kristina11
26.03.07,23:54
Ahojte,
uctujem v JU. Akym sposobom precenim pohladavky a zavazky k 31.12., ktore boli vystavene v cudzej mene?
Dakujem.
Muška
27.03.07,00:54
(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, a k inému dňu, ak to ustanovuje osobitný predpis. 34)
kristina11
27.03.07,06:17
Muska,
dakujem za odpoved. Ale ja som chcela vediet, ako to spravim v Money S3. Ci sa to da prepocitat niekde automaticky, alebo musim pekne ruco znova vliezt do kazdej faktury a zmenit kurz na 31.12..
Dakujem.
neznama22
27.03.07,17:14
V money ti to pri JU nikde automaticky neprepocita a v JU sa ani neuctuje o kurzovych rozdieloch. Mozno sa mylim, ale tym padom nie je potrebne precenovat pohladavky a zaväzky.
Ale ak sa mylim, tak nech ma tu niekto vyvedie z omylu.
Ale ta prva veta plati.
KP1
28.03.07,06:31
Aj v jednoduchom účtovníctve v money je možné vykázať cudzomenné faktúry prepočítané kurzom k 31.12. Aj keď troc hu iným spôsobom ako v podvojnom účtovníctve:
1. Prehľad príjmov, výdajov, majetku a záväzkov - tu máte možnosť prepočítať neuhradené doklady v cudzej mene kurzom ku dňu konca hospodárskeho roka
2. Stav záväzkov a pohľadávok - stačí ak si pri tlači k 31.12. vyberiete formulár sdzpk_cm. frm Tento formulár obsahuje jednotlivé záväzky a pohľadávky prepočítané kurzom ku dňu tlače a rovnako sú aj vyčíslené pre každú faktúru kurzové rozdiely.
Na to, aby to fungovalo je potrebné mať v menu účtovníctvo - banka - kurzy devízového trgu nadefinovaný kurz k 31.12. a v nastavení - zoznamy - cudzie meny nastavený denný kurz