Jozo77
27.03.07,15:17
Chcem sa spytat ako postupovat, ked danovnik ma prijem z prenajmu nehnutelnosti a zaroven aj z predaja podielovych fondov.
Chcem sa hlavne spytat co presne treba uviest do DP VIII. oddiel stlpec 1 a 2?
Lebo vo vysvetlivkach DP 5.strana VIII. oddiel je to vysvetlene len ak nemam prijem z prenajmu a este je to tam 2-krat rozdielne vysvetlene (CHYBA v tlacive DP ?) :
"Na r.1,4 az 6 stl.1 sa uvadza ... kladny rozdiel medzi prijmami a 5-nasobkom zivotneho minima..."
"Na r.4,5 a 6 stl.1 sa uvadza ... kladny rozdiel medzi prijmami znizenych o vydavky a 5-nasobkom zivotneho minima..."

Postupujem spravne ?
Mozme predpokladat ze prijem z prenajmu nehnutelnosti je vyssi ako 5-nasobkom zivotneho minima 23650,-
Tento 5-nasobkom zivotneho minima 23650,- si mozem odpocitat iba 1-krat.
Pouzijem ho pri vypocte dane z prenajmu (VI. oddiel) a nemozem ho uz teda pouzit pre podielove fondy. (VIII. oddiel)

Co sa teda pise do tabulky DP VIII. oddiel stlpec 1 a 2 ?
Zoberme si 2 situacie - podielove fondy nakupene v roku 2005 a predane v roku 2006:
a) Mal som zisk: nakup (aj s poplatkami) = 100tis; predaj = 120tis
- Pisem 120tis (stl. 1)| 100tis (stl. 2) alebo uz len ten rozdiel 20tis (stl. 1) a stl. 2 je prazdny ?
b) Mal som stratu: nakup (aj s poplatkami) = 100tis; predaj = 90tis
- Treba to uvadzat do DP?
- Pisem 90tis (stl. 1)| 90tis (stl. 2) alebo uz len 0,- (stl. 1) a stl. 2 je prazdny ?
-Dana-
27.03.07,21:59
Na daňovom priznaní to píšu dobre. Inak postupuješ, ak si uplatňuješ oslobodenie a ak nie.
Je to rozobraté aj na fóre www.ako-investovat.sk (http://www.ako-investovat.sk), pozri si tam dane a vyplňovanie DP, / VI. a VIII.odd / ak aj tak neporozumieš, tak sa ozvi.
Jozo77
28.03.07,07:28
Veľmi dobre fórum, ktoré sa zaoberá touto problematikou !
Našiel som tam odpoveď :
"Tí, čo si už oslobodenie uplatnili inde, na r. 5 stlpec 1 napíšu celkový príjem /súčet všetkých príjmov/ a do stlpca 2 celkový výdaj /súčet všetkých výdajov./ "

Ale zda sa mi to nelogicke a nejednotne:
- ti co nemaju prenajom -> si odpocitaju vydaje v stlpci 1 a stlpec 2 je prazdny,
- ti co maju prenajom -> si vydaje zapisu do stlpca 2

Chapem to spravne?

Ja som mal stratu, v banke mi hovorili, ze ked je strata to tam netreba uvadzat.

Aj ked je strata, treba to tam uvadzat ?
-Dana-
28.03.07,09:22
Chápeš to dobre, je to asi kvôli tomu, aby si si mohol odpočítať oslobodenie. Ak nemáš prenájom, postupuješ príjem - výdaj - oslobodenie a do kolónky príjem zapíšeš len sumu, ktorá je nad 23 650, teda ak máš zisk vyšší ako 23 650 Sk až ten sa ti zdaňuje a ak máš nižší ako 23 650 alebo stratu, tak ju neuvádzaš nikde. No a do výdavkov už nemáš čo písať, keď si ich raz už odrátal, aby si zistil, aký budeš mať zisk. To však platí, ak sa oslobodenie neuplatnilo inde. Ak by si ho už uplatnil pri prenájme, v VIII. odd. si už oslobodenie neodrátavaš, preto už ten klasický postup.