petkor
27.03.07,08:13
Dobrý deň,
vyšiel nám vo firme celkový preplatok RZZP a v tomto roku nám ho ZP vrátila na účet. Viem, že to mám zaúčtovať 336/524 predpis a prijatú úhradu 221/336. Ale v ktorom roku mám znižovať náklady? Je to RZZP za rok 2005, podávané v r. 2006 a preplatok nám prišiel v r. 2007. Mám v tom chaos. Pomôžete mi, prosím?????
petkor
27.03.07,09:10
Prosíííííííííííííííím, viete mi niekto poradiť, ako riešiť tento môj problém?
Ďakujeeeeeeeeeeeem.
Jarusik
18.10.07,06:53
Ja mám ten istý problém. Nie som si istá, či je správne účtovať to ako 336/524, keďže ide o preplatok z roku 2005. Ja by som to radšej dala do výnosov (668?) No neviem...
Nájde sa dobrá duša, ktorá nám pomôže s týmto trápením?

Moc ďakujem,
Tweety
18.10.07,07:03
Dobrý deň,
vyšiel nám vo firme celkový preplatok RZZP a v tomto roku nám ho ZP vrátila na účet. Viem, že to mám zaúčtovať 336/524 predpis a prijatú úhradu 221/336. Ale v ktorom roku mám znižovať náklady? Je to RZZP za rok 2005, podávané v r. 2006 a preplatok nám prišiel v r. 2007. Mám v tom chaos. Pomôžete mi, prosím?????
Preplatky za rok 2005- teda predpis mal byť zaúčtovaný v roku 2006. V roku 2007, hoci ho mali vrátiť už v roku 2006- účtujeme iba o vrátení preplatku 221/336.
Jarusik
18.10.07,07:23
Preplatky za rok 2005- teda predpis mal byť zaúčtovaný v roku 2006. V roku 2007, hoci ho mali vrátiť už v roku 2006- účtujeme iba o vrátení preplatku 221/336.

A čo v prípade, že ide o zamestnanca, ktorý je súčasne SZČO a zamestnávateľovi neoznámil, že mu vznikol preplatok na RZZP za 2005? Zamestnávateľ nevedel, že má evidovať preplatok na RZZP za 2005 voči poisťovni a očakávať jeho úhradu, (ktorá bola až v 2007 a samozrejme poisťovňa nás informovala o preplatku až keď ho uhrádzala!). :(
Jarusik
18.10.07,09:35
Vie sa niekto prosím k tejto téme vyjadriť?
Ako zaúčtovať preplatok zamestnávateľa za rok 2005? Čo robiť v prípade, že zamestnanec, ktorý si robí sám RZZP, neupozorní zamestnávateľa o vzniknutom preplatku, resp. nedoplatku?

Ďakujem vopred za cenné rady a názory.
Gabr
18.10.07,09:44
My sme mali ako zamestnávateľ nedoplatok na zdravotnom poistení za rok 2006. Auditorka nám povedala, že keďže sme o tom neúčtovali v roku, ktorého sa to týka /nevytvorili sme si rezervu/, tak v tomto roku, keď sa RZZP robilo, si preplatok zaúčtujeme ako nedaňový náklad. Čo vy na to? Mne sa to moc nepáči.
Opravujem!!! /ospravedlňujem sa/ nie preplatok zaúčtujeme ako nedaňový náklad, ale NEDOPLATOK zaúčtujeme ako nedaňový náklad.
Jarusik
18.10.07,11:05
My sme mali ako zamestnávateľ nedoplatok na zdravotnom poistení za rok 2006. Auditorka nám povedala, že keďže sme o tom neúčtovali v roku, ktorého sa to týka, tak v tomto roku, keď sa RZZP robilo, si preplatok zaúčtujeme ako nedaňový náklad. Čo vy na to? Mne sa to moc nepáči.

Pri nedoplatkoch na ZP sa postupuje podľa § 19 ods. 3 písm. i), teda nedoplatok je uznaným daňovým výdavkom (teda nie nedaňový náklad!).
Pri preplatkoch za rok 2006 sa postupuje podľa § 52b, ten sa odkazuje na § 5 ods. 1 pism. i), t.j. daňovník má možnosť zahrnúť tento preplatok:
1. do ostatných príjmov (§ 8)
2. do príjmov zo závislej činnosti (§ 5)
Gabr
23.10.07,09:28
To mi je jasné, ako postupovať, ak má nedoplatok alebo preplatok fyzická osoba. Len naozaj neviem, ako to je pri nedoplatku alebo preplatku právnickej osoby. Keď máme nedoplatok alebo preplatok ako ZAMESTNÁVATEĽ. Či treba tvoriť rezervu /lebo medzi zákonné rezervy to nepatrí/, alebo je náklad alebo výnos v roku, kedy sa RZZP vykonalo.
Tweety
23.10.07,09:29
To mi je jasné, ako postupovať, ak má nedoplatok alebo preplatok fyzická osoba. Len naozaj neviem, ako to je pri nedoplatku alebo preplatku právnickej osoby. Keď máme nedoplatok alebo preplatok ako ZAMESTNÁVATEĽ. Či treba tvoriť rezervu /lebo medzi zákonné rezervy to nepatrí/, alebo je náklad alebo výnos v roku, kedy sa RZZP vykonalo.
Je to náklad( výnos) roku, v ktorom sa vykonalo.
Gabr
20.11.07,12:41
Prikladám náš dopyt a odpoveď z Daňového riaditeľstva:
Dopyt:
Dobrý deň,
poprosili by sme vás o stanovisko k nasledovnému:
Spoločnosť s.r.o. vykonanala svojim zamestnancom ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2006. Chceli by sme vedieť, či k tomuto zúčtovaniu bolo potrebné vytvoriť rezervu na konci roka 2006 a či by táto rezerva bola daňovo uznaná. Alebo výsledok RZZP treba zaúčtovať až po vykonaní RZZP na 524 a či to je daňovo uznané v roku, kedy sa RZZP vykonalo.
Ďakujeme, s pozdravom

Odpoveď:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 19 platných postupov účtovania pre podnikateľov č. 23 054/2002-92 a § 25 ods.2 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov sa rezervy tvoria na základe zásady opatrnosti na riziká a straty. Predpokladané riziká a straty t.j. pravdepodobné skutočnosti, ktorých vznik sa očakáva s postačujúcou istotou sa musí zohľadniť vždy znížením hodnoty majetku a záväzkov, ktoré sú známe ku dňu zostavenia účtovnej závierky / t.j. ak bolo zrejmé, že z ročného zúčtovania vznikne nedoplatok /. S účinnosťou od l.l.2004 sú na daňové účely uznané len tie rezervy, ktoré sa uvádzajú v § 20 zákona o dani z príjmov. Medzi tieto rezervy nie je možné zaradiť rezervy tvorené v zmysle § 19 platných postupov účtovania pre podnikateľov na náklady sociálneho a zdravotného poistenia vyplývajúce z ročného zúčtovania preddavkov za svojich zamestnancov

Moje vysvetlenie: Podľa toho, čo nám odpovedali z daň.riaditeľstva, ak sa rezerva vytvorí na RZZP, /mala by sa vytvoriť/ tak je daňovo neuznaná. Ak sa nevytvorila rezerva, tak je náklad spojený s RZZP /nedoplatok/ tiež nedaňový. Podľa mňa pekná haluz.
slavuska
21.03.08,09:39
To nemyslite vazne!!
Vsak my sme mali nedoplatok takmer 40 tis. !!! a to si to akoze nikdy nedame do danovych nakladov????!!!

to sa mi nechce verit...
tak preplatky sa veselo zdanovat musia, ale nedoplatky do nakladov nejdu?
andrej_rv
21.03.08,22:17
To nemyslite vazne!!
Vsak my sme mali nedoplatok takmer 40 tis. !!! a to si to akoze nikdy nedame do danovych nakladov????!!!

Nič Ti nebráni podať v takomto prípade dodatočné daňové priznanie..