mirka zelenakova
27.03.07,07:38
Ahojte, chcem poprosiť o radu ako postupovať : som SZČO, vediem JÚ a chcem si od apríla previesť auto do osobného vlastníctva, aby som si uplatňoval paušálne výdaje. Jedná sa o nákladné auto skupina N1, zakúpil som ho v r.2003 na leasing, ktorý už je ukončený, takisto boli naň uplatnené daňové odpisy, zostatková daňová cena je 0 Sk. Stačí ho len vyradiť z hmotného majetku, urobiť prepis na polícii?Musí byť aj kúpno-predajná zmluva, alebo treba dať auto ohodnotiť znalcovi, a odkúpiť za danú cenu?
Pri paušálných výdajoch si uplatňujem celú cestnú daň a 1/4 zo zákonnej poistky? Ďakujem za odpovede.
petovsan
27.03.07,08:39
Ahojte, chcem poprosiť o radu ako postupovať : som SZČO, vediem JÚ a chcem si od apríla previesť auto do osobného vlastníctva, aby som si uplatňoval paušálne výdaje. Jedná sa o nákladné auto skupina N1, zakúpil som ho v r.2003 na leasing, ktorý už je ukončený, takisto boli naň uplatnené daňové odpisy, zostatková daňová cena je 0 Sk. Stačí ho len vyradiť z hmotného majetku, urobiť prepis na polícii?Musí byť aj kúpno-predajná zmluva, alebo treba dať auto ohodnotiť znalcovi, a odkúpiť za danú cenu?
Pri paušálných výdajoch si uplatňujem celú cestnú daň a 1/4 zo zákonnej poistky? Ďakujem za odpovede.
Záleží aj od toho, na aký účel predmetné vozidlo používate ...
Napr. pri nákladnom vozidle preradenom z majetku firmy do osobného podľa mňa nie je možnosť účtovať sadzbu zákl. náhrady (6,20 Sk), nakoľko sa pri jazde týmto vozidlom nejedná o služobnú cestu, ale o poskytovanie služieb - teda za predpokladu, že ste dopravná firma a nákladné auto je používané na prepravu tovaru a pod.
zltalienka
01.04.08,13:20
Ahojte, neviem, či spravne zaradim otazku, ale mam podobny pripad. SZCO mal auto na ICO, ktore v marci prepisal na svoje rodne cislo. Avsak, nadalej ho bude pouzivat pri podnikani, chce si uplatnovat pausalne nahrady.
Otazky:
1. Ma sa odhlasit z platenia dane z MV na DU alebo nie ? (auto bolo prepisane z ICO na rodne cislo ale majitel ako taky sa nemenil)
2. Zostava mu povinnost platit dan z MV? (auto bude pouzivat na podnikanie) Plati alebo neplati tu povinnost podla §85 ods. 2 pism.a) zakona o miestnych daniach, kedze tam sa spomina zamestanec ale tento pan nie je zamestnancom vo svojej SZCO, ale je SZCO?

Prosim poradte, hrabem sa v porade cele popoludnie a nedari sa mi najst odpoved.
krusa
16.04.08,20:45
Vozidlo pri vyradení z majetku spoločnosti musí byť ocenené trhovou cenou a to buď znaleckým posudkom alebo na základe iného hodnoverného dokladu o cene vozidla v čase jeho vyradenia z podnikania, povedzme porovnaním ceny takého to vozidla napríkladv autobazári alebo na internete. Čo sa týka uplatňovania paušálu som toho názoru, že ho nemôže uplatňovať. Neviem v ktorom ustanovení zákona o dani z príjmov sa to presne píše /musel by som sa pozrieť/ ale výslovne je zakázané uplatňovanie paušalných náhrad za vozidla ktoré boli zakúpené na leasing spoločnosťou a následne vyradené a prevedené do osobného vlastníctva podnikateľa. Vozidlo môže byť prevedené do osobného vlastníctva a môže sa naďalej používať na podnikateľské účely po zaplatení dane z motorových vozidiel, avšak možno si účtovať len phm podľa skutočne odjazdených km na účely dosiahnutia zisku.
accad
16.04.08,23:20
Ak má živnostník FO v majetku osobné motorové vozidlo môže ho preradiť z podnikania do osobného užívania, pričom pri tomto prevode mu nevznikne žiadna daňová povinnosť. Nie je potrebný súdnoznalecký posudok. Daňová povinnosť vznikne až v prípade predaja takéhoto osobného motorového vozidla (ďalej len OMV) v lehote do piatich rokov od jeho vyradenia z obchodného majetku. Príjem z predaja takéhoto OMV do piatich rokov od jeho vyradenie z obchodného majetku nie je oslobodený od dane. Pri predaji OMV, ktorý nesplňa podmienku oslobodenia od dane, si do daňových výdavkov môže takáto FO uplatniť zostatkovú cenu OMV v čase jeho vyradenia z obchodného majetku, t.j. obstarávaciu cenu zníženú o uplatnené odpisy.

Vyradenie zaznačí v knihe dlhodobého hmotného majetku. V peňažnom denníku nebude vykonávať žiadne účtovné zápisy. Zostatková cena preradeného OMV nie je daňovým výdavkom.

Iba v prípade, že už nebude takto preradený OMVpoužívať v podnikaní, je povinný túto skutočnosť oznámiť správcovi dane z motorových vozidiel.

Daňovník si nemôže predať sám sebe OMV. Sám so sebou nemôže uzatvoriť kúpnopredajnú zmluvu.

Pri použití vlastného OMV nezahrnutého v obchodnom majetku si môže uplatniť výdavky vo výške základnej náhrady za každý km. Sadzbu základnej náhrady je možné používať len vo vzťahu k vlastným osobným motorovým vozidlám (nie nákladným, vypožičaným, prenajatým), ktoré nie sú zahrnuté do obchodného majetku a náhrady za spotrebované PHM.
Dada
14.05.08,03:51
Ak má živnostník FO v majetku osobné motorové vozidlo môže ho preradiť z podnikania do osobného užívania, pričom pri tomto prevode mu nevznikne žiadna daňová povinnosť. Nie je potrebný súdnoznalecký posudok. Daňová povinnosť vznikne až v prípade predaja takéhoto osobného motorového vozidla (ďalej len OMV) v lehote do piatich rokov od jeho vyradenia z obchodného majetku. Príjem z predaja takéhoto OMV do piatich rokov od jeho vyradenie z obchodného majetku nie je oslobodený od dane. Pri predaji OMV, ktorý nesplňa podmienku oslobodenia od dane, si do daňových výdavkov môže takáto FO uplatniť zostatkovú cenu OMV v čase jeho vyradenia z obchodného majetku, t.j. obstarávaciu cenu zníženú o uplatnené odpisy.

Vyradenie zaznačí v knihe dlhodobého hmotného majetku. V peňažnom denníku nebude vykonávať žiadne účtovné zápisy. Zostatková cena preradeného OMV nie je daňovým výdavkom.

Iba v prípade, že už nebude takto preradený OMVpoužívať v podnikaní, je povinný túto skutočnosť oznámiť správcovi dane z motorových vozidiel.

Daňovník si nemôže predať sám sebe OMV. Sám so sebou nemôže uzatvoriť kúpnopredajnú zmluvu.

Pri použití vlastného OMV nezahrnutého v obchodnom majetku si môže uplatniť výdavky vo výške základnej náhrady za každý km. Sadzbu základnej náhrady je možné používať len vo vzťahu k vlastným osobným motorovým vozidlám (nie nákladným, vypožičaným, prenajatým), ktoré nie sú zahrnuté do obchodného majetku a náhrady za spotrebované PHM.

A ak SZČO chce preradiť do osobného užívania úžitkové auto, ktoré už je plne odpísané, aj tak to potom musí zdaniť?
Mária.K.
14.05.08,16:03
A ak SZČO chce preradiť do osobného užívania úžitkové auto, ktoré už je plne odpísané, aj tak to potom musí zdaniť?

Predaj akéhokoľvek hnuteľného majetku (teda aj automobilu), ktorý bol pôvodne zaradený do obchodného majetku, je pri jeho predaji oslobodený od dane z príjmu až po piatich rokoch vyradenia z obchodného majetku.
veronikasad
14.05.08,16:07
A ak SZČO chce preradiť do osobného užívania úžitkové auto, ktoré už je plne odpísané, aj tak to potom musí zdaniť?
Pokiaľ živnostník preraďuje auto z obchodného majetku do osobného užívania, nič nezdaňuje. Ak ho však - aj v osobnom majetku - do 5 rokov predá - príjem podlieha zdaneniu.

--------
Veronika
Dada
15.05.08,03:49
Pokiaľ živnostník preraďuje auto z obchodného majetku do osobného užívania, nič nezdaňuje. Ak ho však - aj v osobnom majetku - do 5 rokov predá - príjem podlieha zdaneniu.

--------
Veronika

A môže ho po preradení do osobného užívania darovať? A ak ho príjemca daru predá, tak už ho to nezaujíma? :confused:
zltalienka
16.01.09,08:52
Ahojte,
ak si podnikatel prepisal auto do osobneho vlastnictva a pritom si musel zmenit SPZ, lebo sa zaroven aj stahoval, ktoru z nich pouzije pri vyplnani DP k dani z motorovych vozidiel?
Dakujem za odpoved.
Zuzanak1
20.01.09,08:37
ahoj. mám podobný problém. SZČO-autobazár, kúpil auto ako tovar, ale následne si ho "previedol", na seba ako osobu a používa ako súkromná osoba. poradí mi niekdo, ako sa má ten "prevod" urobiť, treba to aj v nejakej sume zdaniť ? dakujem.
maska4
23.01.09,06:18
Predaj akéhokoľvek hnuteľného majetku (teda aj automobilu), ktorý bol pôvodne zaradený do obchodného majetku, je pri jeho predaji oslobodený od dane z príjmu až po piatich rokoch vyradenia z obchodného majetku.


Ahojte poradaci.Len sa chcem opriet- k akemu zakonu sa vztahuje toto znenie? Mam znameho SZCO , ukoncil zivnost.Ma N1 a chce ho predat.LEn sa nejako neviem preluskat zakonmi.Dakujem.
danka101
12.02.09,11:35
Rada by som sa opytala ako je to s osobnym mot. vozidlom, ak si ho kupil v 01/08 remeselník na leasing. CHcel by si uplatnit pausálne výdaje 60 perc. za rok 2008 je to mozné?
vgabka
31.01.10,17:52
Dobrý, chcem poprosiť o radu pri prevode osobného auta do osobného užívania v s.r.o. Je to taktiež možné za horeuvedených skutočností?
katarina.j
31.01.10,18:24
Rada by som sa opytala ako je to s osobnym mot. vozidlom, ak si ho kupil v 01/08 remeselník na leasing. CHcel by si uplatnit pausálne výdaje 60 perc. za rok 2008 je to mozné?
prečo sa pytas "za rok 2008" ked sa robí dan.priznanie za rok 2009?
vgabka
01.02.10,08:19
... posúvam ...
Zuzanak1
16.02.10,11:29
Ahojte, vie mi niekdo prosím poradiť ?
SRO mala auto na leasing, ktorý skončil 03/09, vtedy bolo aj plne odpísané v účtovníctve.
Spoločník si auto v 12/09 previedol do osobného vlastníctva, ako sa to zaúčtuje ?
Zoltán Kovács
16.02.10,11:39
Ahojte, vie mi niekdo prosím poradiť ?
SRO mala auto na leasing, ktorý skončil 03/09, vtedy bolo aj plne odpísané v účtovníctve.
Spoločník si auto v 12/09 previedol do osobného vlastníctva, ako sa to zaúčtuje ?

Previesť len tak do osobného vlastníctva nemohol, túto možnosť má len fyzická osoba. Spoločnosť auto mala odpredať.
Zuzanak1
16.02.10,11:47
Previesť len tak do osobného vlastníctva nemohol, túto možnosť má len fyzická osoba. Spoločnosť auto mala odpredať.
Ďakujem za odpoveď. My máme taký problém, že to bol spoločník, ktorý už vlastne bol len spoločník na papiery a riešilo sa u právnika predaj obchodného podielu a odchod zo spoločnosti, auto si proste nechal a nám teraz zostalo v účtovníctve, nevieme ako sa ho máme zbaviť, a nechceme na neho vystavovať faktúru (ešte aj DPH, lebo to bolo úžitkové auto) a len tak dať peniaze do pokladne, ktoré nám vlastne nikdo ani nedal. Nevieš poradiť ako to urobiť ?
Zoltán Kovács
16.02.10,11:48
Ďakujem za odpoveď. My máme taký problém, že to bol spoločník, ktorý už vlastne bol len spoločník na papiery a riešilo sa u právnika predaj obchodného podielu a odchod zo spoločnosti, auto si proste nechal a nám teraz zostalo v účtovníctve, nevieme ako sa ho máme zbaviť, a nechceme na neho vystavovať faktúru (ešte aj DPH, lebo to bolo úžitkové auto) a len tak dať peniaze do pokladne, ktoré nám vlastne nikdo ani nedal. Nevieš poradiť ako to urobiť ?


Predať za korunu, resp. euro.
Zuzanak1
16.02.10,13:06
Predať za korunu, resp. euro.
a prejde mi to ? nemalo by sa auto predať za nejakú reálnu hodnotu ?
bubak99
07.03.10,18:47
zdravim
Chcem sa opytat mam na ICO bez DPH kupene auto .od 1.4.10 budem platcom DPH ale zaroven budem auto v Maj - Jun predavat a kupovat ine
Po predaji budem musiet odviest DPH ? Alebo mozem previest auto na osobu po 3,5 rokoch za 1€ a nasledne potom riesit predaj a kupu
Angelika
13.03.10,09:04
pekny den prajem, mam pozastavenu zivnost a teraz mi skoncil lizing, mozem auto prepisat na seba, a nie na ICO ? Ake mi z toho vyplyvaju povinnosti ? Pri pozastaveni zivnosti som auto odhlasila na DU kvoli cestnej dani. Dakujem.
marjankaj
13.03.10,09:23
Dobrý, chcem poprosiť o radu pri prevode osobného auta do osobného užívania v s.r.o. Je to taktiež možné za horeuvedených skutočností?

NIE.
s.r.o. nie je fyzická osoba. Ako by si chcela ten prepis realizovať na polícii?
marjankaj
13.03.10,09:29
a prejde mi to ? nemalo by sa auto predať za nejakú reálnu hodnotu ?

Tak ho predajte trebárs za 100 000 €, veď DPH vám zaplatí kupec. Ja mať takú ponuku, tak neváham:D
pivko
28.10.10,04:46
Ak má živnostník FO v majetku osobné motorové vozidlo môže ho preradiť z podnikania do osobného užívania, pričom pri tomto prevode mu nevznikne žiadna daňová povinnosť. Nie je potrebný súdnoznalecký posudok. Daňová povinnosť vznikne až v prípade predaja takéhoto osobného motorového vozidla (ďalej len OMV) v lehote do piatich rokov od jeho vyradenia z obchodného majetku. Príjem z predaja takéhoto OMV do piatich rokov od jeho vyradenie z obchodného majetku nie je oslobodený od dane. Pri predaji OMV, ktorý nesplňa podmienku oslobodenia od dane, si do daňových výdavkov môže takáto FO uplatniť zostatkovú cenu OMV v čase jeho vyradenia z obchodného majetku, t.j. obstarávaciu cenu zníženú o uplatnené odpisy.

Vyradenie zaznačí v knihe dlhodobého hmotného majetku. V peňažnom denníku nebude vykonávať žiadne účtovné zápisy. Zostatková cena preradeného OMV nie je daňovým výdavkom.

Iba v prípade, že už nebude takto preradený OMVpoužívať v podnikaní, je povinný túto skutočnosť oznámiť správcovi dane z motorových vozidiel.

Daňovník si nemôže predať sám sebe OMV. Sám so sebou nemôže uzatvoriť kúpnopredajnú zmluvu.

Pri použití vlastného OMV nezahrnutého v obchodnom majetku si môže uplatniť výdavky vo výške základnej náhrady za každý km. Sadzbu základnej náhrady je možné používať len vo vzťahu k vlastným osobným motorovým vozidlám (nie nákladným, vypožičaným, prenajatým), ktoré nie sú zahrnuté do obchodného majetku a náhrady za spotrebované PHM.
Toto ešte stále platí? a ako je to s DPH? Mám sro a na budúci rok bude auto odpísane. Ako ho mám na sena previesť / najvhodnejší sposob/
Ešte dodám že auto je N1
pivko
28.10.10,04:51
Predať za korunu, resp. euro.
A nebude ma naháňať DÚ? ak si /sro-ja/ predám 3 ročné AUDI za 1 EURO?
pivko
28.10.10,16:19
A nebude ma naháňať DÚ? ak si /sro-ja/ predám 3 ročné AUDI za 1 EURO?
posúvam...:mee: