Zužu
27.03.07,13:18
Nenašla som na porade tému "hráčska zmluva" a potrebovala by som poradiť. Študent VŠ hrá basketbal a za túto činnosť dostáva peňažné aj nepeňažné plnenie spolu vo výške 29000,- Sk. Neviem určiť druh príjmov, do ktorých patria tieto príjmy. Prosím poraďte. ďakujem
feap1
27.03.07,11:59
ak je profesionálny hráč a má DIČ (teda je SZČO) tak potom §6 ods.2 písm. b) (z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním
Zužu
27.03.07,12:06
Práve, že nemá DIČ na túto činnosť.
Muška
27.03.07,12:34
zo stránky www.drsr.sk
Otázka:
Ako sa zdaňuje príjem študenta denného štúdia (už mal 18 rokov), ktorý má uzatvorenú profesionálnu zmluvu o spolupráci pri výkone športovej činnosti a aké povinnosti mu z tejto zmluvy vyplývajú voči Daňovému úradu.

Odpoveď
Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa ustanovenia § 6 ods.2 písm. b) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o dani z príjmov) sú príjmy z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním, a to teda aj príjmy profesionálnych športovcov.
Ak daňovník vykonáva športovú činnosť na základe uzatvorenej profesionálnej zmluvy, pričom nejde o pracovnoprávny vzťah, príjem z takto vykonávanej činnosti sa zaraďuje medzi príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. b) zákona o dani z príjmov a daňová povinnosť sa vysporiada až po skončení zdaňovacieho obdobia podaním daňového priznania k dani z príjmov fyzických osôb.
Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie alebo začne vykonávať inú zárobkovú činnosť na území SR, podľa § 31 ods.1 zákona č.511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov je povinná registrovať sa do 30 dní u miestne príslušného správcu dane. Táto lehota začne plynúť nasledujúci deň po dni nadobudnutia právoplatnosti povolenia alebo oprávnenia alebo po dni, keď začne vykonávať inú zárobkovú činnosť.
Z uvedeného vyplýva, že ak teda daňovník - profesionálny športovec začne vykonávať takúto inú samostatnú zárobkovú činnosť, je povinný registrovať sa do 30 dní, a to miestne príslušnému správcovi dane.
Súčasne uvádzame, že na vyššie uvedené povinnosti vzťahujúce sa na daňovníka profesionálneho športovca nemá vplyv skutočnosť, že ide o študenta denného štúdia.
Muška
27.03.07,12:36
Nenašla som na porade tému "hráčska zmluva" a potrebovala by som poradiť. Študent VŠ hrá basketbal a za túto činnosť dostáva peňažné aj nepeňažné plnenie spolu vo výške 29000,- Sk. Neviem určiť druh príjmov, do ktorých patria tieto príjmy. Prosím poraďte. ďakujem
Podľa mňa sa mal prihlásiť na DU /podľa vyššie uvedeného príspevku/

Ale zasa na druhej strane, ak nemal iný príjem ......nemusí podávať DP
zákon:
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a)
Zužu
28.03.07,06:09
Ešte raz k týmto prípsevkom. Dotyčný mi tvrdí, že nie je profesionálny hráč, aj tak sú to príjmy podľa par. 6 odst. 2 písm b? a môžem mu tam dať pauš. výd. 40 %?
števka
29.06.09,16:47
Môžem hráčsku zmluvu športovca uzavretú v zahraničí považovať aj za závislú činnosť?.Dane a poistné mu zrážajú,príjem má v zahraničí vyplatený v čistom - u nás použijem DP typ A ( hrubý príjem a zápočet dane). Ak nie, a je to §6 ( DP typ B) môžem z potvrdenia o príjme zo zahraničia zobrať príjem , uplatniť 40% paušál a započítať zaplatenú daň?
Muška
29.06.09,17:10
Môžem hráčsku zmluvu športovca uzavretú v zahraničí považovať aj za závislú činnosť?.Dane a poistné mu zrážajú,príjem má v zahraničí vyplatený v čistom - u nás použijem DP typ A ( hrubý príjem a zápočet dane). Ak nie, a je to §6 ( DP typ B) môžem z potvrdenia o príjme zo zahraničia zobrať príjem , uplatniť 40% paušál a započítať zaplatenú daň?
Podľa toho čo píšeš, tak má hráčsku zmluvu ako "zamestnanec" - DP typ A.
Muška
29.06.09,17:11
A podľa toho s ktorou krajinou má túto zmluvu , tak v DP použiješ "vyňatie" alebo "zápočet"
števka
29.06.09,18:09
Je to Švédsko, podľa potvrdenia ktoré mi práve priniesol je to zamestnanec, a platí vyňatie.Avšak stretla som sa s výkladom,a DRSR to vo svojich materiálpch uvádza tiež, že ak je to športovec a umelec tak platí zápočet dane .Viete k tomu nejaké stanovisko?
Muška
29.06.09,18:24
Je to Švédsko, podľa potvrdenia ktoré mi práve priniesol je to zamestnanec, a platí vyňatie.Avšak stretla som sa s výkladom,a DRSR to vo svojich materiálpch uvádza tiež, že ak je to športovec a umelec tak platí zápočet dane .Viete k tomu nejaké stanovisko?
Tvoj je "zamestnanec"
Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia - Švédsko
Článok 15
Závislé zamestnania


1. Mzdy, platy a iné podobné odmeny, ktoré osoba majúca bydlisko v jednom zmluvnom štáte poberá zo zamestnania, podliehajú, s výhradou ustanovení článkov 16, 18 a 19, zdaneniu len v tomto štáte, pokiaľ sa zamestnanie nevykonáva v druhom zmluvnom štáte. Ak sa tam zamestnanie vykonáva, môžu sa odmeny prijaté z tohto zamestnania zdaniť v tomto druhom štáte.

2. Odmeny, ktoré osoba majúca bydlisko v jednom zmluvnom štáte poberá zo zamestnania vykonávaného v druhom zmluvnom štáte, podliehajú bez ohľadu na ustanovenie odseku 1 zdaneniu len v prvom štáte, ak

a) príjemca sa zdržiava v druhom štáte počas jedného alebo viacerých období, ktoré spolu neprekročia 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a
b) odmeny vypláca zamestnávateľ alebo sa vyplácajú na účet zamestnávateľa, ktorý nemá bydlisko alebo sídlo v druhom štáte, a
c) odmeny nejdú na ťarchu stálej prevádzkárne alebo stálej základne, ktorú má zamestnávateľ v druhom štáte.

3. Odmeny zo zamestnania vykonávaného na palube lode alebo lietadla v medzinárodnej doprave sa môžu bez ohľadu na predchádzajúce ustanovenia tohto článku zdaniť v zmluvnom štáte, v ktorom je umiestnené skutočné vedenie podniku. Ak osoba majúca bydlisko vo Švédsku poberá odmeny zo zamestnania vykonávaného na palube lietadla používaného v medzinárodnej doprave konzorciom leteckej dopravy Škandinávskych aerolínií (SAS), podliehajú také odmeny zdaneniu iba vo Švédsku.
Muška
29.06.09,18:26
Aj keď to nie je Tvoj prípad uvádzam Ti zo zákona.
Medzinárodná zmluva prednosť, tak toto je písané o umelcoch a športovcoch /príjem podľa § 6 /

Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia - Švédsko
Článok 17
Umelci a športovci


1. Príjmy, ktoré poberajú umelci, ako napr. divadelní, filmoví, rozhlasoví alebo televízni umelci, hudobníci a športovci zo svojej osobnej činnosti, sa môžu bez ohľadu na ustanovenia článkov 14 a 15 zdaniť len v zmluvnom štáte, v ktorom sa tieto činnosti vykonávajú.

2. Ak príjmy z osobnej činnosti umelca alebo športovca nepripadnú tomuto umelcovi alebo športovcovi samému, ale inej osobe, môžu sa tieto príjmy bez ohľadu na ustanovenia článkov 7, 14 a 15 zdaniť v zmluvnom štáte, v ktorom sa činnosti umelca alebo športovca vykonávajú.

3. Príjmy z činností uvedených v odseku 1 vykonávaných v rámci kultúrnej výmeny medzi zmluvnými štátmi, budú bez ohľadu na ustanovenia odsekov 1 a 2 oslobodené od dane v zmluvnom štáte, v ktorom sa tieto činnosti vykonávajú.
števka
29.06.09,18:40
Ďakujem, súhlasím s Vašimi stanoviskami. V "postojoch" DRSR , ktoré som mala telefonicky sa mi totiž nezdalo, že napriek tomu, že ide o závislú činnosť ( a vyplýva to i z potvrdenia na formulári KU10), tvrdili, že v prvom rade ide o činnosť športovca a to i napriek tomu že ide o závislú činnosť a vzťahuje sa naňho čl.17 zmluvy a teda následne zápočet dane. Toto je zasa podľa mňa v rozpore s uplatňovaním si výdavkov či už preukázene alebo paušálne, ktoré v tomto prípade (§6) môžem mať a v prípade §5 nie.