asdfrewq
28.03.07,05:09
Chcel by som sa opytat kam zaradit pravidelny mesacny prijem z prenajmu hnutelnosti (auto). Som fyzicka osoba nepodnikatel. V zakone o dani z prijmov som takyto typ prijmu nenasiel a na danovom riaditelstve mi jedna pracovnicka poradila &8, ods.1, pism h. Co myslite vy? Nepotrebujem na to aj zivnostenske opravnenie? Aj ked sa mi to zda cudne. Mame vlastne len 2 susedia medzi sebou zmluvu o prenajme auta.
betka
28.03.07,06:26
Ako FO nepodnikateľ si má príjmy z prenájmu riadi sa podľa par. 6 odsek 3, pričom môžete si uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%, od príjmu si odpočítate sumu 23650, Sk-oslobodený príjem a výdavky priraďované k osl. príjmom určíte pomerne..... (Viď DP str 3 VI oddiel- je tu i príklad, ako sa vypočítava)

Ak si chcete uplatniť výdavky skutočné k príjmom k prenájmu ako sú odpisy, opravy, energie..... tiež sa Vá s týka príjem podľa par.6 odsek 3, a odsek 11, pričom vediete evidenciu o tomto majetku, kt. máte v prenájme..
asdfrewq
28.03.07,06:33
Problem je ze tu ide o prijem z prenajmu HNUTELNOSTI a nie nehnutelnosti o ktorych pojednava odsek 3....
vikinka
28.03.07,06:40
Príjem za prenájom auta v DP typ B je to VIII. oddiel. § 8 ods. 1 písm. a-z prenájmu hnuteľných vecí.
asdfrewq
28.03.07,07:41
Lenze to je LEN z PRILEZITOSTNEHO prenajmu. Tu vsak ide o dlhotrvajuci prenajom hnutelnej veci s pravidelnou mesacnou platbou.... Je to zamotane co??? :-)
betka
28.03.07,08:00
Skúste tu: ale vo vyhľadávači zadajte prenájom auta, tam Vám toho vyskočí hodne.
Spýtam sa: par.6 znie: Príjem z podnikania, inej ..... a z prenájmu (mohlo by to ísť sem, pretože by bolo znenie príjem z prenájmu nehnuteľností ...a to v par. 6 nepíše...)


http://www.porada.sk/showthread.php?t=6783&highlight=pren%E1jom+auta
asdfrewq
28.03.07,08:07
v par. 6 ods. 3 je jasne napisane:


Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.

Cize tym padom to nemoze ist do 6-ky....
A este raz hovorim, je to PRAVIDELNY prijem z prenajmu HNUTELNOSTI. A je vo vyske nejakych 100.000 rocne, cize sa musi podavat danove...

Nejake napady?
Marína
28.03.07,08:13
Takýto príjem mi vykazuje všetky znaky na živnostenské oprávnenie - ZoDP_§6_ods.1_pism.b
Príjem podľa ZoDP_§8 to určite nie je.
betka
28.03.07,08:27
v par. 6 ods. 3 je jasne napisane:


Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.

Cize tym padom to nemoze ist do 6-ky....
A este raz hovorim, je to PRAVIDELNY prijem z prenajmu HNUTELNOSTI. A je vo vyske nejakych 100.000 rocne, cize sa musi podavat danove...

Nejake napady?


Ak pojdete vylučovacou metodou: par. 5to nie je, par. 7 to nie je. par. 8 to nieje, lebo nejde o príležitostný prenájom, tak to môže byť len 6. Už som sa odvolala na par. 6, kt. znenie je príjem z podnikania, ......., a z prenájmu (nepíše sa tu z akého prenájmu, podľa mna môže ist o prenájom nehnutel, ako i hnuteľ. vecí)
asdfrewq
28.03.07,14:34
Takze to este raz zosumarizujem (ide v podstate o 2 otazky):

1. To myslite vazne ze ked si 2 fyzicke osoby - nepodnikatelia medzi sebou uzavru zmluvu o prenajme nejakej hnutelnej veci na dobu neurcitu a z nej jednej z nich prinalezi z toho pravidelna mesacna odmena tak je potrebne na to zivnostenske opravnenie? (cize vlastne FO-nepodnikatelia taku zmluvu uzavriet defacto nesmu???)

2. Co sa tyka zaradenia podla zakona o dani z prijmov:
V nadpise §6 je sice napisane, zu tu patria: "Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu" ale zaroven v odseku 3 toho isteho paragrafu je upresnenie, ze: "Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností."
Cize prenajom hnutelnosti sem ist nemoze.
Co sa tyka §8 tak, do "odseku 1, pismeno a", ktory hovori o "príjmoch z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí", to zaradit tiez nemozem, kedze nejde o prilezitostny prenajom hnutelnosti (mam dlhodoby pravidelny prijem na zaklade zmluvy) a jediny odsek, ktory by mohol na to pasovat je, ze vraj aj podla vyjadrenia pracovnicky danoveho riaditelstva odsek 1, pismeno h (dôchodky a podobné opakujúce sa požitky). Ked som namietal ze nejde o dochodok, bolo mi povedane, ze to je prave podobny opakujuci sa pozitok.
Cize otazka k tomuto bodu znie? Mozem si byt stopercentne isty, ze ked to zaradim takto, je to spravne? Nie je to cudne, ze zakonodarca na takyto pripad nemysli?

Co myslite vy? Este raz dakujem za vase nazory.
renča1
28.03.07,16:27
Prečo ho nemôžeš zaradiť do § 8 ods.1 písm.a)? Veď v tomto § je jasne povedané, že sa tu zdaňujú príjmu z prenájmu hnuteľ.vecí. Do tohto príjmu patrí prenájom os.automobilu. Pokiaľ daňovník nepodnikal na základe ŽL, tak príjem sa podľa mňa zdaní do § 8 ods.1 písm.a).


Do príjmy medzi živnosti by som ho zahrnula vtedy, ak by naozaj dosahoval príjem na základe ŽL.

Do § 8 ods.1 písm.h) podľa môjho názoru sa nemôžu zaradiť príjmy z prenájmu hnut.vecí. Ja si myslím, že § 8 ods.1 písm.h) sa týka len dôchodkov na základe zmluvy podľa § 842 Občian.zákonníka a podobných opakujúcich sa pôžitkov ...
asdfrewq
28.03.07,16:38
Co sa tyka §8 tak, do "odseku 1, pismeno a", ktory hovori o "príjmoch z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí", to zaradit tiez nemozem, kedze nejde o prilezitostny prenajom hnutelnosti (mam dlhodoby pravidelny prijem na zaklade zmluvy). Precitaj si prosim Ta moj posledny prispevok, tam som to cele zhrnul...

Co myslis?
betka
28.03.07,17:43
Tiež si myslím, že príjem z prenájmu os. automobilu nemôže ísť do príjmov podľa 8/1/a. Tu ide o príležitostný príjem. Každý mesiac nie je príležitostný príjem, ak budete mať príjmy z prenájmu auta aj v roku 2007, .....Neviem, či nepojde o neoprávnené podnikanie ......
Už mi z toho vychádza len urobiť si živnosť, kde budete mať v ZL prenájom hmotného majetku. Vlastne podnikáte so svojím autom, z kt. Vám plynú príjmy. Ide svojim spôsobom o podnikanie.
neviem, neviem ....
A ešte sa spýtam, tomu susedovi sa oplatí Vám mesačne platiť nájomné za auto, neoplatí sa mu kúpiť vlastné??? alebo si nájomom auta uplatňuje nejaké výdavky v podobe nájmu, a na základ zmluvy ...Je mi to čudné...
asdfrewq
28.03.07,17:50
Ak by islo o podnikanie, tak je to strasne zvlastne. Pretoze ked niekto prenajima pravidelne nehnutelnost, dajme tomu za 50.000,- mesacne tak nemusi mat zivnostenske opravnenie.
A ked prenajima hocijku hnutelnu vec, dajme tomu teoreticky len stolicku za 50 Sk mesacne, ale je to pravidelny, nie prilezitostny prijem, tak ho nemoze nikde zaradit do dani z prijmov, jedine do paragrafu 6 podnikanie???

Strasne zvlastne, neverim, ze ten zakon je az takto hlupy...
betka
28.03.07,18:55
Už sa Vám radilo kadečo a nič sa Vám nepáči, mne sa nepáči par.8 odsek 1, pretože to sa mi nezdá ako príležitosť, ak by si to mal vyplatené na konci roka jednorázovo, potom by sa neváhalo nad 8
ale keď dotávate mesačne, tak to nie je príležitosť. Nemáte to kde zaradiť, iba do 6.
Možno ak budú prenájmy automobilov také časté ako prenájom nehnuteľností, tak sa im bude venovať i nejaký odsek v par.6.
A to že sú pri pravidelnom prenájme nehnuteľností zákon myslí na pravidelné príjmy je opodstatnené, nehnuteľnosti nestoja len 100 tis, a odpisujú sa dlhú dobu, ako dlho musím prenajímať, aby sa mi nehnuteľnosť vrátila spať.

Ako dlho môžem prenajímať auto, aby sa mi vrátilo... Nie dlho, a prečo by som to robil, ... Kúpim si auto a idem ho prenajímať susedovi, tieto veci postupne zastarávajú, neviem, cítim tam nejaký podfuk medzi susedmi ......

Ak sa Vám nič nepozdáva, dajte si to ako príjem, ktorý Vám poradili na DU, dajte si to na papier a nech Vám to ten zamestnanec DU potvrdí ako krytie do budúcnosti ....
asdfrewq
28.03.07,19:01
Dakujem za nazor.

Mne je to vlastne jedno, ja to dam tam kam mi poradite. Cize ak do paragrafu 6 tak tam. Len zvlastne je, ze je tam taxativne vymedzene ze tam plati LEN prenajom z nehnutelnosti. Cize ak by som to mal dat do 6-ky tak len ako prijem z podnikania a na to by som zas mal mat zivnost....

Preto este raz opakujem otazku:

Ked FO nepodnikatel prenajima hocijaku hnutelnu vec, dajme tomu teoreticky len stolicku za 50 Sk mesacne, ale je to pravidelny, nie prilezitostny prijem, tak ho nemoze zaradit nikde inde do dani z prijmov, ako do paragrafu 6 podnikanie a musi mat teda na to aj zivnostenske opravnenie???

Strasne zvlastne, neverim, ze ten zakon je az takto hlupy...
tinaM
28.03.07,19:04
S tým DÚ je to tak...

Práve mám tiež prípad, keď klientka-SZČO prenajíma svoj vlastný byt, na ktorého kúpu použila hypotekárny úver.

Jej príjem v r. 2006 je menej ako 23.650,-.

Na DÚ ju informovali, že tento príjem si má započítať do ZD a ako výdaj si má dat medzi iným aj mesačné splátky hypotekárneho úveru.
Ja s tým nesúhlasím.

Kto má pravdu?
JankaO
28.03.07,19:12
Medzi príjmy z prenájmu zaraďujeme len príjmy z prenájmu nehnuteľností. Podľa zákona o živnostenskom podnikaní občanov holý prenájom bytu, príp. domu nemôže byť živnosťou. Avšak u prenájmu hnuteľných vecí môže byť táto činnosť vykonávaná ako živnosť v prípade, ak ide o sústavnú činnosť. Príjmy z prenájmu hnuteľných vecí, ak je prenájom vykonávaný ako sústavná činnosť, sa zaraďujú medzi príjmy zo živnosti podľa § 6 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov a príjmy z prenájmu hnuteľných vecí, vykonávaného ako príležitostný prenájom, zaraďujeme do § 8 medzi ostatné príjmy.
Zita5
28.03.07,19:15
S tým DÚ je to tak...

Práve mám tiež prípad, keď klientka-SZČO prenajíma svoj vlastný byt, na ktorého kúpu použila hypotekárny úver.

Jej príjem v r. 2006 je menej ako 23.650,-.

Na DÚ ju informovali, že tento príjem si má započítať do ZD a ako výdaj si má dat medzi iným aj mesačné splátky hypotekárneho úveru.
Ja s tým nesúhlasím.

Kto má pravdu?

Tinka to sa mi naozaj nepozdáva , aby mesačné splátky hypo úveru boli VOZD.Nie že nepozdáva , ale tieto splátky nie sú VOZD.
asdfrewq
28.03.07,19:16
Ahoj JankaO,

mozes mi prosim Ta povedat aj zdroj a presny paragraf, z ktoreho si cerpala pri tvrdeni, ze:

"Príjmy z prenájmu hnuteľných vecí, ak je prenájom vykonávaný ako sústavná činnosť, sa zaraďujú medzi príjmy zo živnosti podľa § 6 ods. 1 písm. b)."

Dakujem
tinaM
28.03.07,19:19
Tinka to sa mi naozaj nepozdáva , aby mesačné splátky hypo úveru boli VOZD.Nie že nepozdáva , ale tieto splátky nie sú VOZD.
Zitka, ani mne. Ale vieš, ako ťažko sa to vysvetľuje klientovi, keď mu to povedali na daňovom úrade?

V tieto dni už fakt neviem čia som:confused: .
JankaO
28.03.07,19:19
Ahoj JankaO,

mozes mi prosim Ta povedat aj zdroj a presny paragraf, z ktoreho si cerpala pri tvrdeni, ze:

"Príjmy z prenájmu hnuteľných vecí, ak je prenájom vykonávaný ako sústavná činnosť, sa zaraďujú medzi príjmy zo živnosti podľa § 6 ods. 1 písm. b)."

Dakujem


Pradca r. 2004 publikácia 1000 riešení č. 2, čl. 249


V § 8 odst 1 písm.a sú len príležitostné príjmy z prenájmu hnuteľných vecí, opakujúce sa príjmy je sústavná činnosť, na ktorú je potrebné oprávnenie.
betka
28.03.07,19:20
Príjem za prenájom auta v DP typ B je to VIII. oddiel. § 8 ods. 1 písm. a-z prenájmu hnuteľných vecí.


Takýto príjem mi vykazuje všetky znaky na živnostenské oprávnenie - ZoDP_§6_ods.1_pism.b
Príjem podľa ZoDP_§8 to určite nie je.



Prečo ho nemôžeš zaradiť do § 8 ods.1 písm.a)? Veď v tomto § je jasne povedané, že sa tu zdaňujú príjmu z prenájmu hnuteľ.vecí. Do tohto príjmu patrí prenájom os.automobilu. Pokiaľ daňovník nepodnikal na základe ŽL, tak príjem sa podľa mňa zdaní do § 8 ods.1 písm.a).

Do príjmy medzi živnosti by som ho zahrnula vtedy, ak by naozaj dosahoval príjem na základe ŽL.

Do § 8 ods.1 písm.h) podľa môjho názoru sa nemôžu zaradiť príjmy z prenájmu hnut.vecí. Ja si myslím, že § 8 ods.1 písm.h) sa týka len dôchodkov na základe zmluvy podľa § 842 Občian.zákonníka a podobných opakujúcich sa pôžitkov ...


Tiež si myslím, že príjem z prenájmu os. automobilu nemôže ísť do príjmov podľa 8/1/a. Tu ide o príležitostný príjem. Každý mesiac nie je príležitostný príjem, ak budete mať príjmy z prenájmu auta aj v roku 2007, .....Neviem, či nepojde o neoprávnené podnikanie ......
Už mi z toho vychádza len urobiť si živnosť, kde budete mať v ZL prenájom hmotného majetku. Vlastne podnikáte so svojím autom, z kt. Vám plynú príjmy. Ide svojim spôsobom o podnikanie.
neviem, neviem ....
A ešte sa spýtam, tomu susedovi sa oplatí Vám mesačne platiť nájomné za auto, neoplatí sa mu kúpiť vlastné??? alebo si nájomom auta uplatňuje nejaké výdavky v podobe nájmu, a na základ zmluvy ...Je mi to čudné...


Medzi príjmy z prenájmu zaraďujeme len príjmy z prenájmu nehnuteľností. Podľa zákona o živnostenskom podnikaní občanov holý prenájom bytu, príp. domu nemôže byť živnosťou. Avšak u prenájmu hnuteľných vecí môže byť táto činnosť vykonávaná ako živnosť v prípade, ak ide o sústavnú činnosť. Príjmy z prenájmu hnuteľných vecí, ak je prenájom vykonávaný ako sústavná činnosť, sa zaraďujú medzi príjmy zo živnosti podľa § 6 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov a príjmy z prenájmu hnuteľných vecí, vykonávaného ako príležitostný prenájom, zaraďujeme do § 8 medzi ostatné príjmy.

Nemôže Vám to byť jedno, pozrite si, ako kto odpovedal, ako sa k tomu kto postavil, vytvorte si svoj názor. Nevracajte sa do tejto témy a ráno, keď sa zobudíte sa Vám to samo vybaví
Zita5
28.03.07,19:24
Ahoj JankaO,

mozes mi prosim Ta povedat aj zdroj a presny paragraf, z ktoreho si cerpala pri tvrdeni, ze:

"Príjmy z prenájmu hnuteľných vecí, ak je prenájom vykonávaný ako sústavná činnosť, sa zaraďujú medzi príjmy zo živnosti podľa § 6 ods. 1 písm. b)."

Dakujem

ZAKON O DANI Z PRIJMU

http://www.porada.sk/f90-zakon-o-dani-z-prijmov.html
renča1
29.03.07,04:13
Co sa tyka §8 tak, do "odseku 1, pismeno a", ktory hovori o "príjmoch z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí", to zaradit tiez nemozem, kedze nejde o prilezitostny prenajom hnutelnosti (mam dlhodoby pravidelny prijem na zaklade zmluvy). Precitaj si prosim Ta moj posledny prispevok, tam som to cele zhrnul...

Co myslis?

Ja som sa včera už nestihla vyjadriť k tvojim otázkam, ale čítala som si ich;) . Všetko čo som ti chcela povedať a čo som ešte aj ja povedala , povedala okrem mňa aj JankaO, s ktorou plne súhlasím. Pokiaľ sa bude táto činnosť vykonávať stále, je nutné mať na to živnostenské oprávnenie . Momentálne by som príjem z prenájmu hnut.vecí zahrnula do príjmov § 8 ods.1 písm.a). :)
asdfrewq
29.03.07,04:30
Ono je to zvlastne, ale kazdy radi nieco ine. Vacsina sa ale zhodla na tom, ze na pravidelny prijem z prenajmu hnutelnej veci musi byt zivnostenske opravnenie.

Co je velmi, velmi zvlastne...

Zoberme si konkretny pripad:

Ked FO nepodnikatel prenajima hocijaku hnutelnu vec, dajme tomu teoreticky len stolicku za mesacny pausal 50 Sk svojmu susedovi, a je to pravidelny, nie prilezitostny prijem, tak ho nemoze zaradit nikde inde do dani z prijmov, ako do paragrafu 6 podnikanie a musi mat teda na to aj zivnostenske opravnenie???

To skutocne myslite vazne???.
betka
29.03.07,07:25
Záver k prenámu automobilu:
Ekonomickou činnosťou je nájom hmotného majetku za účelo pravidelného príjmu. Podmienky za kt. je HM skutočne využívaný, môžu byť porovnateľné s podmienkami, za kt. je obvykle uskutočňovaná porovnateľná ekonomická činnosť, aj keď samostatný výsledok pre vlastníka nemusí sám o sebe umožniť stanovenie, či je táto činnosť vykonávaná za účelom získavania pravidelného príjmu.
Prenájom HM predstavuje využívanie majetku, kt. musí byť klasifik. ako hospodárska činnosť, ak sa tak činí s cieľom získavania pravidelného príjmu.
Ak sa HM využíva na získavanie pravidelného príjmu a jna súkromné účely, treba porovnávať i faktory: doba počas kt. je majetok prenajímaný, počet zákazníkov, výška príjmov.
Z toho vyplýva, že každé poskytnutie majetku na jeho využitie za odplatu na hospod. činnosť (par.6) alebo takýto majetok možno považovať, že ho možno odlíšiť od súktomnej činnosti (par.8/1/a????

Využívanie HM alebo NM na účely nadobudnutia príjmu z neho na nepretržitom základe sa považuje za hospodársku činnosť
asdfrewq
29.03.07,13:29
Dakujem velmi pekne.
Takze aby som to dal do poriadku tak si zalozim zivnost.
Len neviem co spravim s tym minulym rokom. :-(

P.S.
Mozes mi povedat aj zdroj z ktoreho si cerpala (ta citacia).

Este raz diky
JankaO
29.03.07,15:19
Ono je to zvlastne, ale kazdy radi nieco ine. Vacsina sa ale zhodla na tom, ze na pravidelny prijem z prenajmu hnutelnej veci musi byt zivnostenske opravnenie.

Co je velmi, velmi zvlastne...

Zoberme si konkretny pripad:

Ked FO nepodnikatel prenajima hocijaku hnutelnu vec, dajme tomu teoreticky len stolicku za mesacny pausal 50 Sk svojmu susedovi, a je to pravidelny, nie prilezitostny prijem, tak ho nemoze zaradit nikde inde do dani z prijmov, ako do paragrafu 6 podnikanie a musi mat teda na to aj zivnostenske opravnenie???

To skutocne myslite vazne???.


Väčšina z nás neopisovala svoje pocity, takže nie je podstatné, či to my myslíme vážne alebo nie. Znenie zákona je jasné a s tou vážnosťou by sa bolo treba obrátiť na zákonodarcu.
renča1
29.03.07,15:26
Dakujem velmi pekne.
Takze aby som to dal do poriadku tak si zalozim zivnost.
Len neviem co spravim s tym minulym rokom. :-(

P.S.
Mozes mi povedat aj zdroj z ktoreho si cerpala (ta citacia).

Este raz diky

Najlepšie urobíš, ak sa spýtaš na príslušnom ŽÚ či musíš mať na to živnosť alebo nie. Dôležité je teraz ako zdaniť príjem, ja by som zdaňovala podľa § 8 ods.1 písm.a)
nika.sum
31.05.12,19:51
ahoj, cas pokrocil, hladam na porade otazku na tuto temu. Nemate niekto odpoved?
KEJKA
01.06.12,07:39
ahoj, cas pokrocil, hladam na porade otazku na tuto temu. Nemate niekto odpoved?:) niečo som z tohto nepochopila? Človek skôr hľadá odpoved a nie otázku.
Majka
02.06.12,13:42
prosim Vas o upresnenie, prijmy z prenajmu sa nezaraduju do prijmov na kt. je narok na NCZD?
NCZD sa moze odpocitat len z prijmov §5? dakujem.
Kvaka
02.06.12,13:54
prosim Vas o upresnenie, prijmy z prenajmu sa nezaraduju do prijmov na kt. je narok na NCZD?
NCZD sa moze odpocitat len z prijmov §5? dakujem.Áno, NČZD sa uplatňuje len z aktívnych príjmov.
Kvaka
02.06.12,14:13
Rozklikni tabuľku a na dolnej lište nájdeš aktívne príjmy. http://www.porada.sk/t155511-p3-veliciny-pre-rok-2009-2010-2011-2012-a.html#post2012128
Katy a R
02.06.12,15:34
prosim Vas o upresnenie, prijmy z prenajmu sa nezaraduju do prijmov na kt. je narok na NCZD?
NCZD sa moze odpocitat len z prijmov §5? dakujem.

Hovorí o tom §11 odst 1 zák o DzP - uplatniť môžeš len z príjmov §5 a §6 odst 1 a 2.;)
ak máš prenájom v predmete podnikania - tak áno.