Kvietocek
27.03.07,10:22
Keď odozvdám danovemu uradu danove priznanie aky je dalsi postup pri odosielani papierov do OR? Co vsetko k tomu potrebujem a aky je postup?
renatka.zem
27.03.07,08:35
Ukladanie do zbierky listín obchodného registra

Podľa § 21 zákona o účtovníctve a § 40 obch. zák. účtovné jednotky, ktorými sú obchodné spoločnosti, družstvá a štátne podniky, sú povinné uložiť riadnu a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku do zbierky listín obchodného registra do 30 dní po jej schválení. Účtovné jednotky s povinnosťou overenia účtovnej závierky audítorom (s povinnosťou auditu) ukladajú do zbierky listín obchodného registra aj audítorskú správu a výročnú správu, pričom účtovná závierka môže byť uložená ako súčasť výročnej správy.
Účtovná závierka a výročná správa sa predkladá na uloženie do zbierky listín príslušnému registrovému súdu, v ktorého obvode má účtovná jednotka, ktorá sa zapisuje do obchodného registra svoje sídlo alebo miesto podnikania v prípade, že nemá sídlo alebo kde má miesto bydliska (§ 4 ods. 2 zák. č. 530/2003 Z.z. o obchodnom registri v znení neskorších predpisov). Podľa § 3 ods. 5 citovaného zákona ukladá sa do zbierky listín kópia účtovnej závierky a výročnej správy.

V súlade s citovanými právnymi predpismi sa do zbierky listín ukladá:

V účtovných jednotkách s povinnosťou auditu
a) schválená individuálna účtovná závierka overená audítorom, t.j. súvaha, výkaz ziskov a strát a poznámky; pričom na titulnej strane účtovnej závierky musí byť vyznačené znamienkom „x“, že ide o schválenú účtovnú závierku a musí byť uvedený deň (dátum) jej schválenia,
b) audítorská správa o overení individuálnej účtovnej závierky spolu s menom, priezviskom a bydliskom fyzickej osoby - audítora alebo obchodným menom, sídlom a identifikačným číslom právnickej osoby - audítora a spolu s evidenčným číslom zápisu overujúceho audítora v zozname audítorov,
c) výročná správa, ktorej súlad s účtovnou závierkou je overený audítorom.
Účtovné jednotky s povinnosťou auditu nesmú zverejniť informácie, ktoré predtým neboli overené audítorom, spôsobom, ktorý by mohol používateľa uviesť do omylu, že audítorom overené boli (§ 21 ods. 7 zák. o účtovníctve).

V účtovných jednotkách bez povinnosti auditu sa do zbierky listín ukladá schválená individuálna účtovná závierka, t.j. súvaha, výkaz ziskov a strát a poznámky. Na titulnej strane účtovnej závierky musí byť vyznačené znamienkom „x“, že ide o schválenú účtovnú závierku a musí byť uvedený deň (dátum) jej schválenia.

S účinnosťou od 1.10.2004 zákonom č. 432/2004 Z.z. bolo doplnené v § 68 ods. 6 obch. zákonníka nové písmeno f), podľa ktorého súd rozhodne o zrušení spoločnosti, ak spoločnosť nesplnila povinnosť uložiť do zbierky listín individuálnu účtovnú závierku za najmenej dve účtovné obdobia. Toto ustanovenie v súlade s § 260 obch. zák. sa vzťahuje aj na družstvá.
Za nesplnenie povinnosti predložiť registrovému súdu listiny, ktoré sa ukladajú do zbierky listín, v lehote ustanovenej zákonom, môže uložiť registrový súd zapísanej osobe pokutu do výšky 100.000,- Sk (§ 11 zák. o obch. registri).

Viac si prečítaj na www.ceniga.sk (http://www.ceniga.sk), ak máš záujem, je tam veľa zaujímavých info...
Pekný deň !
Kvietocek
27.03.07,08:38
ako to tam vlozim dam do obalky a poslem? Kolko sa zato plati? Musi byt prilozeny nejaky original papier na ktorom je napisane ze sa jedna o vklad listin alebo ....???
renatka.zem
27.03.07,08:45
Pokúsim sa ti prilepiť prílohu, vzor sprievodného listu, mám to z tej www stránky, čo som ti uviedla v predošlej odpovedi. Ja som to všetko vypísala, dala šéfovi a on si to odniesol osobne a dal potvrdiť prevzatie.
Kvietocek
27.03.07,08:52
Dakujem ti. !Ak spravne tomu rozumiem tak mi k tomu sprievodnemu listu staci prilozit:
-vykaz ziskov a strat
- suvahu
- hlavnu knihu schvalenu valnym zhromazdenim
- pozvánku na VZ /potrebujem robit aj v pripade ze je len 1 spoločník???/
- zápisnicu z VZ
- program VZ

zabudla som na nieco? Toto vsetko si dam do obalky a mozem cupkat to dat zapísat. Kolko sa za tento zápis platií?
renatka.zem
27.03.07,09:04
Neplatili sme nič, sme s.r.o. bez povinnosti auditu, tak sme poslali len:
-sprievodný list
-súvahu
-výkaz ziskov a strát
-poznámky
na titulnom liste súvahy a výkazu je zaškrtnuté schválená, lebo už VZ bolo a schválilo, zápisnicu sme neprikladali, ale uviedli sme aj dátum schválenia. Je to pri tom dátume čo vyplňuješ že zostavená dňa......a pod tým je že schválená dňa.......-uvedieš dátum VZ
a tiež robím len jednoosobovú s.r.o. - pozvánku si sám sebe neposielal iba VZ prebehlo ako má pri jednoosobovej (viď Obchodný zákonník)
Treba sa strašne veľa hrabať vo všelijakých zákonoch a iných "vtákovinách"
ale aj porada je vynikajúca...:)
Dúfam, že som ti odpovedala dostatočne, ak som na niečo zabudla, pýtaj sa
shureido
27.03.07,09:05
Za vloženie listin do OR sa neplati.
Môzes to odniest osobne, alebo postou do 30 dní odo dna schválenia účtovnej závierky VH.
Ja osobne posielam 2x výkazy, súvahu a zápisnicu z VH a poznámky(z toho 1x originál a 1x kópia) Mali by byť 2x originály.
renatka.zem
27.03.07,09:08
prečo musí byť 2x? a prečo aj zápisnica z VZ? nevieš mi prosím uviesť podľa čoho ti vyplýva táto povinnosť? nikde som to zatiaľ nenašla.
Moc ďakujem za info
Kvietocek
27.03.07,09:17
Aj mna by zaujimalo preco vsetko po 2x? To akoze vysledovku, suvahu a poznamky im poslat v jednom liste prilozene 2x???

Na jednom skoleni nam prednasajuci hovoril ze treba prilozit
vykaz ziskov a strat
suvahu
poznamky

a okrem tychto 3 treba prilozit aj

pozvanku na VZ
program VZ v ktorom je naspisany bod ze sa bude schvalovat uzavierka
zapisnica z VZ

tieto 3 som vsak nikde nenasla ze musia byt

boze ja som domichorena
renatka.zem
27.03.07,09:38
Shureido nám akosi radšej neodpovedá, neviem prečo, ja sa pozerám do všelijakých metodických pokynov a opatrení MF SR, ale našla som len to čo som už písala. Tie tri veci naviac(pozvánka, program, zápisnica) sú asi dobrovoľné, tak keď sa dá niečo naviac určite neuškodí, ale našla som že povinnosť sú len súvaha, výkaz a poznámky.
Už som zmätená aj ja, bolo by dobre keby sa k tomu ešte niekto vyjadril...
ďakujeme
Dada
27.03.07,09:41
Ľudkovia, táto téma tu už bola. Poriadne si prečítajte zákon o účtovníctve, viď aj vyššie priložená časť z neho a tam je všetko napísané, čo treba kam poslať.
renatka.zem
27.03.07,09:50
Dada, vďaka za slová, ktoré aspoň mňa zobudili...našla som to. Dúfam,že sme ťa moc nerozčúlili, ale už magorím a občas si sedím na kábli, prepáč, a ešte raz dík...
Niekedy fakt obdivujem trpezlivosť služobne starších poraďákov.
Kvietocek
27.03.07,09:59
no niekedy to cloveku hned nedojde a treba mu to vysvetlit polopate dakujem vam za trpezlivost
Dada
27.03.07,10:11
Dievčence, nič sa nedeje. :-))))
shureido
27.03.07,12:25
Prepacte, neodpovedala som, bola som mimo.

Vyššie vymenovane som uviedla podla http://www.justice.gov.sk/kop/or/530z2003.pdf
kde v § 9 zákona 530 Zákona o obchodnom registri z roku 2003 sa píše že listiny sa vkladajú do OR v dvoch vyhotoveniach spolu s navrhom na vklad do zbierky listin v OR.
Kvietocek
28.03.07,03:55
Podla toho zakona sa ale hned v prvom odstavci pise ze sa plati sudny poplatok a vy hovorite ze je to zadarmo.

Ani tie ostatne mi moc nesedia odstavce. Si si ista ze sa to nejedna o listiny pri vzniku spolocnosti?

Mne sa to nejak nezda
renatka.zem
28.03.07,04:22
Skúsim to takto:
§9 odst. 2 : ...listiny, ktoré sa ukladajú do zbierky listín bez zápisu, v jednom vyhotovení do 30 dní od ich vyhotovenia...
a k tým poplatkom: platí sa asi len za tie, ktoré sa vkladajú so zápisom do OR. toto je len uloženie do zbierky listín bez zápisu.
Pekný deň!
Kvietocek
28.03.07,04:37
teraz som tak domichorena ze az. V jednom zakone je 1x v druhom 2x a teraz aby sa clovek vysomaril :mee:
Kvietocek
28.03.07,04:43
a ako si mam potom vysvetlit §9 odst.2 toho zakona /530/2003/ ????
renatka.zem
28.03.07,04:56
opatrenie MF SR č. 4455/2003-92 v znení neskorších predpisov, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva.
Podľa § 21 zákona o účtovníctve a § 40 obch. zák. účtovné jednotky, ktorými sú obchodné spoločnosti, družstvá a štátne podniky, sú povinné uložiť riadnu a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku do zbierky listín obchodného registra do 30 dní po jej schválení.
V účtovných jednotkách bez povinnosti auditu sa do zbierky listín ukladá schválená individuálna účtovná závierka, t.j. súvaha, výkaz ziskov a strát a poznámky. Na titulnej strane účtovnej závierky musí byť vyznačené znamienkom „x“, že ide o schválenú účtovnú závierku a musí byť uvedený deň (dátum) jej schválenia.
Preštuduj si ešte toto a snáď ti to už bude jasné. Nedávaš návrh na zápis do OR, ale vkladáš do zbierky listín.
Maj sa pekne
Kvietocek
28.03.07,05:03
Tomuto rozumiem co si napisala len nerozumim tym poctom kusov. Podla mna by sa mali dat len 1x nie 2x.

V zbierke listin /na nette/ si pozeram niektore firmy. Niektore maju ulozenú len účtovnú závierku ale niektore maju k nej pridanu aj zapisnicu z VZ, pozvanku, prezencnu listinu.

zapisnicu z VZ, pozvanku, prezencnu listinu = musim teda prilozit alebo nie? Alebo je to na mojom rozhodnuti? Robim to prvy krat a preto sa pytam :)
sta
28.03.07,05:42
Zákon o Obchodnom registri č. 530/2003 Z.z. (posledná novela č. 24/2007 Z.z):
§ 9
Ukladanie listín do zbierky listín
(1) Registrový súd ukladá listiny do zbierky listín bez zbytočného odkladu po ich predložení. Predložením na príslušnom registrovom súde sa listina považuje za uloženú v zbierke listín.
[s účinnosťou od 1. augusta 2007:
(1) Registrový súd ukladá listiny do zbierky listín bez zbytočného odkladu po ich predložení. Listina sa predkladá registrovému súdu v listinnej podobe alebo elektronickými prostriedkami v elektronickej podobe podľa § 3 ods. 3. Listinná podoba listiny prevádzanej do elektronickej podoby musí mať formu ustanovenú osobitným zákonom.1) Predložením na príslušnom registrovom súde sa listina považuje za uloženú v zbierke listín.]
(2) Zapísaná fyzická osoba alebo fyzická osoba oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby je povinná predložiť registrovému súdu listiny, ktoré sa ukladajú do zbierky listín bez zápisu, v jednom vyhotovení do 30 dní od ich vyhotovenia, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
(3) Pri ukladaní listín vyhotovených v cudzom jazyku podľa § 3 ods. 6 je zapísaná fyzická osoba alebo fyzická osoba oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby povinná uviesť, o akú listinu ide a v akom jazyku je vyhotovená, inak súd na takúto listinu neprihliada. Lehota podľa odseku 2 sa neuplatní.
(4) Listiny, ktoré sa podľa tohto zákona prikladajú k návrhu na zápis a ukladajú sa do zbierky listín, sa predkladajú v dvoch vyhotoveniach spolu s návrhom na zápis. Ak je v tomto prípade k návrhu na zápis priložená listina v jednom vyhotovení, považuje sa za prílohu návrhu na zápis a neuloží sa do zbierky listín.
(účinnosť od 1. februára 2007)
[s účinnosťou od 1. augusta 2007:
(4) Listiny, ktoré sa podľa tohto zákona prikladajú k návrhu na zápis a ukladajú sa do zbierky listín, sa predkladajú v dvoch vyhotoveniach spolu s návrhom na zápis. Ak je v tomto prípade k návrhu na zápis priložená listina v jednom vyhotovení, považuje sa za prílohu návrhu na zápis a neuloží sa do zbierky listín; to neplatí, ak sa listina predkladá elektronickými prostriedkami v elektronickej podobe.]
(5) Zapísaná fyzická osoba alebo fyzická osoba oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby je povinná predložiť registrovému súdu na uloženie do zbierky listín listiny, ktorých obsah zodpovedá skutočnému stavu.
(účinnosť od 1. februára 2007)

Tak snáď Ti toto pomôže. Do zbierky listín ako účtovná jednotka predkladáš účtovnú závierku - podľa ods. 2 vyššie uvedeného (t.j. súvahu, výkaz ziskov a strát a poznámky + prípadné ďalšie listiny ako je auditorská správa a pod. bližšie pozri prvý príspevok od Renatky) a to v 1 vyhotovení. Ja osobne to posielam poštou spolu so sprievodným listom (viď. príloha).


Ak chceš ale dať niečo zapísať do obchodného registra napr. nejakú zmenu v predmete činnosti a pod. vtedy musíš príslušné listiny predložiť 2x - podľa odseku 4 vyššie uvedeného, pretože jedna z nich sa automaticky uloží do zbierky listín.A vtedy treba prikladať aj zápisnicu z VZ a pod. pretože o každej zmene, ktorá sa má zapísať do OR musí rozhodnúť VZ. ;)
Kvietocek
28.03.07,05:49
Dakujem uz v tom mam jasno :)