Blankake
27.03.07,10:55
Dobrý deň,
mohol by mi niekto poradiť v tomto: Vyplňujem dodatočné daňové priznanie za r. 2005 z dôvodu prechodu na paušálne výdavky v r. 2006.
1. V riadnom daňovom priznaní som vo výkaze o majetku a záväzkoch neuviedla záväzky voči poisťovniam (odvody). Tie môžem teraz doplniť v tom dodatočnom daňovom priznaní?
2. Ale zároveň som zistila, že som si na konci roku neuviedla vo výdavkoch aj kurzový rozdiel (stratu) vzniknutý na devízovom účte. Môžem to tiež napraviť v tomto DDP?
Ak áno, ako postupujem pri vyplňovaní DDP? Do VI. oddielu uvediem v r. 2 ktoré príjmy a výdavky - tie pôvodné z riadneho daňového priznania alebo tie upravené o pohľadávky a záväzky (príp. o ten zistený kurzový rozdiel)? Alebo tu uvediem údaje z riadneho daňového priznania a potom v r. 40 a 41 uvediem sumy, o ktoré sa ZD zvyšuje/znižuje?
Marína
27.03.07,09:50
Dobrý deň,
mohol by mi niekto poradiť v tomto: Vyplňujem dodatočné daňové priznanie za r. 2005 z dôvodu prechodu na paušálne výdavky v r. 2006.
1. V riadnom daňovom priznaní som vo výkaze o majetku a záväzkoch neuviedla záväzky voči poisťovniam (odvody). Tie môžem teraz doplniť v tom dodatočnom daňovom priznaní? Áno.
2. Ale zároveň som zistila, že som si na konci roku neuviedla vo výdavkoch aj kurzový rozdiel (stratu) vzniknutý na devízovom účte. Môžem to tiež napraviť v tomto DDP? Áno.
Ak áno, ako postupujem pri vyplňovaní DDP? Do VI. oddielu uvediem v r. 2 ktoré príjmy a výdavky - tiepôvodné z riadneho daňového priznania alebo tie upravené o pohľadávky a záväzky (príp. o ten zistený kurzový rozdiel)? Áno, po zaúčtovaní kurz.rozdielu. Vychádzaš z účtovníctva. PO a ZA ešte nemáš uhradné, o tie upravíš ZD na r.40 a 41. Alebo tu uvediem údaje z riadneho daňového priznania Uvedieš po zaúčtovaní kurz. rozdielu.a potom v r. 40 a 41 uvediem sumy, o ktoré sa ZD zvyšuje/znižuje?Áno
Dovolila som si pre šetrenie času upraviť priamo v citovanom príspevku.
Blankake
27.03.07,09:53
Čiže ten kurzový rozdiel (statu) zahrniem do výdavkov uvádzaných v r. 2? Nebude vadiť, že výdavky v riadnom a dodatočnom daňovom priznaní sa nebudú zhodovať?
Marína
27.03.07,09:57
Blanka, preto podávaš DDP, že si zistila rozdiel v účtovníctve a aj potrebuješ upraviť základ dane na r.40 a 41 z dôvodu prechodu z účtovnej jednotky(uplatňovanie skutočných výdavkov) na evidenciu príjmov(tzv. paušálne výdavky).

Čiže ten kurzový rozdiel (statu) zahrniem do výdavkov uvádzaných v r. 2? Áno. Nebude vadiť, že výdavky v riadnom a dodatočnom daňovom priznaní sa nebudú zhodovať? Ani sa zhodovať nemôžu, pretože upravuješ v UCT výdavky o kurz. rozdiel
Blankake
27.03.07,10:00
áno, ale neviem, čo s tým zisteným rozdielom - kde ho uvediem? Upravím výdavky na r. 2 alebo to zohľadním až na r. 41?
Blankake
27.03.07,10:05
Marína, mne sa v Tvojej odpovedi nezobrazila aj tá časť odpovede, ktorú si vložila červeným do citátu... až teraz. Takže už mi je to jasné. ĎAKUJEM PEKNE. :-)
Blankake
27.03.07,10:08
A ešte otázočka k paušálnym výdavkom a pohľadávkam/záväzkom: Keď si budem za r. 2006 uplatňovať paušálne výdavky, tie pohľadávky z r. 2005 si už nezahrniem do príjmov ovpyvňujúcich ZD - správne?
ares
27.03.07,11:13
A ešte otázočka k paušálnym výdavkom a pohľadávkam/záväzkom: Keď si budem za r. 2006 uplatňovať paušálne výdavky, tie pohľadávky z r. 2005 si už nezahrniem do príjmov ovpyvňujúcich ZD - správne?

No to by ma tiež zaujímalo. Lebo ak áno, to by boli zdanené 2x. A ešte by ma zaujímalo, či daňový úrad penalizuje daňovníka za nedoplatky dane z DDP, ktoré musí robiť kvôli prechodu na paušálne výdavky.
Marína
27.03.07,11:37
........, tie pohľadávky z r. 2005 si už nezahrniem do príjmov ovpyvňujúcich ZD - správne?
Správne. Budú príjmom do POKL resp. BU neovplyvňujúcim ZD.

No to by ma tiež zaujímalo. Lebo ak áno, to by boli zdanené 2x. A ešte by ma zaujímalo, či daňový úrad penalizuje daňovníka za nedoplatky dane z DDP, ktoré musí robiť kvôli prechodu na paušálne výdavky.
1. Odpoveď ↑.
2. Závisí od toho, či máš vyššiu daňová povinnosť voči štátnemu rozpočtu. Vypočítaš na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk).