AdelaS
28.03.07,08:36
Prosím Vás, mám takýto problém: Firma si zaviedla do podvojného účtovníctva Know-how v hodnote 45 mil. Sk. Poradíte mi, akým spôsobom mám o Know-how účtovať (myslím zaradenie do účtovníctva, odpisy, príp. iné)?
j.s
28.03.07,07:08
Podla mna ide o DNM
AdelaS
22.04.07,15:16
Áno, to si myslím aj ja, ale ako mám postupovať v prípade odpisovania? Na základe čoho mám know-how odpisovať?
andrej_rv
22.04.07,15:48
Prosím Vás, mám takýto problém: Firma si zaviedla do podvojného účtovníctva Know-how v hodnote 45 mil. Sk. Poradíte mi, akým spôsobom mám o Know-how účtovať (myslím zaradenie do účtovníctva, odpisy, príp. iné)?Čo to znamená "zaviedla" ? Získala ho bezodplatne, vkladom, vlastnou činnosťou alebo ako ? Čoho sa týka ?
Podmienky, za akých je možné know-how účtovne odpisovať, sú uvedené v § 37 ods. 9 Postupov PÚ - odpisujú sa len oceniteľné práva obstarané odplatne (kúpou, výmenu, nepeňažným vkladom spoločníka). Podmienky pre daňové odpisovanie nehmotného majetku sú v § 22 ods. 5 ZODP.

mimotemy Keďže ide o dosť vysokú sumu, firma by nemala ľutovať peniaze a požiadať o stanovisko audítora lebo daňového poradcu, ktorý vám po preštudovaní konkrétnych podkladov poskytne určite kvalifikovanejšiu odpoveď, než akú môžete očakávať na základe všeobecných informácií na Porade. Možno ani nejde o know-how, ale o iný druh nehmotného majetku (napr. obchodovateľného), ktorý je možné účtovať cez aktivované náklady na vývoj, z poskytnutých informácií je ťažko niečo konkrétne navrhnúť...
Monikov
22.04.07,16:12
Výrobno-technické poznatky (know-how) sa účtujú na účte 014 - Oceniteľné práva

Odpisy nehmotného majetku
Podľa § 22 ods. 8 zákona o dani z príjmov sa nehmotný majetok odpisuje v súlade s účtovníctvom najviac do výšky vstupnej ceny. Zákon o dani z príjmov spôsob odpisovania NM neupravuje, ale uznanými daňovými odpismi sú vždy účtovné odpisy uplatňované v zmysle zákona o účtovníctve a postupov účtovania.

Podľa § 28 ods. 4 zákona o účtovníctve od 1. 1. 2005 nehmotný majetok, ktorým sú zriaďovacie náklady, náklady na vývoj a goodwill, sa musia odpísať do piatich rokov od ich obstarania. Ostatný nehmotný majetok – oceniteľné práva a softvér sa môžu odpisovať po dobu dlhšiu ako päť rokov. V nadväznosti na túto zmenu v účtovníctve nastala od 15. 12. 2005 zmena aj v § 22 ods. 8 zákona o dani z príjmov.

Odpisovanie dlhodobého nehmotného majetku sa vykonáva na základe odpisového plánu, v ktorom si účtovné jednotky pre vyčíslenie ročnej výšky odpisov samy určia postupy odpisovania. Pritom sú viazané zákonom o účtovníctve, z ktorého vyplýva najmä:
– viesť účtovníctvo úplne, preukazne a správne tak, aby verne zobrazovalo skutočnosti, ktoré sú jeho predmetom (pre stanovenie doby odpisovania),
– nemeniť v priebehu účtovného obdobia postupy odpisovania,
– meniť postupy odpisovania medzi dvoma účtovnými obdobiami len z dôvodov verného zobrazenia predmetu účtovania, teda zo závažných dôvodov.
Pri zostavovaní odpisového plánu dlhodobého nehmotného majetku účtovná jednotka zohľadňuje najmä očakávané použitie majetku a intenzitu jeho využitia, morálne zastaranie, zákonné alebo iné obmedzenia na používanie majetku.
Účtovný odpis konkrétneho dlhodobého nehmotného majetku vychádza z ocenenia jednotlivého predmetu a stanovenej doby odpisovania. Z týchto údajov sa zistí mesačná výška odpisov – sadzba, ktorá slúži k premietnutiu hodnoty majetku do nákladov, a to v časovej súvislosti k jednotlivým účtovným obdobiam.
Vzhľadom na účtovný spôsob odpisovania, nie je možné pri odpisovaní nehmotného majetku uplatniť jeho prerušenie, tak ako to umožňuje zákon o dani z príjmov u hmotného majetku.
betka
22.04.07,17:44
Nadvaznost na Andreja rv-
Oceniteľné práva sú práva priemysellného vlastníctva, kt. vznik sa viaže na zápis do registrov vedených na úrade priemyselného vlastníctva SR (napr. patentym vynálezy, zlepš. návrhy, priem. vzory, ochranné známky.....)
Autorské práva-sú chránené autorským zákonom alebo podobným právnym predpisom.
Za Nm sa považujú aj ostatné práva príbuzné priemyselným právam-práva na nové odrody rastlín, obchodné a výrobno-technické poznatky, know-how.
Zaradia so do DNM do účtovnej skupiny 01, odpisovať sa bude podľa predpokladanej doby životnosti, t.j ak je predpokladaná doba živodtnosti 10 rokov, môžete odpisovať 10 rokov. (najneskôr 5 rokov sa odpíšu:011,012,015)