Socha
25.01.05,11:12
Prosím Vás o radu. Naša firma dodáva do zahraničia - členských štátov tovar a iná slovenská firma nám to chodí do zahraničia montovať. Je to správne, keď nám fakturujú bez DPH (slovenská firma slovenskej), lebo miestom zdaniteľného plnenia (miesto montáže) je v zahraničí?
Prosím Vás o pomoc. Už tu píšem tretíkrát a ešte ani raz sa mi nedostalo odpovede. Tak dúfam, že mi teraz pomôžete.
Vďaka.
renča1
26.01.05,06:52
Ak sloven.firma faktúruje slov.firme ako platcovia DPH podľa mňa mali by vystaviť faktúru s DPH i kedˇmontáž.sl.sa vykonávajú mimo SR čiže v člen.štáte.
Priznám sa, že takýto príklad som nikde nevidela uvedený pre istotu by som sa ešte spýtala na daňov.úrade.Ja sama som zvedavá, ako by to v skutočnosti malo byť, pretože aj nám sa môže stať takýto prípad a ak by sa stal tak určite by som sa nespoliehala na odpovede ale naozaj by som sa informovala na daň.úrade. To je môj názor ak by si sa dozvedela ako to v skutoč.má byť prosím ťa daj info.
accad
26.01.05,07:26
Ja som tu podobný príklad už uvádzala. V mojom prípade nám faktúrovali dodanú montáž bez DPH. Upozornila som dodávateľské firmy, že to nie je správne. Dofaktúrovali nám DPH. Ja som presvedčená, že medzi slovenskými daňovými subjektami vždy ide o dodanie s DPH aj keď je napr.montáž v inom členskom štáte. Ak by to bolo bez DPH, tak sa tu stráca základné pravidlo, že DPH musí byť v niektorom členskom štáte odvedená. Pri takejto fakturácii by nemohlo platiť ani ďalšie základné pravidlo tzv.samozdanenie, nakoľko tu nedochádza k fakturácii od zahran.platiteľa DPH a k prenosu daňovej povinnosti.
esprit
26.01.05,07:37
Súhlasím s accad. Dva slovenské subjekty nemôžu uplatniť voči sebe prenos daňovej povinnosti. Podľa mňa by Vám to mali fakturovať s DPH. Podľa môjho názoru vlastne Vy dodávate tovar s inštaláciou alebo montážou, takže Vy prenášate daňovú povinnosť na Vášho odberateľa. Takto to vychádza mne podľa toho ako čítam zákon o DPH, ale možno sa vyjadrí niekto, kto už mal takýto prípad.
Marta L
26.01.05,07:51
Neviem podľa ktorého § zákona treba tieto služby posudzovať. Treba si pozrieť §15 ods. 6 a v súvislost s tým §16 os. 7 zákona.
§16 ods. 7 - neviem, či to posúdiť podľa prvej časti tohto odseku (miesto by bolo v SR) alebo podľa textu za bodkočiarkou (miesto by bolo v inom čl. štáte).
No pomôžte podľa čoho by ste to posúdili? Ak by bolo miesto plnenia v inom čl. štáte, vzniká dodávateľovi služieb povinnosť registrovať sa v tomto inom čl. štáte, pokiaľ nemajú v zákone o DPH niečo ako my v §69 ods. 2. Domievam sa správne?
Potom by mal fakturovať odberateľovi službu ako, s daňou tohto iného členského štátu, alebo ak majú samozdanienie v zákone tak bez DPH?
To sú len moje dedukcie. Pomôžte aj ostatní rozobrať to.
Socha
26.01.05,08:25
Ďakujem za názory. Tiež si to tak myslím. Až na to, že v minulom roku máme takýchto faktúr asi 5 a DPH z toho nikto neuhradil. Najhoršie je, že ja vlastne robím účtovníctvo od januára pre obe tieto firmy, tak ja by som to už najradšej mala v poriadku a na daňový úrad chodím už ako na klavír a tiež sa tam nejakej určitej odpovede nedočkám. A o daňovom riaditeľstve ani nehovorím. Človek, poraď si sám.
Ináč tieto firmy robia strašne veľa vecí pre zahraničie, tiež by sa mi asi trebalo registrovať v dvoch členských štátoch a už mesiac márne čakám na nejakú odpoveď. Na našom daňovom úrade ma odkázali na daňové riaditeľstvo... Našla som si aj kontaktné adresy v zahraničí, ale stále nemám žiadne reakcie. Som bezmocná!!
gifferson
30.03.16,19:44
Ja si myslím to isté, mám totiž práve teraz problém - vykonal som montáž pre SK firmu v PL, môj odberateľ mal objednávku z Bulharska.
On to fakturuje do Bulharska bez DPH, čo je asi správne. ALe ja mu to budem musieť vyfakturovať s DPH, napriek tomu, že som to vykonal v PL. Môj objednávateľ je SK firma, teda podľa zákona o DPH sa toto považuje za dodanie služby v tuzemsku.
Prenos daňovej povinnosti sa asi nedá uplatniť, lebo som absurdne túto montáž vykonal v PL. Alebo sa mýlim?