romana R.
27.03.07,21:31
viete niekto prosim vas dokedy je na sude mozne vymahat pohladavku-dokedy od jej vzniku? ze po akom case je premlcana.. teraz neviem ci 5 rokov..
dakujem
ingi
27.03.07,20:01
viete niekto prosim vas dokedy je na sude mozne vymahat pohladavku-dokedy od jej vzniku? ze po akom case je premlcana.. teraz neviem ci 5 rokov..
dakujem

K premlčaniu pohľadávok a možnosti ich súdneho vymáhania si prečítaj tému:

http://www.porada.sk/t2013-p2-premlanie-pohadvky.html ,

hlavne príspevky č.7 a 8.
romana R.
27.03.07,20:41
DAKUJEM MOC ZA POMOC INGI:)
erika_H
13.04.08,14:03
Dobrý deň prajem,
mne sa teraz dostalo do rúk účtovníctvo (JÚ),kde evidujú ešte neuhradené pohľadávky z r.1996..:( Tieto pohľadávky sú už premlčané..
mám si ich aj tak zaevidovať do knihy pohľadávok?
je ich dosť,pochybujem že im to ešte niekedy uhradia-keď sú už premlčané,tak skôr neuhradia nič..
Poradíte mi prosím-či ich účtovať alebo nie?
Ďakujem
Zoltán Kovács
13.04.08,14:05
Dobrý deň prajem,
mne sa teraz dostalo do rúk účtovníctvo (JÚ),kde evidujú ešte neuhradené pohľadávky z r.2006..:( Tieto pohľadávky sú už premlčané..
mám si ich aj tak zaevidovať do knihy pohľadávok?
je ich dosť,pochybujem že im to ešte niekedy uhradia-keď sú už premlčané,tak skôr neuhradia nič..
Poradíte mi prosím-či ich účtovať alebo nie?
Ďakujem

Pohľadávka z r.2006 ešte nemôže byť premlčaná. Pozri nasledovný príspevok:

http://www.porada.sk/167090-post7.html
azla
13.04.08,14:15
Dobrý deň prajem,
mne sa teraz dostalo do rúk účtovníctvo (JÚ),kde evidujú ešte neuhradené pohľadávky z r.2006..:( Tieto pohľadávky sú už premlčané..
mám si ich aj tak zaevidovať do knihy pohľadávok?
je ich dosť,pochybujem že im to ešte niekedy uhradia-keď sú už premlčané,tak skôr neuhradia nič..
Poradíte mi prosím-či ich účtovať alebo nie?
Ďakujem

Si si naozaj istá, že uvedená pohľadávka je premlčaná ? Ak by vznikla napr.
1.1.2006, do dnešného dňa uplynulo "ešte len" 2 roky, 3 mesiace a niekoľko dní ....
Najskôr by bola premlčaná po troch rokoch. Pozri ešte raz pozornejšie, kedy vznikla, kedy bola splatná. Ak je dokumentácia, ktorá potvrdzuje, že pohľadávka je oprávnená, ešte sa dá konať (ak samozrejme nie sú iné prekážky), ale nemyslím si, že je premlčaná, ak je z roku 2006.
erika_H
13.04.08,14:40
Joj som to zle napisala:(
ospravedlňujem sa
jedna sa o pohľadávky ešte z roku 1996
preto nad tym dumam,čo s tym teraz..
azla
13.04.08,14:48
Joj som to zle napisala:(
ospravedlňujem sa
jedna sa o pohľadávky ešte z roku 1996
preto nad tym dumam,čo s tym teraz..

Ak neboli urobené žiadné kroky k predlženiu premlčacej doby, tak sa k takej pohľadávke budeš správať ako - k už premlčanej.
JankaO
13.04.08,14:50
Joj som to zle napisala:(
ospravedlňujem sa
jedna sa o pohľadávky ešte z roku 1996
preto nad tym dumam,čo s tym teraz..

Fyzická osoba účtujúca v sústave JÚ je povinná evidovať pohľadávky aj vtedy, ak je riziko, že ich dlžník neuhradí. Po skončení podnikania musí vysporiadať DZ podľa § 17. DzP
Muška
13.04.08,14:50
Erika,
od 1.1.2008 sa máš možnosť uvedených pohľadávok zbaviť, ale samozrejme povýšením ZD.
klikni: http://www.porada.sk/t70899-zanik-pohladavky-v-ju.html
JankaO
13.04.08,14:51
Ak neboli urobené žiadné kroky k predlženiu premlčacej doby, tak sa k takej pohľadávke budeš správať ako - k už premlčanej.


Ak aj boli urobené nejaké kroky, maximálna premlčacia doba je 10 rokov.
erika_H
13.04.08,15:11
No ale v každom prípade si ich všetky zaúčtujem.. aj keď sú už vlastne premlčané. .. a riešiť čo s nimi ďalej zatiaľ nebudem.. asi až keď prestanú podnikať...
Ďakujem Vám za odpovede.
Pekný zvyšok víkendu prajem všetkým:)