal zrážkovú a nepodal by DP, tak by sa považovala za vysporiadanú.
grušina
28.03.07,09:16
Bože ja už nerozmýšľam. Pripadá mi že nič neviem. Dakujem velmi pekne za radu.
Z hladiska DP a preddavkov je to v poriadku, ale neviem či podat to DP aby ho nevyradili.
Gabi03
28.03.07,09:20
On ale mal príjem nižší ako 45.408,-- takže nemusí podať DP a preddavková daň sa považuje za vysporiadanú. Samozrejme tie preddavky mu "prepadnú". Ale ak som správne pochopila, mal zrážkovú daň podľa § 43, takže tak či tak je daň vysporiadaná.
Timka1
28.03.07,09:50
Tak ako napísala Gabi03, nemusí podať DP, ale myslím si, že úrad práce nebude vedieť o tom, že mal tie príjmy, keď od neho nežiadali. Neviem koľko dane sa mu zrazilo (či si uplatňoval NČ), ale asi by bola škoda nepodať DP, aby sa mu daň vrátila. Veď napokon podanie DP nemá vplyv na vyradenie z evidencie, na to ma vplyv výška príjmu, ale keď o tom na úrade práce nevedia, prečo by nepodať DP.
atka4
28.03.07,10:40
On ale mal príjem nižší ako 45.408,-- takže nemusí podať DP a preddavková daň sa považuje za vysporiadanú. Samozrejme tie preddavky mu "prepadnú". Ale ak som správne pochopila, mal zrážkovú daň podľa § 43, takže tak či tak je daň vysporiadaná.

Nemal zrážkovú daň, ale musel mať preddavkovú, za 2 mesiace (11.-12./2006) mal príjem 29.460,- Sk (mohol mať zrážkovú daň napr. za 1 mesiac, ak by mal príjem do 5.000,- zvyšok príjmu by bol na ten druhý mesiac, ale určite preddavková daň.)

Je pravda, že nemusí podať DP, pretože príjem nepresahuje 45.408,- .
Tu je na vašom zvážení, čo urobiť
1. nepodá DP, lebo nemusí - príde o vrátenie daní
2. podá DP a môže byť vyradený z ÚP (?), nakoľko jeho príjem za mesiac presiahol povolených 3.200,-
(ale ešte som o takom prípade nepočula, možno sa vyjadria s konkrétnymi skúsenosťami ďalší)
Neviem, ako sa navzájom informujú jednotlivé štátne inštitúcie, ale ja by som to riska a DP podala, lebo to, že mal príjem vyšší, môžu mať info aj zo Sociálnej poisťovne, pretože ho zamestnávateľ uvádzal v mesačných výkazoch - neviem aká je spätná kontrola medzi ÚP a SP a DÚ, a tak aspoň dostane tie dane naspäť. Je to na Vás
Gabi03
28.03.07,10:49
Nemal zrážkovú daň, ale musel mať preddavkovú, za 2 mesiace (11.-12./2006) mal príjem 29.460,- Sk (mohol mať zrážkovú daň napr. za 1 mesiac, ak by mal príjem do 5.000,- zvyšok príjmu by bol na ten druhý mesiac, ale určite preddavková daň.)


Súhlasím. Podľa príspevku 7 mi evokovalo, že daň bola zrazená zrážkovou daňou, čo teda zrejme nie je pravda.
grušina
28.03.07,11:41
Nemal zrážkovú daň, podľa ptvrdenia mu zrážali preddavkovo. On by chcel ten preplatok, ale ja neviem či ho potom nevyradia z úradu práce, lebo zarobil za 2 mes. /11 - 12/ 29 000.
A Timka písala že na úrade práce môže zarobiť 3 200 sk mesačne.


Ja mám už totálny chaos. A čo to konkrétne znamená daň zrážkou je už vysporiadaná ? - neviem či to chápem dobre, ale je to tak že ak podá niekto DP, kde bola daň zrážkou, získa na tom preplatok na dani, ale ak nepodá nič sa vlastne nedeje, pretože aj tak mu nevyjde platiť daň ak zráža 19% z príjmu ?

Dakujem za rady
Gabi03
28.03.07,11:45
Nemal zrážkovú daň, podľa ptvrdenia mu zrážali preddavkovo. On by chcel ten preplatok, ale ja neviem či ho potom nevyradia z úradu práce, lebo zarobil za 2 mes. /11 - 12/ 29 000.
A Timka písala že na úrade práce môže zarobiť 3 200 sk mesačne.


Ja mám už totálny chaos. A čo to konkrétne znamená daň zrážkou je už vysporiadaná ? - neviem či to chápem dobre, ale je to tak že ak podá niekto DP, kde bola daň zrážkou, získa na tom preplatok na dani, ale ak nepodá nič sa vlastne nedeje, pretože aj tak mu nevyjde platiť daň ak zráža 19% z príjmu ?

Dakujem za rady

Daň zrážkou je aj napr. daň z úrokov, ktoré vám pripisuje banka. Ak mal zrážkovú daň a podá DP, môže mu výjsť preplatok a potom mu DÚ ten vráti. Ale ak nepodá DP, hoci napr. ZĽ alebo aj tá banka zrazili daň, tak na daňovom úrade aj tá daň ostane. Proste mal príjem, zrazili mu daň a tým je to vysporiadané.

A k tomu vyradenia z úradu. Možno to by bol ten menší problém. Väčší vidím v tom, že mu dajú preplatiť dávku v nezamestnanosti prípadne iné priority, ktoré mal a možno aj s pokutou.
Timka1
28.03.07,17:01
Poznám jeden prípad, osoba bola evidovaná na ÚP a mala príjem z dohody cca 10000,- mesačne, ktorý zatajila. Nepoberala dávku v nezamestnanosti, ale sociálnu dávku. Vyradili ho síce z úradu práce, ale horšie to bolo so sociálnymi dávkami - musel vrátiť.

Uchádzač o zamestnanie na ÚP má povinnosť hlásiť dohodu o vykonaní práce, tým pádom mu budú dávať potvrdenia na potvrdenie od zamestnávateľa o výške príjmu a tiež zo sociálky. Viem, že úrad práce a sociálka spolupracujú, ale to je v rámci jednej inštitúcie.

Ja by som odporúčala podať DP,aby sa mu vrátil preplatok a ak by mal vrátiť dávku v nezamestnanosti, tak by ho použil na vrátenie.