blue
28.03.07,07:50
Dievčina pracovala v Írsku od začiatku roka 2006 do polovice decembra.
Zarobila v prepočte približne 400000. Na sociálne poistenie zaplatila
11000. Naň neplatila žiadnu lebo vzhľadom k nízkym príjmom nepresiahla daňový kredit.
Výpočet dane na Slovensku 400 000,00
-11 000,00
-90 816,00
-----------
298 184,00 x 0,19 = 56654,00 Sk

Chcem sa len uistiť, či výpočet je správny a či nemá ešte nárok na nejaké
odpočítateľné položky (ja o nich neviem) , preto že sa jej tá daň zdá príliš vysoká a toľko peňazí už aj tak nemá. Ja skutočne neviem čo jej poradiť.
Ďakujem.
sta
28.03.07,06:01
Dievčina pracovala v Írsku od začiatku roka 2006 do polovice decembra.
Zarobila v prepočte približne 400000. Na sociálne poistenie zaplatila
11000. Naň neplatila žiadnu lebo vzhľadom k nízkym príjmom nepresiahla daňový kredit.
Výpočet dane na Slovensku 400 000,00
-11 000,00
-90 816,00
-----------
298 184,00 x 0,19 = 56654,00 Sk

Chcem sa len uistiť, či výpočet je správny a či nemá ešte nárok na nejaké
odpočítateľné položky (ja o nich neviem) , preto že sa jej tá daň zdá príliš vysoká a toľko peňazí už aj tak nemá. Ja skutočne neviem čo jej poradiť.
Ďakujem.

Nič. Len to, že tú daň musí zaplatiť :( . Pokiaľ nemá potvrdenie o zaplatení si príspevkov na životné poistenie, alebo DDP, alebo účelové sporenie tak jej to nemáš ako znížiť.
sta
28.03.07,06:06
Zákon o správe daní a poplatkov č. 511/1992 Z.z. (posledná novela č. 122/2006)
§ 59
Odklad platenia a povolenie splátok
(1) Na žiadosť daňového subjektu môže správca dane, ktorým je obec, povoliť odklad platenia dane, ktorej správu vykonáva, alebo platenie tejto dane v splátkach, ak by bolo neodkladné zaplatenie dane spojené s vážnou ujmou daňového subjektu. Ak ide o inú daň ako podľa prvej vety, môže daňový úrad alebo colný úrad povoliť na základe žiadosti daňového subjektu odklad platenia tejto dane alebo jej platenie v splátkach.
(2) Správca dane môže povoliť odklad platenia dane alebo platenie dane v splátkach, len ak dlžná suma bude zabezpečená podľa tohto zákona (§ 71) alebo niektorým zo spôsobov zabezpečenia záväzkov podľa osobitného zákona.12b)
(3) Ak daňový subjekt žiada o povolenie odkladu platenia dane z príjmov alebo dane z pridanej hodnoty, alebo spotrebných daní, predloží analýzu svojej finančnej a ekonomickej situácie.
(4) Odklad platenia dane alebo platenie dane v splátkach môže správca dane povoliť najviac na dvanásť mesiacov odo dňa splatnosti dane alebo rozdielu dane.
(5) Odklad platenia dane alebo platenie dane v splátkach môže správca dane povoliť najskôr odo dňa doručenia rozhodnutia o povolení odkladu platenia dane alebo rozhodnutia o povolení platenia dane v splátkach.
(6) Sankčný úrok sa nevyrubí, ak daňový subjekt počas povoleného odkladu platenia dane alebo platenia dane v splátkach dodrží určené podmienky.
(7) Počas odkladu platenia dane alebo platenia dane v splátkach zaplatí daňový subjekt úrok z odloženej sumy vo výške trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska platnej v deň, keď bol povolený odklad platenia dane alebo platenie dane v splátkach. Úrok z odloženej sumy sa vyrubí za celú dobu povoleného odkladu platenia dane alebo povoleného platenia dane v splátkach. Ak daňový subjekt zaplatí odloženú sumu dane alebo daň v splátkach uloženú rozhodnutím správcu dane v lehote kratšej, ako ukladá rozhodnutie, správca dane úrok z odloženej sumy vyrubí do dňa zaplatenia odloženej sumy dane alebo do dňa zaplatenia dane v splátkach. Úrok z odloženej sumy je splatný do ôsmich dní odo dňa doručenia rozhodnutia.
(8) Proti rozhodnutiu o odklade platenia dane alebo rozhodnutiu platenia dane v splátkach sa nemožno odvolať.
(9) Odklad platenia dane alebo platenie dane v splátkach možno povoliť podľa tohto zákona, ak je to v súlade s osobitným predpisom.8g)
(10) Odklad platenia dane alebo platenie dane v splátkach správca dane nepovolí, ak neuplynul najmenej jeden rok odo dňa, ktorý bol v poslednom rozhodnutí o povolení odkladu platenia dane alebo v poslednom rozhodnutí o povolení platenia dane v splátkach určený ako deň, keď mala byť daň zaplatená. Na tento účel sú daňové úrady a colné úrady povinné navzájom sa informovať o povolenom odklade platenia dane alebo o povolenom platení dane v splátkach.
(11) Ak daňový subjekt nesplní podmienky určené v rozhodnutí o povolení odkladu platenia dane alebo v rozhodnutí o povolení platenia dane v splátkach, ďalší odklad platenia dane alebo platenie dane v splátkach správca dane môže povoliť, len ak uplynulo najmenej päť rokov odo dňa, ktorý bol v poslednom rozhodnutí o povolení odkladu platenia dane alebo v rozhodnutí o povolení platenia dane v splátkach určený ako deň, keď mala byť daň zaplatená.
(12) Ak daňový subjekt nesplní podmienky určené v rozhodnutí o povolení odkladu platenia dane alebo v rozhodnutí o povolení platenia dane v splátkach, je daňový úrad alebo colný úrad povinný začať daňové exekučné konanie do desiatich pracovných dní odo dňa, keď mala byť daň alebo splátka dane zaplatená.
(13) Ak daňový úrad alebo colný úrad pri vymáhaní dlžnej sumy zistí, že zabezpečenie dlžnej sumy nepostačuje na jej pokrytie, písomne o tejto skutočnosti bezodkladne informuje ministerstvo a daňové riaditeľstvo alebo ministerstvo a colné riaditeľstvo.
(14) Správca dane na žiadosť fyzickej osoby alebo právnickej osoby oznámi o inom daňovom subjekte údaje uvedené v § 23b ods. 7 písm. a) až c) a e) až g) a výšku povoleného odkladu platenia dane alebo povoleného platenia dane v splátkach.
(15) Ustanovenia odsekov 1 až 14 sa vzťahujú aj na povolenie odkladu platenia daňového nedoplatku alebo na povolenie platenia daňového nedoplatku v splátkach.
ekopo
28.03.07,06:11
Len tak ma napdlo: podľa toho ako dlho pracuje v Írsku, nie je náhodou podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia podpísaného medzi SR a Írskom (nie severným) rezidentom Írska ??? Potom, ak nemala v SR príjmy, jej neplynie povinnosť podávať v SR DP. (a má ušetrené 56 tis.)
sta
28.03.07,06:30
Len tak ma napdlo: podľa toho ako dlho pracuje v Írsku, nie je náhodou podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia podpísaného medzi SR a Írskom (nie severným) rezidentom Írska ??? Potom, ak nemala v SR príjmy, jej neplynie povinnosť podávať v SR DP. (a má ušetrené 56 tis.)

Tiež ma to napadlo, ale blue písal, že tam pracovala len do polovice decembra, neviem či by jej v Írsku vydali spätne doklad o rezidencii + asi by kvôli tomu musela cestovať zasa do Írska. Ale uznávam, je to jedna z možností ;)
Marti.ka
28.03.07,06:42
Len tak ma napdlo: podľa toho ako dlho pracuje v Írsku, nie je náhodou podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia podpísaného medzi SR a Írskom (nie severným) rezidentom Írska ??? Potom, ak nemala v SR príjmy, jej neplynie povinnosť podávať v SR DP. (a má ušetrené 56 tis.)
Má však povinnosť podávať priznanie v Írsku? Je možné, že ak by bol niekto rezidentom Írskej republiky a mal príjmy len z Írska, tak by mu vlastne nevyšla platiť žiadna daň?
sta
28.03.07,06:44
Má však povinnosť podávať priznanie v Írsku? Je možné, že ak by bol niekto rezidentom Írskej republiky a mal príjmy len z Írska, tak by mu vlastne nevyšla platiť žiadna daň?


Myslím, že v Írsku sa daňové priznania nepodávajú.
ekopo
28.03.07,06:49
Podľa neúplnych údajov od blue, si myslím, že dievčina je rezident Írska, predpokladám že poistné je platené v Írsku, a mala by tam byť platená aj daň. Ale z týcho info tu budeme zbytočne polemizovať teraz...
Ide tu o to, či podať/nepodať v SR DP.
Marti.ka
28.03.07,06:58
Mám takýto prípad. Občan SR, s trvalým pobytom v SR, pracoval celý rok 2006 v Írsku /49 týždňov/. Mal by byť rezidentom Írskej republiky. Ale nemá o tom žiadne potvrdenie. A keďže má trvalý pobyt v SR, a nikde inde nie je vedený ako rezident inej krajiny, je rezidentom SR. T.z. musí si podať DP na Slovensku. Ak by to potvrdenie mal, tak by na Slovensku podávať daňové priznanie podávať nemusel. V Írsku daň nezaplatil, no na Slovensku by mu vyšla daňová povinnosť okolo 80 tis. Sk. Ako teraz postupovať? Podať DP na Slovensku, vybaviť si potvrdenie o rezidentúre Írskej republiky a potom urobiť dodatočné DP? Daň na Slovensku by mu vrátili a v Írsku by žiadnu daň nezaplatil. Dalo by sa to takto?
Prečítala som už kopec príspevkov, ale chápem tomu správne? Ďakujem.
sta
28.03.07,07:04
Mám takýto prípad. Občan SR, s trvalým pobytom v SR, pracoval celý rok 2006 v Írsku /49 týždňov/. Mal by byť rezidentom Írskej republiky. Ale nemá o tom žiadne potvrdenie. A keďže má trvalý pobyt v SR, a nikde inde nie je vedený ako rezident inej krajiny, je rezidentom SR. T.z. musí si podať DP na Slovensku. Ak by to potvrdenie mal, tak by na Slovensku podávať daňové priznanie podávať nemusel. V Írsku daň nezaplatil, no na Slovensku by mu vyšla daňová povinnosť okolo 80 tis. Sk. Ako teraz postupovať? Podať DP na Slovensku, vybaviť si potvrdenie o rezidentúre Írskej republiky a potom urobiť dodatočné DP? Daň na Slovensku by mu vrátili a v Írsku by žiadnu daň nezaplatil. Dalo by sa to takto?
Prečítala som už kopec príspevkov, ale chápem tomu správne? Ďakujem.

Keďže je to občan s trvalý pobytom v SR, ale zároveň pracoval v Írsku viac ako 183 dní v roku, treba postupovať podľa Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a Írskom. Ak mu podľa tejto zmluvy výjde, že je rezidentom Írska, potom by si mal vybaviť potvrdenie o daňovej rezidencii v Írsku. Ak bude mať toto potvrdenie a na SR nemal v r. 2006 žiadne príjmy, tak potom DP v SR podávať nemusí a keby ho daňový úrad vyzval, tak predloží potvrdenie z Írska, že bol daňovým rezidentom tam.
Ak však mal v r. 2006 aj príjmy zo Slovenska, musí tu podať DP zo slovenských príjmov.
ekopo
28.03.07,07:05
V prvom rade musí mať pracovnú zmluvu. Ak má pracovnú zmluvu, musí platiť sociálne poistenie a musí mať doklad o zárobku. V SR by som asi DP nepodával.
alfomilka
28.03.07,11:05
ste si isti, ze netreba podat DP?? Vsade citam, ze to je povinnost obcana Slovenskej republiky, ak tu ma trvaly pobyt. To je jedno, ze tu nepracoval ani jeden den. A ak nie, na akom urade sa ziskava doklad o danovej rezidencii? Zeby na danovom urade daneho statu?
Jozef Mihál
28.03.07,11:13
Má však povinnosť podávať priznanie v Írsku? Je možné, že ak by bol niekto rezidentom Írskej republiky a mal príjmy len z Írska, tak by mu vlastne nevyšla platiť žiadna daň?
Pri na írske pomery nízkom príjme len 400000 Sk sa v Írsku naozaj neplatí žiadna daň. Pri vyšších príjmoch sú sadzby vyššie ako u nás ale pri púhych 400000 Sk sa skutočne v Írsku žiadna daň neplatí.
Marti.ka
28.03.07,12:05
Môžem to uzavrieť takto? Občan SR pracoval 49 týždňov v Írsku, mal tam príjem cca 520 tis.Sk, daň okolo 670 SK. Na Slovensku nemal žiadny príjem. Z takéhoto príjmu by mu tu vyšla daň okolo 80 tis. Nanešťastie si nedal žiadosť o odklad na podanie DP. Je riešením nepodať DP na Slovensku a vybaviť si dodatočne potvrdenie o rezidentúre v Írsku?
Ďakujem všetkým, ktorí sa zapojili do "debaty". Som už z toho zúfalá.
Jozef Mihál
28.03.07,13:18
Ak si ho ozaj vybaví, tak je to vynikajúce riešenie.
Jozef Mihál
28.03.07,13:22
...prečo na takéto veci nemyslíte skôr...
Janca
28.03.07,13:24
Synovec mal časť roka príjem v SR preddavkovo zdaňovaný(3 mesiace) a zbytok má príjem z Írska. Nakoľko nevedel, či si "stihne" vybaviť rezidentúru v Írsku, požiadal do 19.3.2007 DU o odklad podania DP tu na Slovensku z dôvodu, že má príjmy aj zo zahraničia.
Dnes mi však volal, že doklad o rezidencii v Írsku bude mať. Poradíte mi ako teraz postupovať ?
Mám mu urobiť do 2.4.2007 DP len za príjmy tu v SR, alebo podáva DP v Írsku ? Neviem s tým pohnúť.
Ďakujem
Jozef Mihál
28.03.07,13:30
Aj - aj...
Janca
28.03.07,14:30
Omlúvam sa, ale nerozumiem ???
Johanka
28.03.07,15:06
... aj tu , aj tam :) .
Ak bol v zdaňovacom období roka 2006 daňovým rezidentom Írska, v SR bol daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a podáva tu DP iba z príjmov zo zdrojov v SR.
Janca
28.03.07,15:09
Ďakujem za vysvetlenie Johanka, tak ak s tou mojou unavenou hlavou ešte trochu logicky myslím, tak do 2.4.2007 mu urobím DP z "našich príjmov", čo mu vychádza daň na vrátenie a zároveň DU oznámim, že získal potvrdenie o írskej rezidencii a keďže v r. 2006 mu v Írsku nebola zrazená žiadna daň, tak aj tam mu výjde "nulové DP" ?
Johanka
28.03.07,15:16
K výške daňovej povinnosti v Írsku sa vyjadriť neviem, ale ak by sme na to išli logicky :--- , nemal by tam platiť žiadnu daň.
Janca
28.03.07,15:18
Počuli ste ten buchot ??? To mi spadol z pliec ďalší vyriešený problém za druhých.
Ďakujem všetkým za čas a trpezlivosť.
Anulka
28.03.07,15:25
Ak si ho ozaj vybaví, tak je to vynikajúce riešenie.
Myslím, že to nie je také celkom jednoduché s tou rezidenciou v Írsku. Myslím si, že treba vedieť aj preukázať, že v skutočnosti podľa kritérií uvedených v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia je rezidentom Írska.
blue
28.03.07,16:59
Ďakujem za odpovede:)
Marti.ka
29.03.07,06:24
Myslím, že to nie je také celkom jednoduché s tou rezidenciou v Írsku. Myslím si, že treba vedieť aj preukázať, že v skutočnosti podľa kritérií uvedených v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia je rezidentom Írska.
Podľa toho čo som čítala v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a Írskou republikou, občan, ktorý má stály byt počas celého roka a príjmy len v Írsku, tak je rezidentom Írskej republiky.
Ešte by som rada poďakovala všetkým, ktorí mi pomohli objasniť a zodpovedať otázky ohľadom príjmov zo zahraničia. Zase som o niečo múdrejšia, aj keď postupne prichádzam na to, koľko toho ešte neviem.
Jozef Mihál
29.03.07,06:31
Aj - aj...
mimotemy K tým niektorým mojim čudným stručným príspevkom by som rád dodal, že ak na Poradu napíšem niečo večer, tak je to obvykle z mobilu. Tým pádom nedokážem napísať nič rozsiahlejšie - z tej klávesničky napísať napr. tento príspevok by trvalo polhodiny. Ospravedlňujem sa,. možno by bolo v takom prípade lepšie byť ticho a nepísať radšej nič.

Inak k samotnej veci - čo znamená "Aj - aj" - to popísala veľmi výstižne Johanka vyššie.
Jozef Mihál
29.03.07,06:33
Myslím, že to nie je také celkom jednoduché s tou rezidenciou v Írsku. Myslím si, že treba vedieť aj preukázať, že v skutočnosti podľa kritérií uvedených v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia je rezidentom Írska.
Nie je nič jednoduchšie ako preukázať, že mám v Írsku stály byt (ak sa tam neživím ako bezdomovec predávaním írskej mutácie "Notabene") a že mám v Írsku stredisko životných záujmov.
Marti.ka
29.03.07,07:08
Nedá mi, aby som do toho ešte nevŕtala. Nemôžem si to nijako vysvetliť, tak mi možno niekto pomôže. Po študovaní tu na porade i na iných stránkach som dospela k názoru, že ak mal niekto príjem v Írsku v hrubom 520 tis., zapl. poistné 5 tis., zapl. daň 671 Sk, tak by mu tu na Slovenku vyšla daň okolo 80 tis. Takže by bolo lepšie získať potvrdenie o rezidencii v Írsku. Takto som to prezentovala aj známemu. On však šiel za inou účtovníčkou a tá mu vypočítala daň 8 Sk. Nemôžem prísť na to, ako jej taká suma mohla výjsť.Ušlo mi niečo?
Výška tax creditu /116 tis./ na P60 sa v našom priznaní predsa nikde neuvádza. Alebo sa mýlim a zabudla som na nejaký údaj z tej P60? Vďaka.
sta
29.03.07,07:15
Nedá mi, aby som do toho ešte nevŕtala. Nemôžem si to nijako vysvetliť, tak mi možno niekto pomôže. Po študovaní tu na porade i na iných stránkach som dospela k názoru, že ak mal niekto príjem v Írsku v hrubom 520 tis., zapl. poistné 5 tis., zapl. daň 671 Sk, tak by mu tu na Slovenku vyšla daň okolo 80 tis. Takže by bolo lepšie získať potvrdenie o rezidencii v Írsku. Takto som to prezentovala aj známemu. On však šiel za inou účtovníčkou a tá mu vypočítala daň 8 Sk. Nemôžem prísť na to, ako jej taká suma mohla výjsť.
Výška tax creditu /116 tis./ na P60 sa v našom priznaní predsa nikde neuvádza. Alebo sa mýlim a zabudla som na nejaký údaj z tej P60? Vďaka.

Tá druhá účtovníčka asi zobrala sumu "tax credit" ako preddavok na daň, ale tax credit znamená "daňový dobropis". Čiže sa žiadna daň neplatila, to credit znamená + a nie -.
Marti.ka
29.03.07,07:47
Tá druhá účtovníčka asi zobrala sumu "tax credit" ako preddavok na daň, ale tax credit znamená "daňový dobropis". Čiže sa žiadna daň neplatila, to credit znamená + a nie -.
Ale aj keby to urobila takto, nijako nevyjde nedoplatok na dani 8 korún.
Jozef Mihál
30.03.07,05:19
Nedá mi, aby som do toho ešte nevŕtala. Nemôžem si to nijako vysvetliť, tak mi možno niekto pomôže. Po študovaní tu na porade i na iných stránkach som dospela k názoru, že ak mal niekto príjem v Írsku v hrubom 520 tis., zapl. poistné 5 tis., zapl. daň 671 Sk, tak by mu tu na Slovenku vyšla daň okolo 80 tis. Takže by bolo lepšie získať potvrdenie o rezidencii v Írsku. Takto som to prezentovala aj známemu. On však šiel za inou účtovníčkou a tá mu vypočítala daň 8 Sk. Nemôžem prísť na to, ako jej taká suma mohla výjsť.Ušlo mi niečo?
Výška tax creditu /116 tis./ na P60 sa v našom priznaní predsa nikde neuvádza. Alebo sa mýlim a zabudla som na nejaký údaj z tej P60? Vďaka.
Pri uvedených číslach nie je možné, aby na Slovensku vyšiel nedoplatok na dani 8 Sk, stačí si nahodiť uvedené čísla do DP.
Jozef Mihál
30.03.07,05:20
Pre všetkých, ktorí zadávajú otázky do tejto témy, odporúčam pozrieť sem:
http://www.porada.sk/t49181-danovnici-s-prijmami-zo-zahranicia_informacia-z-prvej-ruky.html#post438815