Fair Jobs
27.03.07,11:04
Ako zauctovat platby:

1. Za jednu fakturu v sume napr. 15.000 eur vam firma uhradi 4.000 eur v hotovosti, o tyzden uhradi 10.000 eur v hotovosti a na ucet vam zasle 3.000 eur. Cize o 2.000 eur navyse. ako zauctovat tych 2.000 eur, ked dalsi mesiac nastane presne ta ista situacia a na treti mesiac vam uhradi firma o 5.000 eur menej ? tie uhrady navyse mam vratit, alebo by bolo jednoduchsie si ich vykompenzovat na ten treti mesiac ? ale potom ako na to ? uctovne myslim - a v pohode..


Dakujem

pj
DušanČ
27.03.07,09:10
V tých úhradách nehľadaj logiku, lebo tú pozná asi len ten, čo takto uhrádza. Pokiaľ má preplatok faktúry, založ si záväzkový účet na 379, tam tie preplatky preúčtovávaj a keď ti vznikne nedoplatok, uhraď ho z tohto účtu. Nebudeš predsa znášať vysoké bankové poplatky pre niekoho hlúposť.
atka4
27.03.07,09:14
Ako zauctovat platby:

1. Za jednu fakturu v sume napr. 15.000 eur vam firma uhradi 4.000 eur v hotovosti, o tyzden uhradi 10.000 eur v hotovosti a na ucet vam zasle 3.000 eur. Cize o 2.000 eur navyse. ako zauctovat tych 2.000 eur, ked dalsi mesiac nastane presne ta ista situacia a na treti mesiac vam uhradi firma o 5.000 eur menej ? tie uhrady navyse mam vratit, alebo by bolo jednoduchsie si ich vykompenzovat na ten treti mesiac ? ale potom ako na to ? uctovne myslim - a v pohode..


Dakujem

pj


Sumy navyše by som zaúčtovala ako preplatky na niektorom z účtov 324, 325, 379 v analytike ako preplatky - mylná platba (účet 324 radšej nie, aby to nebola evidentná prijatá záloha - najmä nie u platiteľa DPH, aby nemusel vystavovať fa s DPH, ako vyúčtovanie prijatej platby) následne by som to odpočítala už v nasledujúcej vydanej faktúre alebo oznámila listom, že ste kompenzovali určitú sumu s preplatkom zo dňa....
-u platiteľa DPH radšej ale asi vystaviť fa k prijatej platbe a následne od faktúry za dodanie odpočítať sumy z fa k prijatej platbe.
Fair Jobs
27.03.07,09:18
uctujem v JU. ako to spravit tam. Som sice platcom DPH. ale fa su za sluzby, cize su bez DPH.
atka4
27.03.07,17:27
uctujem v JU. ako to spravit tam. Som sice platcom DPH. ale fa su za sluzby, cize su bez DPH.

Nebudem sa zaoberať problémom fakturácie služieb bez DPH, predpokladám, že to máš ošetrené.
V JÚ by som to riešila takto:
1. sumy zaplatené navyše zaúčtovať ako príjem nedaňový - PNZD (ako každá iná prijatá záloha, ale to tiež závisí na technike účtovania, možností je viac)
2. k tej faktúre (v príklade uvedenená ako 3-tia v poradí), ktorá nebude uhradená v plnej výške interným dokladom urobiť jej likvidáciu vo výške preplatkov, aby to prešlo do POZD - záleží na SW, aký používaš a čo ti dovolí + ja aj interne odúčtujem v tomto doklade túto priradenú sumu z VNZD, čím bude hodnota dokladu 0,- . Výsledok: nič mi neodišlo z pokladne ani z banky, ale v peňažnom denníku máš zápis v kolonke Príjmov OZD.
Fair Jobs
28.03.07,12:11
Diky si zlata.
Ja som ten preplatok zauctovala ako nedanovy vydaj, len mi potom nebolo jasne, ako ho dostat spat na danove prijmy. Teraz mi to uz je. Cez ID.

diky.;)