Adriana Feketeova
27.03.07,18:47
Robím daňové priznanie pre fyzickú osobu, ktorá poberala príjmy z dvoch zmluvných štátov okrem príjmov zo Slovenska (nie sú to príjmy zo závislej činnosti). Neviem ako mám tieto príjmy uviesť na riadkoch 82 a 83, nakoľko v jednom štáte bola odvedená vyššia daň ako je naša a v druhom nižšia ako je naša. Ak ich tam uvediem spolu, započítam tak daň, na odpočet ktorej tento daňovník podľa zákona asi nemá nárok. Alebo to tak môžem urobiť?
Johanka
27.03.07,16:56
Robím daňové priznanie pre fyzickú osobu, ktorá poberala príjmy z dvoch zmluvných štátov okrem príjmov zo Slovenska (nie sú to príjmy zo závislej činnosti). Neviem ako mám tieto príjmy uviesť na riadkoch 82 a 83, nakoľko v jednom štáte bola odvedená vyššia daň ako je naša a v druhom nižšia ako je naša. Ak ich tam uvediem spolu, započítam tak daň, na odpočet ktorej tento daňovník podľa zákona asi nemá nárok. Alebo to tak môžem urobiť?

Podstatou metódy zápočtu dane nie je porovnávanie daňových sadzieb v predmetných krajinách , ani porovnávanie výšky dane zaplatenej podľa týchto sadzieb s daňou , ktorá by sa platila v SR.

Metóda zápočtu spočíva v tom, že sa daň započíta takým percentom, aký je podiel príjmov zo zdrojov v zahraničí na celosvetových príjmoch, pričom suma dane na zápočet sa počíta z daňovej povinnosti z celosvetových príjmov (riadok 78 , príp.81 ).

Tzn., že do riadku 82 uvedieš sumu základov dane zo zdrojov v zahraničí a do riadku 83 sumu dane zaplatenej v zahraničí.

Čo myslíš pod slovom "odpočet" (podčiarknuté v Tvojej otázke)?
Adriana Feketeova
27.03.07,17:06
Dakujem. Opočtom som myslela zápočet (dane). Zle som pochopila princíp zápočtu dane zaplatenej v zahraničí, teraz je to už jasné. Ešte raz vdaka za rýchlosť.
-Dana-
27.03.07,18:33
Podstatou metódy zápočtu dane nie je porovnávanie daňových sadzieb v predmetných krajinách , ani porovnávanie výšky dane zaplatenej podľa týchto sadzieb s daňou , ktorá by sa platila v SR.

Metóda zápočtu spočíva v tom, že sa daň započíta takým percentom, aký je podiel príjmov zo zdrojov v zahraničí na celosvetových príjmoch, pričom suma dane na zápočet sa počíta z daňovej povinnosti z celosvetových príjmov (riadok 78 , príp.81 ).

Tzn., že do riadku 82 uvedieš sumu základov dane zo zdrojov v zahraničí a do riadku 83 sumu dane zaplatenej v zahraničí.

Čo myslíš pod slovom "odpočet" (podčiarknuté v Tvojej otázke)?

Johanka, percento zápočtu je sice závislé od príjmov, ale ak by niekde bola odvedená napr. 30%-ná daň, tak sa môže započítať daň len do výšky 19 %, ktorá je platná u nás a nie do výšky 30%.
Johanka
27.03.07,18:58
Johanka, percento zápočtu je sice závislé od príjmov, ale ak by niekde bola odvedená napr. 30%-ná daň, tak sa môže započítať daň len do výšky 19 %, ktorá je platná u nás a nie do výšky 30%.
Pri všetkej úcte, keď napíšeš takúto informáciu , rozmysli si, čo to spraví z nezainteresovaným čitateľom, príp. takým poraďákom, ktorý hľadá iba jednu informáciu - koľkými percentami započítať daň zaplatenú v zahraničí ...
Zopakujem to, čo som napísala o kúsok vyššie - percento zápočtu závisí od pomeru príjmov zo zdrojov v zahraničí a celosvetových príjmov.

Ak v krajine zdroja príjmu odvedieš daň 30 % z príjmov a v SR nemáš žiadne príjmy, percento na zápočet bude 100 %.

Mimichodom, dnes sa Ti už podobný kúsok podaril
http://www.porada.sk/t48756-dp-2006-cely-rok-mimo-sr.html#post434801
Nemôžeme vedieť všetci všetko, ale keď napíšeš nesprávnu odpoveď , tak ju treba opraviť alebo označiť ako nesprávnu (bližšie v Etikete Porady).
-Dana-
27.03.07,21:05
Chcela som tým len povedať, že napr. z 1 000 Sk si môžem započítať daň najviac vo výške 190 Sk a nie napr. 300 Sk. Samozrejme, že % zápočtu môže byť 100 % a netvrdím, že si to naozaj nemôže niekto zle vysvetliť, ale ako sa aj potom vyjadriť, lebo pomaly mám pocit, že už radšej nijak. Aj keď zápočet by mal byť o tom, že by mal platiť pre krajiny, kde sa platí nižšia daň ako u nás, ale či to naozaj všade sedí, to neviem, preto som chcela aj na to upozorniť.
Johanka
27.03.07,21:14
Chcela som tým len povedať, že napr. z 1 000 Sk si môžem započítať daň najviac vo výške 190 Sk a nie napr. 300 Sk. Samozrejme, že % zápočtu môže byť 100 % a netvrdím, že si to naozaj nemôže niekto zle vysvetliť, ale ako sa aj potom vyjadriť, lebo pomaly mám pocit, že už radšej nijak. Aj keď zápočet by mal byť o tom, že by mal platiť pre krajiny, kde sa platí nižšia daň ako u nás, ale či to naozaj všade sedí, to neviem, preto som chcela aj na to upozorniť.

Asi by to chcelo prepočítať zopár príkladov ...
Pozri si niektorú z tém o zdaňovaní príjmov z ČR alebo Írska, je tu more vyriešených zadaní s riadkami DP, s číslami ...
-Dana-
28.03.07,10:35
Prepočítavať to nemá význam, lebo tam majú nižšie dane ako u nás. Len v minuloročných novinách tak písali, akoby sa zápočet týkal aj krajín, kde je vyššia daň ako u nás a potom ....
Ja osobne si myslím, že to bola blbosť, kde je vyššia daň bude vyňatie a kde nižšia zápočet, no ale človek nikdy nevie...
Marína
28.03.07,11:57
Prepočítavať to nemá význam, lebo tam majú nižšie dane ako u nás. Len v minuloročných novinách tak písali, akoby sa zápočet týkal aj krajín, kde je vyššia daň ako u nás a potom ....
Ja osobne si myslím, že to bola blbosť, kde je vyššia daň bude vyňatie a kde nižšia zápočet, no ale človek nikdy nevie...
Danka, prosím,
vysvetli mi hrubo vyznačený text. Z akých právnych predpisov si vychádzala? Prepáč, ale keby podľa Tvojho návodu postupovali daňovníci pri vyplňaní DP(vyššia daň ako 19%=vyňatie, nižšia ako 19%=zápočet), tak by to nedopadlo dobre. Existujú predsa medzinárodné Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia ...............(ďalej MZoZDZ).
Daň podľa žiadnej z nich nie je vyňatá. S niektorými štátmi máme podpísanú MZoZDZ, ktorých obsahom je v čl.19,22,23,24,25(v tej-ktorej zmluve je to iný čl.) metóda na elimináciu dvojitého zdanenia príjmov - zápočet dane. S ďalšími štátmi metóda na elimináciu dvojitého zdanenia príjmov - vyňatie príjmov.
Existuje aj metóda bez možnosti vylúčenia(Mongolská republika). So štátmi, s ktorými nie je podpísaná MZoZDZ (tzv. nezmluvné štáty) a u orgánov ES sa postupuje podľa ZoDP_§45_ods.3(metóda vyňatia príjmov).
Johanka
28.03.07,13:35
Prepočítavať to nemá význam, lebo tam majú nižšie dane ako u nás. Len v minuloročných novinách tak písali, akoby sa zápočet týkal aj krajín, kde je vyššia daň ako u nás a potom ....
Ja osobne si myslím, že to bola blbosť, kde je vyššia daň bude vyňatie a kde nižšia zápočet, no ale človek nikdy nevie...

:eek: Mohla by si , prosím, tento text preložiť ? Pripadá mi to ako AntiPorada.
Ešte by to mohlo byť vyjadrenie toku myšlienok, akoby si si predstavovala medzinárodné zdaňovanie ... Takéto príspevky však treba označiť , aby nepoplietli čitateľov.

Aby si "vkĺzla" do problematiky , poštuduj Modelovú zmluvu OECD ...
-Dana-
28.03.07,16:23
Radšej by to trebalo ukončiť, lebo sa to príliš zamotáva. Johanka mi hovorila, aby som si prepočítala nejaké príklady, ktoré nájdem tu na porade, aby som sa presvedčila, že pri metóde zápočtu nenastane situácia, aby z 1 000 Skk bola započítaná vyššia daň ako 190 Sk, no a keď niekde budú mať napr. 15 %-nú daň, tak na zápočet sa môže maximálne započítať daň z 1 000 Sk vo výške 150 Sk, ale zase maximálne to záleží aké výjde percento zápočtu. A Irsko má tiež 6 %-nú daň. Takže na to som reagovala, že tie príklady mi nemá význam prepočítavať. Jasné, že sa treba riadiť zmluvami, čo pre ktorý štát platí, nepochopili sme sa, tak radšej zabudnite, že som niečo písala, ja to už viac rozoberať nebudem.
Ešte k tým hrubo vytlačeným slovám, riadiť sa treba zmluvami, ale keď si to začne človek pozornejšie všímať, tak isté súvislosti si všimne. No ale po prečítaní nižšieho príspevku, už tým nie som si tak istá.
-Dana-
28.03.07,16:49
Robím daňové priznanie pre fyzickú osobu, ktorá poberala príjmy z dvoch zmluvných štátov okrem príjmov zo Slovenska (nie sú to príjmy zo závislej činnosti). Neviem ako mám tieto príjmy uviesť na riadkoch 82 a 83, nakoľko v jednom štáte bola odvedená vyššia daň ako je naša a v druhom nižšia ako je naša. Ak ich tam uvediem spolu, započítam tak daň, na odpočet ktorej tento daňovník podľa zákona asi nemá nárok. Alebo to tak môžem urobiť?
A čítam tento príspevok, odkiaľ ste vedeli, čo pre tie krajiny platí, keď nie je napísané o aké krajiny ide? Ja sice tieto veci vôbec nepotrebujem vedieť, ale zase neuškodí to.
Johanka
28.03.07,17:03
Marína
28.03.07,17:05
Adriane Johanka odpovedala v prísp.č.2. V prísp.č.3 Adriana odpovedá, že jej je to už jasné. Mne z toho vyplýva, že si pozrela zmluvy o zamedzení ..........
-Dana-
28.03.07,17:27
Adriane Johanka odpovedala v prísp.č.2. V prísp.č.3 Adriana odpovedá, že jej je to už jasné. Mne z toho vyplýva, že si pozrela zmluvy o zamedzení ..........



Aha, tak by sa to dalo pochopiť, ďakujem za odpoveď.