lefty
28.03.07,08:48
Prosím o radu a názor na stavebný systém Velox. Zoznámil som sa s ním teoreticky a zaujímalo by ma či niekto v takom dome býva, alebo ako sa bude správať štiepkocementová doska o cca 15 rokov. Výhody mi boli odprezentované, skôr by ma zaujímali nevýhody a životnosť. ĎAKUJEM!
mariena7
03.04.07,15:26
dobry den. Aj mna by velmi zaujimalo, ci je velox vyhodny.Ideme si dat postavit dom a material bude Velox. Dostali ste sa k niakym informaciam ako zivotnost a nevyhody? Budem rada ak napisete. dakujem
lefty
03.04.07,15:32
No zháňame info o systéme už dlhšiu dobu, ale opodstatnený názor prečo nie som zatiaľ nenašiel. Hľadám ľudí, ktorí v dome z veloxu bývajú už niekoľko rokov. Na Ite je toho veeeľa, ale negatíva, ktoré by ma odradili som zatiaľ nenašiel. MfG
bieva
28.04.08,20:25
Chceli by sme tiež stavať dom z Veloxu, prosím o odpoveď, či už ste sa pustili do stavby a aké máte skúsenosti, nikde ńeviem získať informácie o stavbách už dokončených a ako sa tam býva.
Ďakujem
AndrejG
28.04.08,20:43
Neviem preco riesite zivotnost, ved je to cele zaliate betonom...ten ten bude kvalitny, tak to bez problemov prezije par sto rokov...skor by som porovnaval tep.-izolacne hodnoty, vnutornu klimu a cenu. Cenovo to urcite bude 2-3x tolko ako bezne murivo+zateplenie.
kattyh
29.04.08,11:07
Ahoj, pol roka sme byvali v dome postavenom z veloxu, a celkova vnutorna klima bola pre mna neprijatelna. Oprane pradlo vzdy stuchlo, aj napriek tomu, ze v izbe bolo otvorene okno, vo vyvetranej izbe bol o par hodin nedychatelny vzduch, kuchyna nevyvetrana aj napriek sustavnemu vetraniu.
beo_lysá
29.04.08,14:52
mne Velox neodporúčal projektant kvôli nákladom - pri zalievaní betónu treba aj betónpumpu, jej prenájom je drahý a najbližšia betónpumpa bola do môjho pozemku cca 35 km, naviac debnenie sa nedá zaliať naraz, ale iba do výšky 50 cm, takže domiešavač s betónpumpou by musel prísť na stavbu aspoň 5 - 6x.. keď som si to narátal, tak tehla + zateplenie vyšli oveľa lacnejšie..
Jana Motyčková
29.04.08,15:01
Stavali sme z Veloxu, bývanie bez problémov (10 rokov), písala som o tom asi pre rokom tu : http://www.porada.sk/t49682-murovat-alebo-inak.html?highlight=velox
Stavali sme ale sami bez domiešavača a betónpumpy.
Andrej Šimek
25.05.08,12:08
[quote=beo_lysá;719563]mne Velox neodporúčal projektant kvôli nákladom - pri zalievaní betónu treba aj betónpumpu, jej prenájom je drahý a najbližšia betónpumpa bola do môjho pozemku cca 35 km, naviac debnenie sa nedá zaliať naraz, ale iba do výšky 50 cm, takže domiešavač s betónpumpou by musel prísť na stavbu aspoň 5 - 6x.. keď som si to narátal, tak tehla + zateplenie vyšli oveľa lacnejšie..


Dobrý deň prajem,to čo ste teraz napísali vôbec nieje pravda.Ak nechcete betonpumpu nemusíte.Stači ak by ste sa dohodli so stavebnou firmou a da sa to aj ručne.Pravda je že je to pracnejšie a pomalšie ale aj lacnejšie.
Stavba sa dá zaliať naraz to viem na 100% pretože tieto stavby vykonávame!
AndrejG
25.05.08,13:44
Stavba sa dá zaliať naraz to viem na 100% pretože tieto stavby vykonávame!

Dat sa to urcite da, ale je lepsie to robit postupne.

Keby som mal stavat podla toho co povedia "majstri" na stavbe, to ich "my to tak predsa robime cely cas", tak by som ten dom uz musel predat, lebo do takeho by som byvat nesiel. Oni kludne daju tehlu naopak na niektorych miestach a povedia:"My to tak bezne robime a este sa nic nestalo.". Tie vety uz vo mne vyvolavaju chut zaobstarat si zbran, zacat strielat a potom povedat: "Ja to tak predsa vzdy riesim."
Adkah
27.05.08,13:58
Dobry den, ja sa tiez pridam do diskusie. Nam stavaju byt s VELOXU a zatial som ani ja nepocula ziadne negativa na tento material. Neviem sice nic o stavebnictve ale nejake rady ako na to resp. presny postup je na www.velox.sk (spôsob montze, cena) Tu uvadzaju, ze sa spotrebuje menej materialu a uz sa nemusi zateplovat, tak neviem. Uvidime :)
Andrej Šimek
29.05.08,17:37
Dobrý deň prajem.Určite sa nemusí už zateplovať pretože zateplenie je už v debniacich tavrniciach.Su to všetko ušetrené peniaze!Čo sa týka spotreby materialu je naozaj mimimalné.
Andrej Šimek
29.05.08,17:42
Dat sa to urcite da, ale je lepsie to robit postupne.

Keby som mal stavat podla toho co povedia "majstri" na stavbe, to ich "my to tak predsa robime cely cas", tak by som ten dom uz musel predat, lebo do takeho by som byvat nesiel. Oni kludne daju tehlu naopak na niektorych miestach a povedia:"My to tak bezne robime a este sa nic nestalo.". Tie vety uz vo mne vyvolavaju chut zaobstarat si zbran, zacat strielat a potom povedat: "Ja to tak predsa vzdy riesim."


Vy hovoríte o tehlách a system velox je uplne o niečom inom!Pozrite si web stranku veloxu.
AndrejG
29.05.08,20:14
Vy hovoríte o tehlách a system velox je uplne o niečom inom!Pozrite si web stranku veloxu.

Hovoril som o zalievani...Urcite sa da ten velox zaliat naraz cele podlazie, vyzera to byt dobre pozachycovane. Ale viem aku silu ma beton, este k tomu takze mnozstvo, takze ja osobne by som sa toho bal.
Andrej Šimek
12.06.08,20:51
[quote=AndrejG;740811]Hovoril som o zalievani...Urcite sa da ten velox zaliat naraz cele podlazie, vyzera to byt dobre pozachycovane. Ale viem aku silu ma beton, este k tomu takze mnozstvo, takze ja osobne by som sa toho bal.

Dobrý večer,ja Vám poviem že tiež som sa toho obával prvý krat.Musia sa dodržať všetky technologie ktoré su predpísané.To znamená že spony musia byť ako maju na 2m 8ks spôn.Pred zalievaním stien je dobre podoprieť steny z vonku aj z vnutra a nieje šanca že stavba sa rozbije.
Všetko zaleži o kvalite práce a zabezpečenia stavby.
i3m
25.07.08,20:45
stavebny system velox je dobry system, oplati sa o nom uvazovat..
i3m
25.07.08,21:04
ale najviac treba uvazovat o vybere firmy, to co pise pan Andrej š. je pekne. tato stranka znesie vela,uz som sa popalil na tych co vedia na 100% a stalo to vela penazi,ked pan Šimek patri do tej firmy ŠimekaŠimek s.r.o. a je taky odbornik tak preco postavil taku stodolu v Zahorskej Vsi a taku krivu a poviduvanu, ked pise ze treba vsetko pozapierat????!
Andrej Šimek
28.07.08,20:07
[quote=i3m;783358]ale najviac treba uvazovat o vybere firmy, to co pise pan Andrej š. je pekne. tato stranka znesie vela,uz som sa popalil na tych co vedia na 100% a stalo to vela penazi,ked pan Šimek patri do tej firmy ŠimekaŠimek s.r.o. a je taky odbornik tak preco postavil taku stodolu v Zahorskej Vsi a taku krivu a poviduvanu, ked pise ze treba vsetko pozapierat????!

Tak treba si vybrat firmu z Lábu Igora Šimeka on je 100%-ný murár s pozastavenou živnosťou!A určite Vám vybaví HYPOTEKARNÝ ÚVER!!!Samozrejme zadarmo!Tento pán bol naš zamestnanec čo ľutujeme!!!
K&H
12.12.08,15:03
My mame postaveny dom z velox uz 5 rokov. Poviem tolko, predtym sme byvali v tehlovom dome, teraz by som uz nemenil. Co sa tyka ovzdusia je velmi prijemna a kurenie na cely rok je pod 20tis. Co je tiez dolezite, velox ma velmi dobru izolaciu proti hluku. Na to som si pri vybere stav mat vobec nepozeral, teraz uz viem ake jeto dolezite. Vo vedlajsej izbe hra syn na el.gitare(a to dost hlucne), nas vobec nerusi v obyvacke. Okolo nasho domu este stale stavaju, vunkajsi hluk je veloxom velmi dobre odizolovany. Podla mna najlepsie sa presvedcite ak si najdete niekoho kto uz byva v rod. dome z veloxu. Co sa tykalo vystavby, pre nas boli najdolezitejsie preferencie stavebnej fy. Potom vsetko dopadlo podla ocakavania :)
Composite
14.12.08,18:28
a čo drevocementoveé tvárnice?
čo by bolo lepšie velox, či tvárnice? Myslím hlavne cenou za m2?

Montáž, beton, zateplenie to si spravím sám a na to mám vynikajúce ceny.

A možno sa vybavia aj na toto.
K&H
14.04.11,08:22
ja som zvazoval medzi veloxom a izoloxom, kvalitativny rozdiel medzi nimi nie je.(kazdy kto tvrdi opak, nevidel este velox a izolox vedla seba.proste je to to iste. nam to ukazali v Bratislave) Rozhodli sme sa pre izolox, cena bola ovela lepsia a dali nam aj sivy polystyren. Poviem len tolko, aj s materialom aj s prevedim prac sme spokojny.
Lubomir1
16.04.11,14:38
Tepelný most

Pri detailnejšom pohľade sú vo Veloxe medzi panelmi tepelné mosty, zapríčinené tými železnými sponami - panele nedosadajú na seba, je medzi nimi medzera rovnajúca sa priemeru spony cca 4-5 mm.

Na YouTube som ale videl video, kde montážnik napílil do panelu malú drážku, do ktorej vložil sponu, a tak panele dosadli na seba bez medzery - tepelného mosta.

Ďalej by som sa obával, či tie spony nezačnú po čase hrdzavieť, a či hrdza neprerazí cez omietku. Preto by som asi ich konce po zabetónovaní odpílil karbobrúskou.
pivko
17.04.11,04:46
My mame postaveny dom z velox uz 5 rokov. Poviem tolko, predtym sme byvali v tehlovom dome, teraz by som uz nemenil. Co sa tyka ovzdusia je velmi prijemna a kurenie na cely rok je pod 20tis. Co je tiez dolezite, velox ma velmi dobru izolaciu proti hluku. Na to som si pri vybere stav mat vobec nepozeral, teraz uz viem ake jeto dolezite. Vo vedlajsej izbe hra syn na el.gitare(a to dost hlucne), nas vobec nerusi v obyvacke. Okolo nasho domu este stale stavaju, vunkajsi hluk je veloxom velmi dobre odizolovany. Podla mna najlepsie sa presvedcite ak si najdete niekoho kto uz byva v rod. dome z veloxu. Co sa tykalo vystavby, pre nas boli najdolezitejsie preferencie stavebnej fy. Potom vsetko dopadlo podla ocakavania :)
Tak toto je pekná hlúposť , dom z veloxu lepśí ako dom z tehly:D Ja mám dom z tehly , zateplený 120mm nobasil , 3 sklo - nepočujem nič a kúrenie ma vyjde lacnejšie ako Teba.A pri dnešnej cene tehál cca 1 -1,50 EUR si dá z veloxu postaviť dom len blázon.
mendo933
17.04.11,05:58
Tak toto je pekná hlúposť , dom z veloxu lepśí ako dom z tehly:D Ja mám dom z tehly , zateplený 120mm nobasil , 3 sklo - nepočujem nič a kúrenie ma vyjde lacnejšie ako Teba.A pri dnešnej cene tehál cca 1 -1,50 EUR si dá z veloxu postaviť dom len blázon.
Trocha sme še pobavili.Mozno si v dome z veluxu nebol a ani nevies o com je ten system a jednoznacne napises ze je lepsi z tehly. Jasne ze je lepsi z tehly, lebo taky mas ty a je najsam lepsi zo vsetkych tehlovych a ostatne su obycajne chajdy. A ta tvoja skladba konstrukcie tiez nieje najlacnejsia a najstastnejsia tak by som sa skludnil. A to ze ty nepocujes nic a to ze kurenie ta vyjde lacnejsie nemôzes porovnavat, ked ani nevies aky je ten dom z Veloxu velky a na kolko vtom dome vykuruju a cim kuria.
Jasne ze si za kurenie tuto zimu tolko nedal, ked si tam nebyval a kuril v krbe ci kachliach:)
pivko
17.04.11,11:28
Pred 2 rokmi som takýto dom chcel kúpiť , stavba na kľúč v Košiciach pri VSS . Preto som si bol pozrieť u známeho dokončený v ktorom býval.Vobec to nevychvaľoval ako K H a povedal že keby ešte raz staval tak jednoznačne nie Velox.
220870
17.04.11,15:20
V čom sú tie veloxy a pod xy lepšie.Čo na tom kto vidí?Že má niečo iné ako sused ,je in ,či čo.
alltracboy
18.04.11,06:09
velox by mal zmysel ak by bol beton minimalne o polovicu lacnejsi.
220870
18.04.11,17:37
Je tam veľa zabudovanej vlhkosti,roxori neobalené betónovou zmesou ,problémy s rozvodmi kanalizácií elektriny vody...Ja v tom nevidím nič čo by stálo za reč.
pakopa
31.05.11,06:19
Nedá mi nezareagovať na Velox, tiež som sa rozhodol pre stavbu RD z neho. Dnes, po 2 rokoch by som chcel napísať pár faktov:
- pobočka v Blave k 1.1.2011 skrachovala, skončila činnosť (prečo asi?)
- na Conecu 2011 systém zastupovali až z Košíc, snažili sa obhajovať stavebný systém
- pri stavbe mi šéf Veloxu z Lamača poradil firmu, ktorá sa tu vyjadrila v VIII/2008, aj tu som urobil chybu, táto certifikovaná firma bola ešte v r. 2010 vypovedaná spoločnosťou Velox (prečo?)
- cena hrubej stavby bola vyššia cca o 40% ako murovaná
- až pri omietaní nastali väčšie problémy, múry a priečky mali priestorové odchýlky v rôznych smeroch oproti rovinnosti a kolmosti až do 5-6 cm, čo bolo nutné vyrovnávať omietkou a iba na vnútorných to bolo navýšenie o 5 ton omietky
- doporučili mi omietkový systém Baumit ako najlepší s kompletným presieťkovaním stien - no aj pri dodržaní technológie a časových intervalov nanášania po mesiaci mám všetky steny popraskané - vraj to omietky robia iba na tomto stavebnom materiáli, pričom ho samotný Baumit i napriek tomu doporučuje...Dnes čakám na odborné posúdenie a návrh riešenia...
Záver: systém je dobre vymyslený, no kvalita sa ťažko dosahuje a každého čaká nespočetne veľa problémov (od sekania drážok, cez prekrytie spôn, navýšenia spotreby materiálu...). Už by som sa pre Velox nerozhodol...
pakopa
02.06.11,07:43
A ďalší problém - vonkajšia omietka! Velox má polystyrén vo vnútri debnenia, aby nebolo potrebné obvodové steny zatepľovať....Neplatí to. Prečo? Odborník z Baumitu tvrdí, že dosky sa správajú ako veľkoplošné diely, ktoré navždy budú spoje medzi sebou otvárať a zatvárať so zmenou vonkajšej teploty, takže nepomôže sieťka a ani žiadne páskovanie spôn a ak nechcem mať viditeľné trhliny a smer spojov, tak je nevyhnutné Velox zvonku dodatočne zatepliť, presieťkovať a omietnuť - samozrejme, nikto to zadarmo nespraví, takže ma čakajú ďalšie náklady, na ktoré ma nikto neupozornil. Čím ďalej, tým viac som sklamaný.
ducho7
20.09.11,11:14
A z pohladu tepelno -izolacneho ste spokojní? Mate z toho aj vnutorne priecky?
petermikuláš
21.09.11,14:34
A ďalší problém - vonkajšia omietka! Velox má polystyrén vo vnútri debnenia, aby nebolo potrebné obvodové steny zatepľovať....Neplatí to. Prečo? Odborník z Baumitu tvrdí, že dosky sa správajú ako veľkoplošné diely, ktoré navždy budú spoje medzi sebou otvárať a zatvárať so zmenou vonkajšej teploty, takže nepomôže sieťka a ani žiadne páskovanie spôn a ak nechcem mať viditeľné trhliny a smer spojov, tak je nevyhnutné Velox zvonku dodatočne zatepliť, presieťkovať a omietnuť - samozrejme, nikto to zadarmo nespraví, takže ma čakajú ďalšie náklady, na ktoré ma nikto neupozornil. Čím ďalej, tým viac som sklamaný.

Presne toto sa udialo u môjho suseda. Začal stavať dom z veloxu. To bolo rečí, jak mi vychvaloval ten systém s tým, že má tam v múre šedý polystyrén, že nebude musieť zateplovať, že je to ideálny dom, lacnejší a skrátka lepší. No a teraz keď ho postavil, pekne dodatočne zatepľuje ešte zvonku 10 cm polystyrénom. No prečo asi. Jednak pre to nekonečné množstvo tepelných mostov po obvode celého domu v podobe stoviek železných spon spájajúcich jednotlivé diely a jednak aby zamedzil ustavičnému praskaniu vonkajšej omietky.
marcuso
21.09.11,18:41
pozrel som si ten system na rychlo, nakolko som ho nepoznal-teda vyrobcu, lebo podobne systemy su uz na trhu dlho
z hladiska statiky a zivotnosti nevidim absolutne problem, tam sa niet coho bat, je to este tuhsie ako tehla. Otazka je ako je to s cenou, ak si to bude robit niekto doma rucne s miesackou tak cena bude asi prijatelna, ale z casoveho hladiska si to sami vymurujete urcite rychlejsie. Mozno jedine co je otazne, aka kvalitna je ta tepelna izolacia...
Ja som skor zastanca klasiky, tehla - keramika je to najlepsie na byvanie a ak by mal ten system byt drahsi,tak radsej doporucujem tehlu-keramiku alebo ytong je tiez v pohode
michaal
22.04.14,21:34
no neviem, my bývame v dome z veloxu už pomaly piaty rok a žiadne komplikácie nenastali, práve naopak sme veľmi spokojní a čo sa týka tepelnej izolácie tak všetko je tak ako má byť, vnútri sa udržiava konštatntá teplota, v lete je príjemne, a v zime teplo a výdavky za vykurovanie nie sú o nič vyššie
pakopa
24.04.14,12:14
Tepelná izolácia je OK, v dome je v lete príjemne a aj v zime, pričom sa dá ušetriť aj na nákladoch na vykurovanie. Ako najväčší problém je praskanie stien v mieste spojenia s priečkami, všetko som staval z Veloxu. A to už ani nehovorím o spojoch stropného sádrokartónu so zvislými veloxovými stenami....Dodatočne asi prekryjem všetky kútové spoje polystyrénovimi rohovými okrasnými lištami...alebo sa budem pozerať na trhliny...Nikomu Velox neodporúčam...
Ing. Ľubomír Janoška
24.04.14,12:39
Tepelná izolácia je OK, v dome je v lete príjemne a aj v zime, pričom sa dá ušetriť aj na nákladoch na vykurovanie. Ako najväčší problém je praskanie stien v mieste spojenia s priečkami, všetko som staval z Veloxu. A to už ani nehovorím o spojoch stropného sádrokartónu so zvislými veloxovými stenami....Dodatočne asi prekryjem všetky kútové spoje polystyrénovimi rohovými okrasnými lištami...alebo sa budem pozerať na trhliny...Nikomu Velox neodporúčam...

Praskanie stien je zrejme dôsledkom pevného spojenia stropného podhľadu so zvislou stenou (má byť možnosť dilatácie), čiže zlej práce sadrokartonárov.
Velox to nemá ako ovplyvniť.
fetya
24.04.14,13:50
ohladom zalievania: minuly tyzden som videl zalivat 3 metrovu stenu z debniacich tvarnic sirky 20 alebo 25 cm, a po istom case sa niekolko spodnych tvarnic jednoducho odstrelila ta vaha betonu.
Ing. Ľubomír Janoška
24.04.14,14:01
ohladom zalievania: minuly tyzden som videl zalivat 3 metrovu stenu z debniacich tvarnic sirky 20 alebo 25 cm, a po istom case sa niekolko spodnych tvarnic jednoducho odstrelila ta vaha betonu.
Tiež sa nám to stalo. že sa takto jedna debniaca doska zlomila a "odletela". Putzmeister sa presťahoval na opačný koniec aj s väčšinou chlapov, dvaja naložili vyliaty betón na fúrik a vymenili dosku. Stáva sa to a ľudia z autorizovaných firiem sú na to trénovaní. Celková strata času štvrť hodiny, nič hrozné. Určite by som to nepovažoval za argument proti tejto technológii.
PS - ak som dobre rozumel, že išlo o tvárnice, tak to mohol byť skôr Durisol (?)
Velox má dosky 2m x 0,5m.
fetya
24.04.14,15:22
no, vyjadril som sa nepresne, bol to system podobny velux-u, ale bol cely z EPS, a nemal to kovove kotvy, ale tiez z EPS. Po prepocte kamaratovi to vyslo drahsie, ako mne keramicka tehla 44, nehovoriac o tom, ake nenormalne usilie vyzadovala montaz vody a elektriky.
Ing. Ľubomír Janoška
24.04.14,16:24
no, vyjadril som sa nepresne, bol to system podobny velux-u, ale bol cely z EPS, a nemal to kovove kotvy, ale tiez z EPS. Po prepocte kamaratovi to vyslo drahsie, ako mne keramicka tehla 44, nehovoriac o tom, ake nenormalne usilie vyzadovala montaz vody a elektriky.
U Veloxu nebol problém s inštaláciami - pre vodu vo zvislých stenách stačilo odsekať 35 mm hrubú debniacu dosku a elektrické káble (energiu aj štruktúrovanú kabeláž) som si sám naťahal v stropných podhľadoch ako povrchovú montáž, ktorú som zakryl sadrokartónom. Naopak, to že sa skrutky pre upevnenie káblov mohli rovno skrutkovať do veloxovej stropnej debniacej dosky, veľmi uľahčilo robotu.
fetya
25.04.14,06:20
35 mm absolutne nestaci pre vodovodnu trubku, ked ta trubka dostane poriadnu tepelnu izolaciu, nehovoriac o tom, ze ako fixujes trubku - sadrou, tak vobec nie, prichytkou - tak zostane medzi trubkou a stenou vzduchova medzera.
Nie vsade sa da tahat elektrika cez strop - a cez povalu by som v ziadnom pripade netahal. A skus si zasekat rozvodovu skrinu napr 36ku, poriadne namakas, aj stroj.
fetya
25.04.14,06:26
A nemam rad firmu, ktora svoj vyrobok chvali tym, ze iny murovaci material opise nerealnymi cislami. 100 m2 zastavanej plochy: - 1 rodinný dom, prízemie a podkrovie
- 21 ton dosiek VELOX
- 1 nákladná súprava , bežné murovacie materiály:
- 84 ton
- 4 nákladné súpravy
Ja mam 150 m2 zastavanej plochy, a tehla nevazila 84 ton, len 48, 2 kamiony to v pohode doniesli a zadarmo.
Ing. Ľubomír Janoška
25.04.14,06:54
35 mm absolutne nestaci pre vodovodnu trubku, ked ta trubka dostane poriadnu tepelnu izolaciu, nehovoriac o tom, ze ako fixujes trubku - sadrou, tak vobec nie, prichytkou - tak zostane medzi trubkou a stenou vzduchova medzera.
Nie vsade sa da tahat elektrika cez strop - a cez povalu by som v ziadnom pripade netahal. A skus si zasekat rozvodovu skrinu napr 36ku, poriadne namakas, aj stroj.

* Je to úplne inak - rozvodné skrine som osadil aj s prívodnými hrubými káblami v hadiciach pri šalovaní (vyrezal dieru, prišrouboval, hotovo), vôbec nebolo treba sekať. :D

* Upevňovanie trubiek do veloxových dosiek je úplne v pohode, to je niečo podobné ako heraklit.

* To minimum inštalácie, čo je v povale, istí zopár náhradných káblov v hadiciach. (ale to už je jedno, či velox alebo tehla)
fetya
25.04.14,08:55
pri svojpomoci iste rozmyslas dopredu, osadis, salujes, atd, ale slovensky real je taky, ze hruba stavba sa robi dodavatelsky, ostatne svojpomoc, alebo sused, alebo zivnostnik, a firmy pri hrubej stavbe nerozmyslaju do buducna, ale nech to maju za najkratsi cas za najvacsi zisk. A pritom vynechavaju aj take zakladne veci ako pasovina pre hromozvod, ktoru nedaju do zakladov a usetria pre seba 1OO eur, pre investora potom bude ovela drahsie.
Ing. Ľubomír Janoška
25.04.14,09:26
pri svojpomoci iste rozmyslas dopredu, osadis, salujes, atd, ale slovensky real je taky, ze hruba stavba sa robi dodavatelsky, ostatne svojpomoc, alebo sused, alebo zivnostnik, a firmy pri hrubej stavbe nerozmyslaju do buducna, ale nech to maju za najkratsi cas za najvacsi zisk. A pritom vynechavaju aj take zakladne veci ako pasovina pre hromozvod, ktoru nedaju do zakladov a usetria pre seba 1OO eur, pre investora potom bude ovela drahsie.
V niečom máš pravdu, lebo pásovinu som si naozaj dával do základov sám :)
Ale s týmito tesármi a betonármi sme sa jednoducho na stavbe striedali - ja som nastúpil večer a dorobil som si diery do debnenia, pozapchával skrinkami a podobne. Diery na stúpačky a niky mi ale robil dodávateľ tak, že nechal kúsky PS alebo rúrky na správnych miestach. Ponúkali mi aj osadenie tých rozvodných skríň, lenže ja som im nevedel dopredu povedať, kde presne ich chcem, tak to zostalo na mne.
Asi je dôležité, že hrubú stavbu mi robil dodávateľ, ktorému viac záležalo na referenciách než na rýchlom zárobku. A samozrejme rovnako dôležité, že som mal veľmi dobrého dozora.
pakopa
26.04.14,07:33
Nie je pravda, že prakliny v spojoch priečok z Veloxu a obvodových stien a medzi stropom zo sádrokartónu sú spôsobené chybnou prácou sádrokartónistov. Po postavení vnútorných priečok som 1 rok nerobil vnútorné omietky a za 1 rok sa praskliny v kútových spojoch (kde bolo použité kvalitné stavebné lepidlo) zväčšili až na 2 mm. Keď som volal na obhliadku technického zástupcu z Veloxu (Bratislava - Lamač, už neexistujú), tak priznal po vyhováraní sa, že predsa dosky majú 80%-ný podiel drevnej štiepky a drevo je spolu s betónom hydroskopické, takže napučieva a vysýcha... Doporučujem každému, aby si spravil v spojoch dosiek (aj z vonkajšej strany terčíky - zamazal špáry stavebným lepidlom) a presvedčil sa po pol roku, ktorý z terčíkov zostane bez praskliny. Veľkoplošné dosky totiž "pracujú" vplyvom vlhkosti a teploty.
pakopa
26.04.14,08:00
A ešte k rozvodom. Nechal som sa presvedčiť, že vruty pôjdu priamo do stien bez hmoždiniek. Ale koľko sa ich použilo a na čo? Ja jedine na kuchynskú linku. Ak by mali byť ne stenu prichytené nejaké ťažšie predmety (napr. umývadlo?...), na obvodových stenách dĺžka vrutu môže byť max. 35 mm +10 mm obklad = 45 mm. Hlbšie je už betón a pribalené skrutky bývajú od 60 mm a viac... Takže na rade je príklepová vŕtačka...
A ešte ku drážkam: ak chcete niekoho potrestať, dajte mu vysekať drážku do Velox dosky...Mne ako elektrikári, tak aj inštalatéri zvýšili taxu za prácu práve kvôli sekaniu. Nemôžete použiť drážkovacie frézy (s diamantovými hrotmi), lebo ich spálite a môžete vyhodiť, ani karbofrézku vysokorýchlostnú s akýmkoľvek kotúčom na betón, kotúč sa spáli, ani pílový kotúč na drevo, zničí ho betón...A zháňať špeciálny kotúč či frézu - odmietajú všetci remeselníci....A ďalej
pri rezaní vzniká nedýchateľný dym, štipľavý a dráždivý, takže sa všetci po cca 5 minútach chodili von nadýchať čerstvého vzduchu...Takže naozaj som to zažil, nastúpilo kladivo a sekáč... A 35 mm naozaj nestačí na 3/4" rúrku s izoláciou, takže nastúpili ťažké a výkonné zbíjačky... Súhlasím, kto vie pred projektom, z čoho bude stavať, môže si rozvody voliť najjednoduchšou cestou. Ale skúste niečo zmeniť pri typovom projekte:-(
Ing. Ľubomír Janoška
27.04.14,09:37
Nie je pravda, že prakliny v spojoch priečok z Veloxu a obvodových stien a medzi stropom zo sádrokartónu sú spôsobené chybnou prácou sádrokartónistov. Po postavení vnútorných priečok som 1 rok nerobil vnútorné omietky a za 1 rok sa praskliny v kútových spojoch (kde bolo použité kvalitné stavebné lepidlo) zväčšili až na 2 mm. Keď som volal na obhliadku technického zástupcu z Veloxu (Bratislava - Lamač, už neexistujú), tak priznal po vyhováraní sa, že predsa dosky majú 80%-ný podiel drevnej štiepky a drevo je spolu s betónom hydroskopické, takže napučieva a vysýcha... Doporučujem každému, aby si spravil v spojoch dosiek (aj z vonkajšej strany terčíky - zamazal špáry stavebným lepidlom) a presvedčil sa po pol roku, ktorý z terčíkov zostane bez praskliny. Veľkoplošné dosky totiž "pracujú" vplyvom vlhkosti a teploty.

Špáry medzi doskami som zamazával všetkými možnými zvyškami - od klebru až po fugovačku a ani jedna nepraskla, rovnako ako sa neurobila ani jedna prasklina na stenách omietnutých jadrovou omietkou. Veloxové dosky sú napustené zmesou cementu a vodného skla, aby nenásavali vlhkosť. Skôr tipujem, že Vám to sfušovali mizerným betónom s vysokým obsahom vody (aby dobre zatekal - ale to sa má dosihnuť vibrovaním a nie riedením).
zuzkabalkova
30.04.14,00:18
My s manželom akurát staviame z Veloxu. Nie je to najlacnejšie, ale človek zvyčajne stavia dom raz za život, takže sa na tom neoplatí šetriť. Ja ako žena môžem však zhodnotiť že stavba vyzerá super, rovné steny a akurát sme začali robiť omietky. Do jadrovej omietky dávame aj sieťku, z dôvodu aby nám nepraskala omietka. Ale úplne najlepšie na Veloxe je to, že už nemusíme zatepľovať, a tak sa vyhneme preliačeninám na fasáde, ktoré by moje kritické oko nepredýchalo :D
pakopa
04.05.14,13:18
Rovnaké pocity som mal pri hrubej stavbe aj ja, certifikovaná firma so Záhoria sa tvárila ako majster sveta...keďže mám vysoko strop priznanej sedlovaj strechy, až omietkári zistili, že to, čo okom vyzeralo ako super rovné po priložení 4-metrovej vodováhy nebolo až tak kolmé...Takže sa sieťkovalo a pridávalo na vnútornej omietke (niekde aj 5 cm...). A vonkajšia omietka? Práve kvôli praskaniu som musel aj zvonku dávať polystyrén nie z dôvodu zateplenia, ale z dôvodu prekrytia spôn a eliminácie rozťahovania a zmršťovania dosiek. A ešte k praskaniu v rohoch priečok. Betón som mal s certifikátom a dovezený domiešavačom, takže o nejakom riedení je nerelevantné hovoriť. A používali aj vibrovadlo, takže obvodové múry sú bezchybné... Problémom je samotné zloženie Veloxových dosiek. To vodné sklo nemá šancu zabrániť zosýchaniu a napučaniu dreva. Ja som vyskúšal počas 5 rokov rôzne pokusy a nikto mi moje skúsenosti nevyvráti. Môže aj p. Janoška kus Veloxovej dosky nechať vonku položený 1 rok a potom si ju pozrieť. po celom obvode sa mu začne rozpadávať. A takisto sú dosky vystavené poveternostným podmienkam aj v obvodových stenách. Už tu nebudem svoje negatívne skúsenosti obhajovať, nakoniec som ich musel zvládnuť a býva sa mi dobre...Až na zbytočne vyhodené peniaze a "kopec nervov".
zuzkabalkova
07.06.14,21:40
Nerozumiem týmto sťažnostiam na velox, keď si to dáte spraviť nejakej treťotriednej firme, tak sa nečudujte že to je celé zle. Netreba šetriť na tom čo je podstatné. Velox rozhodne trvácny, moja zmáma má z neho dom už asi 4 rok a na jej popud staviame aj my, lebo je veľmi spokojná.
Ing. Ľubomír Janoška
08.06.14,12:44
Rovnaké pocity som mal pri hrubej stavbe aj ja, certifikovaná firma so Záhoria sa tvárila ako majster sveta...keďže mám vysoko strop priznanej sedlovaj strechy, až omietkári zistili, že to, čo okom vyzeralo ako super rovné po priložení 4-metrovej vodováhy nebolo až tak kolmé...Takže sa sieťkovalo a pridávalo na vnútornej omietke (niekde aj 5 cm...). A vonkajšia omietka? Práve kvôli praskaniu som musel aj zvonku dávať polystyrén nie z dôvodu zateplenia, ale z dôvodu prekrytia spôn a eliminácie rozťahovania a zmršťovania dosiek. A ešte k praskaniu v rohoch priečok. Betón som mal s certifikátom a dovezený domiešavačom, takže o nejakom riedení je nerelevantné hovoriť. A používali aj vibrovadlo, takže obvodové múry sú bezchybné... Problémom je samotné zloženie Veloxových dosiek. To vodné sklo nemá šancu zabrániť zosýchaniu a napučaniu dreva. Ja som vyskúšal počas 5 rokov rôzne pokusy a nikto mi moje skúsenosti nevyvráti. Môže aj p. Janoška kus Veloxovej dosky nechať vonku položený 1 rok a potom si ju pozrieť. po celom obvode sa mu začne rozpadávať. A takisto sú dosky vystavené poveternostným podmienkam aj v obvodových stenách. Už tu nebudem svoje negatívne skúsenosti obhajovať, nakoniec som ich musel zvládnuť a býva sa mi dobre...Až na zbytočne vyhodené peniaze a "kopec nervov".

Včera som si pozrel kus veloxovej dosky, pohodený vonku skoro 5 rokov (sivý, na použitie vnútri). Žiadne známky opotrebenia alebo porušenia. Podobne ako dosiaľ zvonka neomietnutý dom, ale to sú exteriérové dosky (červené), tam to považujem za samozrejmosť.
Niekto Vás musel poriadne natiahnuť :(
matus.osvald
14.06.14,15:32
Čo sa týka skladovania materiálu, teda štiepkocementových dosiek tak ide o z 90% prírodný materiál kde je hlavným prvkom drevo a preto je pri jeho skladovaní, logicky, potrebné rešpektovať určité zásady. Tieto zásady má sám výrobca uvedené na svojej stránke "Podklady pre projektovnie a realizáciu stavieb", to len tak pre ľudí, čo idú robiť niečo bez toho aby si o tom naštudovali čo i len základy.
Materiál má byť podložený aspoň tromi podporami (nie dvomi, ako sa dosť často stáva- potom môže dôjsť k prehnutiu dosiek, a matriál mať prekryty plachtou.
Po zabudovaní sa stena betónuje a po zabetónovaní dosky prilnú k betónovému jadru čím sa vylučuje hociaká možnosť rozpadávania dosiek.
vandasranda
30.06.14,18:29
Pokiaľ niekto stavia s veloxom 5 rokov, mal by si dobre uskladniť materiál počas prestávok v realizácii stavby. Veľa závisí od spôsobu skladovania materiálu a taktiež od toho v akej fáze stavby sú práce prerušené. Určite teda nie je vhodné postaviť steny a dať si pol rok pauzu pred ich zabetonovaním. Vtedy ja dosť zrejmé, že dôjde k opotrebovaniu materiálu. To isté platí aj o tom rok skladovať samotnú dosku volne tiež nie je správny postup. Iné je v zabetonovanom stave, sú stavby, ktoré roky nie sú zvonku omietnuté a tie dosky sú úplne v poriadku.
Vodné sklo je dôležitou súčasťou dosiek, dosky stabilizuje a chráni pred plesňou, hnilobou a škodcami. Okrem toho robí dosku odolnou voči ohňu.