felixh
27.03.07,08:09
Prosim o radu pri podavani dane z prijmu zo Svajciarska neviem totiz co ktore riadky na vypl. paske znamenaju :
Bruttolohn ...................../hruba mzda?/
Abzuge............/zrazky?/
AHV/ALV/IV/EO 6,05% / co to je /
UVG 23,73%0 /coto je /
BVG /co to je/
Krankenkasse /zdrav.poist./

neviem co mam spocitat do hrubej mzdy , co do odvodov a co do dane , lebo idem robit priznanie typu A metodou zapoctu dane / so Svajciarskom je to tak spravne vsak/ a je to pre mna velmi podstatne co je co .
Pomoze mi s tym nejaky fundovany "SVAJCIAR" ??? vopred dakujem za pomoc
Johanka
27.03.07,06:23
K tomuto by sa mal vyjadriť ten, komu robíš DP alebo treba dať potvrdenie preložiť ...
Najmä pri krajinách , s ktorými máme v zmluve metódu zápočtu sa nesprávne pochopenie niektorých položiek môže slušne predražiť ;) .
felixh
27.03.07,06:33
Ja to viem preto to nechcem urobit len tak zbrucha, ale nevie mi to prelozit niekto z PORADAKOV alebo nejaky SARKAN-DRAK ???


K tomuto by sa mal vyjadriť ten, komu robíš DP alebo treba dať potvrdenie preložiť ...
Najmä pri krajinách , s ktorými máme v zmluve metódu zápočtu sa nesprávne pochopenie niektorých položiek môže slušne predražiť ;) .
felixh
27.03.07,08:52
Nepomoze mi nikto ???
veronikasad
19.03.08,10:14
Ahojte poraďáci - jazykovo zdatnejší, mám podobný problém :
Prosím o pomoc pri preklade Potvrdenia o príjme zo Švajčiarska :

- Bruttolohn :

- Beitrage AHV... :

- Berufliche Vorsorge :

- Nettolohn :

- Quellensteuerabzug :

- Natelbeitrag :

Ďakujem vopred.
Veronika
katka50
19.03.08,10:27
Ahojte poraďáci - jazykovo zdatnejší, mám podobný problém :
Prosím o pomoc pri preklade Potvrdenia o príjme zo Švajčiarska :

- Bruttolohn : Hrubý plat

- Beitrage AHV... :Príspevok AHV

- Berufliche Vorsorge :Pracovná preferencia

- Nettolohn :Čistý plat

- Quellensteuerabzug :Daň vyberaná zrážkou-odrátanie

- Natelbeitrag :

Ďakujem vopred.
Veronika
Odpovede v texte
veronikasad
19.03.08,10:29
Odpovede v texte

Katka, ďakujem krásne. Skús prosím k tomu prekladu pridať porovnateľný preklad zo slov. potvrdenia o príjme. Ide mi hlavne o poistné.

------
Veronika
katka50
19.03.08,10:37
Katka, ďakujem krásne. Skús prosím k tomu prekladu pridať porovnateľný preklad zo slov. potvrdenia o príjme. Ide mi hlavne o poistné.

------
Veronika
Ja som Ti len čo som vedela "surovo" preložila. Netrúfam si priradiť text k slov.potvrd. o príjme. Snáď Ti niekto pomôže.
veronikasad
19.03.08,10:39
Ja som Ti len čo som vedela "surovo" preložila. Netrúfam si priradiť text k slov.potvrd. o príjme. Snáď Ti niekto pomôže.
Aj tak ďakujem za pomoc

Veronika
EMILY04
03.03.11,19:13
Mohla by som vás poprosiť o radu? Je potrebné dať preložiť potvrdenie o príjme zo Švajčiarska ako príloha k daňovému priznaniu, alebo môže ostať aj potvrdenie originál.
Ďakujem.
EMILY04
03.03.11,20:23
Nevie mi niekto pomôcť? Robili ste tento rok daňové A na príjmy zo Švajčiarska?
Metóda zápočtu. Urobila som daňové no vyšiel mi vysoká daň na úhradu.
Na potvrdení je uvedená aj strata na zárobku pri chorobe. Čo robiť v tom prípade, uvádza sa niekde v daňovom?

Ďakujem.
EMILY04
03.03.11,21:56
Môžem poprosiť o radu?
ego.mc
04.03.11,01:55
Mohla by som vás poprosiť o radu? Je potrebné dať preložiť potvrdenie o príjme zo Švajčiarska ako príloha k daňovému priznaniu, alebo môže ostať aj potvrdenie originál.
Preklad nie je potrebný.

Nevie mi niekto pomôcť? Robili ste tento rok daňové A na príjmy zo Švajčiarska?
Metóda zápočtu. Urobila som daňové no vyšiel mi vysoká daň na úhradu.
Na potvrdení je uvedená aj strata na zárobku pri chorobe. Čo robiť v tom prípade, uvádza sa niekde v daňovom?
Neuvádza.
Skúste využiť § 45 ods. 3: Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
mondes
04.03.11,06:18
Preklad nie je potrebný.

Neuvádza.
Skúste využiť § 45 ods. 3: Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.

Áno, súhlasím s ego.mc. Pokiaľ Vám plynú príjmy zo závislej činnosti zo Švajčiarska, môžte si vybrať metódu vyňatia príjmov. Aj ja mám taký prípad.
EMILY04
04.03.11,06:27
Ďakujem za rady. Dnes mi na DU povedali, že nemusí byť preložené potvrdenie, ale je potrebné ceruzkou napísať k daným sumám na potvrdení aj slovenský význam a uviesť to aj v IX ODDIEL.
mondes
19.03.11,18:23
Zdravím Vás, robím daňové priznanie s príjmami zo Švajčiarska a prišla som na to, že dańovníkovi by mohli vrátiť nejakú daň aj zo Švajčiarska. Ale neviem, aký je postup pri podávaní DP vo Švajčiarsku. Nemá niekto s tým skúsenosť? Dá na napr. stiahnuť tlačivo z internetu? Prosím poraďte mi. Vďaka.
mondes
23.03.11,20:49
Zdravím Vás, robím daňové priznanie s príjmami zo Švajčiarska a prišla som na to, že dańovníkovi by mohli vrátiť nejakú daň aj zo Švajčiarska. Ale neviem, aký je postup pri podávaní DP vo Švajčiarsku. Nemá niekto s tým skúsenosť? Dá na napr. stiahnuť tlačivo z internetu? Prosím poraďte mi. Vďaka.

Prosím Vás, potrebovala by som vyplniť žiadosť o vrátenie zrážkovej dane v Švajčiarsku. Nemá s tým nikto skúsenosť? Čo ešte k tomu potrebujem? (okrem adresy DÚ vo Švajčiarsku a údajov). Veľká vďaka.
Dašena O.
14.02.12,09:33
Ja robím tiež DP-A-príjem zo závis.činn. vo Švajčiarsku, ale na výp.páske nie je žiadna zrazená daň. Môžem aj tak použiť metódu vyňatia príjmov?
mondes
14.02.12,09:41
Ja robím tiež DP-A-príjem zo závis.činn. vo Švajčiarsku, ale na výp.páske nie je žiadna zrazená daň. Môžem aj tak použiť metódu vyňatia príjmov?

Zrazená dań nemá vplyv na to, akú metódu použijete pri výpočte. Ak mal daňovník príjmy vo Švajčiarsku len zo závislej činnosti, vtedy sa môžte rozhodnúť, pre metódu, ktorá je pre Vás výhodnejšia, vo Vašom prípade metódu vyňatia príjmov.
Zlata
18.02.12,08:38
Dobrý deň,
mám otázku, týkajúcu s príjmnu podľa § 5 zo Švajčiarska.
Podľa potvrdenia o príjme, nemal daňovník zrazenú žiadnu daň,
riadok Quellensteueerabzug je prázdny , teda 0
Môžem si vybrať metódu vyňatia príjmov zo zahraničia napriek tomu, že tam nebola zaplatená žiadna daň???
Z toho by mi vyšlo, že ani na Slovensku nebude platiť daň, Je to možné aby nikde daň nebola odvedená?
Ďakujem za odpoveď a radu.
Zlata
19.02.12,23:09
Prosím o radu ohľadom príjmu zo Švajčiarska. Na inom nemenovanom portáli som tiež zadala túto otázku a dostala som fundovanú odpoveď, že sa postupujem podľa § 45 odst. 3 písm. c. Lenže mne to nie je jasné a tomu nerozumiem.
Švajčiarsko je tzv. "daňový raj" dane sa tam neplatia. V § 45 ods.3 písm.c sa hovorí, že metódu vyňatia môžem použiť,... ak príjmy boli preukazateľne zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
Tam sa síce dane neplatia ale na Slovensku ich musím zdaniť? A čo keby mali sadzbu danie 1 %. Už by to bolo zdanené?
Prosím, pomôžte !!!
mondes
06.03.12,22:06
Prosím Vás, mám pred sebou potvrdenie o príjme zo Švajčiarska a nie je mi jasný riadok 10.1 Je tam:
8. Bruttolohn total (Hrubá mzda) 20 070 CHF
9. Beiträge AHV/IV/EO/ALV/NBUV (to je asi poistné) 1734 CHF
10. Berufliche Vorsorge 10.1 Ordentliche Beiträge 195 CHF
10.2 Beiträge fur den Einkauf
11. Nettolohn: (čistá mzda) 18 141 CHF.

Takže by to malo byť: Hrubá mzda - poistné, ale čo je tých 195 CHF?
Prosím Vás, poraďte mi.
Marína
06.03.12,22:13
Zamestnanecký dôchodkový ročný príspevok.
mondes
06.03.12,22:26
Ďakujem. Len neviem, do ktorého riadku v DP to uvediem, resp. či sa to má uvádzať. Robím DP typ B, nakoľko mal príjmy aj zo živnosti. Takže do r. 34 dám 20070 ( samozrejme po prepočte na Eurá), do r. 35 dám 1734 a neviem, kde dám tých 195. Vychádza mi, že to v DP neuvádzam, ale na druhej strane mi nebude sedieť základ dane z potvrdenia o príjme so ZD v DP. Vďaka.
mondes
07.03.12,18:03
Ďakujem. Len neviem, do ktorého riadku v DP to uvediem, resp. či sa to má uvádzať. Robím DP typ B, nakoľko mal príjmy aj zo živnosti. Takže do r. 34 dám 20070 ( samozrejme po prepočte na Eurá), do r. 35 dám 1734 a neviem, kde dám tých 195. Vychádza mi, že to v DP neuvádzam, ale na druhej strane mi nebude sedieť základ dane z potvrdenia o príjme so ZD v DP. Vďaka.

Posúvam.
magdalenaa
09.03.12,19:30
Prosím o pomoc pri podaní DP - príjem zo Švajčiarska:

Bruttolohn 1548,45 CHF
Monatsiohn 129 CHF
Grundlohn 1677,45 CHF

Beitrage AHV/IV/EO/ALV/NBUV
AHV/IV/EO - 86,40 CHF
ALV - 18,45 CHF
FAK - 5,05 CHF
Krankengeldversicherung - 12,75 CHF
Nichtberufsunfallversicherung - 35,10 CHF
Vollzugskostenbeitrag L-GAV - 0,00 CHF
Saule - Ordentliche Beitrage
Berufliche Vorsorge - 0,00 CHF

Nettolohn 1519,70 CHF

Pauschalspesen Ubrge
Entschadigung Beruswasche + 50,00 CHF
Wird nur auf dem internen Lohnausweis erwahnt
Verpflegung - 225,00 CHF

Nettolohn 2 1344,70

Preštudovala som si príspevky a neviem, či som to dobre pochopila, ale mohlo by sa to v DP brať ako vyňatie z príjmov?
Ide o živnostníka, takže sa podáva DPFO B, mal príjmy zo živnosti, ale v tomto prípade ide o príjmy zo Švajčiarska na základe pracovnej zmluvy.
Prosím Vás o pomoc.
Ďakujem
misurka
09.03.12,21:10
Áno, môžeš použiť metódu vyňatia - nebudeš platiť žiadnu daň.


Prosím o pomoc pri podaní DP - príjem zo Švajčiarska:

Bruttolohn 1548,45 CHF
Monatsiohn 129 CHF
Grundlohn 1677,45 CHF

Beitrage AHV/IV/EO/ALV/NBUV
AHV/IV/EO - 86,40 CHF
ALV - 18,45 CHF
FAK - 5,05 CHF
Krankengeldversicherung - 12,75 CHF
Nichtberufsunfallversicherung - 35,10 CHF
Vollzugskostenbeitrag L-GAV - 0,00 CHF
Saule - Ordentliche Beitrage
Berufliche Vorsorge - 0,00 CHF

Nettolohn 1519,70 CHF

Pauschalspesen Ubrge
Entschadigung Beruswasche + 50,00 CHF
Wird nur auf dem internen Lohnausweis erwahnt
Verpflegung - 225,00 CHF

Nettolohn 2 1344,70

Preštudovala som si príspevky a neviem, či som to dobre pochopila, ale mohlo by sa to v DP brať ako vyňatie z príjmov?
Ide o živnostníka, takže sa podáva DPFO B, mal príjmy zo živnosti, ale v tomto prípade ide o príjmy zo Švajčiarska na základe pracovnej zmluvy.
Prosím Vás o pomoc.
Ďakujem
magdalenaa
09.03.12,21:43
Ďakujem za Vašu odpoveď. V tomto prípade, vychadzajúc z potvrdenia /výplatnej pásky/ to tak vyzerá, že tam nieje žiadna daň, čo vlastne uvediem v DP?
Marína
10.03.12,08:14
Pri vyňatí príjmov sa predsa v DP žiadna daň neuvádza, len základ dane. Pozri si text v riadkoch 46-48 DP, tiež poučenie na vyplnenie DP.
mondes
11.03.12,15:25
Prosím o pomoc pri podaní DP - príjem zo Švajčiarska:

Bruttolohn 1548,45 CHF
Monatsiohn 129 CHF
Grundlohn 1677,45 CHF

Beitrage AHV/IV/EO/ALV/NBUV
AHV/IV/EO - 86,40 CHF
ALV - 18,45 CHF
FAK - 5,05 CHF
Krankengeldversicherung - 12,75 CHF
Nichtberufsunfallversicherung - 35,10 CHF
Vollzugskostenbeitrag L-GAV - 0,00 CHF
Saule - Ordentliche Beitrage
Berufliche Vorsorge - 0,00 CHF

Nettolohn 1519,70 CHF

Pauschalspesen Ubrge
Entschadigung Beruswasche + 50,00 CHF
Wird nur auf dem internen Lohnausweis erwahnt
Verpflegung - 225,00 CHF

Nettolohn 2 1344,70

Preštudovala som si príspevky a neviem, či som to dobre pochopila, ale mohlo by sa to v DP brať ako vyňatie z príjmov?
Ide o živnostníka, takže sa podáva DPFO B, mal príjmy zo živnosti, ale v tomto prípade ide o príjmy zo Švajčiarska na základe pracovnej zmluvy.
Prosím Vás o pomoc.
Ďakujem

Prosím Vás, zvýraznený text - Beruflich Vorsorge - ja mám v potvrdení v tomto riadku sumu 195 CHF. Uvádzam túto čiastku v DP niekde? Resp. odpočítavam túto položku z hrubej mzdy? Vďaka.
mondes
29.03.12,22:05
Prosím Vás, mám pred sebou potvrdenie o príjme zo Švajčiarska a nie je mi jasný riadok 10.1 Je tam:
8. Bruttolohn total (Hrubá mzda) 20 070 CHF
9. Beiträge AHV/IV/EO/ALV/NBUV (to je asi poistné) 1734 CHF
10. Berufliche Vorsorge 10.1 Ordentliche Beiträge 195 CHF
10.2 Beiträge fur den Einkauf
11. Nettolohn: (čistá mzda) 18 141 CHF.

Takže by to malo byť: Hrubá mzda - poistné, ale čo je tých 195 CHF?
Prosím Vás, poraďte mi.

Prosím Vás to Ordentliche Beiträge - zamestnanecký ročný príspevok na dôchodok, to mám odpočítať od hrubej mzdy alebo nie? Ďakujem.
jaka25
19.09.12,17:18
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť, či ste to Ordentliche beitrage nakoniec odpočítali od hrubej mzdy. Ja robím DP len teraz. Dakujem velmi pekne
mondes
19.09.12,18:10
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť, či ste to Ordentliche beitrage nakoniec odpočítali od hrubej mzdy. Ja robím DP len teraz. Dakujem velmi pekne

Áno, odpočítala som to, pretože by mi potom nesedeli čísla v DP s potvrdením o príjme. :)
jaka25
20.09.12,07:56
dakujem velmi pekne:)
mondes
11.02.13,20:21
ahojte, prosím Vás ak má szčo aj príjmy zo závislej činnosti zo Švajčiarska a v riadku "Quellesteuerabzug" mám nejakú sumu, tak tú by som mohla požiadať o vrátenie? Totižto na slovenských potvrdeniach, ak mám v riadku nejakú preddavkovú daň, tak pri podaní DP mi to vrátia. Dá sa to aj vo Švajčiarsku? Ak by som tam podala DP vrátili by mi tú daň? Neviem, aký je tam daňový a odvodový systém, tak ak máte s tým nieto skúsenosti,tak budem rada, ak sa podelíte. Vďaka.
mondes
01.04.13,11:38
ahojte, prosím Vás ak má szčo aj príjmy zo závislej činnosti zo Švajčiarska a v riadku "Quellesteuerabzug" mám nejakú sumu, tak tú by som mohla požiadať o vrátenie? Totižto na slovenských potvrdeniach, ak mám v riadku nejakú preddavkovú daň, tak pri podaní DP mi to vrátia. Dá sa to aj vo Švajčiarsku? Ak by som tam podala DP vrátili by mi tú daň? Neviem, aký je tam daňový a odvodový systém, tak ak máte s tým nieto skúsenosti,tak budem rada, ak sa podelíte. Vďaka.

Ahojte, prosím Vás, ak je daňovník naďalej zamestnaný vo Švajčiarsku, je možné získať tú zrážkovú daň, alebo nie? Nemá s tým nikto skúsenosti? Ďakujem Vám.
luciadr
23.02.14,19:05
Zdravim, chcela by som sa opytat, nakolko nemam potvrdenie o prijme zo Svajciarska, ale len vyplatne pasky z 3 mesiacov, ci mam zaratavat tzv. "Krankenkassenprämie" do odvodov, resp. ci ho odratavat z hrubej mzdy, ked je uvedene az po Nettolohn (cista mzda) spolu so zrazkou za byvanie.

Cize oni z hrubej mzdy vyratali socialne poistenie (dochodkove,v nezamestnanosti) aj zdravotne (v mensej ciastke ako to pod ciarou) a zrazkovu dan.

a potom z cistej mzdy stiahli zdravotne (stale rovnaku ciastku pocas 3 mesiacov) + byvanie.

Zaroven mal danovnik prijem na SR, ale len 400 eur. Poradite mi prosim aku metodu pouzit a predovsetkym, ci zaratat do odvodov to zdravotne poistenie???
LaciSlovakia
19.10.20,10:24
Ak by do budúcna niekto hľadal význam použitých skratiek na výplatnej páske vo Švajčiarsku, ako aj zákony podľa ktorých je zamestnávateľ vo Švajčiarsku povinný sa riadiť, prikladám článok: https://quantajobs.com/vyplatna-paska-vo-svajciarsku-prijmy/. Verím, že niekomu pomôže sa lepšie zorientovať.